Mamici de martie-aprilie (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Val se spune ca primile zile bebe face pipi de 3-4 ori si cantitatea este micuta, mai apoi cantitatea va fi mai mare si trebuie sa faca cel putin de 5-6 ori pe zi - in caz contrara se anunta o deshidratare a bebelusului si nu e bine.Referitor la completare - eu i-am dat primele 4-5 zile - atunci aveam putin lapte - dupa am lasat Nan-ul la o parte si mergem doar pe titi. S-apoi - tu ai doar citeva zile de cind ai nascut - e normal sa ai putin laptic si sa manince putin si apoi iar sa plinga - e foarte obositor dar asta e doar pentru inceput, tu important s-o tii la titi cit mai mult pentru ca sa stimuleze sinul, daca treci mai mult pe completare ea nu va suge mai mult de la sin si astfel nici nu va exista stimularea lui. Eu stiu cum plinge bebe cind ii este foame si nu ajunge laptic - dar vezi important acum la inceput sa depui putin efort si apoi va curge mai bine si da Domnul sa fie destul laptic si pentru doi bebelusi
De ce intrebi de constipatie - crezi ca bebe e constipat?

Jaana nu e obligatoriu sa ai dureri de sini sau si mai rau febra - eu aveam la inceput foarte dureroase - puneam comprese calduta, cel mai usor era in dus), dupa masam sinul si apoi ma mulgeam( mult a mai ris fratele meu de acest cuvint) - nu simteam ca nodului dispareau-insa urmatoarea data cind bebe minca ele disparea total - adica sa fi fost de la masaj sau ca bebe suge bine - pentru ca el e un desfundator bun de canale.Noduluii acestea anume indica asupra faptului ca este infundat canalul - referitor la jetul de lapte - eu am si acum asa ceva doar la doua canale si se ineaca de fiecare data bebe, restul canale curge normal fara fontanci cu picaturi. Aici iar vorbim de rabdare - mda ii usor sa spui ,, rabdare,, cind deja canale infundate si noduli sunt in trecut - dar trec si la tine.

Raisa Fuduluse intimpla si la mine zile cind nu doarme aproape deloc - dar eu calculez asa - daca dupa ce maninca mai am laptic in titi si daca ar mai vrea ar avea de unde papa - inseamna ca plinge si nu doarme nu din cauza foamei. Soacra mea mi-a trintit-o ieri - ca nu doarme si plinge din cauza tensiunii intracraniene - doctor prin telefon s-a facut - i-am spus ca fiica mea e sanatoasa si daca vrea ea asa sa nu doarma o zi intreaga lasa sa nu doarma ca la noapte o recupera - a ramas tablou - prea am devenit eu agresiva de cind am nascut.





pozele mele cu burtica si fara


Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

val, zic si eu ca fetele sa nu te grabesti sa ii dai mai multa completare ci mai ai putin rabdare sa capete bebe puteri si sa traga mai bine. Pune-l la san de cate ori cere, el va desfunda cel mai bine canalele. Ajutorul lui tati este nepretuit acum, dar bebita are nevoie de sanul mamicii mai mult decat de biberon. Mie mi-a venit laptele asa cum trebuie abia dupa 7 zile. Imi tot faceam probleme ca nu am suficient (si acum ma mai loveste paranoia uneori) dar Maya mea a luat aprox 1,2 kg in prima luna. Asa ca multa rabdare, alaptat la cerere, bea multe lichide si odihneste-te.

www.flickr.com/photos/11053824@N00/" target="_blank">O minune mica-Maya - 18.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

buna, a venit si bebele meu!
pe 24 aprilie, nasterea a fost pana la urma prin cezariana pentru ca dupa 2 ore de impins piticotul nu voia sa coboare pe unde am planuit noi.

SEBASTIAN ALEXANDRU a avut 3.690 gr, 52 cm, apgar 9.9

cel mai curajos a fost taticul care in permanenta a stat langa noi.

pupici,

ps. intotdeauna v-a citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare pt fetele care au facut vaccinul.Tzuna stiu ca tu l-ai facut.

V-a zis dc sa nu scoateti copilul afara din casa?Cat tp?Si nici sa nu-i faceti baie?Mie mi-a zis prima data 48 de ore, apoi, sa n-o scot acum de 1 mai.Eu am facut vineri, vaccinul, INFARIX HEXA si totul a fost k.Au trecut 48 de ore si mi-e tare greu sa mai stau in casa cu ea cd e vremea asa frumoasa.Oricum de 1 mai iesim.Bine, dc s-o fi gandit ca ne-am facut planuri cu minivacanta asta, ca vrem sa plecam pt mai multe zile!

adina, proaspata mamica si printesa ALEXIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzontzonel spune:

Am intrat sa va spun ca in 21.04 s-a nascut fetita noastra, Ana. Nasterea a fost naturala fara peridurala. Scor Apgar 10. Inca nu am reusit sa citesc din urma. Le admir pe mamele care mai au timp sa intre pe forum si care au bebe mic acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Felicitari Tzontzonel, sanatate si numai bine tie si fetitei tale.

Mady, Pitzica, ati ramas sa stingeti lumina la mamici de martie - aprilie. Cum mai sunteti? sa mai punem biciul pe majorete
Hai Mady
Hai Pitzica!!!

roxana, mamica de Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Buna fetelor!

Tare greu mai reusesc sa intru sa citesc si sa scriu. Piticul meu se lupta in continuare cu colicii si cu bubitele rosii de pe fata. Am vazut ca si alte mamici se confrunta cu aceasta problema.
Multumesc celor care m-au sfatuit in legatura cu cresterea productiei de lapte, dar din pacate noi nu am avut mare succes. Eu ii dau san lui bebe cam 20-25 minute la fiecare masa si pentru ca este rupt de foame trebuie sa ii dau si completare obligatoriu, altfel tipa din toti plamanii.

Nu stiu cum se face dar Vladut al meu a inceput sa incurce noaptea cu ziua si dupa masa de la 2 noaptea nu vrea sa adoarma in ruptul capului si urla cand il pun in patut de parca l-as pune pe jar.. La o ora dupa ce a papat si a stat treaz ii este foame si trebuie sa il fentez cu ceai. Habar nu am unde gresesc de are acelasi ritual de vreo doua nopti. Vecinii ma cred deja mama denaturata, dar sincer nu stiu cum sa il mai linistesc. Cand il iau in brate e ok, dar asta nu cred ca e o solutie. A mai patit careva asa?

Va felicit pe toate si va doresc sanatate maxima voua si bebelusilor vostri.

Am si o rugaminte, daca se poate. Am vazut ca nu sunt completate datele noastre referitoare la nasterea lui Vladut. Daca cineva poate sa treaca datele, ii multumesc anticipat.

Nastere prin cezariana - Vlad Gabriel - 2890 grame - 37 de sapt si o zi - scor Apgar 9/10 - 52 cm - ora nasterii 10:10. Poate ma indruma cineva si cum pot posta o poza la bebelusi.

Va pup pe toate.
Carmen, mami lui Vlad Gabriel de 3 sapt si o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by ghibuadina

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare pt fetele care au facut vaccinul.Tzuna stiu ca tu l-ai facut.

V-a zis dc sa nu scoateti copilul afara din casa?Cat tp?Si nici sa nu-i faceti baie?Mie mi-a zis prima data 48 de ore, apoi, sa n-o scot acum de 1 mai.Eu am facut vineri, vaccinul, INFARIX HEXA si totul a fost k.Au trecut 48 de ore si mi-e tare greu sa mai stau in casa cu ea cd e vremea asa frumoasa.Oricum de 1 mai iesim.Bine, dc s-o fi gandit ca ne-am facut planuri cu minivacanta asta, ca vrem sa plecam pt mai multe zile!

adina, proaspata mamica si printesa ALEXIA

Inca nu le-am facut vaccin gemenilor, dar iti spun cum a fost la mandra... Am scos-o afara chiar imediat dupa vaccin... ne-am dus in parc si ne-am plibat, ca sa treaca cele doua ore (eu l-am facut pe cel gratuit si antipolio e oral si trebe sa treca doua ore de la vaccin pana papa... ca sa nu vomite si astfel sa nu-si mai faca efectul vaccinul) si sa nu urle de foame. Chiar dr. ne-a spus ca putem sa ne ducem in parc... sa treaca timpul mai usor.
Iar baie... doar in seara cand i-am facut vaccinul.

Mai intreba cineva cu supozitoarele... dupa vaccin... eu ii dadeam eferalgan (nu mai stiu cat) in seara aia, dimineata si urmatoarea seara... Supozitor doar daca era temp. mai mare de 38.


Aaaa si sa nu uit... Felicitari mamicilor!
Inca un pic si ne mutam la scutece.

Val eu ii incalzesc apa la microunde la temp. camerei... nu la 50 de grade... apoi pun laptele praf peste si gata... Daca as incalzi la 50 de grade si pe urma ar trebui sa stau sa se raceasca... ar urla astia de foame...
Despre cat trebe sa faca... depinde de la bb la bb... unii fac kk la feicare masa (de 6-7 ori pe zi), altii doar o data pe zi sau chiar la 2-3 zile. Eu stiu ca se considera ca bb este constibat atunci cand face de cateva ori si dintr-o data face mult mai rar... in rest... poate asta-i ritmul... Important este sa faca pipi, sa umple vreo 5 pampersi pe zi.

Aseara am vrut sa mai raspund la niste intrebari, dar n-am mai fost in stare, iar acum am uitat din ele...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Buna fetelor,
in primul rand FELICITARI proaspetelor mamici!!!

Cria, vad ca te-ai tinut tare pana la DPN!
Multa sanatate voua si la bbei si refacere grabnica!
Rugam, nu dati cu rosii ca am intrat asa rar. Timpul e asa de scurt si sunt atatea de facut.
Bb suge destul de des, am laudat-o eu dar vad ca nu si-a stabilit inca programul. Are deja colici, se trezeste de durere si apoi vrea sa suga desi nu de foame. Inca ma dor sanii desi nu mai am rani, nu se mai obisnuiesc o data!
Eu inca mai lucrez, mult mai putin dar tot e destul. Si uite asa intre ea si Julie si treburi si munca nu mai am timp de nimic. Sunt teleghidata de oboseala ca nu prea apuc sa dorm pe zi.
Uite si acuma m-a pacalit ca ii e foame si stau cu ea la san adormita. Si mi-am promis ca nu cad in capcana asta ca doar stiam cum e!
Wow si ce stil are! Nu da drumul la tzitzi nici cu slujbe! Trebuie sa ii pun un deget intre gingii ca sa il pot lua! Au!
Azi ne-a cazut buricul. La fix 14 zile. Cred ca asa tarziu, pt ca i-am facut baie tot timpul chiar daca s-a udat.
Am inceput sa stresez si din cauza episiotomiei. nu am mai fost asa de atenta si am impresia ca s-a desfacut putin. Dar nu ma doare ma tare asa ca sper cae doar impresia mea.
Jaana eu de data asta nu am mai facut febra laptelui. Mi se face frig mai des, dar asta e normal. Nu am febra si nu mi s/au umflat rau sanii. Dar laptele ajunge si sanii mai curg, mai ales cand alaptez de la unul, curge si celalalt.
Va , incerc sa intru mai des.

Hai Mady si Pitzica!!!


Diana, mami de Julie 14.11.2003 si de Rianna 15.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Salut,

aveti dreptate, e mai greu de intrat pe forum cu un mic in casa... desi inca nu ma pot plange de al meu, e aproape cuminte... singura problema e ca plange de rupe la schimbat si la spalat... imi pare rau pentru el si pentru vecini, dar nici murdarel nu pot sa-l las... in plus, are o pielicica super sensibila, imediat se irita daca ceva nu e ok...

In rest, doarme in functie de cat papa, dar in general nu se trezeste mai devreme de 3 ore... mi-a facut si mie o rana, trece incet cu Garmastan, dar nu ne lasam a fost greseala mea ca l-am pus prost la inceput

Si acum:

Felicitari tzontzonel!

Mady
Pitzica

Haideti fetelor, mai e foarte putin si va vedeti si voi


Am pus si eu niste poze - una cu bebe la cele cu bebelusi, si mi-am facut si eu un album cu inca niste poze... sper ca se vad, a fost mai greu sa ma descurc cu permisiunile

Diana de Alex

Mergi la inceput