Mamici de martie - aprilie 2007 (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Lauramar, Kisstherain voi ce faceti fetelor?
Acum ma uitam ca Diana spunea ca la eco fetita ei parea sa aiba 3500 si cand colo la nastere a avut 4150 gr, o eroare cam mare nu? Ma pune pe ganduri.


Cria38+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Buna fetele....eu m-am intors acum de la tara,a fost tare relaxant...bebelina mera a stat f cumintica...in ultimul timp nici nu prea mai misca asa doar se mai impinge cand simte ca nu pre mai are loc...in rest nimic nou sub soare...asteptam!!!
Va multumesc din suflet pentru toate incurajarile!

Diana felicitari,sa iti traiasca grasunica!!!!!

Punem si niste majorete pentru fete...HAI CURAJ!!!


Mady 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Felicitari, Radcarmen, sa cresteti mari si sanatosi si norocosi si voiosi.
Raspund si io repede la intrebari:

- durata alaptatului: la noi dureaza f putin(si nu sunt foarte fericita din cauza asta), adoarme repede si nu rezista mai mult de 10 minute la fiecare san. Cand suge 15 min e sarbatoare.
- stimulat lactatia, cum a zis si arissa, Galactogil sau ceai de chimen + anason (io pun si fenicul care este impotriva colicilor si cica ar trece in laptic)
- Absoluta, si io dau si ceai si siropel ptr colici desi nu are colici excesiv. Il mai doare burtica dar nu urla non stop. Io dau Bonisan care este din plante si de aia nu mi-am pus pb daca e bine sau nu.
- vaccinul cumparat stiu doar ca ar costa ~200 ron cel de la stat este gratuit; inca nu stiu diferentele dintre cele 2, dar cum aflu va zic.

si majorete ptr fete HaiKiss, Lauramar si cine mai e la rand
roxana, mamica de Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

despre Vaccinuri eu la fimiu am mers pe schema obligatorie de la stat si vaccinele optionale , ( ror, hepatita b, si meningita) la intrarea in colectivitate


Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze, poze2006, Poze printesica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:


asteptam.......

Deocamdata nimik,maine mergem la control ,sa vedem....



laura40+arianna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Buna mamici,

Eu citesc apropae in fiecare zi dar nu apuc sa scriu. Hai sa va povestesc repede cum a fost nasterea. Pe 19 am gatit si aveam contractii nu prea dureroase cam la 10 min. Daca ma intindeam contractiile se opreau. Seara ne-am culcat linistiti, a doua zi la 11 trebuia sa merg la doctor pentru control. La 12 noaptea m-am trezit sa ma duc la baie. M-am coborat din pat si am simtit ca fac pipi pe mine, nu aveam deloc dureri. La baie am realizat ca nu era pipi ci mi se rupsese apa care nu era limpede ci tulbure. Si m-au apucat durerile de cum m-am ridicat in picioare. L-am sculat pe sotul si am plecat la spital pe la 12:15 cu contractii la 3 minute. Am ajuns la spital, m-a verificat o asistenta de la internari, a sunat doctorita care i-a spus "nu-i da nimic pentru grabirea nasterii, eu o sa vin dimineata pe la 7-8"...Ei bun asa, m-am gandit ce noapte o sa am....Dureri din ce in ce mai puternice, dilatatie 4. M-au dus la salon dupa vreo ora jumate.Mi-a spus asistenta ca bebele doarme si nu coopereaza...n-am stiut asta (?) , mi-a dat apa cu gheata cica sa-l trezeasca. Mi-era rau de lesinam cu greturi si toate durerile... Am nimerit o asistenta draguta, mi-a pregatit jacuzzi ca poate ma mai linistesc. N-am rezistat decat vreo juma de ora, le-am spus s acheme anestezistul sa-mi faca epidurala. A venit imediat, epidurala a prins dar cred ca a atins un nerv fiindca partea stanga a amortit imediat iar dreapta mult mai incet. Dupa nastere am avut dureri vreo saptamana pe partea stanga, a trebuit sa iau calmante.
Dupa epidurala mi s-au oprit contractiile complet, au trebuit sa-mi stimuleze contractiile, aveam o multime de tuburi atarnate dar cel putin nu mai aveam dureri. Pe la 7:30 a venit doctorita si mi-a spus ca-s dilatata 4-5. Sa lesin...in 7 ore ma dilatasem 1 cm....
Mi-a spus ca bebele e cu fata spre abdomenul meu, ca nu-i intors bine si in vreo 2 ore ea vine din nou si spera ca bebele sa fie in pozitia care trebuie. M-a pus sa stau intr-o pozitie anume ca sa-l ajute pe bebe sa se intoarca. La 9 a venit doctorita din ou. Eram dilatata 7-8 si bebele si intorsese intr-adevar. Au inceput sa faca pregatitile, a zis ca nu mai dureaza mult.
La 10:15 s-a nascut Gabriela... doctorita a spus : "and the baby is.........a beautiful girl". A asezat-o pe burta mea, sotul a taiat cordonul si apoi au luat-o, au aspirat-o si toate alea. Ea a fost perfecat a avut scor 10. Pe mine nu m-a taiat dar am avut 2 rupturi de piele, nu muschi si mi-a pus 2 "copci". Dupa jumate de ora m-au urcat pe un scaun cu rotile si m-au dus la salon... Asta e partea care nu mi-a placut si nu o povestesc ... Nu am fost chiar multumita de asistente dar slava Domnului ca am fost bine amandoua. Sotul s-a dus acasa si le-a adus pe fete sa-si vada surioara. S-au bucurat asa de mult. Peste noapte sotul a mers acasa iar eu nu am putut sa dorm deloc...era deja a doua noapte nedormita... Pe 21 ne-a dat drumul acasa, bebele a pierdut 200g deci la iesire din spital avea 3300g. Acasa am inceput sa ne obisnuim unii cu altii, bebele a mancat bine de la inceput, eu insa am intrat intr-o stare de agitatie totala, n-am dormit 5 zile (si nopti) cu toate ca bebele dormea linistit, eu nu puteam sa-mi mai pun creierul sa faca nani. M-am dus la doctor sa-i cer saft...astia o dau imediat cu depresia...eu stiam ca nu-i depresie ca asta nu vine asa de-o data...
Ma panicasem complet, sotul nu prea ma luat in serios, "lasa ca o sa dormi tu cand o sa obosesti bine"...Dupa 5 zile i-am spus "omule nu-i lucru curat...ma duci la nebuni daca nu pot sa dorm, sunt terminata de oboseala dar nu-mi pot inchide ochii". Atunci si-a dat si el seama ca-i treba serioasa. Am sunat o cunostinta doctorita, dupa ce mi-am scremut creierii cui sa-i cer un sfat la 11 noaptea sambata... FAta asta mi-a spus sa ma duc repede la farmacie si sa iauniste pastile care se dau la gravide pentru greata, ca alea iti dau o stare de somnolenta... Am luat o doza de copil si am dormit vreo 3 ore noaptea aia...performanta mare, am fost fericita. Intr-o saptamana mi-am reglat somnul, dar nu dorm nici acum cu bebele in camera fiindca eu ma trezesc la fiecare miscare. Doarme sotul cu ea si cand trebuie sa-i dau de mancare vine si ma cheama.

Gabriela e tare cumintica, mananca bine, doarme noaptea bine, performanta a fost 7 ore de somn intr-o noapte. O mai doare burtica dar am luat Infacol - pentru colici si i-am dat o data pe zi pt o sapt, acum o mai doare doar cand mananca - aud cum se duce lapticul cu noduri si ea se mai strange de picioare. Plange foarte rar, adoarme singurica in patutul ei.
Suzeta i-am dat dar nu-i place, i-o mai bag eu pe gat dar ea o scuipa.
I-au aparut bubite pa fata asa cum vad si la bebitii vostri dar acum incep sa treaca.
La baie ii place grozav dar ii fac baie pe caput doar de 2 ori pe sapt. Pe corp o spal in fiecare zi in chiuveta.
La controlul de 2 sapt avea 4kg. De la 3481g cat a avut la nastere. Doctorul a spus ca-i bine.
Ne mai ducem la doctor la 2 luni pentru control si vaccin.
Botezul vrem sa-l facem pe 26 mai sau 2 iunie ca dupa aia incepe postul. Trebuie sa vorbim cu preotul.

Cam asta, scuze daca am mai facut greseli, sper ca nu v-am plictisit prea tare.

Va doresc nastere usoara celor care urmati. Fiecare din noi avem cate o peveste. Nasterea nu-i usoara ce sa mai...dar slava Domnului ca uitam repede...iar bebelusii prin draglasenia lor ne fac sa uitam si mai repede.

Am sa mai raspund si eu cu ce mai stiu...ca sa ne ajutam una pe alta. Mi-au fost tare de folos poostarile voastre.

Va pup,
Doamne Ajuta!
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Amma aceeasi problema o am si eu cu sanii. Cand se apropie ora alaptatului ma dor de mor, imi curg si mai am o senzatie aiurea ....e ca si cum m-ar curenta in sani...doare rau senzatia asta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

felicitari gabdyd
un pt tine
si inca un pt fetita ta
sa fiti sanatoase amandoua
si sa ne intalnim prin oras cu carucioarele la plimbare
dar eu mai am pana in iunie

mihaela
32 sapt Octavian Andrei
http://new.photos.yahoo.com/mihaela_mateescu_toma/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camitu spune:

Buna fetelor,

felicitari Dianei pentru bebelina si tin pumnii fetelor care urmeaza.
Se cam termina lista cu noi fetelor.Noi suntem cat se poate spune de ok avand in vedere ca avem 39 s +1 zi.Miercuri mergem direct la spital si sper sa ramanem acolo sa iesim si noi la lumina.
Pupici si bafta tuturor celor ce urmeaza!
Cami +39 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Buna seara, fetelor. Felicitari noilor mamici,saracile nu mai au parte de sustinerea noastra asa cum am avut-o noi , cele care am nascut mai devreme.Noi suntem cu alte probleme, colici, gaze, plansete. Da' tot pupam fetele si ne rugam sa le fie bine
Noi zilele astea suntem mai agitati ca de obicei, gazele astea ne chinuie. Nu plange, manca-l-ar mama, da' se chirceste si maraie de ti se rupe sufletul.Da la gaze de zici ca numa fasole maninca toata ziua. Se trezeste din somn sa faca caca sau sa dea partzurile.
Pentru lapte beau si eu ceai de fenicul si intr-adevar ajuta si la eliminarea gazelor la bebe.
Eu de cind cu colicile astea nu mai reusesc sa-i fac nici un program de masa. Ziua maninca din ora in ora, cind il apuca scremetele e cu gura dupa tzatza si daca-i dau se mai linisteste, si elimina gazele.Adoarme, iar se trezeste cu gaze, iar papa...si tot asa, chiar toata ziua.Nsi nu stiu cum sa-l organizez un pic.Am incercat sa-i mai distrag atentia, sa ma joc cu el, sa-l mangai , sa-i fac masaj, dar ...tot la tzatza ajungem. Azi noapte a dormit foarte bine.s-a trezit de doua ori, nici nu avea chef sa manince, abia azi dimineatza la 7 a mancat ceva mai bine.
Roxana , nu-ti face probleme de greutate.Asa manca si Lucas si ma stresam ca nu punegrame pe el si cind l-am cantarit avea 350 pe saptamana. Sa nu te stresezi mai tare cu proba suptului.
Pupe, ma duc la nani ca cine stie ce urmeaza noaptea asta.

Mergi la inceput