Mamici de martie - aprilie 2007 (35)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Tzuna imi pare rau ca te chinui atata cu micuta ta dar poate ii vor trece aceste stari...mergi si la alt pediatru ca poate site sa te sfatuiasca cumva

Ela dar ai trecut prin niste momente destul de nasoale..ma bucur ca acum, si tu si mucuta ta sunteti bine amandoua...si sunt convinsa ca aproape ai uitat momentele nasoale .....mai raman cateva dar privindu*ne minunile din brate le uitam definitiv.....V-am pupat pe amndoua

Diana proaspata mamica de RAISA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna ziua la mamici si burtici,

noi am fost iar la ortoped, dupa 2 saptamani de pauza si acum i-a mai pus lui matei doar la piciorul drept o cizmulita de gips. sper ca dupa alte 2 saptamani sa scapam definitiv de ea.

am rezolvat si problema constipatiei, se pare ca lui matei nu-i prieste humana, asa ca i-am schimbat laptele.

acum un anunt pentru mamicile din bucuresti care dau formula la bebei:
mi-au ramas 3 cutii de humana1, luate de sot de la sel gros, ca noi ne-am aprovizionat cu vreo 6 ... ieseam mai ieftin ca la farmacie. daca are cineva nevoie poate facem o "afacere". :) noi am dat 180 mii/cutie, de la farmacie le luam cu 230 mii.

va pup!


mami de Matei Stefan 12.03.2007

primele poze cu bebe matei poze noi cu matei la baita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Pentru ultimele burtici din lista.

Cele cu pitici inteleg de ce pun majorete de grup.E minunat sa fii mama dar si fff greu.

Ela totul e bine cand se termina cu bine.In ceea ce priveste baita te felicit ca ai curaj sa o speli singura.La mine vine mama si cand nu vine il spal cu vata inmuiata ca mi-e teama sa-l bag in copaie dar apoi sa-l duc la dus.E un baban de 4800g si e ff vanjos si puternic.

Tzuna nu vreau sa fac p elupul moralist dar si noi am patit la fel. leacul cred ca l-am gasit si incercam de 2 zile sa punem in practica ce m-a invatat sora mea. Eu cred ca suntem pe drumul cel bun.Piciul meu urla din te miri ce si nu dormea decat in brate. Acum l-am bagat la program si pe mine de asemeni.
Pentru bebe: niciodata masa mai devreme de 2.45- 3 ore deoarece laptele nu are timp sa se digere si cauzam colici, constipatie si dureri de burta.Daca plange de foame il pacalesc cu ceai caldut de chimen si anason, il schimb, ii cant, ii bag suzeta.Incerc orice ca sa ma apropii de ora stabilita.Si am reusit.Apoi chiar daca plange cand il pun pat plec din camera, ii las radio deschis in surdina si stau linistita si beau un ceai de chimen si anason.Nu intru in camera decat daca plange fff tare sau tipa ca si cum l-ar durea burtica.De cele mai multe ori a adormit suspinand dar a adormit. Nu-l mai schimb dupa ce a mancat chiar daca face in timpul mesei si nici nu-l mai pup pe frunte cum faceam.Poate fi pupat inainte si poate dormi si cu kk la fund ca oricum era uns si schimbat inainte de masa.Oricum el mi-a demonstrat ca poat edormi si asa intr-o noapte cand a dormit 6 ore cu kk la fund si nu zis nici car.
Pentru mama: mult ceai, calm, zambete si pupici.Sa dea DD sa va linistiti.Eu cred ca manza ta e ff iubita si rasfatata si va exploateaza.Eu am ajuns la dr cu el pt aceleasi simptome si dupa ce mi-a dat Sab si Debridat tot eu mi-am zis ca e un stomac prea mic pt atatea medicamente.Si am adoptat calea naturista cu ceai si relaxare.Sa speram ca va merge intotdeauna.

Amma23 nu vedeam padurea din cauza copacilor sau mai bine zis de prea mult stres si lipsa de control uitasem de remediile naturiste.Iti multumesc ca mi-ai amintit ca exista ceai de galbenele.De 3 zile il clatesc pe bb cu ceai de galbenele si pielea lui incepe sa se curet si sa arate mai frumos.Nici macar nu am ami dat cu crema de la dr.

Fiul meu a plans 10 min si s-a potolit in timp ce eu va scriam.
Daca e linistit incerc sa va scriu si eu povestea nasterii lui ca a trecut mai bine de 1 luna si nu as vrea sa uit nici un amanunt.

Marta mamica fericita de baiat si Victor-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

gata am revenit.....

Tzuna imi pare rau ca treb sa treceti prin asa ceva.....exact asa cum spui tu e fetiza verisoaei mele e nascuta pe 9 feb.....dar ea e asa ca au invatat-o numai in brate...de cand au iesit cu ea din apital ca le era mila de ea cand plangea si acuma-si roaga zilele ca nu mai au ce-i face.....doamne multam ca a noastra e cuminte....adevarul e ca nu o luam in brate decat la ragait.....pe spate , cand o doare burtica dar atunci o tinem ca si la ragait....sau pe burta noastra...NU IN BRATE,sau cand ii mai dau sa suga dar si atunci ii dau din pat intinsa langa ea.....si pana acum nu am avut dcatputine crize....dar doar de la colicii sau seara cand e prea obosita si nu poate sa adoarma dar nici atunci nu o luam in brate se calmeaza in patutz cu suzeta sau daca tinem o mana pesrte ea.....

Apropo azinoapte raportam o super noapte...a adormit pe la 12 si pana la 6 a dormit super linistita.....a mancat pana la 6:30 si a adormit iar de pe la 7 la 10...acum astept sa se trez sa iesim afara

Va

cam atat ca fug sa mai apuc sa fac si eu ceva prin casa....

Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007
http://pg.photos.yahoo.com/ph/carminutzaa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jaana spune:

Buna fetelor!

Revin si eu pe aici, nu mai tin pasul demult cu voi... Am mai citit pe sarite din cind in cind. Sint restanta rau la capitolul somn... cind prind cite un moment de liniste, de regula il fructific... dormind

Pentru ca intreba cineva (scuze ca nu mai stiu cine): pe fetita noastra o cheama Cristina, dar inca ne mai gindim daca va avea sau nu si un al 2-lea nume .

Tzuna, si fetita noastra e extrem de agitata. Ce e drept, nu plinge incontinuu... Dar plinge mult si aparent fara motiv. Adica plinge si daca e mincata si schimbata si nu stim ce sa ii facem. Uneori se linisteste in brate sau la sin, alteori nu. Adoarme si extrem de greu si nu stiu de ce nu ii place patutul ei. De regula o adormim in brate (ca altfel nu-i chip) dar cind o punem in patut se trezeste imediat... Imi ia cite 2-3 ore ca sa o pot adormi! Cum o pun in patut, cum deschide ochii si plinge si ia-o din nou si leagan-o... Asta-noapte am pus-o in patul nostru si ptr prima data a dormit bine si fara sa se trezeasca de n ori in cursul noptii!
Am citit prin carti ca nu exista riscul sa rasfeti copilul de pina la 3 luni dar zau daca mai cred asta... De mult ori plinge nervos si cu un ton de parca ne-ar certa ptr ceva ce numai ea stie...

A, si mai vroiam sa spun ca noi am fost deja la medic ptr plinsul acesta si am fost monitorizati o noapte. I s-au facut si tot soiul de analize si nu s-a gasit nici o cauza. Culmea e ca in noaptea respectiva, copila noastra e fost linistita Ni s-au aratat si niste pozitii cum sa o linistim atunci cind are colici. Functioneaza de multe ori, se opreste din plins, dar nu o pot tine prea mult in pozitiile acelea... Daca intereseaza pe cineva, le pot descrie.

Dar destul despre noi. Tinem pumnii si ultimelor gravidute care se apropie de clipa cea mare. Nasteri usoare si sa va tineti in curind bebelusii in brate, sa fie sanatosi si mai putin plingaciosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Jaana, io as vrea sa descrii pozitiile de tinut copilul cand are colici....

roxana, mamica de Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Dupa 9 ani de relatie frumoasa si 2 sarcini pierdute ziua aceea de iunie va ramane vesnic in mintea mea.Aveam in dulap o camasa de noapte ff sexi primita de la sora mea si ma uitam la ea cu lacrimi in ochi.O primisem cadou dupa acel nefericit 11 iunie cand am pierdut a 2 a sarcina.Sora mea mi-a dat-o zicand " uite asta e o camasa de noapte de facut baieti".
M-am gandit sa o imbrac in seara aia si sa vad chiar asa era? Dupa o noapte plina de dragoste si pasiune m-am trezit foaret sigura pe mine si i-am zis sotului" eu sunt sigura ca acum am ramas insarcinata si ca vom avea baiat" A zambit si a zis sa vedem sa nu ne entuziasmam inca.Dar pe mine nimic nu ma putea convinge ca nu e asa.Duap 2 saptamani am facut si testul.Era cat se poate de pozitiv.Din superstitie l-am aruncat.Pe 25.07 am fost la dr.Un om minunat caruia trebuie sa-i multumesc.Dr.Ion Ionut, caci despre el e vorba, a spus foarte calm si cu cea mai senina voce "e clar o sarcina in evolutie saptamana 5-6". Imi venea sa-l pup de fericire dar m-am linistit si am intrebat: " ce trebuie sa fac sa nu o pierd si pe asta".A fost cel mai franc si neprevazut raspuns."Nimic special.Stati linistita, luati acid folic si duphaston si ne vedem pe 07 septembrie, sunt sarcini care raman si sarcini care se elimina singure".In gand l-am boscorodit putin dar timpul mi-a demonstrat ca nuami cu liniste si o gandire pozitiva puteam sa vad din timp orice semn de pericol.AM fost apoi in concediu la manastiri in Moldova si m-am rugat la Iasi la moastele Sf.Paraschiva pentru puiul meu.Dumnezeu a vrut sa ajungem la termen trecand peste mici probleme.
Asa am ajuns in ziua de 12.03 la spital.Dupa o noapte de nesomn si emotii am plecat cu sotul si cu sora mea cea mica la spital.Stiam ca urmeaza cezariana dar nu stiam cum e baitul,cum va decurge tot.
Dupa ce mi-au facut fisa la internari am urcat la sala de nasteri.Acolo vreo 6 gravide erau in travaliu.M-am bucurat ca nu sunt nevoita sa astept cu orele sa-mi vad comoara.Mi-au luat sange si au monitorizat copilul.Totul era ok mai putin fisa mea in care imi gresise numele, era scris Maria inloc de Marta.Asa ca du-te la sectia de reanimare si asteapta pana iti reface fisa.Faceam pe mine de emotie.A venit si anestezistul.Dr.Dobre, un om minunat cu care am vorbit despre motivele interventiei si acre m-a linstit spunand ca imi va face anestezie generala pentru ca " Dr.Ion sa stiti ca ascris in fisa la motivul cezarienei "pacienta in varsta" si eu trebuie sa tin cont".Am ras amandoi si ne-am intrebtat spre sala de operatie.Acolo m-au legat de maini si, in timp ce anestezistul spunea ca e minunat ce fac eu acum eu adormeam usor.
M-am trezit in reanimare in pat.DR.Ion ma examina.APoi a plecat si a venit dr.Dobre si mi a yis #350; ai un baiat de nota 10 mamico, a facut un pipi pe dl dr inca din prima clipa, e un tip cu personalitate sa stii.vrei sa+l veyi.
Bineinteles ca ardeam de nerabdare si, desi el se nascuse la 08,55 si era doar 11 mie deja nu+mi mai era nimic, nici somn, nici durere, nici foame, nimic nu mai simteam voiam doar sa+mi vad baiatul.
L+a adus o asistenta si am simtit cand l+am vayut ca nu e nimic mai important pe lume decat sa+ti veyi copilul pentru prima data.L+am pupat si am intrebat privind spre ochisorul lui drept care avea o pata rosie pe peoapa superioara, daca o sa+i treaca.Asistenta a yis ca da.Nu a trecut dar nu mai conteaya.Apoi l+au luat.Pana a 2 a yi cand am fost l+a el nu am putut dormi deloc.Motivul principal EL.Ma ruga asistenta sa dorm si eu ii yiceam Nu ati vayut doamna ce baiat frumos am_cum sa dorm.Imi vine sa dansey de fericire.Toate asitentele si infirmierele stiau ca e o mamica de 36 de ani la reanimare care vrea sa danseye cu toata lumea de fericire.Apoi a inceput distractia.Perfuyia s+a blocat.A trebuit scos un cheag mare de sange.Mana dreapta mi s+a umflat nefiresc de mult si s+a ingabenit si mi+au scos branula.Toata noapte am+am uns cu Heparina si asta am facut si in urmatoarele 2 saptamani acasa.Aveam o mana de urs.Singura mea grija nu era mana ci daca o sa pot tine baiatul cu mana aia.Am putut.Cu greu dar pentru fiul meu nimic nu e imposibil.Apoi a venit asistenta din tura de noapte sa+mi faca calmant si mi+a vayut burta.A yis Doamna aveti o burta plina de gaye de parca nici nu ati nascut.Incercati sa va intoarceti de pe o parte pe alta sa eliminati gayele.Imaginativa cum cu mana mea umflata tineam de burta taiata si ma intorceam icnind sa elimin gaye.A fost o noapte grea dar a trecut si asta.Urma intalnirea cea mare si nu voiam sa ma duc umflata ca un cimpoi la intalnirea cu cel mai important barbat din viata mea+FIUL MEU.Asa ca am inceput incet+ incet sa merg ca un yombi prin salon ca sa elimin gaye.La ora 15 a 2 yi mi+am vayut si eu comoara.A fost ca si cum timpul a stat in loc.Am luat usor fiinta aceea mica si neajutorata din patut si am apropiat+o de san.Nu va puteti imagina cum a fost.O gurita minunata dar flamanda cauta hrana.Atunci mi+am dat seama ca eu sunt singura lui legatura cu aceasta lume cruda, eu sunt ancora lui, busola care trebuie sa+i arate cale.Pentru o astfel de clipa merita sa traiesti.
Eu traiesc de atunci pentru fiul meu.Am trecut peste frica, lipsa de experienta, mameloane ombilicate, furia laptelui, conjunctivita, arsura cu nitrat, raceala, colici.Totul e trecator singurul lucru permanent este iubirea pe care o dau fiului meu cu fiecare picatura de lapte pe care o suge si iubirea lui si yambetul multumit dupa ce adoarme la san.
Dumneyeu sa binecuvanteye mamele si copii.
Va pup si va doresc sa simtiti mereu aceeasi fericire pe care ati simtit+o cand i+ati vayut prima data.
Sa nu uitam niciodata ce repreyentam pentru ei.MAMA.

Marta mamica fericita de baiat si Victor-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Asta e povestea noastra.
Si, asa cum a yis sora mea camas ade noapte chiar era una de facut baieti.
Sper ca nu v+am plictisit.
Va doresc tot binele din lume.

Marta mamica fericita de baiat si Victor-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

buna ziua,

am intrat sa va anunt ca a nascut si Loredana (Kiss), astazi la 13,55, un baietel de 3400 de grame, cu "par mult si negru" - ca sa o citez.

mai multe ne va spune ea.

va doresc numai bine, copii sanatosi!



Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Felicitari Loredana sa-ti traiasca micutul paros si multa sanatate pentru amandoi.
Hera multumim pt vestea buna.

Cria38+ cu Vlad

Mergi la inceput