Femei de cariera ???!!!!????

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Adevarul e ca stau fetele noastre cu o cariera!!!!! de office manager de exemplu la firma pana le da femeia de servciu afara.Si asta da cariera sa fii la cheremul sefului.
Si alea care sunt multe chiar sunt..sunt pline firmele de ele ,imbatranesc acolo ca n-au timp sa se marite si sa faca copii,dupa cum zic ele.Cand o sa aiba timp ,vin tipele de douajdeani in fata carora adio ..no chance!!
Si in final stai de ochii lumii la serviciu cat de mult ca vb ceea nu te asteapta nimeni acasa nici sot si nici copil..binenteles cu remarca de rigoare ca am f mult de lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

nu mi se pare corect sa se judece cariera in functie de salariu (tipic romanesc !)...nu are nici o legatura....e o mare rautate in schimb, asta da...ca si aceea de a judeca de ce unele stau acasa, iar altele aleg sa mearga la job dupa cateva luni/ani de la nastere...eu zic ca astfel de discutii nu pot avea nici un rezultat, cu atat mai mult pretentii de judecata...cei care isi spun opiniile personale trebuie sa si le asume si sa nu se justifice atata in fatza celorlati...putine demnitate, e alegerea fiecaruia ...

Ktrinel si Ana Julia 24.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

apropo, ce inseamna 15mil ..vreun prag ceva ? accesul spre vreo conditie superioara? e mult, e putin ? eu chiar nu mai stiu...

Ktrinel si Ana Julia 24.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

quote:
Originally posted by Ktrinel

apropo, ce inseamna 15mil ..vreun prag ceva ? accesul spre vreo conditie superioara? e mult, e putin ? eu chiar nu mai stiu...

Ktrinel si Ana Julia 24.11.2006




Nu ai inteles, Ktrinel? De la 15 milioane in sus ai voie sa faci copii cind vrei. Sub salariul acela nu contezi si e important sa te informezi de la colege si vecini cind e cazul sa ai copii. Nu de alta, dar ajungi sa ti se plinga de mila. Si sufera altii de suferinta ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

iris

Ktrinel si Ana Julia 24.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


quote:


Un job banal NU se poate numi... cariera.
quote:



Si cine decide ce este un job banal si ce nu? Daca eu vreau sa spal scarile unei institutii si fac treaba asta foarte bine, constiincios si cu placere ?

Ce face munca unui astronom mai putin banala decat munca uni femei de serviciu?

Si ce ne facem daca de maine nimeni nu mai vrea sa faca munci "banale"? Stam cu gunoiul stiva la usa, cu haznalele pline, cu copiii fara bone, cu spitale fara infirmiere, etc., etc.?
“Scuze, au am uin job banal, ma duc sa stau acasa cu copilul pana i-or creste barba si mustati; faceti voi si treburile mele.”


OAMENII sunt in societate precum rotitele intr-un urias ceas mecanic. Treaba lor este sa se roteasca si sa angreneze cu alte rotite bine si eficient. Nu exista o rotita mai importanta decat alta. Toti suntem in slujba acestui mechanism si avem datoria sa-l facem sa functioneze.


alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

M-ati facut sa rad bine.
Iris,capisco acum mai bine de ce ai deschis subiectul cu barbatii. Ai dreptate ca femeile sunt cam harnicutze la "apreciat" viata vecinelor/colegelor/amicelor.
Si pt cine nu stie, cariera = parcursul profesional al unei persoane, indiferent de activitate. Cine e deja in top, e la apogeul carierei,altii parcurg alte etape...bla,bla
Hai ca m-am bagat acum si eu ca musca-n lapte, dar oricum ...cand vine vorba de pareri frumoase, binevoitoare, je m'en fiche sau macar incerc (nu de alta, dar si mie "mi se regizeaza si monitorizeaza" activitatile din toate partile si culmea e ca, cele mai frumoase comentarii le aud din Romanika; si nu, nu ma incadrez in tiparul pomenit mai sus, n-am inca 30 de ani , sunt intr-o anume etapa a carierei, dar nu ma tenteaza apogeul din motive de ramas cu picioarele pe pamant, mai vreau un copil, dar la un moment ales de mine insami, nu dictat de anturaj).
Cred ca fiecare femeie e stapana pe propria viata si pe propriul trup, e direct raspunzatoare de actiunile sale.Nu inteleg de ce se pierde atata timp pretios cu barfele despre caprele vecinelor...pardon, vietile si activitatile altor femei care sunt altfel decat ale noastre.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Simali - cred ca nu am explicat eu bine ce gandesc despre ceea ce e job si ceea ce e cariera in mintea mea... Un job banal de recrutor - ca al meu de ex - NU-l pot numi o CARIERA... Chiar daca imi fac job-ul f bine, chiar daca am satisfactii atat profesionale cat si materiale datorate acestui job... este UN SIMPLU JOB onest din care-mi castig existenta - atat... NU inseamna ca am o CARIERA. Nu prea stiu cum sa explic exact - dar daca eu maine pur-si-simplu NU mai exist - vor fii alte milioane de recrutori in lumea asta care sa faca exact aceeasi treaba, poate chiar insutit mai bine decat mine... Dar daca n-ar fii existat Maria Montessori - de exemplu - ar fii fost o reala pierdere pt omenire. Daca n-ar fii existat Elizabeth Pantley (care e mama a 4 copii dar are o cariera) multi parinti ar fii bajbait sa afle lucruri pe care ea le explicat atat de bine in cartile sale si ne sunt ata de folositoare.
Am citit si eu definitia data de dictionar pt "cariera" - dar pt mine cariera inseamna munca+pasiune. Motivatia sa nu fie banii (ca toti avem de platit facturi) - motivatia sa fie dragostea pasionanta pt ceea ce faci.
P.S. Nu stiu cate femei de servici pot spune ca fac job-ul lor (spalat scarile, etc) cu pasiune si dragoste... In adancul sufletului cred ca fac acest lucru ca sa puna o pita pe masa pruncilor. Ca si mine de altfel.


Lorelai
Digital Macro 5,Digital Macro 4,
Digital Macro 3, Digital Macro 2, Digital Macro 1, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

De ce o femeie este obligata sa aiba o cariera neaparat (sa poata justifica alegerea facuta) iar un barbat este OK doar cu un servici? Ca doar nu toti barbatii au o cariera asa cum este definita aici...

De ce criteriile de selectie sint diferite?

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Iaca pt ca femeile daca se duc doar la servici si nu fac cariera sunt mame rele.
Sunt o mie de motive bine intemeiate pentru care trebuie sa te duci doar la servici. Fie si doar nevoia de a face si altceva decat casa si copil si mie mi se pare un motiv f. bine intemeiat. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca e extrem de greu de trait dintr-un singur salariu. Si ca voi sustine mereu ca nu e bine in principiu sa fi intretinuta de sotz si trebuie sa fi independenta financiar, pentru binele si siguranta ta si a copiilor. Avem dreptul la dorintele proprii, fara a ajunge creatori de scoala sau de lucruri absolut marete. Parere personala.

Mergi la inceput