Metoda Karitane pentru adormit bebelusii

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Cristina felicitari ptr reusita. Eu am renuntat la tot: i-am dat inapoi vestuta ca incepuse sa traga paturica de pe el ca sa o ia in brate (e clar ca ii era dor de vestuta), la suzeta nu putem renunta oricum in timpul somnului desi ziua in afara de somn nu o vrea deloc, iar cu masa dupa somn nu prea am reusit. Asa ca am revenit la vechile obiceiuri. O sa mai incerc peste cateva saptamani. Momentan suntem amandoi agitati si foarte obositi, facem zilnic masaj si gimnastica medicala, dusul la spital zilnic ne-a dat peste cap. Nu mai are nici un program ptr ca orele de fizioterapie sunt anapoda. Asa ca taman asta ne mai trebuia. El si asa plange mult la spital si s-a facut un mic rautacios, nu are sens sa il mai chinui si eu acasa, mai ales ca s-a rasfatat tare mult. Dupa ce terminam cu fizioterapia va trebui intai sa ne mai cumintim, sa mai scapam de statul in brate si de marait si abia dupa aceea poate ne apucam de dres si cu somnul. Multa bafta in continuare.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Tanima - multumesc. Imi pare rau de chinurile prin care trece Rares cu fizioterapia. Da'las'ca va faceti voi mari si sanatosi! Intradevar nu are rost sa-l chinui pe micut cand e si asa stresat de durerea de la sedintele de fizioterapie. Mai bine mai asteptati. In fond are doar 4 luni,nu pierdeti nimic daca mai asteptati. Vladut nu avea nimic stres si eu tot ma simteam aiurea in primele zile, ca-l parasesc in patutul lui, dar imi imaginez cum e la tine.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinamarya spune:

Buna, mamici! Din cate vad, e cam tarziu sa scriu, dar spre dezamagirea mea, abia am descoperit subiectul. Bebelusul meu are 10 luni si adoarme doar cu mine. Voi incerca metoda, si sper din tot sufletul ca voi reusi, spre binele lui, ca eu deja sunt obisnuita. Felicitari pentru mamele care deja au reusit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

mamici, vroiam doar sa va urez succes
si sa va spun ca metoda Karitane vine din New Zealand,
Karitane este un oras in sudul Noii Zeelande

daca vreti sa stiti mai multe:
http://www.karitane.com.au/newframe.htm

-------
eu si cele 3 minuni ale mele
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asal26 spune:

Buna.. f tarziu citesc aceste informatii despre cum sa imi adorm copilul...
CristinaGoji... vreau sa iti cer mai multe informatii si sa iti spun situatia mea
baietelul meu are aprape 5 luni nu doarme in paturul lui decat dupa ce il adorm la san .. azi am incercat sa il pun in patut s-a jucat vreo 10 minute apoi a inceput sa planga , am incercat sa il linistesc dar fara succes , nu am vrut sa il pun la san pt a adormi decat cand venea ora mesei..apoi am tot incercat sa il pun in patut dar deceaba nu a dormit de vreo 6 ore sau poate mai mult si a plans vreo 3...de cate ori incerc sa il pun in patut plange de parca are foc sub el...cum as putea sa il linistesc.. cu cantatul si cu mangaiatul nu merge, doar sa il iau in brate dar cand il pun inapoi incepe plansul.SINCER SUNT FFF DISPERATA NU STIU CUM SA IL FAC SA DOARMA IN PATUTUL LUI ,daca eu nu dorm bine nu pot fi prea rabdatoare cu el . Am incercat orice.. suzeta nu vrea, infasat nu vrea , cu caruselul nu am reusit cu leganatul nici atat ....sunt fff dezamagita. am nevoie de sfaturi urgnt
va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza14 spune:

buna tuturor.eu am incercat aceasta metoda ....azi e a 2a zi si deja a mers in 5 min adoarme singur.in prima zi a adormit in 15 min.ma bucur ca a mers asa bine....asal26=imi pare tare rau ca te chinui asa rau.eu am avut ceva de tras cu sotul pana sa il conving sa il lasam pe eric sa adoarma singur,ii placea sa il adormim intre noi in pat si pe urma il puneam in patul,dar de ceva vreme a inceput sa se trezeasca cand il puneam in patut si nu mai adormea si iar trebuia luat in pat si tot asa...dar acum am pus aceasta metoda in aplicare siu a dat rezultat.ma gandesc ca poate ai putea incerca varianta asta,sa il adormi in pat si trepatat in patut,sau cere sfatul medicului...eu am mai citit o cartte care mi s-a parut buna,adica parca vorbeda despre noi,se numeste dr.spock.multa bafta cu toate ca sper ca pana acum sa se fi rezolvat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

pe mine una nu ma lasa inima sa incerc nicio metoda ce implica plansul bebelusului.....

oricum ar fi, eu cred ca aceste metode nu ne sunt absolut deloc benefice (ma refer la cazul nostru)

asta e, fetita mea de 9 luni va adormi la tzitzi pana cand nu o mai vrea ea.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralux_tri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Asal26

Buna.. f tarziu citesc aceste informatii despre cum sa imi adorm copilul...
CristinaGoji... vreau sa iti cer mai multe informatii si sa iti spun situatia mea
baietelul meu are aprape 5 luni nu doarme in paturul lui decat dupa ce il adorm la san .. azi am incercat sa il pun in patut s-a jucat vreo 10 minute apoi a inceput sa planga , am incercat sa il linistesc dar fara succes , nu am vrut sa il pun la san pt a adormi decat cand venea ora mesei..apoi am tot incercat sa il pun in patut dar deceaba nu a dormit de vreo 6 ore sau poate mai mult si a plans vreo 3...de cate ori incerc sa il pun in patut plange de parca are foc sub el...cum as putea sa il linistesc.. cu cantatul si cu mangaiatul nu merge, doar sa il iau in brate dar cand il pun inapoi incepe plansul.SINCER SUNT FFF DISPERATA NU STIU CUM SA IL FAC SA DOARMA IN PATUTUL LUI ,daca eu nu dorm bine nu pot fi prea rabdatoare cu el . Am incercat orice.. suzeta nu vrea, infasat nu vrea , cu caruselul nu am reusit cu leganatul nici atat ....sunt fff dezamagita. am nevoie de sfaturi urgnt
va multumesc


E cam tarziu raspunsul, dar poate il citesti. Am vrut sa sti ca nu esti singura! Alex are aproape 6 luni si exact la fel face-numai la san adoarme sau afara in carut dupa ce face putin scandal-. Mi-e groaza de ce va fi mai incolo, cand il voi intarca pentru ca nici suzeta nu o ia decat eventual ca sa se joace cu ea sau ca masaj la gingii. Aceasta metoda am descoperit-o ieri. Imi fac curaj sa o incerc si eu. Cred ca merita sa incercam neavand nimic de pierdut, nu? Fetelor care ati incercat metoda, a avut rezultat in timp? Va multumesc si succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Va scriu dupa mai bine de 2 ani de cand am initiat acest subiect. Intre timp s-au schimbat multe lucruri si mi-am schimbat si eu viziunea asupra felului in care sa am grija de copiii mei.

Ce se intampla atunci: eram la primul copil, o mamica streata, presata de o groaza de sfaturi binevoitoare referitoare la cum sa-mi educ copilul, o mamica fara pic de experienta si fara pic de incredere in instinctul sau matern. De aici si un bebe agitat, care plangea mult si dormea insuficient. Dupa ce am ajuns la incredibila "performanta" de a-l face pe copilutul asta al meu sa se resemneze si sa accepte sa adoarma singur in patutul lui (aveam nevoie de asta pentru ca altfel trebuia sa suport sa-l aud plangand si o ora cu mine alaturi in pat pana sa adoarma), s-a intamplat sa fim internati in spital si s-a dus toata stradania mea si a puiului meu in zadar. Am mai incercat dupa aia sa reiau metoda, dar fara vreun swucces. Nu mai eram in stare sa-l aud plangand. Asa ca m-am relaxat si-l adormeam langa mine in pat, fara sa consider acest lucru ca fiind ceva inacceptabil si culmea!!! a inceput chiar sa-mi placa sa-l adorm langa mine si chiar sa si dorm cu el. Am inceput sa ne apropiem tot mai mult de cand am acceptat dormitul cu copilul in pat ca fiind un lucru firesc si placut pentru amandoi. Intre timp am nascut si o fetita, de la care n-am pretins niciodata sa adoarma singura si care n-a plans nici o secunda atunci cand ne puneam in pat sa ne culcam. Amandoi inca adorm cu mine in pat si vreau sa va spun ca e o placere! Asa reusesc sa ma odihnesc si eu, pana adorm ei, ca dupa aia sa pot face una-alta in timp ce ei dorm, sau chiar sa dorm si eu odata cu ei.
Imi pare rau ca nu mi-am ascultat inima atunci cand Vladut era atat de mic si avea atata nevoie de o mamica calma si fericita langa el, insa sper sa recuperez acum.
Sfatul meu e sa savurati acum acele clipe in care stati langa puii vostri in pat, nu e nevoie ca ei sa adoarma imediat ce i-ati pus in pat, savurati momentele petrecute alaturi de ei in liniste, priviti-i cat de fericiti dorm cu voi alaturi si odihniti-va si voi impreuna cu ei! Asta va va ajuta sa fiti mai relaxaqte si mai disponibile pentru bebelusii vostri.



Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Cristina,

E regretabil sa vezi cum mamele asculta de vecini, rude sau prieteni in loc sa-si asculte inima si, cel mai important, copilul.

Eu sunt absolut convinsa ca daca nu li s-ar mai impuia capul incontinuu cu false teorii si aberatii care sa sustina ca e inspre binele copilului sa invete de mic sa adoarma singur, multe dintre ele ar renunta sa-si mai chinuie copiii. Asa, atata timp cat sunt asigurate ca o fac in interesul copilului, persevereaza in greseala, chiar daca instinctul le spune altceva...

www.alexdamian.com/" target="_blank">Salvati-l pe Alexandru

Mergi la inceput