Metoda Karitane pentru adormit bebelusii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Vrem si pt bebeici mai mari de 7 luni. Multumim!

VARSTA DARIUS-THEODOR

POZE


Mary de Darius-Theodor (14.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Intai tr sa-l fac pe indianul meu sa doarma toata noaptea pentru ca are o trezire pe la 3,30 si vrea numai san. Ieri noapte am reusit sa-l pacalesc cu niste ceai si a mai dormit pana la 5 dimineata. Am noroc ca nu face deloc in scutec toata noaptea. Prima data cand s-a intamplat am crezut ca are ceva cu rinichii dar mi-am dat seama de fapt ca e ceva normal. De azi am incercat sa-l fac sa adoarma singur dar nu am reusit decat sa-l adorm cu planset cu sughituri tot la mine in brate. Sa vedem diseara cum va fi. Daca am inceput deja sa ma simt obosita inseamna ca maine ma tarasc ca rama. Dar o sa incerc metoda in continuare oricum.

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

O sa incerc si eu metoda pentru Thea ( 4 luni ).
Da vreo metoda pentru copii de 5 ani si jumatate care nu se culca niciodata inainte de 24:00, care la 8 sunt in picioare si care nu dorm la pranz, nu aveti ?

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"This is your time. This is your dance.
Live every moment. Leave nothing to chance.
Swim in the sea. Drink of the deep.
Embrace the mystery of all you can be."


PERLELE RUTICAI Avem perle noi

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

www.sanatatealoevera.ro " target="_blank">Vrei sa fii liber ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

maryion - scuze ca am uitat sa zic - pentru copii 6-12 luni se aplica aceeasi metoda. Difera doar timpul in care ii lasam singuri pentru ca ei sa-si dezvolte singuri mecanismele de autolinistire. La varsta de 7 luni se recomanda ca perioadele in care sa fie lasati singuri sa inceapa cu 3 minute si sa creasca progresiv pana la 5 minute. Timpul maxim este de 7 minute, dar pentru copiii maim mari - 11-12 luni.
mi_ro - cate luni are "indianul" tau? Am citit ca masa de noapte poate fi scoasa dupa 6 luni, cand incepeti deja diversificarea si are 5 mese pe zi.
alexxia - incerc sa-mi fac timp si pentru a traduce niste recomandari pentru copiii mai mari. Din cate am retinut este important sa li se crreeze o rutina a culcatului. De exemplu - stransul jucariilor, baita, imbracatul pijamalelor, culcatul in pat, povestea de seara si lasatul copilului singur in camera, eventual cu o veioaza aprinsa sau cu usa la camera deschisa. Dupa ce rutina a fost bine inradacinata se decaleaza ora de culcare (inceperea actiunilor ce fac parte din rutina), in fiecare zi cu 15 minute mai devreme, pana se ajunge la ora 8-9 seara, care sunt considerate a fi orele optime pentru culcarea copiilor de peste 2 ani. Chiar daca copilul se va culca mai devreme, nu inseamna ca acesta se si va trezi mai devreme. Tot in acest caz este important si somnul de amiaza (acuma nu stiu daca este valabil si pentru copiii de peste 5 ani). Cu cat este mai odihnit copilul in momentul in care vrei sa-l culci seara, cu atat adoarme mai usor.
Tanima - bravo ca ti-ai recuperat vesta
Noi am reusit sa adormim a 2a noapte fara suzeta, iar dupa masa de noapte a adormit singurel, aproape imediat dupa ce l-am cullcat. Sa vedem ce face azi la somnul de peste zi.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cristina, felicitari pentru progrese! Asta cu scosul suzetei e chiar remarcabil, noi am scapat de ea abia dupa 2 ani.
Eehh, am oftat din greu, cind am citit despre culcatul copiilor de peste 2 ani la ora 8-9 seara. Pina acum vreo citeva luni Vlad al nostru intr-adevar avea ora de culcare pe la 21 cel tirziu, dar din senin s-a razvratit si refuza categoric ritualul de culcare mai devreme de ora 21.30-22.00. Ba chiar si adoarme mult tirziu dupa ora 22. Si asta in pofida faptului ca dimineata trag de el la ora 7, sa mergem la cresa. Nus ce are, am zis ca a mai crescut si necesarul de somn a scazut, nu stiu. Am incercat diverse metode de a reveni la vechiul program de culcare, si n-a mers, copilului nu-i este somn si gata. Cum sa-l culci daca nu e obosit? Asteptam vara, poate de la multa zbenguiala pe afara va obosi mai rapid.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Natalia - nu ma pot pronunta cu privire la ora de culcare, ca nu am experienta. Am scris doar ceea ce am citit, in eventualitatea ca poate ajuta pe cineva.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cristina, nici nu aveam pretentia sa nu aiba autorul dreptate, pur si simplu povesteam din experienta noastra.
Noi mai aveam problema cu iesitul seara din patut si plimbatul prin casa. Adica dupa ce il culcam, Vlad iesea incet din patut si venea tiptil pina la usa sufrageriei, unde eram noi. Nici nu-l auzeam cum vine, doar il descopeream la usa ca se uita la noi fericit. Il culcam, chipurile ne intelegeam ca nu mai iese, ci gata, face nani, si iar se repeta povestea, de citeva ori pe seara. Si acum doua seri am discutat serios cu el, i-am explicat ca daca se tot plimba, adoarme mai tirziu, iar dimineata va fi mai obosit cind il trezesc, si-apoi pling animalutele in patut, cind pleaca el, in loc sa doarma cu ele (are niste plusuri cu care doarme). In prima seara veneam la fiecare 3 minute si-i spuneam ce bravo e ca nu iese din patut si ca este ascultator. Baiatul nostru nu-si incapea in piele de mindrie Aseara am repetat tactica, si a mers, ura! Acum chiar daca se culca tirziu, macar adoarme mai repede ca inainte, datorita excluderii plimbarilor de dinainte de somn.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Natalia - foarte haios Vladut al vostru la faza cu iesitul din patut . Sa vad ce m-asteapta si pe mine peste vreo 2 ani. Acum e mic si unde-l pun acolo il gasesc (cu +/-) dar nu mult va mai dura etapa asta.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:


Raportam si noi a doua noapte de dormit normal.

Alexia ceea ce a scris Cristina mai sus pt. copii mai mari este perfect adevarat.Si noi aveam probleme dar s-a rezolvat exact cum a descris ea.Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Cristina, unde s-a publicat articolul si cine este autorul?Este in engleza?da-ne si noua cateva detalii, pls.Il ai in format electronic?

Ile 17 si Victor ( 22 dec 2005)
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1365dbc0fb60f4c8cb0a71&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmuletz Victorash

Mergi la inceput