Mamici de ianuarie - februarie 2007 (59)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura ionescu spune:

Ma bucur ca am intrat azi pe forum si am mai citit ce postati ca m-am linistit cand am vazut ca sunt si alte mamici care au aceleasi probleme ca mine.
Copila mea a avut probleme cu kk in prima sapt. Dr. pediatra mi-a interzis sa folosesc termometru sau supozitoarele. Explicatia ei a fost ca trebuie sa lasam sfincterele sa functioneze singure, fara stimulare artificiala, altfel o sa am un copil constipat. Daca se faceau 2 zile si nu facea kk ii dadeam 5 ml de ceai de musetel si se rezolva problema. Acum facem kk aproape la fiecare masa.

Despre colici- Si Eva mea da cate o reprezentatie de 2 ore in fiecare seara de la 18,00. Sincer, cel mai tare m-a bucurat ca sunt si alti copii in aceeasi situatie, ca am inteles ca a mea e normala. Stie cineva cat dureaza toata povestea asta cu colicii? Cand ii trec?!?!

Despre iesitul afara- noi am facut ieri 2 saptamani si iesim afara de la 10 zile. Intai am stat un pic la geam, acum stam si 1 ora sau 1 ora jumate afara. Chiar daca e frig, o imbrac cum ma imbrac pe mine, o iau in portbebe si plecam la plimbare.

Despre regim-asta este tragedia vietii mele, daca ma intrebati. Dar am decis sa alaptez, asa ca suport consecintele si mananc asa: supa de pui cu legume, branza de vaci, iaurt, banane, lapte, cereale integrale, cate o friptura de vita din cand in cand si daca am chef de ceva dulce niste miere. Vestea buna e ca slabesc pe zi ce trece.

Laura si EVA, 15 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belle_vue spune:

Ivona, uite un link pt o pagina cu remedii pt colici, poate gasesti ceva care s-o ajute pe Ella:

http://www.healthy.net/scr/Article.asp?Id=245

E americana, dar cele mai multe dintre remediile pomenite acolo se gasesc si in UK in farmacii sau magazinele naturiste.

Sanatate!

Mami de Theodor (27.10.2004) si Bebe din burtica (DPN 5 feb 2007)



Those who can't laugh at themselves leave the job to others

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura ionescu spune:

Am uitat sa va spun ca evident ca traiesc cu frica ca nu-mi ajunge laptele, ca nu mananca suficient (desi doarme 3-4 ore dupa masa), ca nu se ingrasa cat trebuie si asa mai departe.


Laura si EVA, 15 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2006 spune:

urgent
voi cu ce stergeti buricul lui bebe dupa ce a picat ? a ramas o portiune neagra cu ceva galben ( cica nu e puroi ) , eu stiam ca se sterge cu spirt voi cu ce ati sters ?

va pupacesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belle_vue spune:

Ivona, stiu ca se gasesc in farmacii (Boots, dar poate si unele mai mici) centuri. Mie mi-au dat acum vreo doua luni din spital, fiindca am solicitat fizioterapie pt durerile de spate. Cine stie ce fizioterapie n-a facut terapeuta cu mine, mi-a dat insa o gramada de sfaturi si o centura lata (cam 20 cm), extensibila, cu arici. Moasa imi spusese ca se gasesc si in farmacii si nu sunt prea scumpe, dar mi-a intrat pe o ureche si mi-a iesit pe aialalta... Oricum, n-am prea folosit-o.

Si magazinele cu produse pt sport si fitness pot avea ceva util in sensul asta -- probabil mai scumpe, dar posibil si mai bune.

Mami de Theodor (27.10.2004) si Bebe din burtica (DPN 5 feb 2007)



Those who can't laugh at themselves leave the job to others

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Fetelor, sunteti o enciclopedie. Si scrieti cu o vitezaaa... mama-mama. Si ma gindesc ca n-o sa tin minte nici jumatate din sfaturile astea si o sa tot reiau intrebarile si dilemele etc etc.
Pentru cine face listele de viitori bebei, data nasterii mele este 1.02.1981, nu 1983, daca se poate modifica va multumesc muuult :) Iar orasul de resedinta e Bucuresti.
Felicitari noilor mamici si bine ati venit pe lume, bebeilor!
Si raportul meu - Pe la 1 jumate azi noapte m-au luat niste dureri de imi venea sa ma urc pa paretzi si care nu s-au oprit timp de vreo 15 minutzi. Luasem no-spa cu vreo jumatate de ora inainte si oricum alea numai contractii nu erau. Bebelina facea o maaare gimnastica. Acu ma intreb si eu: oare s-a intops??? Ce bine ar fi...

Pupaturi tuturor!

Mirandolina 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

laura - iti faci rau cu mana ta. Fetita ta se dezvolta frumos si armonios asa ca nu mai monitoriza fiecare "miscare". Nu as incuraja nici eu kk cu termometrul, pentru ca le vine mai usor asa si apar probleme. supozitoarele cu glicerina le puteti taia pe lungie in jumatate, pentru ca penetrarea sa fie cat mai usoara (daca imi permiteti -imi amintesc ca asa am facut la Matei. colicii cam dureaza pana la 3 luni, dar nu e o regula (sper). La noi inca nu au inceput dar ma ameninta lumea ca pot incepe pe la 3-4 sapt...stie cineva ceva despre asta?
adela si laura - am trimis mai demult un articol despre alimentatia mamei la alaptare pe mailul comun. Gasiti acolo inf necesare. In principiu de toate (ceva mai incolo fasole, mazare, varza, tocaturi, mezeluri).

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond Luca Matei - 05.11.2004
Liliana cu Adam Cristian- 15.01.2007
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Adela la cursul de mamici ne-au zis ca ptr igiena buricului si a zonei, inainte si dupa ce cade sa o facem doar cu spirt si sa lasam putintel liber sa se usuce...atat si nimic altceva.

Ylilimic...dupa ce ti-a scos ata cerclajului, la cateva zile cand te atingea bebe in zona, mai durea?

Haine bebe

camera bebe

Eu si Noi

39+4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura ionescu spune:

Adela2007- eu am sters buricul Evei cu alcool alb inainte si dupa ce a cazut. Dupa ce a cazut l-am sters la fiecare schimb ca tot avea cheaguri de sange si i-am dat cu BANEOCIN crema.

L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Adela buricul se curata de sangele uscat si se sterge cu spirt.

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput