Femei de cariera ???!!!!????

Femei de cariera ???!!!!???? | Autor: geniest

Link direct la acest mesaj

Voi aveti colege care desi indeplinesc toate conditiile fizice (au peste 30 de ani majoritatea), materiale, etc. amana maternitatea in ideea ca sa nu piarda ceva la job ???

Ca nu cumva sa le ia cineva locul cat timp ele vor fi ocupate cu sarcina, copilul .....desi firma unde lucrez este destul de sigura din punctul acesta de vedere. Adica nu face magarii.....



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Sincer, nu.
Pentru daca tii mortis,te poti intoarce la birou dupa 6-8 saptamani.
Cam cat ar dura un concediu medical in caz ca ...nu stiu...ti-ai rupe piciorul...
Cred ca e un pretext pentru ca de fapt NU VOR ACUM sa faca copii. Amana si ele cat pot din cu totul alte motive.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

dap, aveam una care vroia sa faca juma de milion de euro ca garantie ca o sa-si creasca kupilul bine.
Si cre' ca, dupa estimarile mele in ce priveste salariul ei, strinsese max. vreo 40 de mii pina pe la 35 de ani....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu personal nu am, pentru ca sunt singura femeie la varsta procreerii din departament (oarecum la varsta procreerii ca am deja 35). Mai e o tipa de 60 ani, cu doua fete mari. Dar in domeniul meu am auzit/citit ca se practica sa faci copii dupa ce iei "tenure" (asta inseamna, la profesori, permanentizarea pe post-adica nu te mai da afara nici cu macaraua-e siguranta jobului pe viata). Cum in general acest "tenure" vine in apropierea varstei de 40 ani, multe amana maternitatea pana atunci. Dar nu toata lumea. Sunt destule profe tinere care au deja copii. Din astea cunosc, din cele ce au amanat nu cunosc personal. Eu am facut copil la 30 ani cand eram studenta la doctorat, ca ma panicasem ca sunt batrana si nu am facut inca copil:)) Parca as mai face unul, da' nu cad de acord cu barbatu',care nu isi mai doreste si nici eu nu sunt prea convinsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu am facut copiii cat eram tanara, unul pe vremea studentiei si unul imediat dupa. Acum sunt mari, la scoala si eu am timp sa ma ocup de cariera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu cred care ceva in comun cariera ci ideea de familie si/sau copiii. Desigur fiind barbat pot sa gresesc, insa cariera este un rezultat al unor eforturi personale combinate cu ambitie si profesionalism, iar aceste persoane sunt din cate cunosc eu extrem de realiste, de obiective de calculate incat chiar si un calcul (oare!!!) de genul ma marit, fac un copil este deja in normalitatea lor. Dar subiectul este sensibil pentru ca dupa mine este mai degraba un raspuns la optiuni individuale uneori acestea fiind si un rezultat al unor conjuncturi nu neaparat un rezultat de optiuni.
De asemenea este extrem de relativa dupa mine notiunea de cariera pentru ca in mod individual poatre sa fie o reflectare a poropriilor aspiratii si/sau imagini si/sau perceptii ori acestea tin in proportie covarsitoare de individ de particularitatea lui asa incat inerent apare intrebarile:
Ce inseamna o cariera pentru voi?
Dar o casnicie?
Dar un copil?
Pot fi acestea comparate?
Pot fi acestea preferate?
Sunt complementare?
Sunt exclusiviste?

Ei cum e?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006
Anul 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Marius,bune intrebari!
o cariera pt mine inseamna independenta nu numai materiala.f mult si spirituala.inseamna un boost mare pt self esteem-ul meu.inseamna ca imi satisfac setea de a invata ceva nou zilnic.ca nu ajung sa lancezesc spiritual cum aveam impresia cat am stat acasa.
uneori simteam ca mi-a regresat creierul spre un bob de mazare.ca tot ce stiu e numai baby talk si atat.intalnit cu alte mamici si iar vb despre maternitate,copii,curatenie si subiecte adiacente.simteam ca ma sufoc.
nu ma intelegeti gresit nu idolatrizez munca. nu stau peste program la munca.maternitatea m-a schimbat mult.acum vad viata prisma unei mamici, mi s-au rasurnat multe ratinamente precopil.insa cand stateam cu fata imi lipsea ceva si eram nefericita intr-un colt al sufletului.am iubit enorm perioada cat am stat acasa si mi-am crescut fata.acum stiu ca pierd mult din copilaria ei(cuvinte noi spuse pt prima oara,etc).insa sunt stabila d p de v emotional.in plus trebuie sa muncesc, nu avem alte venituri.insa daca as fi avut tot nu as fi putut sta fara sa am o ocupatie.
Casnicia ca institutie nu a inseamnat prea mult pt mine(pana sa imi intalnesc sotul) pt ca nu am avut exemple prea reusite in familie.acum insa=legatura spirituala dintre 2 persoane.
Copil inseamna o prelungire a noastra.de cand avem fata relatia dintre mine si sotul e evoluat firesc spre alta etapa.suntem si mai aproape unul de altul,mai responsabili si ne placem si mai mult decat inainte. nu am crezut ca va fi posibil asa ceva.
fata noastra e pt noi:cerul si pamantul, pur si simplu nu exista cuvinte sa descrie sentimentele noastre pt ea.
este de acum motivul pt care vreau sa fiu o mama mai buna, intelegatoare,insa in acelasi timp si f realista.ma face sa fiu intransigenta cu mine, sa evoluez si sa reusesc ceea ce imi propun.sa perseverez si sa incerc sa imi corectez defectele si ambitii vechi care acum mi se par desuete.
Nu pot fi comparate, nu.
Preferate:sigur.Eu aleg copilul&relatia noastra(eu+sot).nu am cum sa le despart pt ca suntem noi trei suntem o singura celula
cariera e ceva auxiliar care impreuna cu cei dragi ma ajuta sa ma simt intr-adevar implinita.
pt mine sunt complementare.
posibil sa fie exlusiviste pt altii.la mine se intrepatrund, cum am rasp si mai sus.

Marius, mi-ar placea sa rapunzi si tu.

weekend placut.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

quote:
Initial creeata de geniest

Voi aveti colege care desi indeplinesc toate conditiile fizice (au peste 30 de ani majoritatea), materiale, etc. amana maternitatea in ideea ca sa nu piarda ceva la job ???

Ca nu cumva sa le ia cineva locul cat timp ele vor fi ocupate cu sarcina, copilul .....desi firma unde lucrez este destul de sigura din punctul acesta de vedere. Adica nu face magarii.....









Nu prea inteleg care e problema ta... ai avut un copil exact in momentul in care , sa te citez "ai indeplinit conditiile fizice"? De ce esti sigura ca STII EXACT care e motivul aminarii maternitatii pt colegele tale? Si, chiar daca ar fi cel numit de tine, who cares? E viata lor, nu crezi ca ele sunt in masura sa decida cind sunt ele pregatite sa aiba un bebelus? Daca sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

O femeie de "cariera" pe care am placut-o in mod deosebit si i-am inteles alegerea (cariera NU copil) a fost balerina Anna Pavlova http://en.wikipedia.org/wiki/Anna_Pavlova.
Un contraexemplu ar fii Maria Montessori - care a facut cariera... si a avut si copil.
Bineinteles ca cele doua femei de cariera aveau profesii totatl diferite.
Un job banal NU se poate numi... cariera.

Lorelai
Digital Macro 3
Digital Macro 2
Digital Macro
Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Foarte interesante raspunsurile.

Cred ca trebuia sa precizez (poate chiar in titlu) ca este un subiect de DIALOG civilizat si nu de polemica.

Lorelaim exact asta era ideea.....de job banal cu max. 15 mil salariu nicidecum cine stie ce cariera, cred ca asa trebuia sa spun in titlu....

Eu personal respect optiunea fiecarui om, insa ma doare cand vad atatea femei (cu varste intre 30 - 35 -40 ani) chinuindu-se sa aiba un copil si nu reusesc. Parca sunt din ce in ce mai multe, cel putin la firma unde lucrez eu asa este....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

quote:
Originally posted by geniest

Foarte interesante raspunsurile.

Cred ca trebuia sa precizez (poate chiar in titlu) ca este un subiect de DIALOG civilizat si nu de polemica.

Lorelaim exact asta era ideea.....de job banal cu max. 15 mil salariu nicidecum cine stie ce cariera, cred ca asa trebuia sa spun in titlu....

Eu personal respect optiunea fiecarui om, insa ma doare cand vad atatea femei (cu varste intre 30 - 35 -40 ani) chinuindu-se sa aiba un copil si nu reusesc. Parca sunt din ce in ce mai multe, cel putin la firma unde lucrez eu asa este....



1. Te inseli, nu e un subiect de dialog civilizat ci unul de birfa. Nu ai intrebat daca sunt printre noi femei care au aminat sau amina maternitatea si de ce o fac(em) si nu vorbesti nici despre tine, ci despre colegele tale. Birfesti adica.
2.Nu respecti optiunea fiecarui om, cele doua posturi ale tale la acest subiect sunt suficienta dovada.
3.Nu cred ca te doare blablabla. Vrei doar sa birfesti. Ok, dar parca era o alta sectie de birfe pe undeva pe forumul acesta.
BTW, sunt curioasa, sunt toate femeile acelea care "se chinuiesc" sa aiba un copil peste 30 ani? Si ce inseamna "atitea", da-ne o cifra daca tot ai inceput discutia. Cite femei din cite angajate in total?
Din experienta mea de aici si din tara: aici majoritatea prietenelor mele au copii dupa 30 ani, cunosc un cuplu care nu a reusit, dar ei incercasera de pe cind ea avea 25 ani. In schimb o alta prietena buna a avut anul trecut la 36 ani primul copil acum la 37 al doilea. Amindoi perfect sanatosi si frumosi, amindoi reusiti "din prima". Alta prietena de 41 ani a avut prima sarcina la 39 si a doua la 41 aproape, la fel doi copii frumosi si sanatosi. Si alte doua prietene din Romania incearca sa aiba copii de ani de zile, de pe la 26 ani parca. Virsta nu spune totul.
5.Ooops...m-am prins acum... femeile peste 30 ani cu un job care nu e banal au voie sa aiba copii, cele care cistiga sub 15 milioane pe luna si totusi amina maternitatea sunt cele luate in vizor. Sa le ardem pe rug? Cum indraznesc sa nu procreeze cind nu au nici macar o cariera (ca scuza)?
6. Tot la capitolul birfe: la ce virsta si ce cariera trebuie sa aiba barbatii ca sa aiba copii? Ce ne facem cu carieristii prea carieristi care lucreaza 100 ore pe saptamina si isi vad copilul doar duminica dimineata? Sau cu cei care nu au o "cariera" internationala si totusi aleg sa aiba copii dupa virsta de 30-40-50 ani? Au voie soferii, timplarii, zugavii, gunoieri, mecanicii auto, etc, sa amine paternitatea?

Propun sa scriem un proiect de lege in care sa se stabileasca, in functie de profesii si salarii, la ce virste putem deveni mame respectiv tati. E posibil ca unele din profesiile partenerilor (sau virstele lor) sa nu fie compatibile cu profesiile, respectiv virstele noastre. O optiune ar fi schimbarea profesiei.
Pentru cei prea pasionati de joburile lor, uneori banale, propun divorturi rapide si cautarea de partener care corespunde dpdv al virstei si profesiunii, in vederea procrearii conform proiectului de lege.

Mergi la inceput