Metoda Karitane pentru adormit bebelusii

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinutza14 spune:

si eu sunt la primul bebe,si incerc sa fac ce mai bine pt el...chiar daca asta inseamna sa nu ma bucur de el in pat.ma gandesc ca daca va invata sa adoarma singurel acum cand e mic nu se va chinuii asa tare cand va fi mai maricel si va trebui sa doarma singur.am uitat sa mentionez ca eric are 6 luni iar acea metoda a functionat cu succes.nu a plans f tare ,mai mult se prostea.acum dupa ce am citit mesajul cristinei parca nu mai gandesc ca sunt o egoista daca vreau sa doarma cu mine si nu mai cred ca sentimentul de placere e benefic doar pt mine.inteleg ca e bine pt amandoi.nu mai zi9c ca sotul e cel mai fericit de mesajul cristinei...ca dupa el ar trebui sa renuntam la patut.nici nu mai stiu ce sa fac ...voi nce ziceti,in conditiile in care el adoarme singurel acum..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralux_tri spune:

Cristina, multumim ca ai scris! Nu am timp de calculator prea des..Vreau sa va spun ca si eu m-am razgandit. L-am lasat dupa metoda de 2 ori sa planga, ca la carte, alintat, iar lasat etc si rezultatul a fost groaznic! In ambele zile a fost foarte agitat si nu mi-a dormit inca 3 ore dupa. Instinctul imi spune sa il "ascult" pe bebe. Am observat ca atunci cand il iau in brate cand imi cere, sta mai mult timp cuminte fara brate ulterior. Cand adoarme sugand, asa cum ii place lui, doarme mai bine si mai mult. Ma gandesc ca stiu ei ce stiu In fond, nu dureaza o vesnicie perioada asta...din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralux_tri
In fond, nu dureaza o vesnicie perioada asta...din pacate.


Ralu, subscriu...sa profitam cat putem cat sunt mici, apoi cresc si ne vom aduce aminte cu nostalgie de momentele astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralux_tri spune:

Asa e! Eu intotdeauna am iubit copiii dar acum parca e si mai si:) Ei au nevoie de noi acum mai mult ca niciodata chiar daca nu vor tine minte. Am incredere ca va fi ok pe viitor! Pup parintii si bebeii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza14 spune:

am revenit cu noutati.de o saptamana doarme cu noi in pat si tare mult imi place cand adoarme tinandu-ma de gat sau cu mana pe fata.sunt niste momente extraordinare.m-am gandit mai bine si am ajuns la concluzia ca e cel mai bine sa fac cum simt nu cum scrie in carti..nu se compara cu nimic aceste momente si este adevarat ca acestea nu se mai intorc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinutza14

am revenit cu noutati.de o saptamana doarme cu noi in pat si tare mult imi place cand adoarme tinandu-ma de gat sau cu mana pe fata.sunt niste momente extraordinare.m-am gandit mai bine si am ajuns la concluzia ca e cel mai bine sa fac cum simt nu cum scrie in carti..nu se compara cu nimic aceste momente si este adevarat ca acestea nu se mai intorc.


Felicitari ca ti-ai urmat sufletul si inima! Cat mai multe nopti linistite, pline de vise frumoase!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Cred ca fiecare copil e unic... Baietelul meu (primul) nu dormea bine langa mine, nici eu nu adormeam profund langa el, insa la el am avut pb la nastere (cezariana) si pb mari cu alaptatul (sfaturi "binevoitoare", lipsa mea de incredere si, mai ales, reinternare + ceva medicatie care mi-a spulberat laptele).
El a invatat singur sa adoarma cu suzeta, nu i-am scos-o eu, am asteptat pana a renuntat el la ea, pur si simplu intr-o zi a aruncat-o ca el e mare , sticla cu biberon inca e iubita lui de seara, insa de cand o am pe cea mica vine si el la noi, la nani. Si asa cum Ana m-a "convins" ca-i lipita de mine, l-am acceptat firesc si pe Paul, asa ca dormim uneori separat (waw... ce somn...) alteori toti 4 in acelasi pat (cand ies dinti, masele, sau pruncii sunt f obositi si au somn agitat...)

Ce cred eu acuma, despre cresterea pruncilor, mai ales despre "invatatul" lor sa fie independenti la 2-3 luni...
Cred ca noi, neamul asta de romani cu mame trimise la lucru la 3 luni de la nastere, de aia suntem rai si egoisti mai des decat buni si altruisti..... cred ca toata teoria cu invatul in brate e o mare prostie, normal ca prefer sa-mi invat copilul iubit nu abandonat...

Si concluzia concluziei fiti mame, ascultati ce va dicteaza inima ca stie ea ce stie eu nu ma sacrific pentru puii mei, eu ma daruiesc lor, asa cum m-am "daruit" jobului cand lucream 6 zile pe sapt cate 10-12 ore pe zi..... si de acolo am primit doar bani, nu zambete, iubire si pupici lipiciosi

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
Ce cred eu acuma, despre cresterea pruncilor, mai ales despre "invatatul" lor sa fie independenti la 2-3 luni...Cred ca noi, neamul asta de romani cu mame trimise la lucru la 3 luni de la nastere, de aia suntem rai si egoisti mai des decat buni si altruisti..... cred ca toata teoria cu invatul in brate e o mare prostie, normal ca prefer sa-mi invat copilul iubit nu abandonat...Si concluzia concluziei fiti mame, ascultati ce va dicteaza inima ca stie ea ce stie eu nu ma sacrific pentru puii mei, eu ma daruiesc lor, asa cum m-am "daruit" jobului cand lucream 6 zile pe sapt cate 10-12 ore pe zi..... si de acolo am primit doar bani, nu zambete, iubire si pupici lipiciosi
Foarte frumos ai spus!
my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Lucia Mirela

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

pfuaaai..cand am vazut titlul si citit vreo cateva randuri din prima posatre m-au apucat nervii dar m-am abtinut sa scriu ceva, n-am observat insa data la care a fost deschis topicul..azi am rasfoit un pucutz si am gasit postarea cristinei, aia faina de tot..a unei mamici relaxate iubitoare, impacata cu ceea ce face. .

oana rusu..m-a uns la suflet postarea ta

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput