Metoda Karitane pentru adormit bebelusii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Cristina eu o legan cam 2 minute pe picioare pe Adina si ea adoarme dupa care o las jos si doarme in continuare. Adina doarme ziua o singura data mai mult adica cam 3 ore chiar mai mult daca suntem afara, iar in rest doarme doar cate 30 de minute uneori si mai putin si asta cam dupa o ora si jumate de cand s-a trezit. eu zic ca e ok.

Raluca cu Adina Andreea (12.11.2006)

poze Adina

botez Adina

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=55417098" target="_blank">slide Adina

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Rog tare tare mult soluti pentru 2-3 ani.

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Liliana - din pacate eu dispun de informatii pentru copiii pana la 1 an. Dar o sa mai caut si poate gasesc sau poate gaseste altcineva si posteaza. eu o sa caut.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Am recitit iar articolul. Cred ca eu o sa mai aman ptr ca noi tocmai ce am inceput niste sedinte de fizioterapie si bebeluc si asa este foarte agitat. Azi de ex a plans toata ziua din cauza febrei musculare. Ce e drept la noi problemele nu sunt de adormit ci de dormit. El doarme f putin ziua, cate 30-45 de minute (afara ar dormi si 5 ore) si a doua parte a noptii cand se trezeste de multe ori si nu mai adoarme decat cu tzitzi. Daca ii dau trzitzi in 5 minute adoarme dar ptr mine care sunt simandicoasa la somn atatea treziri este un chin.
Ce am inceput in seara asta sa nu il mai culc imediat dupa papa. Asa ca schimbam un pic ritualul: baita, un pic de joaca, uitat pe fereastra si apoi somn. A facut vreo 2 reprize de urlat dar a mers. Restul mai amanam. Partea cu suzi si vestuta o sa fie cam grele de scos ca s-a obisnuit tare mult si parca e cainele lui Pavlov: cum ii pun vesta in brate si suzeta incepe sa isi cante de somnic.
Bafta tuturor mamicilor la aplicat metoda.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Tanima - succes si voua! Pai daca nu te deranjeaza si nu simti lipsa vestei, eu zic sa nu tet stresezi. Aplici metoda cand ti se face dor de vestuta ta Dar acuma pe bune, asa am citit si eu, ca nu-i bine de invatat copilul cand il doare ceva. Asa ca intradevar lasa-l pe saracutul puiut sa se mai bucure de vesta si suzi
Am gasit ceva si pentru copii cu varsta 1-3 ani, dar nu este o metoda anume descrisa in detaliu. Sunt doarm niste sfaturi date de o mamica, dupa ce a citit nu stiu ce carte. Nu a scris ce carte. Incerc sa le traduc si pe alea. Poate ajuta pe cineva totusi.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Cristina felicitari ptr subiect, cu siguranta va fi de ajutor multor mamici, eu sunt un caz mai fericit sa zic asa ptr ca Miruna inca de la 3 luni mi-a dormit toata noaptea, insa avem mari probleme cu ora de culcare...inainte de 23.30 nu e chip s-o culci. Se trezeste la 9 intr-adevar, dar e cam tarzior ptr un copil.

Acum seara adoarme singura la ea in patut, isi termina lapticul si e gata..insa m-ar interesa daca ai ceva solutii ptr 1-2 ani ref. la somnul de dupa amiaza, ca noi acolo avem probleme..adica adoarme numai leganata cu scaunul de masa sau carut, daca o pun in pat nu-i chip.

Pupici

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=7" target="_blank"> aici ne puteti vota - poza "concurs 2006a"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Primele ore de aplicare a metodei dar doar cu invatarea programului somn masa joaca nu prea a dat rezultat. Dupa ce s-a trezit bebe de dim eu hop cu masa si el apoi s-a luat cu joaca si zbenganeala si mi-a vomitat de 7 ori. Dar insistam. Contrar asteptarilor noaptea trecuta a dormit destul de bine desi nu ma asteptam dupa prima zi de fizioterapie. Oricum prima parte a noptii a fost mai agitata. asteptam rezultatele partiale.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:

Cristina mercic.

Ieri am aplicat metoda ta la ora 11 si 15 si a mers perfect.

Noapte insa a fost mai greu.Pana acum ea adormea leganata pe la ora 22 apoi dupa o ora se scula si se juca pana la ora 2.
Aseara insa dupa baita am adormit-o dupa metoda.A dormit 1h si apoi s-a trezit.Sotul mi-a zis sa nu ma las si sa aplic metoda in continuare.

Am luat-o langa mine in pat am linistit-o ,i-am cantat dar s-a agitat pret de 1h de era sa renunt.La un moment dat am iesit afara din camera sa ma calmez.Astfel dupa 1h de bazaieli, frichineli si alte cele a adormit.Am transferat-o in patut si gata.Astazi incerc sa o adorm direct in patut sa nu se invete in pat la mine. S-a sculat la 3 sa manance dar asa adormita si a dormit pana la 7 dimineata.Apoi s-a sculat, a papat, s-a jucat putin si adormit singurica.A dormit pana la 11.

Nu-mi vine sa cred.Nu a mai adomit singurica de la 3 luni.
si-ti dau un sfat- nu te lasa ca merge.Am experienta


Rox de Diana(8.05.2002) & Sarah(18.09.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Roxanae e fain ca ai sustinerea sotului. E important sa fiti pe aceeasi lungime de unda. Si sotul meu ma sustine, dar el nu-i acasa cand ma chinui eu sa-l adorm pe Vladic.
Hai sa va zic si care-s succesele noaste - am reusit sa-l fac pe Vladic sa adoarma fara suzeta. De regula adormea fara plansete seara, dar cu suzeta, ca daca nu i-o dadeam plangea. Aseara a adormit fara ea si fara plansete. Azi ziua a adormit o tura, in 10 minute, cu plansetele de rigoare, dar a dormit doar 45 minute. Dupa aia s-a trezit insa era marait si l-am culcat din nou peste vreo 20 minute. A plans foarte foarte putin, cam 2-3 minute, dupa care s-a oprit din plans, si-a ridicat putin capul de jos (doarme pe burtica), si a adormit. A dormit 1 ora si vreo 40 minute, si-a depasit ora mesei cu 1 ora si s-a trezit super fericit, odihnit.
Tanima - nasoala faza cu vomitatul dupa mancare. Si Vladut vomita daca se agita dupa mancare. Si ca sa evit asta il pun in balansoar, ridicat cam la 45 grade si il las sa stea acolo cu jucarioare vreo 30-40 minute. Dupa aia il scot, daca se plictiseste, si-l pun fie pe burtica pe o paturica cu jucarii, fie in brate la mine.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

In seara asta a adormit fara vesta. Facem progrese. Si cum credeti? In patut pe burta singur. L=am pus acolo cand inca nu era f f obosit, si-a facut de lucru si pana la urma a adormit pe burta cu nasul in saltea. El nu a dormit niciodata pe burta. Chiar sunt curioasa. Insa nu am scapat de suzi. Toate pe rand. Usor usor...Ca doar nu ne grabeste nimeni. Voi ce progrese ati mai facut?

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput