Mamici de martie - aprilie 2007 (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Absoluta, eu dupa ce spaima am tras ca raman fara lapte, mabucur cind simt ca ma dor si curge laptele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

buna seara, dragelor!

o intrebare pt. mamici: cat lapte scoateti la un muls, ca eu reusesc abia 60-70 ml. am ajuns la concluzia ca bb de 3 sapt. nu se mai satura cu san, de 2 zile de cand a inceput sa suga din juma in juma de ora. mai papa 30 completare, deci 90 total la o masa. beau ceai de fenicul, chimen, galactocil , dar se pare degeaba. aveti alte solutii???

si pe mine ma dor sanii inainte de alaptat si curg si am senzatie de electrocutare in ei.

cateva pareri:
BATISTA BBLUSHULUI- o mare inventie. folositi-o cu incredere si renuntati la orice tip de pompitza. e nemaipomenita. comandati-o pe net. v-o aduce acasa.

SUZETA- o mare prostie. in loc sa-si dezvolte vorbirea si sa gangureasca, bb molfaie de zor la o bucate de cauciuc. eu il las pe david sa-si molfaie manutzele inainte de masa, pana imi fac igiena sanilor. am citit ca e o buna modalitate de a-si cunoaste propriul corp. si apoi cred ca nu e mai greu de dezvatat de deget decat de suzeta.

CONSTIPATIA- eu am baut pana acum 4 zile cam 2 l de suc de piersici pe zi si bb avea 4-5 scaune pe zi. de cand m-a terorizat mama sa las sucurile si am trecut pe apa, m-am constipat si bb de asemenea. asa ca am inceput sa beau din nou. deci, cred ca fructele au efect laxativ.

RAISAFUDULU- am citit ca vanataile pe solduri la bb sunt semne normale dupa nastere, bineinteles nu la toti. asa ca nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi.

CRINA_MIO- daca nu ma insel intrebai de clisma. nu lua laxative degeaba. cred ca oricum ti se va face clisma. parerea mea este ca nu e o experienta deloc dureroasa si neplacuta. eu am ramas placut surprinsa dupa ce mi s-a facut. n-am simtit nimic.

o alta intrebare: voi, mamicilor, la cate grade tineti bbii? eu am constant cam 24-25 de grade. si bb sta cu body cu maneca lunga, pantalonashi si bluzita pe deasupra. plus caciulitza cateodata, dupa baie. il spal pe bb la 2 zile. si cand face caca il spal, nu-l sterg cu servetzele.
mama ma terorizeaza ca e mic si sa-l tin infofolit, ca eu am citit de 22 de grade ca fiind ideal. ce-i drept, si mie mi-e frig la 22 de grade.

pupici!

violeta patrichi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/vioserban_79/album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

fac o rectificare:
am scris ca bb de 3 sapt.( ma refer la varsta lui david), nu se satura cu sanul. asta am observat de acum 2 zile. scrisesem aiurea si ma contraziceam in exprimare.
de asemenea, la bb cu vanatai la solduri, vroiam sa spun ca nu toti se nasc cu aceste semne, nu ca ar fi probleme la unii dintre ei.
ma scuzati, dar dunt un mic zombi de 2 zile incoa, cu bb la san non stop...

violeta patrichi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/vioserban_79/album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Buna fetelor !

Va anunt ca in 3 aprilie 2007 (la 39 sapt) s-a nascut prin cezariana Andrei Calin, 2940 grame, 49 cm si a luat nota 10 de la doctor. Desi a avut cordonul in jurul gatului, a fost suficient de larg ca sa nu-i provoace nici un neajuns, analizele din spital au fost bune, dr spune ca are un tonus bun si e un copil puternic (desi noua ni se pare tare firav pe langa handralaul de Mihai).
In timpul operatiei si dupa au fost ceva complicatii datorate unor sangerari mai puternice, dar personalul spitalului s-a ocupat tare bine de mine, chiar si fara incurajari financiare (in starea respectiva mi-era imposibil). Bine ca s-a terminat totul cu bine, si n-a mai fost necesara redeschiderea operatiei. In ciuda experientei epuizante din spital, acum simt ca ma refac mai repede decat acum 2 ani (probabil ca refacerea vine mai intai de la cap, si acum stiu deja ce inseamna o cezariana, asa ca o durere pe ici, pe colo nici n-o mai bag in seama).

Andrei a fost primit acasa cu multa bucurie de catre fratiorul lui, Mihai. Dar asta inseamna ca momente de liniste in casa sunt greu de gasit, saracul bebelus, cand prinde un pic de liniste, doarme bustean.

Felicitari si noilor mamici, curaj viitoarelor mamici. Nimic nu mai conteaza dupa ce-ti tii puiutul in brate.

Am pus si cateva poze in album, daca vreti sa-mi vedeti minunile mici.

Dana cu minunile ei: Mihai (20.04.2005) si Andrei (3.04.3007)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Felicitari danuta_t!
Dragute ambele comori

Eu tocmai am aruncat un ochi in ograda vecina si vad ca sunt deja 2 mamici de "mai-iunie", si inca 3 programari la cezariana in 20
Ma simt atat de ... ramasa in urma

Incepe sa ma incurce burtica, parca e tot mai greu de dus pe zi ce trece... ma dor oasele labei piciorului (probabil de la greutate) si incepe sa ma doara si coloana daca stau stramb Dar e funny cum se agita cand ma intorc de pe o parte pe cealalta, si il trage gravitatia in jos si nu-i place

Sa aveti o noapte usoara!


Diana 38+ cu Mihai-Alexandru
AMR 8 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Neata fetelor,
Vad ca e cam pustiu in odiseea noastra, Diana chiar ca ramanem in urma de tot.
Felicitari Dana si bine ai revenit, sa-ti traiasca ambele minuni, m-a emotionat ce grija are Mihai de Andrei.

Cria38+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Felicitari Danuta! Sa-ti traiasca minunile si sa te bucuri de ei sanatoasa si puternica!
Acum ai deja experienta pt cel mic capatata de la cel mare. Nu zic ca va fi mai usor, dar cel putin nu te vei panica la orice miscare suspecta a lui bebe, ca noi celelalte care suntem la primul copil.

Diana, lasa ca-ti vei tine si tu puiul in brate in curand si atunci sa vezi ce minunat e! Eu am si uitat cum era cu miscarile din burtica, desi ziceam ca o sa-mi lipseasca, Dar acum nici timp sa ma gandesc la asta nu mai am.

Sa va spun ce-am patit noi aseara. Asta e din categoria "Nu faceti ca noi!". Am hotarat de vreo doua zile sa facem baita la pitica in baie ca e mai micuta incaperea si se incalzeste mai usor. Numai ca se incalzeste prea usor si , in cateva minute, s-au facut 28 grade. Pana aici totul bine. Si cu o seara inainte tot la 28 de grade in camera o spalasem. Numai ca de data asta am facut apita la 40-41 de grade, cum ii place ei. Necazul a fost ca fiind atat de cald, pitica mea ,dupa ce am scos-o din cadita in prosop, cand sa o imbrac incearca sa se puna pe plans, se invineteste toata si nu mai reuseste sa scoata sau sa traga aer. M-am panicat definitiv! Am iesit cu ea din baie, chit ca pe hol era rece si in camera ei 24-25 grade. A reusit sa-si recapete suflul cand a dat de aer, dar a inceput sa planga si eu odata cu ea reprosandu-mi cat de tampita putusem sa fiu. Dar nu mi-am dat seama pt ca si cu o seara inainte tot la 28 de grade ii facusem baita, numai ca apa avea atunci 37-38 de grade. Noroc ca am clatit-o cu ceiutul mai rece pt ca initial vrusesem sa o clatesc cu dusul mai fierbinte, dar nu am reusit sa potrivim apa.
Asa ca , fetelor, daca aveti camera prea incalzita, faceti apa din cadita mai reciuta, 36-37 grade, iar daca in camera sunt 24-25 grade o puteti face mai calda, 40-41 grade. Ca eu cand in camera au fost 24 grade la baita i-am facut apa de 41 grad si i-a placut.
Dar asta e! Invatam din greseli! Sper insa sa nu facem prea multe astfel de greseli pe pielea comorii noastre.
Tati a intrat si el in panica cand m-a vazut pe mine plangand de zor cu fata in brate si a vrut sa o cheme pe bunica, dar am refuzat. Pana la urma totul s-a terminat cu o ora de supt la sani si o noapte destul de linistita. Cu doua treziri la 2.30 si la 5.30 pt papa. Mami dupa sperietura de seara nici lapte nu mai avea, asa ca i-am facut bibul.
Acum dormim linistita de pe la 9.45. Sa vedem cat ne tine!

V-as povesti si eu nasterea daca ma lasa piticelul meu scump. Asa...
26.03.2007. Ora 16.00. Merg la doctora pt trimiterea spre internare a doua zi in spital. Mai astept la usa vreun sfert de ora, dupa care intru. Ma asez la birou, in fata doctorei. Ea da sa scrie trimiterea. Eu: "Ce-ar fi sa-mi mai faceti un control ca am avut o scurgere maronie pe la ora 14.00?' Ea: "Bine. Hai pe capra." Zis si facut. Control vaginal. Se schimba un pic la fata. Ascultare cu palnia. Se inroseste definitiv. Bolboroseste ceva cum ca bataile sunt slabe rau. Incremenesc! Reusesc totusi sa cobor si sa ma pun la ecograf. Lichidul tulbure. Nu misca cum trebuie. Doctora trece prin toate culorile curcubeului. Eu nu mai stiam ce-i cu mine.. Lasa totul balta si ma duce la spital cu masina proprie. Da telefon sa ne astepte asistenta dansei cu aparatul de ascultat BCF-urile pregatit. Intre timp eu caut sa nu ma nelinistesc prea tare, gandindu-ma sa nu-i fac rau puiutei. Dau telefon sotului, care s-a zapacit definitiv cand a auzit si s-a dus in cautarea mamei mel, dar asta e deja alta poveste.
Ajungem la spital, direct la sectia de nasteri, fara sa ma treaca pe la filtru si fara sa-mi faca fisa. Acolo era de garda chiar seful clinicii, d-nul dr. Georgescu-Braila, prin intermediul caruia aranjase sotul meu sa fac anestezie epidurala in cazul nasterii normale pe care o doream. Asa ca avand o asa pila tare, a decis sa ma opereze dansul.
M-au monitorizat din cinci in cinci minute, mi-au pus masca de oxigen. S-au normalizat BCF-urile. Dupa ce la cabinet la doctora fusesera 40 au ajuns la spital la 140-145. Am rasuflat cat puteam de usurata in asemenea imprejurari. Intre timp sotul nu mai venea, asa ca mi-au dat o camasa de pe la ei si niste papuci de imprumut de la o gravida sa ajung in sala preoperatorie. Acolo iar masca de oxigen. In sfarsit ajunge si sotul, fara mama pe care nu o gasise, dar cu intarziere. Saracul alergase pe scari opt etaje cu bagajele amandoua, sicel mic si cel mare, ca liftierele nu vrusesera sa-l ia, si acum sufla de parca l urma sa nasca si nu eu.
A trecut si asta. Intre timp eu nu aveam foaie de internare, nu aveam nimic. Imi recolteaza analize, alearga cineva jos sa-mi faca foaia. Pana ajunge foaia sus si nu sunt introduse datele in calculator nu-mi pot prelucra analizele... O intreaga birocratie...
Intre timp apare si anestezista cre dispare suparata ptca nu aveam foaia facuta. Acum asteapta anestezista care intre timp era ocupata la sectia
ORL. In sfarsit pe la 18.30 apare si anestezista. Se imbuneaza dupa ce o motivam. Acum a disparut doctorul care trebuia sa ma opereze. Mai asteapta o jumatate de ora. Pe la 19.00 imi pune si rahianestezia pt ca avand hipotiroidie nu e indicata cea generala. Norocul meu! Anestezia prinde. Nici nu m-a chinuit. Am simtit decat ca o apasare putin dureroasa. Apoi intinsa pe masa. Observa ca crescusera cateva fire si imi fac toaleta. Foarte draguta asistenta si atenta! Ma leaga de maini. N-am priceput de ce pt ca oricum erau niste legaturi provizorii. Mi se spune sa nu mai misc capul pana la ora 24.00. mi se pune un tensiometru la o mana. La cealalta era deja o perfuzie. Vine si doctorul si pe la 19.30 incepe operatia. Incep sa ma rog! Spun in continuu Tatal Nostru! Ma opresc doar sa raspund la cate o intrebare a asistentelor
La 20.00 scot cu greu comoara mea. Sanatoasa tun. Tipa cat o tin plamanii! Apoi nu o mai aud. O luasera sa o cantareasca sa o masoare, sa-i puna nota. Se intorc cu ea. Mi-o arata pt cateva secunde. O pup pe fatuca fiindca nu am rezistat. Aud: 3.480g, agpar 9, 51cm. E perfecta!
Multumesc Dumnezeule! Sunt fericita!!!
Acum ramane sa ma inchida pe mine. Numai ca uterul meu era "fleasca", expresia doctorului. Cu toata oxitocina nu voia sa se retraga deloc si pe langa asta aveam si o hemoragie care nu ii lasa sa-si faca treaba . Continui sa ma rog! Incerc sa-mi pastrez cumpatul sa nu-mi creasca tensiunea. Si reusesc!!! E in permanenta 11 cu 6.
Doctorul nervos cere ba una ba alta! Ba se enerveaza pe cea care il asista. Mana a doua care era sotialui. Ba il mai aud ca am si doua fibroame. "Oare cum oi fi ramas gravida cu chestiile astea. Sau poate au aparut in timpul sarcinii." Cine mai stie? Eu incep sa-mi simt piciorul stag. Il pot misca. Ma intreb daca vor reusi sa ma inchida pana trece efectul anesteziei. Nici nu-mi pasa, de fapt. Mai vad cate o manusa plina de sange. Un: daca iti faceam anestezie generala iti scoteam tot. Ma intreb de ce? pt ca dura mai mult sau pt. ca atunci nu s-ar mai fi oprit asa usor hemoragia. Nici acum nu am aflat. Pe la 21.30 ies din operatie.
Totul e bine cand se termina cu bine!
Acum urmeaza aventura de o saptamana in spital cand am cedat nervos si am facut o mica depresie , dar despre asta alta data ca s-a trezit iubirea mica.

Ela, mamica de Theodora Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Cria, Diana nu va faceti probleme ca noi suntem alaturi de voi...chiar daca nu atat de omniprezente ca inainte de naste re dar sufletul nostru este alaturi de voi







Mai aveti putin si in curand va veti tine comorile in brate....acum trece timpul mai greu dar profitati ca sa va odihniti

Helpppp aseara cand o dezbracam pentru bbaita s-a pus pe un urlat....la ea nu am intalnit pana acum...nu voia nici tztizti nici suza....nu mai stiiam ce sa-i faca...mentionez ca nu am auct colici deci nu prea stim ce sunt ...se strangea putin de burtica....pana la urma la baita s*a calmat ca nu era chit

Sherbi si eu in camera lui bebe am tot 24-25..recunosc ca la 21-22 mi-e si mie frig dar lui bebe...pediatra a zis ca daca nouia ne e fgrig si lor le este...deci daca eu sunt mai friguroasa poate si ea este

Absoluta nici noi nu am avut colici si i-am dat preventiv Sab Simplex 15 picaturi

Noi mancam la fel la 4 ore....ieri la cat somn am bagat in noi am rezlizat ca am mancat decat de cinci ori...sunt o mama rea dar daca nu se trezeste sub nici o forma ce sa-i fac


Diana proaspata mamica de RAISA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna! Mai apar si eu pe aici mai rar ce-i drept. Tot ma laudati voi la inceput ca scriu des si va sunt de folos. Ne e din ce in ce mai greu. Singura realizare - ieri am impartasit-o pe Maria.A ajuns la performanta de a plange toata ziua daca nu o scot afara. Deci singurele momente cand nu plange sunt: afara, dimineata imediat ce se scoala si e vesela, si seara la baita. A si noaptea dupa ce reuseste sa adoarma profund (in jur de ora 1-2). Am ajuns sa ies din casa de cate 3-4 ori pe zi numai sa nu mai planga atat. Mai mult de alataieri a inceput iar sa planga pana i se opreste respiratia. Eu cred ca de fapt nici nu face asa rau de la colici ci are un plans isteric mai ales cel de seara. Nu-i trece cu nimic, nici in brate decat daca o si plimbi si-i vb si atunci tace doar cateva momente.Am reusit sa-mi disper si vecinii. Ieri noapte mi-au batut in teava.Ma gandeam ca or spune ca-mi abuzez copilul si mai suna si la politie ca sa am de dat si explicatii. Ieri a stat sotul cu ea 2 ore ca sa dorm si eu fara grija. Aseara a adormit abia dupa ce a plans cateva ore bune. Ziua o ia plansul inca din timpul mesei si din cauza asta nici nu mai mananca asa bine. Am incercat sa-i dau iar la biberon crezand ca nu mai vrea sa suga dar nimic.Pana la urma aseara am calmat-o putin dupa ce o apucase plansul isteric in timpul alaptarii, am mai scos laptic si i-am mai dat cam 30 ml cu lingurita. Il sugea singura din lingurita. Nu stiu ce sa mai spun.N-am mai vazut asa copil. Si macar daca nu aveam experienta in lucrul cu copii asa mici. Acum a mancat si am reusit sa o adorm pe o pernuta mai tare care are exact dimensiunea ei.
Chiar nu stim ce sa mai facem. Si m-am saturat de medicii astia incompetenti care-mi spun ca toti copiii plang. Pai asa? Daca nu as scoate-o afara ar prinde pe putin 12 ore de plans intr-o zi. Si nu cred ca are asa colici. Adica uneori clar se strange de burta si se inroseste la fata, plange pana da si ea un part.... Dar seara mai ales nu se strange, nu se inroseste ci tipa continuu. Daca nu o ridicam imediat sau nu vrem sa o plimbam prin casa (ca na nu mai putem nici noi)atunci se inroseste/invineteste si pentru 2-3 secunde nu mai respira apoi dupa bataile pe spate etc. mai plange putin mai pototlit... si eventual adoarme mai profund. Noaptea mananca bine, cam la 3-4 ore, abia daca scanceste putin. Dar asta dupa ce a trecut de momentul critic care poate fi pe la 12,1 sau 2 noaptea . Problema e ca toate astea tin deja de saptamani fara nici o ameliorare ba chiar e mai rau (sau suntem noi mai obositi). Azi ma gandeam sa o duc la un alt medic care are cabinet particular in Policlinica Titan, poate are asta alta idee. Nu stiu ce sa mai zic. Imi pare f rau pentru ea. Cum sa planga asa toata ziua? Poate chiar o doare ceva si noi nu stim sau plange degeaba si-si face rau singura.... NU m-am asteptat la asa ceva. Mi-am dorit enorm acest copil si o iubesc la nebunie dar uneori as vrea sa o mai pot pune in burta pentru cateva ore sau minute. Nu ma plang ca raman fara rabdare ca de asta mai am dar oboseala acumulata.... Imi fac serios griji pentru mine. Bine ca mai am laptic. Cred ca e o minune la ce program si stres sunt supusa zilnic.

Daca se mai confrunta cineva cu asa ceva astept sfaturi.
De azi am hotarat sa nu-i mai dau decat babydrink pt colici ca si
asa mai mult rau ii faceam cu bonisan sau cu gripe water asa cum ii dadeam de 3 zile. De la bonisan(i-am dat sapt trecuta) a avut scaune mai multe si mai lichide (si ea avea deja 5-6 scaune pe zi)iar la gripe water ( e tot cu ulei de marar..)ii vine toata ziua inapoi gustul si mirosul ala si-mi inchipui ca o deranjeaza. Am incercat si sab simplez intial, si debridat dar acesta din urma o constipa.

Nici nu stiu ce sa mai zic. E posibil ca sa fie doar colici? Nu ar trebui sa se stranga si sa se inroseasca toata ziua?

Cam asta ar fi tot. Imi cer scuze ca am scris doar despre mine si nu raspund la intrebari dar nu ma simt in stare.

ELYANNE- spune-mi cand te plimbi tu prin parcul d ela policlinica , pe unde intri poate ne intalnim ca tot sunt toata ziua pe afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Raisa stai linistita ca si mea din maternitate tot la 4 ore manca....si noua ne lasau bebeii cu noi toata ziua deci nu ear vb ca era satula de la completre ci =ca se satura cu san....nu sunt bebelusii asa de fraieri stiu ei cand le e foame....si eu credeam ca nu se satura....dar a luat in prima luna aproape 1kg.....
Revin ca se pare ca s-a trez pitica....

Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007
http://pg.photos.yahoo.com/ph/carminutzaa/my_photos

Mergi la inceput