Mamici de martie-aprilie (37)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

quote:
Originally posted by elyanne

quote:
Originally posted by ghibuadina

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare pt fetele care au facut vaccinul.Tzuna stiu ca tu l-ai facut.

V-a zis dc sa nu scoateti copilul afara din casa?Cat tp?Si nici sa nu-i faceti baie?Mie mi-a zis prima data 48 de ore, apoi, sa n-o scot acum de 1 mai.Eu am facut vineri, vaccinul, INFARIX HEXA si totul a fost k.Au trecut 48 de ore si mi-e tare greu sa mai stau in casa cu ea cd e vremea asa frumoasa.Oricum de 1 mai iesim.Bine, dc s-o fi gandit ca ne-am facut planuri cu minivacanta asta, ca vrem sa plecam pt mai multe zile!

adina, proaspata mamica si printesa ALEXIA

Inca nu le-am facut vaccin gemenilor, dar iti spun cum a fost la mandra... Am scos-o afara chiar imediat dupa vaccin... ne-am dus in parc si ne-am plibat, ca sa treaca cele doua ore (eu l-am facut pe cel gratuit si antipolio e oral si trebe sa treca doua ore de la vaccin pana papa... ca sa nu vomite si astfel sa nu-si mai faca efectul vaccinul) si sa nu urle de foame. Chiar dr. ne-a spus ca putem sa ne ducem in parc... sa treaca timpul mai usor.
Iar baie... doar in seara cand i-am facut vaccinul.

Mai intreba cineva cu supozitoarele... dupa vaccin... eu ii dadeam eferalgan (nu mai stiu cat) in seara aia, dimineata si urmatoarea seara... Supozitor doar daca era temp. mai mare de 38.


Aaaa si sa nu uit... Felicitari mamicilor!
Inca un pic si ne mutam la scutece.

Val eu ii incalzesc apa la microunde la temp. camerei... nu la 50 de grade... apoi pun laptele praf peste si gata... Daca as incalzi la 50 de grade si pe urma ar trebui sa stau sa se raceasca... ar urla astia de foame...
Despre cat trebe sa faca... depinde de la bb la bb... unii fac kk la feicare masa (de 6-7 ori pe zi), altii doar o data pe zi sau chiar la 2-3 zile. Eu stiu ca se considera ca bb este constibat atunci cand face de cateva ori si dintr-o data face mult mai rar... in rest... poate asta-i ritmul... Important este sa faca pipi, sa umple vreo 5 pampersi pe zi.

Aseara am vrut sa mai raspund la niste intrebari, dar n-am mai fost in stare, iar acum am uitat din ele...







Elyanne...eu am incercat asa cu apa si mi se pare ca nu se dizolva laptele cum ar trebui.....ca ramane ceva asa ca niste cristle in el...se vede pe stcilutza....si doar cu apa mai fierbinte se topeste tot oare din ce cauza...de aiai o incalzesc mai tare apa si dupa o racesc sticlutza la robinet....

Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">comoara mea mica
cel mai frumos dar de ziua MAMEI

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Elyanne a cerut mandra sa suga?
Julie a mea a cerut o data dar s-a razgandit repede , inainte sa apuc sa ii dau. Ca i-as fi dat draguta de ea, sa nu se simta data la o parte.

Diana, mami de Julie 14.11.2003 si de Rianna 15.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Merci ELYANNE pt raspuns.Oricum au trecut cele 48 de ore, s-a comportat k,tocmai i-am facut baie , iar afara o scot de 1 mai(nu de alta dar maine nu cred ca pot).

Inca o intrebare pt tine ELYANNE sau pt fetele care se confrunta cu o chestie similara.Cred ca am mai discutat.Alexia are icter prelungit.Bine s-a mai albit, dar destul de incet este procesul.Initial a vrut dc sa-mi dea fenobarbital, dar cd a vazut ca a inceput sa se albeasca , mi-a tot zis s-o mai las.Nici vineri cd a vazut-o mi-a zis sa mai astept ca trece de la sine(dar mi-a prescris, asa ca am tot insistat eu ca vreau s-o vad complet alba mai repede).Oricum piciorusele, manutele sunt albe, mai are un pic pe fata.Chiar si dc de la farmacie, mi-a recomandat sa nu-i dau pt ca asa este la ea trece mai inceet.VOi ce ziceti?Si cum ati procedat dc v-ati confruntat cu o pbl similara?

In rest suntem k, gangurim, devenim din ce in ce mai cumintele.A inceput ce-i drept sa faca kk mai rar si o vad ca se mai screme; dc mi-a recomandat debridatul care e bun si pt colici.Pbl este ca ziua doarme mult mai bine decat noaptea, mananca la 3-4 ore, in schimb noaptea se trezeste cam la 2 ore>bine ca a si durut-o burtica, ca altfel cred ca ar putea dormi cateva ore legate.

HAI FETELOR CU BB LA PURTATOR CA VA TINEM PUMNII SA DEVENITI MAMICI CA SA TRECEM LA SCUTECELE!!

adina, proaspata mamica si printesa ALEXIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanya spune:

Si eu am folosit Debridat, bb are colici, mi-a fost mila de el si acum s-a constipat de nu stiu ce sa ma fac...de unde 2 sapt iesea de 5-6 ori/zi acum nu a facut de 48 de ore...azi i-am dat prima oara ceai de musetel cu 1 lingurita de zahar la 100 ml apa si a baut 150 ml odata...dr. mi-a zis ca nu are nevoie de ceai daca suge ( dar ii dau si cate un biberon de Humana seara ca nu se satura)...asa ca voi renunta la Debridat macar o perioada sa vad cum se mai simte...stiti alte remedii mai bune ptr constipatie la nou nascut?

Tanya mamica de baietel superb TEODOR-PATRICK

http://good-times.webshots.com/album/558704076rjCLQZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

karra io n-am stat sa analizez... ma uit data viitoare

gabdyd la noi e pe dos... de cand a vazut ca bb-ii papa lapte, nu mai vrea sa bea ea...
Cred ca in mintea ei nu mai vrea sa pape lapte pt. ca nu mai este bebe, este "pitita" si nu-i mai trebe lapte
Am vazut ca si in parc face diferente intre copiii mai mici ca ea si se supara daca ii spune si ei careva "bebe"... De aici cred ca a aparut si refuzul ei pt. lapte...

ghibuadina ai mei inca mai au icter, la aproape 2 luni. Tin minte ca si mandra a avut icter prelungit. La consultatia de 6 sapt. am intrebat pediatul daca e vreo problema ca inca mai au si mi-a spus sa nu imi fac grijit... Nu mi-a pomenit niciodata de fenobarbital... Sa vedem ce ma zice miercuri, cand mergem la revizia de 2 luni si la vaccin




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

ELYANNE merci de raspuns si tine-ma te rog si pe mine la curent cu ce spune pediatrul tau.Stii tu cum e vb aia :Cate bordeie atatea obicee!!!
Am o prietena care i-a dat fetitei la 3 sapt fenobarbital si s-a albit imediat.Dar totusi, medicii sunt retinuti, farmacista cu care am vb a zis ca nu e de acord, ca asta e ritmul ei si ca ea nu i-ar da copilullui fenobarbital

adina, proaspata mamica si printesa ALEXIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Cine poate sa descrie un bebe care nu se satura cu laptele pe care-l primeste de la san?

roxana, mamica de Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena.2006 spune:

Buna fetelor!
FELICITARI PENTRU BEBELUSI !
SA VA TRAIASCA SI SA FIE SANATOSI SI MANCACIOSI!
Iar voi sa va reveniti repede ca sa aveti putere sa ii cresteti!
Si eu ma nascut pe 10 martie u baietel si vreau sa ma alatur si eu la comunitatea voastra!
Adrian s-a nascut in 10 martie ora 7.50, nastere normala, fara peridurala, catarea 3.550 gr si cu scor Apgar de 9.
Eu si sotul meu suntem foarte fericiti pentru ca este primul nostru copil.
Mai greu este ca el e plecat din tara, urmeaza sa vina, si nu si-a vazut puiul deloc, decat in poze si pe camera web.
Va rog sa ma adaugati si pe mine in lista voastra si pe bb.meu.
Poate mi se va aloca si mie album ca sa pun niste pozici.
Va pup!


Miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Pt marirea productiei de lapte,am sa va spun ce am incercat eu pt ca al meu grasan nu se mai satura cu laptele meu:
inafara de mancare, multe lichide si odihna care la mine e cam pe sponci,am luat pastilute de Trigonella graecu sunt facute dintr-o planta care se mai numeste schinduf sau molotru,cate 2 pastilute metoclopramid la fel cresc urgent productia insa au dezavantajul ca atunci cand nu le mai iei scade la loc.
Galactogil am incercat si m-a uscat la buzunar insa pt mine nu a avut efectul scontat.

Pt icter prelungit eu nu le-am dat nimic bebeilor,Robert a avut icter nasol si Praslea la fel,nu am fost de acord sa le dau fenobarbital si nici nu as sfatui pe nimeni s-o faca.

Roxanici un bebe care nu se satura trage nervos de san si apoi izbucneste in plans,semn ca nu vine laptele mult asteptat,sau adoarme si apoi la scurt timp se trezeste si cauta sanul din nou cu gurita si daca nimereste paturica sau degetul suge cu nesat.

Karra 80 si eu la fel faceam cu laptele incalzeam apa mai bine si apoi raceam pt ca nu se dizolva laptele,eu foloseam Milumil.


Cria sa-ti traiasca puiul si sa aiba o viata lunga si minunata si tu sa te bucuri mereu pt si din cauza lui!

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Roxanici eu zicca asa facea si a mea si dupa am incep sa-i dau completare.....daca adormea la san ca tragea si obosea ca nu-i venea prea mult se trezea dupa 2 ore sau si mai repede, ea dormea cate 4 - 5 ore.....sau dac nu-i mai venea lapte si nu adormea...si inca ar mai fi mancat tragea de vreo cateva ori din san dupa care incepea sa urle si sa se agite dadea din maini si din picioare si respira asa repede ...si dupa ce-i dadeam biveron mai manca 40-50-60 ml ...asta depinde......

SI am mai incercat sa ma mulg si am vaz ca nu am scos decat max 50 ml din ambii sani si ea manaca cam 90-120 la fiecare masa....cewl mult a mancat 130 deci nu era suficient pt ea....

Si inca ceva de maine treb sa ne mutam la scutece ...o sa faci tu noul subiect ???
Si cum se va numi?

Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">comoara mea mica
cel mai frumos dar de ziua MAMEI

pozici

Mergi la inceput