Albinute si bondari de martie - aprilie 2007

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karla32 spune:

Amma, si baiatul meu se screme dar toata noaptea! Scoate niste sunete de nu se poate! La inceput m-am speriat ca nu stiam ce are. Am crezut ca are probleme de respiratie si saream imediat sa vad daca e in regula. Acum m-am obisnuit, stiu ca se screme (de multe ori ma umfla rasu in miez de noapte - se screme el si mai gata sa fac eu!), se stramba si geme din toti rarunchii. Bineinteles ca somnul meu e terminat! Stau, ascult, si ma rog sa faca doar oi apuca si eu un strop de somn pana la ziua. Dar face tocmai pe la 5 sau 6. Dupa aia il schimb, ii dau sa manance, il apuca colicii sau din nou scremutu si uite-asa pana pe lsa 10 cand se culca bine merci!

Raluca si bb Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

uitati aici cam ce activitati are matei si www.dropshots.com/day.php?userid=285100&cdate=20070501&ctime=115808" target="_blank">un filmulet!

mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze noi cu matei la baita

poze noi ... la 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Eliana multumim mult pentru noul capitol. Parca mai ieri va solicitam, in calitate de mamica de mai-iunie, diverse informatii pe care intotdeauna mi le-ati oferit cu promptitudine. Probabil ca nu intamplator am nascut in aprilie devenind astfel oficial mamica de martie-aprilie.

Va multumesc tuturor din suflet si sper sa ramanem la fel de unite si sa nu abandonam forumul, chiar daca suntem atat de ocupate.

Eu am un mare noroc cu sotul meu pe care pur si simplu nu il mai recunosc. Mai ieri astepta sa ii puna cineva masa, sa i-o stranga, sa ii spele vasele etc. Iar acum au fost nopti in care eu m-am trezit dupa ce el ii daduse fetitei de mancare, o schimbase, baita ii face practic el (eu doar ajut), el sterilizeaza totul, ce sa mai sunt uimita cum se poate schimba o persoana, in bine.

Maria are in continuare probleme cu constipatia. De mancat mananca mai binisor si mi-am luat o pompa astfel incat ii dau lapte de la san cu biberon si ii dau si completare. Cele care folositi pompe ati avut vreo problema cu laptele, ca diverse persoane foarte "informate" mi-au spus ca voi ramane fara lapte. Cam cat trebuie sa ia in greutate saptamanal?

Biberoanele se spala cu detergent sau doar cu apa?

Am ramas dupa cezariana cu o burtica destul de impresionanta si as vrea sa imi cumpar o centura. Aveti idee de unde se gasesc si daca mi-o folosi la ceva?

Mady iti tin pumnii sa ai o nastere usoara si sa se inrtample cat mai repede.

Majorete pentru Mady si pentru celelalte fete care inca nu si-au cunoscut minunile.


Succes mamicilor de martie-aprilie cu ingrijirea comorilor lor.

Pupici

Valentina 38+ cu bebe Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

va salutam si noi la scutecele,
cu bb in brate intre doua supturi, ca doar e parte importanta aici...
Eu am intrat intai la scutece, dar de adormita nu am gasit subiectul si am mers din nou la odisee si am intrat de acolo.
Elyanne ,faina listuta, multumim pt tot! .
Hai Mady!
Ce mai stiti de Cria?

Diana, mami de Julie 14.11.2003 si de Rianna 15.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Salut,

Amma: al meu plange de rupe atat la spalat, cat si la schimbat, cred ca nu-i place sa simta aer cu pielea... deci daca al tau plange numai la spalat inca stai bine pe mine ma ingrozeste ideea ca trebuie sa-l schimb... din partea lui scutecul poate fi oricat de plin ca nu-i pasa

Val_: cand eram in maternitate toata lumea facea afaceri cu centuri Eu am refuzat-o pentru ca din cauza ei se cam lenevesc muschii... si eu am o burtica oarecum lasata, e si normal din cauza cezarienei, dar se ridica pe zi ce trece... tu ai facut operatia la 2 zile dupa mine, deci mai ai putintica rabdare . Legat de cat trebuie sa ia in greutate: mie mi s-a spus 200-300g pe saptamana... in cazul in care ia atata, e ok chiar daca se constipa sau are alte probleme de genul asta...

Noua ne-a picat si buricutul azi, o sa vedem zilele viitoare cum reactionam la baita in cadita, poate in apa nu urla asa ca in aer

Diana de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

Bun gasit la scutece si sa ne ajute DD sa ne crestem albinutele si bondareii cu pricepere si inspiratie!

Albinuta mea se chinuie cu crizele de colici seara de la 9 la 10, de zici ca are ceas in burtica. In rest mai mult se screme pt. ca este constipata, desi o alaptez exclusiv. Am eliminat casul din alimentatia mea ca am auzit ca asta ar fi o cauza si am inceput sa-i dau cateva lingurite de ceai de musetel desi eram impotriva administrarii de ceai.

In legatura cu plansul la baie, trebuie sa le vorbiti calm tot timpul inainte de a-i baga in apa si sa ii inveliti intr-un scutecel cand ii bagati in cadita. Udati mai intai scutecelul si apoi pe ei. La noi functioneaza, nu a plans niciodata la baie si daca e apa mai calda se face rosie ca racu' instantaneu.

Noi ne tot luptam cu bubitele, la caldura se inrosesc imediat, in rest sunt ca niste buburuze in piele. Acum au aparut si pe corp. Am inceput sa folosesc produsele SEBAMED, stiti ceva despre ele, ati folosit? Interesanta explicatia data de Alionushca, referitoare la acneea bebelusului. Sper sa fie asa si la 3 luni sa-i treaca.

Elpower (cred ca era mesajul tau, n-am timp sa verific) mi-a placut ce ai spus despre tinutul in brate si alinatul copiilor nostri. Sunt perfect de acord, ma tem doar sa nu-i creez niste obiceiuri si tot ea sa sufere mai incolo cand o sa planga ca eu sunt la baie si nu pot s-o tin in brate, de ex. In rest, e greu sa rezist ochilor ei mari si dezamagiti cand o asez in patut!

Daca alaptez, menstruatia o sa-mi vina normal? Deja am 7 sapt. si nici un semn.

Va pup si numai bine in noua etapa!

Mihaela cu Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

VAL in primele 3 luni media de crestere este de 750 grame.Acum poate lua diferit in fiecare sapt.Saptamanal eu citisem, cam intre 175-230 grame.Dc ia mai mult sau mai putin, nu-i nicio pbl , imp este sa ia.

AMMA, eu cred ca am vb de mica menstruatie, la mine n-a fost, au fost niste sangerari, iar dc mi-a zis ca-i de la uetrul taiat(eu am facut cezariana.POate si la tine este la fel(dc ai facut cezariana).

LEGAT de constipatie, azi Alexia n-a facut kk si in seara, asta, tot se sremea si nu putea , asa ca a mers treaba cu termometrul, insa n-as vrea sa fac o obisnuinta din asta.
Dc mi-a dat debridat, pt constipatie si colici.

Mai intreb inca o data.Ce inseamna constipat?Ea facea la inceput kk dupa fiecare supt , acum face mai rar.Am inteles, oricum dupa ce mai creste face mai rar.

Biberonul eu il spal cu detergent, apoi il sterilizez.Laptele meu este gras si ar ramane grasime pe el.

adina, proaspata mamica si printesa ALEXIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Adina, eu am 6 sapt de cand am nascut, oare o fi inca?Cu cezariana am nascut. S-a oprit la un moment dat si acum de citeva zile iar sangerez putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina.todor spune:

BUNA FETELOR !

Sa nu va suparati pe mine ca nu am ajuns sa va mai scriu, dar sa stiti ca va citesc zilnic. Din pacate cand ma pregatesc sa va scriu si eu cateva randuri Radu al meu se pune pe urlat. Azi se pare ca ma lasa sa va scriu cate ceva despre noi...

In primul rand tinem pumnii la fetele care au mai ramas si le dorim nastere cat mai usoara si copii cat mai cumintei.

Noi avem program de plans ziua iar noaptea dormim destul de bine. Se pare ca seara de pe la ora 21.30 -22.00 pana la 23.00-23.30 avem colici urati de tot dupa care adormim si ne mai trezim pe la 3.00 ca sa papam.
Ziua in schimb nici nu stiu ce sa zic daca are colici sau are doar chef de scandal, cand il iau in brate tace, zambeste, motaie iar daca il pun in patut parca l-am pus pe carbuni incinsi. Asa ca s-ar putea sa fie doar terorist... din pacate nu ma lasa inima sa il las sa planga, poate s-ar obisnui sa stea in patut dar ce sa fac sunt slaba cand il vad cum se uita la mine cu ochisorii mari si disperat parca spune ca nu vrea sa stea in patut...
O alta probelemutza ar fi ca Radu mananca cu foarte multa pofta de parca nu o sa il las sa se sature sau de parca ar fi concurs, din aceasta cauza se ineaca cand mananca la san, si mai si vomita dupa aceea daca nu il ajut sa ragaie la timp si probabil de aceea are si colici.
De ingrasat ne-am ingrasat bine, avem deja 5 kg la 5 saptamani si doua zile, si am iesit din spital cu 3.520 Kg
Am si eu o intrebare pentru cele care au nascut natural, voi mai aveti dureri ? ca eu deabea stau in picioare si acum dupa aproape 6 saptamani.. e groaznic.
Am fost la Dr si m-a consultat si mi-a spus ca taietura s-a vindecat si ca totul e ok dar asta e. Oare cat mai dureaza? Ca nu pot sa fac mai nimic din cauza durerilor si va dati seama ca ma si deprima.
Cam atat despre noi.
Va pup pe toate mamicile si pe toti bebeii! Si nu in ultimul rand pe toate viitoarele mamici.


Doina & BB Radu George

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

doina eu de dureri am scapat de pe la 4-5 sapt....si de la 3 nu am mai avut nici lohii....iar altceva nu am cu toate ca numai alptez regulat...max de 2-3 ori pe zi........am fost si la controlul de 6 sapt i totul e ok....avm liber la ....asa ca in seara asta il biciui putzin pe sot....

Care dintre voi ati inceput deja?

azi am fost la curte la niste prieteni si a dormit Winnie aproape tot timpulllcand am ajuns spre seara acasa a incep scandalul dar nu a durat decat juma de ora....nu cred ca o durea nimik era doar nervoasa si agitata....ca incepuse sa sughita si atunci a incep si plansul ...s-a mai linistit la baie adica nu a plans deloc si dupa a mancat putzin 60ml si plangand de oboseala a adormit...acuma sa vedem cand se trez de foame ca a mancat putzin....

Cam atat va las sa fac si sa-l iau pe sotz la "intrebari"..... ca cine stie cat ne lasa in pace albinutza Winnie.....

Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">comoara mea mica
cel mai frumos dar de ziua MAMEI

pozici

Mergi la inceput