Metoda Karitane pentru adormit bebelusii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

uau, sunt o norocoasa. In cazul cel mai nefericit imi ia maxim 15 min sa il adorm, niciodata in brate. Daca nu vrea e clar ca nu ii e somn, asa ca nu ma mai chinui nici eu si nici pe el. Problema la noi este cu ciclul de somn care este prea scurt iar ziua il respecta cu sfintenie:35-40 de min maxim.
Ei uite ca la noi merge bine culcatul in pat, totdeauna pe partea stanga (il mai rasucesc eu noaptea si pe dreapta), cu suzi in gurita si vesta lu' mami in brate (aia cu praf de somn) si cu un cantecel de leagan (totdeauna acelasi). Dar partea cu lasatul sa planga 1-3 minute... Pai s-ar isteriza de m-ar auzi toata scara ca are un claxon...
Dar merita incercat. Gata, am notat, de diseara aplicam. Si vorba Roxanei, ce facem noaptea cu partea de joaca?

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Si Vladic dormea ziua maxim 30 minute, acum insa doarme deja de 1 ora, s-a trezit dupa o jumate de ora, dar am actionat ca la carte si a adormit la loc. Tanima - ideea este sa invete sa asoarma singuri, fara suzeta sau vesta, pentru ca in cazul in care se trezeste sa nu aiba nevoie de ajutor din exterior ca sa adoarma la loc.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Ok, priceput. Incercam usor usor, renuntam la ele pe rand.
Pupici.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Cristina- am citi cu mare atentie articolul, in mare parte cam asa procedam si noi...mai ales seara cand grasanu' are inca energie, dupa care el singur intelege ca e noapte si trebuie sa adoarma!Ziua se trezeste, mananca, ne jucam si sta asa treaz vreo 1,5 ore, dupa care cere suzi si in 5 minutele e adormit bustean in patutul lui.Nu doarme mult,vreo ora o ora jumate, de ajuns cat sa-si incarce bateriile!!!

Oricum super articolul si multumiri pt art tradus, pt munca depusa!!!!

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cristina, bravo pentru initiativa, ma bucur ca ai timp sa traduci, ca sa popularizezi articolul si printre mamicile din Ro. Bravo, Vladic, ca a priceput repede ce vrei de la el.
Deocamdata nu am nevoie de aceste sfaturi, dar la anul, pe vremea asta, cine stie...

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Super subiect! felicitari!
Noi papam la 6-7, 10, 14, 18, 22.30 si atat. Ziua doarme in general si o parte din timpul dintre mese, cam o ora de fiecare data, in afara de 18.00-22.30, cand imi convine sa nu doarma, ca sa doarma bine noaptea. Noaptea nu se trezeste deloc.

Problema: nu adoarme decat in brate...in patutz zici ca am si cactusi si arici...
Azi a fost prima zi cand am lasat-o in patutz sa ma imbrac sa iesim afara si am gasit-o dormind.

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

super subiectul.

de maine incepem si noi instructia ca noi adormim pe picioare deocamdata.

multumim din suflet pentru efortul de a traduce articolul. noi iti trimitem multe, multe

Raluca cu Adina Andreea (12.11.2006)

poze Adina

botez Adina

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=55417098" target="_blank">slide Adina

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Multumesc fetelor de aprecieri.
Hai sa va zic cum a fost a doua zi de "invatare".
Groaznic!!! pentru mine. E greu sa-ti auzi copilul plangand si sa nu poti sa intervii sa-l strangi la piept sa-l linistesti. Desi nu a plans mult, adica a adormit in 10 minute, pentru mine parca a fost o vesnicie. De fapt Vladic si inainte plangea cand incercam sa-l adorm peste zi, dar macar plangea la mine in brate, iar eu incercam sa-l linistesc, ceea ce e diferit. Sper sa rezist si sa reusesc sa-l invat, daca nu, cred ca maxim in 3 zile ma las pagubasa

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Cristina capul sus. cum tocmai tu sa renunti in 3 zile. hai ca doar tu ai tradus si ai vazut ca poate dura mai mult pana se obisnuieste. cand vezi ca plange ca sa treaca timpul mai repede pana cand te poti duce la el vino si scrie-ne noua.
eu vorbesc... stati sa ma vedeti pe mine ce armata a facut fica-mea cu mine, cum plange mai mult de 1 minut cum hopa sus in brate, si nu ii place oricum ci doar daca stau si eu in picioare nu cumva sa ma asez. da am de gand sa cobor militaria din pod si sa o invat sa adoarma si singura ca nu mai pot de spate. a mea e si dolofana tare - la 3 luni are 7kg si 300.

Raluca cu Adina Andreea (12.11.2006)

poze Adina

botez Adina

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=55417098" target="_blank">slide Adina

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Raluca - iti multumesc pentru sustinere. Sper si eu sa nu ma las asa usor, dar depinde de cat timp are nevoie bb meu sa invete.
Vladic are doar cu 500 g mai putin decat papusica ta, dar eu nu-l adormeam in brate. Ma culcam langa el, il puneam pe o mana, suzeta in gurita si-l leganam usor cu mana pe care dormea. Problema este ca nu reusestesa doarma mult - maxim 30 minute, iar azi a dormit cate 1 ora.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput