Mamici de ianuarie - februarie 2007 (59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adela2006 spune:

ne-a picat si noua buricul ieri
azi ne-am dus la doctorita la cantarit dar nu mergea prea bine cantarul ala deci nu stiu sigur cate kg are dar oricum a mai luat din spital pana acum
sunt franta de la ora 11 azi-dimineata se mataie intruna am fost singura cu ea acasa ca tati s-a dus sa vada de sala ptr botez si tot uita sa mai vina acum e plecat din nou dupa cantar la socrela si conform obiceiului uita sa mai vina
am impresia ca plutesc nu stiu de ce sunt asa obosita am dormit azi-noapte cat a dormit si ea dar parca as fi intr-un balon , ciudat
sughitul eu ii dau glucoza perfuzabila cu seringa 1 sau 2 ml si-i trece imediat pediatra de la spital mi-a zis sa nu manc nici eu lamaie dar mai sa-i dau ei
catalina si eu am problema cu gurita e plina de afte si o chestie alba pe limbuta ; de la spital ne-a zis sa o curatam cu glicerina boraxata dar o durea si urla de numa asa ca am luat de la farmacie un produs preparat care are si anestezic ( iti trimit pe PM daca vrei dar dupa ce vine tati ca reteta e la el ) ; cat despre sunete scoate si a mea uneori ma si sperie sunt din gat cumva ascutite si se screme saracuta cred ca e si cam constipata ca se chinuie mult sa faca kk uneori ii mai bag eu usor termometru in fundulet sa o ajut si atunci face diaree de se umple pana in gat ca trebuie sa o spalam ; acum am luat supozitoare cu glicerina
in rest aseara a supt la san o ora jumate si dupa a mai mancat 90 ml de la bibe cu formula ; noaptea ii dau doar lapte praf
astept de seara pana dimineata sa ma mulg si abia scot 90 de ml ceva nu e in regula ; cand citesc de anis mi se rupe sufletul si eu voiam sa o alaptez la san dar nici eu nu am mancat la san si asta nu inseamna ca sunt mai proasta nu ? si nu am avut nici o boala cand am fost mica ( e uite asa ma consolez eu )
vorbesc ca o moara stricata asta din cauza oboselii sper sa ma lase sa dorm la noapte

va pupaceste adela de alexia maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belle_vue spune:

Adinush, daca se mai gaseste in farmacii Hemorzon (crema in tubulete), stiu ca era excelent pt hemoroizi. Ce descri tu suna a hemoroid, ce-i drept -- iar daca te si doare e clar ca aia e...

Mami de Theodor (27.10.2004) si Bebe din burtica (DPN 5 feb 2007)



Those who can't laugh at themselves leave the job to others

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Ylilimic daca n-a vrut pana acum...sper sa mai aiba rabdare pana luni dimineata cand vom merge la maternitate. N-as vrea sa-mi chinui doctorelul, care desi, am inteles ca nu mai prea vine in weekenduri la nasteri mie mi-a zis sa insist pana raspunde, sa dau mesaje etc...Deci nu ma astept sa ma lase balta fara un motiv intemeiat insa daca tot am stabilit sa ne intalnim luni dimineata cand e termenul termenului si putza a vegetat pana acum...poate mai avem un picur de rabdare.
Criss, insa, sper sa fi intrat in linia dreapta de recuperare pana acum, cu bebelina alaturea sanatoasa si gata ptr primul supt.

Haine bebe

camera bebe

Eu si Noi

39+4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2006 spune:

la multi ani ptr toate sarbatoritele din luna asta
criss ; oana pun majoretele ptr voi nasteri usoare sa veniti repede acasa cu bebei sanatosi si mancaciosi

fetele care alaptati voi ce mancati ca eu manc doar pulpe de pui fierte si parizer si branzica dulce , iaurt imi dati si mie o idee cat mai am laptic sa stiu ce sa manc

va pupaceste adela de alexia maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belle_vue spune:

Apropo de lasatul burtii: mie nu mi s-a lasat nici la prima sarcina (am facut ceza la 39+) si nici acum -- desi im ambele cazuri au coborat pruncii cat de jos au putut. Acum, simt capul piticei pe oasele bazinului meu, mai ales seara/noaptea cand o apuca dansul...

Mami de Theodor (27.10.2004) si Bebe din burtica (DPN 5 feb 2007)



Those who can't laugh at themselves leave the job to others

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ivona1977 spune:

Catalina, Ella se screme si plange cand face kk si cand are gaze. Se inroseste la fata si nu ii trece cu nimic. Kk face cand moale cand tare. Am dat telefon azi la moasa si m-a sfatuit sa ii dau ceva pentru gaze - Infacol se cheama la noi aici, probabil ca exista si in Romania ceva asemanator. Nu stiu daca e eficient dar am sa incerc.

Multumesc pentru sfaturi fetele, asa mi-a zis si moasa cu laptic nr 2, sa mai astept macar pana la o luna. De asemeni multumesc pentru sfaturile cu privire la lactatie, Aiska, Salina, mai stau putin sa vad poate trece de la sine, apoi daca nu se intrevad schimbari am sa apelez la medic.

Adinush, asa cum ai descris tu sunt hemoroizii. Mie mi-a adus mama din Romania o crema care se cheama Procto-Glyvenol si imi prieste. Dar poate ar fi mai bine sa mergi la medic, eu nu alaptez asa ca pentru mine nu conteaza ce substante imi intra in sistem.

Ylilimic, e frumos tare numele Adam, sa-ti traiasca puiutul! Si cel mai marisor!

Va pup,


Ivona si Ella Marie 14 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Adela, dar ai voie cam orice mai putin citrice, lapte dulce si chestii gen fasole.Deci carne poate sa fie si de vita, garnituri cu orez, cartofi, morcov, ardei, etc. As lasa-o mai incet cu parizerul - in general mezelurile. Cascaval, branza sarata, daca iti place...Eu dintre fructe mananc banane si cate un mar.Beau mult iaurt de baut sau lapte batut. Oua ai voie si e bine sa mananci...Ciorbite cu de toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belle_vue spune:

Adela, daca bebe e sanatos, nu sunt restrictii la mancare decat in sensul normal, ca sa zic asa: nu mananci/bei ce crezi ca ti-ar face tie rau, ce ti-ar da dureri de burta etc (prajeli, prea multe dulciuri, cafea, alcool). Tu ai adoptat un regim pt bebe cu colici -- nu e rau nici asa, dar trebuie sa ai un minim de legume si fructe, plus lactate pt calciu.

Mami de Theodor (27.10.2004) si Bebe din burtica (DPN 5 feb 2007)



Those who can't laugh at themselves leave the job to others

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

adinush- eu am cont la banca pt matei de acum 2 ani. Casa de pensii colab cu Banc Post si poti deschide acolo un cont in care iti vor intra banii din alocatie si bani pe care ii depui separat. pentru acest cont nu se percepe taxa de deschidere dar nici nu se va calcula dobanda. Trebuie doar buletinul tau, dar poti lua in calcul si certificatul de nastere al fetitei, daca spui ca sunt asa pricepute acolo...Numarul contului il vei face cunoscut Casei de Pensii printr-o cerere si banii sunt trimisi acolo din luna urmatoare deschiderii contului.
Daca nu te-am lamurit revin.

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond (Luca Matei - 05 nov 2004)
Liliana cu Adam Cristian
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ivona1977 spune:

Belle-Vue, mie imi atarna burta ca la luptatorii sumo. Stii ceva remedii? Poate ceva centuri sau burtiere, de unde sa cumpar? Am avut o burta imensa, s-a mai retras acum dar e goala si ma si cam doare, mai ales jos deasupra operatiei. Orice sfat e binevenit!

Multumesc,

Ivona si Ella Marie

Mergi la inceput