Haideti sa facem ceva !!!!Petitie Online !!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Semnez si eu orice petitie.

Pentru sensibilizare ar fi util un articol care sa povesteasca despre practicile din UE, daca poate cineva sa scrie un articol despre asta intr-un ziar de mare tiraj ar fi si mai bine.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Amalia, petitia online se poate modifica numai in primele 48 de ore, asa ca va rog sa nu o mai semnati, pentru ca voi face alta, cu tot ce mi-ai cerut pe mail ...

singura problema e la initiator pentru ca nu stiu daca pot sa trec "Comunitatea Desprecopii.com" deoarece nu avem inca acordul Adminilor!
Amalia te ocupi tu mai repede de acest aspect???


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza Dianei este Humulesti.jpg - Va place?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

"In sec in care mama pune bb in acel cos in mod automat este decazuta din orice drept (nu poate revenidica mai tarziu copilul sub nici o forma sau cu orice proba )...iar copilul este imediat declarat adoptabil ..sunt sute ,daca nu mii de cupluri care isi doresc o raza de lumina in viata lor ."

intr-o tara ce are sistemul social la pamint poti sa gasesti zeci de mii de mame ce isi lasa copii la cutie...dar asta e solutia?
...asociatia asta lucreaza pentru copii sau pentru cei ce vor copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare
si eu ma alatur voua la aceasta campanie.
Am citi un articol , si spuneau ca este la moda in europa , in tari precum Italia, Germania,Ungaría si Bélgia, si in Africa de Sud,aceste Baby Box, asa ca nu inteleg de ce nu s-ar putea si in Romania.
[http://www.faq-mac.com/bitacoras/todas/?p=672]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

quote:
Originally posted by Guestus


...asociatia asta lucreaza pentru copii sau pentru cei ce vor copii?



Care asociatie???? Ne-am constituit cumva in asoc si io nu stiu??? ...Acum serios ...am spus acest proiect e facut dupa capu meu ...acum nu zic ca e batutu in cuie ...veniti si voi cu solutii si idei ...NU AM NICI UN INTERES ASCUNS ( agentie ...firma ...etc ..nu posed asa ceva si nu am cunostinte cu firme in domeniu )

Si totusi ce faci cu copii ??? mai bine morti decat intr-o casa de oameni care sa ii iubeasca ???Nu am spus ca e solutia la sitemul nostru de protectie al copilui ...dar cred ca e o solutie civilizata de eviatere a pruncuciderilor si a abandonului bb-ilor in cele mai incredibile locuri ...

Statul spune in Legea nr. 18/1990 pentru ratificarea Conventiei cu privire la drepturile copilului(publicata in Monitorul Oficial nr. 314 din 13 iunie 2001)


ARTICOLUL 6
1. Statele parti recunosc dreptul la viata al fiecarui copil.
2. Statele parti vor face tot ce le sta in putinta pentru a asigura supravietuirea si dezvoltarea copilului. "



Ce face statul ca acesti copii sa aiba o sansa??? Repet e vb de femei care nu i-ar lua acasa nici ptr bani sau alte foloase materiale ..alea care vor bani sau ajutore se duc si nasc la spital apoi la varste mai marisoare ii abandoneaza ..

Eu am ramas cu o pata pe creier cum o femeie de la tara nascuse ajutata de soacra( se pare) si lasasera copilul in lighean de il mancasera sobolani ......doar ptr ca sotul era beat la meci si a zis ca le omoara daca copilu traieste ...apoi avea amnezie ..numai femeia a fost acuzata ( cazul a fost prezentat acu vro cateva luni la Observator -imi pare rau ca nu exista o arhiva lunara/anuala )...mi-ar place sa cred ca daca stiau de un astfel de loc ar fi avut macar decenta sa il aduca acolo decat sa il lase sa fie mancat de viu de sobolani

Poate merge poate nu ...dar macar incercam ..cum am mai spus o viata pe an daca un astfel de loc salveaza si si-a atins scopul inmiit ..

Mie mi-a placut ce a spus ziaristul de la Ziua ..Adrian D ..Data: 2006-11-12 16:18:27

"In Germania mai exista asa numita "Babyklappe",spitale care au un loc in care ,de pe strada,se pot pune nounascutii de catre mamele care nu-i pot creste.Cumplit!Drepturile omului?!Austria a copiat deja <modelul german>....Dar mai bine decat sa-i arunce ...
Vreau sa spun ca libertatile cetatenesti ,nu inseamna mai putina morala,din contra,inseamna mai multa responsabilitate.Din partea fiecaruia,nu din partea statului..

Adrian D. "


Daniela astept raspuns ..asa ca mai tinem in stand by cu semnatura


Olim multumim ptr site ...o sa fac diseara o noua sectiune pe site cu link-uri catre toate site-urile postate de voi ca dovezi ale existentei sistemului in tari UE ..daca mai gasiti ..in orice limba va rog sa le postati ca sa pot pune pe site ..MULTUMESC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

quote:
Originally posted by alessia105
Si totusi ce faci cu copii ??? mai bine morti decat intr-o casa de oameni care sa ii iubeasca ???Nu am spus ca e solutia la sitemul nostru de protectie al copilui ...dar cred ca e o solutie civilizata de eviatere a pruncuciderilor si a abandonului bb-ilor in cele mai incredibile locuri ...





tu bagi in fata babyboxul......si ajungi la decadere din drepturi in 48 h la sfirsit. m-as mira sa fie multa lume de acord cu decaderea din drepturi....dar nu poti sa stii niciodata. ideea e ca cei ce vor sa adopte normal ca spun ca este logic in 2 h sa o decazi....iar yo care nu vreau sa adopt o sa spun sa creasca taxele sa fie ajutate femeile cu probleme...tu ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Am citit de la cap la coada tot pe aici... si sunt DE ACORD cu aceasta propunere. Mi se pare inuman sa arunci pur si simplu in strada un copil nou-nascut, ca pe ceva de care nu mai ai nevoie. E totusi o fiinta umana, care nu are nici o vina ca parintii lui sunt asa cum sunt. Si mi se pare o idee excelenta sa ii lase macar intr-un loc civilizat si nu intr-o punga sau intr-o geanta prin parcuri, sau pe bancile din spital, sau mai stiu eu pe unde. Si DA, mi se pare normal ca astfel de mame sa fie decazute din drepturi, nu in 48 de h, nici in 2h, ci pe loc!!! Pentru ca nu poti numi MAMA o astfel de persoana. Si hai sa fim seriosi, ce protectie sociala sa le mai acordam, ca doar nu suntem in epoca de piatra, sa nu stie cum sa se protejeze daca nu vor copii...Si eu una m-am cam saturat sa profite si altii de pe urma mea, sau nu? Vorbesc aici si de fabuloasa suma de 6oo RON, care se acorda tuturor...pai eu pentru ce am contribuit atata la Casa de Asigurari, pentru ce mi-am ros coatele pe bancile scolilor, ca sa am un trai mai bun,un salariu mai bun, nu? Si acum sunt bagata in aceeasi oala cu cele care se distrau atunci cand eu invatam. Nu zic sa nu fie ajutate si ele, dar ar trebui sa fie un plafon minim, iar cele care au salarii sa primeasca ca si pana acu, 85% din salariul lor, nu?..scuze pentru off-topic, dar chiar ma enerveaza cand aud de: "sa creasca taxele sa fie ajutate femeile cu probleme"

Sa imi spuneti fetelor, cu ce va pot ajuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Eu zic ca nu-i totusi nevoie de nici un "babybox" neaparat (nu stiu d c, mi se pare horror sa bagi copilul...intr-un sertar!!)
Poate fi pur si simplu un oficiu la care sa te duci, sa-l pui in bratele personalului specializat, sa semnezi ce acte ai de semnat - abandon in cazul in care nounascutul e inregistrat, sau nimic, in cazul in care ai nascut acasa... SI GATA.
NU te judeca nimeni, nu te condamna nimeni.
In plus, nu stiu daca n-ar fi bine sa exista totusi o oarece consiliere psihologica, sa zicem o sedinta de juma de ora - in sensul in care femeile respective :
1- sa inteleaga ca e un pas fara intoacere
2- sa confirme ca asta vor
3 - sa spuna motivele pt. care fac asta - si asa poate s-ar aduna niste statistici utile la prevenirea abandonului
4 - daca tot o fac, sa fie sigure ca pruncul e bine si va fi plasat intr-o familie, si va trai bine merci in continuare.

Stiu ca majoritatea sustineti ca femeile alea n-au suflet, da' n-avem de unde sa stim daca au sau ce e in sufletul lor.
So, cred ca asa ar fi mai civilizat decit sa pui pruncul la sertar.
Oricum serviciul ar fi anonim, si din momentul in care mama pleaca, pruncul va fi adoptabil, sau macar va putea fi dat in plasament pina i se finalizeaza actele.
Pentru ca asta e mai urgent - sa i se gaseasca cit mai repede familia. Nu sa i se finalizeze dosarul.

Nici nu cred ca ar trebui sa fie uns erviciu doar pt. nou nascuti, ci in general pentru bebelusi - sa zicem pina la 1 an? Doi? Cum poti stabili?

In plus, sint femei care nu se pot deplasa pina la respectivul oficiu: de ex. cele de prin nu stiu ce sat, care nasc in cimp si au alti nspe copii si animale de hranit si trebe sa mearga la cimp si le rupe barbatu' in bataie daca nu le gaseste acasa... Cu astea ce facem?
Probabila r trebui facut un hotline de apel pt. cazurile astea, si cineva sa se deplaseze la fata locului....


Oricum ar fi vorba de investitii mai mici decit cresterea atitor copii neadoptabili din motive de sistem.

Si, da, asta ar fi in interesul copilului, si in interesaul familiilor adoptatoare - interesul ambilor e comun, pina la urma.
SI in interesul statului care n-are ce sa faca cu atita orfani neorfani pe hartie.

Elise & www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo" target="_blank">BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

quote:
Originally posted by Guestus
iar yo care nu vreau sa adopt o sa spun sa creasca taxele sa fie ajutate femeile cu probleme...tu ce zici?





Guestus ..eu zic ca de acord cu tine ...sa ajute femeile cu probleme ...dar femeile in cauza nu sunt cele cu probleme ..ele o stiu una si buna ...NU VOR ACEST COPIL ...ACEST COPIL E O PACOSTE PTR ELE .. nu bani sunt motiv de a iti omora copilul ...stiu ce vb ... ani ..necasatoriata..cu un copil .habar nu aveam care imi sunt drepturile si cine m-ar putea ajuta ...statul si-a pus coada pe spinare ..pe vremea aia in afara de alocatie nu te ajuta cu nimic ..Nu doresc nici unui parinte sa mearga cu copilul pe starda si el sa ceara o ciocolata si tu sa ii spui.."lasa mama la salariu urmator"...ti se frange inima in tine ..mori un pic la fiecare astfel de rugaminte ..am renuntat la facultate ...mi-am luat job si uite ca am reusit sa ii ofer si ceea ce nu visam sa ii ofer ...ne-a fost greu ...chiar fffffffffff greu ..au fost zile cand ma culcam fara sa mananc ..sau veneam de la servici si adormeam cu nasul in farfurie ca faceam si ore suplimentare( si nu vb la figurat ) ..numai eu stiu cum m-am luptat cu toti si toate ptr copilul meu ...si zic eu am izabavit ...Deci daca iti doresti copilul cu adevarat se poate oricat de greu ti-ar fi ...si fara ajutor si bani ...ideea e CAND NU IL DORESTI ..am cunoscut odata o fata care era insarcinata si care nu il dorea ...l-a facut dupa scandaluri... tentative de avort ...tentative de sinucidere ...copilul s-a nascut handicapat din cauza ei si normal a fost TOCMAI motivul de a il parasi ...si noroc ca era in spital ptr o tentativa de suicid ca altfel eu bag mana in foc ca il omora..
Nici eu nu vreau sa adopt ...copii mei is ai mei personali...dar ma doare sufletul sa vad ca niste femei inconstiente omoara cu buna stiinta un copil care macar ptr cateva sec a repirat ...si a plans ...da o dau cu babyboxul ptr ca am mai spus-o femeile astea NU II VOR ..ii omoara/abandoneaza cu buna stiinta ...e corect fata de acei copii???
Si ce taxe sa mai mareasca ca daca nu is 10000000000000000000001+1+1 taxe si bani nefolositit de la UE ???
Fiind o petitie online esti liber sa o susti sau sa votezi impotriva ei ...repet este un proiect ..adevarul meu poate ca nu coincide cu adevarul tau ...tocmai de asta s-a inventat votul

Hai sa fi iubit




Cu drag,

Va dulce si va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

quote:
Originally posted by Elise

Eu zic ca nu-i totusi nevoie de nici un "babybox" neaparat (nu stiu d c, mi se pare horror sa bagi copilul...intr-un sertar!!)



sincer si mie ...la italieni era un cosulet ...pus intr-o incapere gen debara ...dar am citit in ziar ( numai imi amintesc unde ) stiu ca spuneau ca era un patut din cele gen leagan/cos si ca distribuisera prin imprejurimi fluturasi de mediatizare ...romancele fiind pe un loc fruntas la astfel de abandon ...daca gasesc pun link-ul..eu am pus sertarasul ptr ca despre el am gasit informatii si poze ...daca gasiti voi altele ..le schimbam sau propunem mai multe variante

adseana...

Mergi la inceput