Haideti sa facem ceva !!!!Petitie Online !!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Elise are dreptate. nu merge decat pt cele care nasc acasa sau isi ascund sarcina. in felul asta vor fi incurajate cele care nu vor copilul sa ascunda sarcina, sa nasca acasa in ideea ca astfel nu vor fi gasite si luate la purecat,ele si familia lor. ganditi-va la acest aspect.

Pe de alta parte eu as sugera altceva. schimbarea legii noi ,revenirea la vechea lege a adoptiei.

ceva genul . ai nascut, nu-l vrei, l-ai lasat in spital, gata in 48 ore esti decazuta din drepturi si copilul este imediat declarat adoptabil.nu te mai cauta nimeni, scad costurile operatiunii(deplasari prin tara dupa rudele copilului). mi se pare corect si onest fata de toata lumea.

de ce se insista atat pe reintegrare? reintegrare unde? fetele ce parasesc provin din familii sarace, vai de capul copilului reintegrat..la vreo matusa ,unchi la fel de saraci.(uneori si cu duhul) cand acel copil ar putea ajunge rapid intr-o familie iubitoare,fie si monoparentala. eu stiu un caz cand copilul deja ajuns pe mainile unei mamici adoptive a fost replasat in familie prin convingerea bunicii naturale sa ia copilul,pt cei 8 milioane lei. va dati seama? au nenorocit un copilas, l-au trimis in saracaie, cand putea sa-i fie bine. mamica doptiva a gasit alt copil, insa inca se intalneste prin piata cu celalalt copil..tarat de bunica prin second handuri infecte , slab mort si cu cearcane la ochi..


Am putea strange date, am putea face statistici pe fiecare judet..cate familii vor sa adopte si cati copii sunt de fapt adoptabili...care e varsta medie la care devin adoptabili si cum scad sansele ca ei sa fie adoptati, care e viteza autoritatilor in procesul de declarare adoptabil...am putea merge cu kestia asta pana la capatului lumii...si cred ca am avea castig de cauza. eu as merge pana la parlamentul european,pe bune.

Va dati seama cati copii sunt nenorociti cu noua lege? ajung sa fie adoptabili la 2-3-4 ani, chiar mai tarziu...si atunci ce sanse mai au? sau ajung sa fie plasati in familia extinsa si atunci iar e rau pt ei..cand sunt atatea cupluri infertile.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Ca mi-am adus aminte, am vazut la PROTV vreo doua reportaje(la stirile de la ora 5 ) cu maternale iubitoare, cu cateva fetite superbe, maricele, de gradinita/primara. erau iubite,cochete..dar ce folos? le mai lua cineva la 7-8 ani? ce o sa se intample cu ele cand ies din sistem? ce le asteapta? acum sunt fericite, traiesc iluzia unei familii, macar in orfelinat ar invata sa supravietuiasca, insa la 18 ani ies din sistem, nu? stie cineva sa ma lamuresc si eu ce se intampla cu copiii de la maternale cand fac 18 ani?

si un oficial de rang inalt spunea ca scopul final este ca sa se desfiinteze vechile institutii tip orfelinat ,sa fie toti in plasament la maternale...

daca acesti copii ar avea o sansa de la inceput, sa fie dati spre adoptie la cateva saptamani, ganditi-va numai cati bani ar economisii mult iubitul nostru stat ,ca el plateste cresterea acestor copii pana la 18 ani.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

buna fetele ...sunteti fantastice

Scuze ca nu am scris mai repede ..dar nu prea m-am simtit bine azi si am dormit ca porcusoru


Daniela bagam mana in foc ca vei fi alaturi de mine..super petitia ...o sa facem si o documentare sa stie omu despre ce semneaza ..


Acum as vrea sa intreb pe admin,desprecopii sau moderatorii daca nu ar fi mai bine /daca ar dori ...sa semnam ca initiator desprecopii.com ptr ca nu este proiectul meu ci al nostru al tuturor ..

o sa intru mai tarziu ptr ca trebuie sa ma duc sa imi iau ceva de la farmacie ca o sa mooor azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

nici un moderator la apel?? eu am de gand sa ma interesez de ce se poate face...

http://thumb0.webshots.net/t/57/557/3/38/46/2943338460092654700KuUueE_th.jpg
nasterea Ioanei Teodora : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87474

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Amalia, petitia e doar o incercare, trebuie sa facem mari adaugiri si apoi sa o trimitem la semnat la cat mai multe persoane!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza Dianei este Humulesti.jpg - Va place?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Daniela ...sarut mana ....

Roxana ..orice informatie este bine venita

Am facut un website in care explicam mai pe larg proiectul nostru ..
adresa este http://babyklapperomania.cabanova.ro/ si adresa de mail babyklapperomania@yahoo.com

Eu m-am gandit toata ziua si dupa capu meu ( asta care doareeee rau ) ...eu zic sa facem petitia ...sa o popularizam si cand avem peste 1000 de semanaturi sa o trimitem diverselor insitutii , ministere ,ziare ,televiziuni ..etc etc etc ...ptr aducerea la cunostinta a celor in drept ...o vom trimite inclusiv la sefi statului ..

Acum intrebarea ramane ...cum o semnam ??? Eu sincer nu as vrea sa imi apara numele acolo ..ptr ca nu ar fi fair ...nu sunt numai eu in spatele acestei initiative ...sunteti si voi toti ..


Aaaa as avea si o rugaminte ..ca la cat ma doare capul cine stie ce tampeni am scris de se rasuceste Caragiale in mormant saracu ...dati-mi si mie de stire daca sunt greseli pe site

Sper sa nu va suparati pe mine ca nu am raspun macar un pic fiecareaia dintre voi dat is chiuana de cap .....promit sa o fac maine ..poate va fi mai bine ...

O zi frumoasa tuturor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

bravo pt aceasa initiativa
mi se rupe sufletul cand va la stiri tot felu de copii abandonati in cele mai oribile conditii sau mai grav omorati. si io le-as steriliza pe alea care fac asa ceva plus le-a trimite si vreo 10 ani la inchisoare.

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

asta ca tot vorbim despre acest subiect : http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=174326

o sa incerc sa aflu mai multe despre acest gen de actiuni..insa sa nu va suparati pe mine ca n-o sa pot face asta instantaneu..am un program super incarcat..2 copii, job, casa...etc...insa chiar maine mi-am stabilit o intalnire cu cineva care ma poate ajuta..sa vedem ce ma poate sfatui sa fac..daca mai are contactele necesare si tot restul..va tin la curent...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Alessia, iubita mea, apreciabila initiativa ta.
Am promis ca scriu, mai ales caci imi stii sufletul cat e de sensibil la asemenea stiri.
Mi-as dori enorm ca acest proiect care prinde contur sa ajunga pe o masa si acele persoane competente sa poata intelege ca noua ne pasa...suntem mamici, suntem femei care isi doresc un copil cu orice pret.
Din pacate, trebuie sa ne inarmam cu ceea ce eu o numesc, lipsa unei comunicari, cu un dezavantaj, sau chiar un handicap de a te face inteles , pentru ca sistemul romanesc prezinta multe dezavantaje.
Sigur, ca se poate orice, daca iti doresti din suflet si deoarece comnitatea noastra de aici e o forta, trebuie sa luptam, dar trebuie sa constientizam ca sunt pasi mari si importanti pentru a ne face intelesi.
Revin.


Alina si printul Rares
Pozele noastre

Cand un somnambul merge pe acoperis.....nu-l trezi...se poate prabusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Buna buna ...hop si eu

am gasit pe net adresa de la Unicef Romania ..si le-am compus un mail pe care il voi expedia imediat ce facem petitia semnabila ...adica cu toate modificarile de rigoare


Eu propun ca petitia sa fie redactata asa cum este ea acum si sa mai adaugam site-ul si specificatia .

"NU INCURAJAM ABANDONUL DORIM SALVAREA PRUNCILOR DEJA CONDAMNATI DE MAMELE LOR"

Voi ce ziceti????

roxanal acesta este cazul de care vb ..cam greu apare in ziar ..ha ha ha ...sarut mana mult ptr implicare ...cum poti cat poti ..intentia conteaza

raresionutarleena va multumim si voua ptr ca v-ati alaturat noua


cum am mai spus ...sa le sterilizam , inchide ...etc etc etc nu le absolva nici de vina si vine prea tarziu cand raul e deja facut si un bb e deja mort sau cu sechele pe viata ..si se vede ca nici o lectie de planificare familiara nu merge .... deci solutii trebuiesc gasite ptr a evita uciderea acestor prunci

Mergi la inceput