Albinute si bondari de martie - aprilie 2007

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karla32 spune:

[blue]Val[/blue, eu mi-am luat centura Mamma dona de la Sensi Blue - 120 RON. E o centura dichisita dar din nefericire am cam luat-o degeaba, ca nu o suport. Ma doare operatia groaznic dupa aprox 15-20 minute. Sper ca o voi putea purta macar peste cateva saptamani. Si eu am burta si innebunesc. De la 53 Kg am luat in sarcina 21, iar acum mai am 10 in plus. Dar observ ca nu mai scad de vreo 10 zile niciun pic. Nu ma mai urc pe cantar ca ma apuca pandaliile. Vad eu dupa ce termin cu alaptatul. Mai urata e treaba ca trebuie sa-mi cumpar de imbracat, si nu prea imi vine ca sunt cam marisoara!!

Bebelul meu a luat in 3 saptamani 1,300 Kg. Are acum 4,500KG. S-a dolofanit bine, dar cand ma gandesc ca unii bebei se na]sc cu greutatea asta...

Raluca si bb Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopici spune:

Buna seara!

Va saluta si albinutza Martha! :))

Noi am avut niste zile minunate... Am dus copilashul la tara...noi am facut gratar, iar ea a stat linistita in carutul ei.

Avem botezul pe 6 mai si am decis sa fie restrans, doar in familie, urmand ca prietenii sa ii invitam undeva la munte sau la padure, atunci cand voi putea si eu sa particip la distractie.

Daca pana acum m-a ajutat mama, in sensul ca venea sambata si statea 5 ore cu copilul, de puteam si eu sa ies si sa scap de griji...acum se pare ca mama nu mai poate sa ma ajute, asa ca...24 din 24 petrec timpul cu fetitza. Uneori mi-e greu...dar ma mobilizez.

Val, burta se va retrage semnificativ dupa o luna de la operatie. Pe mine doctorul nu m-a lasat sa port burtiera decat la 3 saptamani de la operatie. Nu pot sa zic daca m-a ajutat sau nu.

Legat de pierderea laptelui daca folosesti pompa o sa-ti spun ce mi-a zis mie pediatrul: ca secretia laptelui este stimulata de niste hormoni ce sunt activati de buzele copilului pe san. Si ca acesta ar fi motivul pentru care mamicile care doar se mulg, fara sa-l puna pe bb la san, pierd lapte. Nu stiu daca este adevarat...eu l-amn pus la san de la inceput. Totusi, tu de ce nu insisti?

EU mai nou am probleme cu spatele : ma doare ingorzitor, dar doar noaptera, undeva la mijlocul coloanei. Si eu nu am avut niciodata probleme cu spatele.

Somn usor la albinutele si bondereii nostrii.

Florina si Martha Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

quote:
Originally posted by ghibuadina

VAL in primele 3 luni media de crestere este de 750 grame.Acum poate lua diferit in fiecare sapt.Saptamanal eu citisem, cam intre 175-230 grame.Dc ia mai mult sau mai putin, nu-i nicio pbl , imp este sa ia.


LEGAT de constipatie, azi Alexia n-a facut kk si in seara, asta, tot se sremea si nu putea , asa ca a mers treaba cu termometrul, insa n-as vrea sa fac o obisnuinta din asta.
Dc mi-a dat debridat, pt constipatie si colici.

Mai intreb inca o data.Ce inseamna constipat?Ea facea la inceput kk dupa fiecare supt , acum face mai rar.Am inteles, oricum dupa ce mai creste face mai rar.


adina, proaspata mamica si printesa ALEXIA


Adina ...constipat e daca face kk tare si gros si uscat.....mie asa mi-a zis pediatra si asa scrie si in DR Spock....A mea pitica face o zi da una nu.....si cand se screme o ajut cu piciorusele i le ridiic pe burtica si face mai usor....si eu eram disperata si daca nu facea o zi ii puneam supozitor ...dar dupa ce am citit in cartea Dr Spock m-am linistit...cica sunt copii care au scaun si la 3-4-5 zile mai ales cei alaptati nuami la san pt laptele de mama e usor si se asimileaza in intregime si de aiai nu prea mai au se sa faca.....si ami ales ca dupa o luna isi regeleaza singuri tranzitul....deci nu e vb de constipatie...daca kk e moale nu uscat asa ca si kk de catzel e ok.....stai linistita ca si eu m-am calmat



Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">comoara mea mica
cel mai frumos dar de ziua MAMEI

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Valeu tot am cezariana - pai azi sunt exact 8 saptamini de cind am nascut si mai am burtica - mica dar este - cam greu se retrage- dar nu m-am gindit la vreo centura - am luat acest fapt ca ceva normal dupa operatie si ca va trece curind.

Sunt multumita intru in blugii de dinainte de sarcina - a ramas doar burtica, care trebuie s-o mai rabd putin - sper pina la botez(1 iulie) sa fie bine, mai ales ca vreu sa incep dupa 1 iulie sa merg din nou la sala - planuri si iar planuri

Ghibuadina constipat nu inseamna ca face kk mai rar ci faptul ca kko e foarte tare, uscata si merge greu - , dar in orice caz nu inseamna de loc ca ar fi mai rar - pt un bebe poate fi normal citeva ori pe zi pentru altul o data la doua zile .Noi la inceput de citeva ori pe zi faceam , iar acum de doua ori - e normal sa fie deja mai rara, asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji.

Noi azi am boooooocit de eram ragusiti pina la final - burtica bat-o vina, nu am avut colici vreo trei saptamini - azi le-am avut pentru toate 3 . Acum doarme rupta de oboseala saracuta.


Mihael@ SEBAMED - poate fi utilizat pentru tenul bebelusilor - gama pentru ten sensibil, contine putine ingrediente, mai este crema TRIXERA de la AVENE - ea este perfectaa pentru bubitele bebelusilor - am citit la mamicic de ianuarie-februarie - o folosesc mamicile cu cucceas - ele spun ca a trecut si pielea este din nou catifelata si fina, eu vreau sa-i cumpar bebelusei mai mult din cauza ca este foarte uscata pielea dupa aceste bubite.

Noi la schimbat stam foarte bine - cintam,, un elefant se legana..., stam cu fundul in aer, dam din picioruse (gimnastica pentru presupusa displazie de sold) - tace cind o schimb, o intorc pe toate partile si mai reuseste sa zimbeasca, se mira mama mea ca suporta atitea.

La baita ne place - incepem cu 37 grade si iesim din baita cind se coboara temperatura la 32-30 grade - ne place , dam din picoare - atunci cind incepe sa plinga inteleg ca ii este neplacuta apa rece si o scoatem - iaca asa la noi merge calirea. Nu punem caciulieta dupa baie - iar in camera temperatura este 22 grade - as vrea s-o fac mai mica dar nu putem, doiormim cu ferestra deschisa sa fie aerul rece, insa o invelesc mai grosut pentru ca la bebelusi e important aerul care il respira, insa tin totusi cont sa nu-i fie prea cald - cum spune un pediatru rus drag mie - mai bine sa le fie putin mai frig bebelusilor decit mai cald.

Asta mai sus eu am scris ce facem noi - ca sa dau poate ca o tema de discutii - despre temperatura, cit de gros ii imbracam, cum ii calim - pentru ca e foarte important(mai ales cind vin buneii si ii infofolesc)si cum iesim fara caciulita afara la 22 grade caldura( la nici doua luni ), iar bebelusi de un anisor cu caciulita de lina

mami de bebe Ilincuta



pozele mele cu burtica si fara


Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Bine ne-am regasit la clubul scutecelor!!!!!!!!!
Sper ca nu va suparati pe mine ca intru rar desi va citesc mereu dar bibilina mea ma solicita la greu ziua si efectiv nu pot face nimic...daca ma credeti nici la masa nu pot sa ma asez ca incepe sa palnga dupa mine...cum ma vede in tocul usii se linisteste...E smechera cu diploma dar ce sa-i faci...
Ma uit la ea si apoi la D.V.D-ul cu echo morfo fetal de la 5 luni si nu-mi vine sa cred....
Aici chiar suntem o familie unde gasim sfaturi, incurajari si solutii la probleme pe care uneori simtim ca ne coplesesc!
Noi suntem bine, nu prea avem colici dar vreau sa va intreb si pe voi daca albinutele sau bondareii vostri regurgiteaza dupa ce papa. EU o tin in sus si tot regurgiteaza, apoi da afara si cand o pun pe o parte in pat..ma sperie dar de luat in greutate a luat f. bine ca a avut 4, 200 si in seara asta are 5,900 la 2 luni si aproape jumatate si papa doar san.
Mai am o problema.....Eliana mea s-a iritat de la scutec desi numai cu firma Pampers defilam, servetele de la Pampers, Bepantenul nu lipseste si mititica are o iritatie urata in zona genitala si la popou..maine merg la doctor ca nu se mai poate....asistenta ei e o ingramadita si aiurita de prima clasa desi si cu dr. nu mi-e rusine.
NOi avem cojite in cap..voi aveti?
Ca dam cu ulei pt. bebei de la Nivea doar...si tot sunt...de spalat spalam numai cu sampon pt. bebe tot de la Nivea ca produsele de la Johnson sunt cele mai proaste de piata..asa ca feriti-va de ele
E tarziu acum si Eliana doarme..ar trebui sa dormn si eu desi e singurul moment din 24 de ore cand nu simt ca nu am copil si pot face treaba in casa dar mai trebuie sa mai dorm si eu ca altfel cedez fizic
Va pup pe toate si sa ne traiasca mititeii sa creasca mari si frumosi!
Paula mamica fericita de Eliana Ioana 20 februarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

BUna!

Ce frumos ca ne-am mutat la scutece! Nu-mi vine sa cred. e mai greu ca atunci cand eram la Odisee dar ce sa facem? Am avut parte de o sarcina relativ usoara asa ca mai trag acum.

Noi suntem bine. Cam dezamagita cu hranitul la biberon dar ce sa fac? Eu o iau asa mai mult ca un esec. Ma gandesc ca am gresit eu undeva si de asta nu mananca bine la san. Oricum n-am de ales. M-am reintors la fiert pompa intr-o disperare. pentru moment noaptea o pun totusi numai la san ca e mai linistita si mananca ceva(cat nu stiu dar mai bine decat ziua cand uneori sugea numai 3 minute). Cu plansul e cam la fel. Marea schimbare ca plange de dimineata ca o duare burta, apoi ca-i agitata si nu mai doarme dcat afara dar seara in schimb daca o tin in pat langa mine pana adoarme profund (1-2 ore)nu mai tipa asa cu orele. I-am dat si suzeta care o calmeaza cateva momente dar o scapa sau si-o scoate mereu si ma umple de nervi ca plange si se trezeste de tot. Deci nu prea i-o mai dau. Mi se parea mie o afacere (desi intital nu vroiam sa aud de asa ceva) dar nu este.
Dar cel mai frumos este ca dupa masa sau intre mese cand nu e f obosita adora sa o pun intr-un scaunel special si sa se "joace" cu ursuletii ei. Da din maini si-i atinge si ei se misca si atunci rade si tipa la ei cat poate. E cu manutele si picioarele in are si se misca toata. E f dulce. Si o pot lasa asa cate 15-20 minute. Singurica nu se joaca cu ei decat vreo 10 min dar daca-i mai si vorbesc si-i misc si eu chiar e incatata. problema e dupa ca oboseste si incepe sa planga. Ca ea asa face cand e obosita in loc sa doarma.

ELYANNE- multumim pentru listute. Si mutumim si gemenilor ca au fost draguti si te-au lasat sa le faci. Poate ne mai intalnim in parc zilele astea. de sambarta pana azi a fost sotul liber asa ca ne-am plimbat mai mult prin IOR.

Ma inscriu si eu pentru intalnirea de pe 1 Iunie. daca suntem bine sigur venim.

AMMA-23 si eu ii dau bonisan. Nu o ajuta la colici dar scrie ca e si pt pofta de mancare si incerc si eu. Azi a mancat mai binisor (75-95 ml la o masa)
Legat de baita, noi i-am facut Mariei pana sapt trecuta invelita intr-o panza moale. O dezbracam si inainte sa o bag in cadita o inveleam in panza asta. Apoi udam panza si abia dupa o scufundam in apa si nu a plans niciodata. Acum s-a obisnuit si nu i mai pun si pelincuta aia.

GHIBUADINA- nu-ti fa asa griji pentru icter. Era mai rau daca era asa accentuat si nu alaptai.

RAISAFUDULU- ai patit la fel ca mine cu alaptatul. Nici Maria nu a luat bine in greutate la inceput. Statea mult la san si dormea in loc sa manace. Eu credeam ca se satura ca dormea sau si dc plangea nu mai vroia sa pape. Si i-am dat timp de vreo 3 sapt tot laptele meu cu biberonul. Manca tot prost. Avea mese cu doarr 50-60 ml. Rar 90, doar o data 100ml si asta la 1 luna de acum. Noaptea sau intre mese o ami puneam la san sa nu se dezvete. Incet incet am pus-o numai la san si a luat in continuare in greuate. recuperase si pierderea aceea din primele 2 sapt. Dar cu m Maria e f agitata si plange mult, o doare burta in timp ce papa ajunsese sa aiba mese cand sugea numai 3-4 minute. O dure burta,incepea sa planga, o linisteam si nici ca se reinto8rcea la san. Asa ca de 2 zile ii dau din nou cu biberonul ziua. Imi pare foarte rau ca m-am reintors la biberon. Initial am incercat sa-i dau san pana o duare burta sau se agita si plange, sa o linistesc si apoi sa-i dau cu biberonul dar nu vrea. Chiar nu stiu ce are. laptele vine usor, am destul de mult (desi incepusem sa am mai putin daca ea manca prost si eu nu goleam tot timpul sanii cu pompa). Asa ca nu fi suparata. N-ai stiut ca nu manaca bine. daca poti da-i tot san cu biberonul. Si daca la tine se poate pune-o intai la san si apoi da-i cu biberonul. Oricum fa cum crezi tu ca e mai bine pt bebe indiferent ce-ti spun altii ca vei auzi diverse comentarii cum ziceau si de mine.

SUZY 78- tu ai avut mereu cuvinte de incurajare pentru celelalte. Multumim.

Gata fetelor va las ca trebuie sa incerc sa o mut pe Maria in patut si nu stiu la ce sa ma astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Vreau si eu sa mai pun poze. Mai la inceputul Odiseei am reusit sa le pun singurica. Acum insa am pierdut parola. Imi trimite-ti si mie numele de utilizator si parola? Sper sa reusesc sa le pun ca imediat ce am nascut nu am fost in stare si m-a ajutat ANdra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Salutare, mamici si bebei.

Gaza mea a fost ieri terorista si nu a vrut sa doarma deloc iar azi a recuperat. Am fost si la plimbare, a dormit, iar seara dupa baie nici nu a mai rezistat sa manance cum trebuie.
Tocmai vroiam sa spun ca doarme cand am auzit-o plangand...a facut kk si a mai vrut sa pape putin.
Botezul si noi il facem pe 6 mai, la restaurant, ca acasa nu putem, dar nu cu multa lume, vom fi maxim 20. Sunt curioasa sa vad daca vor fi schimbari in comportamentul fetitei dupa aceea, pentru ca, atunci cand i-am descris unei verisoare momentele "tero" de seara ale Mayei, mi-a zis ca : "Cere botez".

Program de scremut avem si noi, in fiecare dimineata, insa nu face neaparat kk. Dimineata dorm iepureste, o aud, ma duc la ea cu ochii lipiti si cu tzatele in vant gandind ca vrea papa si cand colo, ea se screme.

Kk face o data pe zi, uneori chiar putin, insa nu mi-am mai facut griji. Din moment ce are aspectul care trebuie (galbui cu seminte de susan) si e moale, inseamna ca nu e constipata.

doina, ce fel de dureri ai? Ca si eu am 6 saptamani de la nastere si inca mai am probleme si cu hemoroizii si ceva dureri inghinale, dar parca s-au mai ameliorat. Greu, totusi.

karla32, nu fi nemultumita, Luca al tau a luat in greutate foarte bine. Altii iau jumatate din atat.

Bubitele, dupa ce s-au inmultit considerabil si i-au acoperit toata fata, fruntea, chiar si pe pleoape are, au inceput sa se usuce partial si i-au asprit foarte tare pielea. Crema de galbenele nu a functionat, parca mai tare i le irita. Deocamdata, am ales sa aplic un sfat babesc si anume de 3 zile ii pun in apa de baie un ou iar seara, inainte de baie am dat-o pe fata cu albus de ou amestecat cu miere. Si functioneaza, i s-au estompat remarcabil, dupa doua saptamani de iritatie. Vreau sa discut totusi cu doctorita sa vedem cu ce pot sa-i dau sa nu mai fie fetisoara asa de aspra. Am citit si eu de Trixera, sa vedem.

Plec la nani. Desi Maya nu se trezeste decat o data la papa noaptea, daca nu dorm macar 6-7 ore sunt zombi. Cred ca recuperez dupa lungile nopti de insomnii din timpul sarcinii.

Pup fetele


www.flickr.com/photos/11053824@N00/" target="_blank">O minune mica-Maya - 18.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

buna seara dragi mamici!

va saluta si bondarelul meu, david!
bondarel, care mai nou, seara are program de plans. si nu de colici. pur si simplu, vrea sa stea non stop la tzitzi. adoarme f repede, dar cum il las jos, cum il apuca iar. bineinteles ca si canapeaua mea si patutzul lui au niste cuie cat casa, ca si ale unora dintre voi. insa nu ma lasa sufletul sa-l ignor si atunci tot la mami in brate ajunge. cat despre programul lu ide somn, ce sa zic: noaptea papa la 2 ore fix, iar ziua f haotic. ma bucur insa ca ia in greutate. la 5 saptamani are 4,750 si l-am nascut cu 3,160. e un copanos, ce sa mai.
va intrebasem daca aveti vreuna idee de ce kk lui bb e ca o spuma care se expandeaza cand iese afara. poate stie careva, ca e galben la culoare, dar nu are bucati albe ca semintele de susan, si e mai mult spuma. face la 3-4 zile.
si al meu bb e satul de somn la 5 dimineata.sta cu ochii in tavan, tuguie boticul, da din maini si din picioare si se screme bineintele scotand aceeasi gama de sunete f ciudate, ca cerbul, precum calul, ca un ursuletz, dupa cum i-ati descris voi pe puiutii vostri.

eu sunt in urma rau cu somnul, nu mai zic ca nu am timp sa citesc un rand din revistele si cartuliile despre cresterea bb-ilor. totul se face pe fuga, chiar si nevoile fiziologice.
dar sunt cea mai fericita femeie si asta conteaza cel mai mult.

doresc multa sanatate tuturor mamicilor si copilasilor lor!


O MARE DORINTA AS AVEA: cine are rabdare sa imi explice cum sa fac sa-mi pun la semnatura in loc de link-ul care duce catre poze, doar cum aveti voi scris: poze sau numele bblui subliniate??? am facut si un filmuletz si il am in calc dar nu stiu sa-l postez aici.
va rog, ajutati-ma!

violeta patrichi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/vioserban_79/album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Bine v-am regasit la acest nou capitol din viata noastra!!!

In sfarsit pot sa stau si eu mai bine pe scaun si sa va scriu si eu cateva randuri.Nasterea a fost provocata asa cum v-am spus dar a fost un proces tare greu,nu mi-au pus perfuzie de dilatare ci mi-au introdus o pastiluta acolo jos si a trebuit sa stau intinsa 2 ore fara sa ma misc apoi dupa 4 ore a venit medicul sa ma consulte si eu nimik,nici dilatare
nici contractii,a urmat cea dea 2 a pastiluta iarasi ore de asteptare de la 10 dimineata la 10 seara ,dupa cea dea 2a au inceput ceva contractii dar nimik dilatare.Apoi a inceput totul f. repede ,desi medicul a zis ca pot sa dorm linistita ca nu voi naste in acea zi,au inceput contractiile f.dese mi-i s-a rupt apa dureri de urcat pe pereti,pe cand a venit medicul aveam deja dilatatie 5 cm,cand am ajuns in sala de nasteri voiau sa-mi puna o perfuzie pt. dilatare dar bebita mea nu a mai asteptat si in 10 minute a venit pe lume comoara mea Arianna,m-au taiat ,m-au cusut dar asta nu mai conteaza acum cel mai important este ca ea e bine ,suntem acasa si suntem fericiti.

Despre problemele pe care le intampin cu ea ce pot sa va spun ,e cuminte mananca,doarme nu am avut colici pana acum,de astazi i-am dat si eu completare pt. ca am laptele tare slab,si nu se satura stateam cate 2 ore la san cu ea si ii era foame in continuare ,sper sa nu vina si colicile din cauza asta.Buricutul ne-a cazut la 5 zile de la nastere s-a vindecat tare frumos,la baita ne place ,plange doar cand ii este f. foame si nu mai are rabdare dar trece repede.

Vreau sa felicit si eu mamicile care au nascut dupa mine,sa le traiasca puiutii si multa sanatate.

Sper sa pot intra mai des si sa ne sustinem in continuare cum am facut-o pana acum.


lauradeArianna

Mergi la inceput