Mamici de ianuarie - februarie 2007 (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

A inceput sa ninga usor la noi...imi place.

Haine bebe

camera bebe

Eu si Noi

39+4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Oana, trimite si la noi niste zapada!!!:D



Kateryna si Anelin-George (7 ian 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Offf! Nu va mai ajung din urma si pt ca citesc tot, uit tot pana sa scriu raspunsurile
Sunt inca in viata cu cei 2 bb pe cap, fara tati. Nu am smotocit nici unul din ei, deci e de bine!
Ce bine ca l-am numit pe bb2 Adam, ca vad Eve in lista micutelor stelutze!
aelita - nu mai este Paul, ca nu imi venea bine, nu puteam sa-l strig asa si in spital am decis ca tot Adam (barbat) e mai bun!
suzeta - am vrea noi parintii dar nu vrea bb. Mai incercam!
ana_alx - Matei e foarte bun cu micul Adam. E atent si daca plange bb trebuie sa merg la el, chiar si daca pregatesc lucruri importante pt el (ex.laptele).Daca nu pricep vine si imi ridica bluza si imi spune "mami...bebe...lapte". L-am surprins cand ii canta "nani, nani, puii, mami". A plans instantaneu cand a intrat val-vartej in dormitor si nu l-a gasit in patut pe bb, insa nu-l observase in sufragerie. Cand s-a intors si l-a vazut pe canapea a suspinat usurat si a zis "beeebeee" -apoi i-a trecut imediat. Aseara l-a sters la gurita cu prosopelul lui Adam inainte sa fac eu ceva.Vorbim in soapta cadn incerc sa-l culc pe micut. Sunt foarte dulci amandoi.
La multi ani sarbatoritelor lunii ianuarie! multumim ca ne-ai tras de maneca...
la multi ani Alydumy! - cand ai timp intra sa ne scrii despre fetitele tale.
aiska - salut initiativa ta cu privire la lista, mi se pare o solutie de compromis.
Ar mai fi de scris, dar trebuie sa merg sa mananc ca acusi se trezesc amandoi si eu nu am apucat un pui de nani. Intru pe seara!
Fie-va mila si de noi cele cu prunci in brate...

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond (Luca Matei - 05 nov 2004)
Liliana cu Adam Cristian
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Da Oana, o sa intreb la dr. Nasa mea de cununie lucreaza la un centru de fizioterapie asa ca mi-ar fi usor sa gasesc. Abia astept ca ma omoara.

Subiectul sughit, eu am citit parca in Capraru ca sughitul inseamna ca nu a dat bine aerul afara. Sa stiti ca lamaia am inteles ca ar fi cam ultima solutie. Ca se sperie bebe. Si in spital ne-a zis sa recurgem la ea f putin, numai la mare nevoie. In rest cu lapte/ceai sau pus bebe piele pe piele pe pieptul mamei, caldura cica face sa se opreasca sughitul.

Kate, si mie mi-a zis asistenta ca nu are voie sa manance o ora sau peste, maxim juma de ora a zis ea. Ca asta a fost pt ea un semn ca bebe nu se satura din laptele meu.

Pupici,
Cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Cata, pai e vorba de o masa la cateva zile cand depaseste o ora. In rest papam cam 30-40 de minute max.



Kateryna si Anelin-George (7 ian 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

La Multi Ani frumosi sarbatoritelor lunii Ianuarie! (scuze de intarziere...)

Cristiana, Andrei (2,4) si 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

[quote]Originally posted by ylilimic

Ce bine ca l-am numit pe bb2 Adam, ca vad Eve in lista micutelor stelutze!



Lili, chiar ma gandeam si eu zilele trecute la asta, Adam al tau va avea de ales intre 4 Eve , ce norocos baiatul tau!!!! si mersi pt PM, am aplicat sfatul tau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinush spune:

Fetelor ce bebe2 sau care ati fost mai harnice ca mine....ce date de la banca iti trebuie la primarie cand depui actele pt alocatie ca sa-ti vina banii prin banca si nu prin postas?Ca s-a dus azi mama cu actele pt alocatie si cica ii trebuia un extras de cont pe numele copilului....eu una nu pun prea mare baza in functionara lu' peste dintr-un oras de provincie care e mai paralela decat mama cu bancile(si mama e paralela rau)
Si acum intrebarea 2..mai urgenta si mai dureroasa...cum arata hemoroizii? nu radeti de mine..nu m-a pasionat acest subiect pana acum.Dar aveam asaniste dureri de cateva zile,suportabile dar deranjante si am luat oglinda si am inceput sa ma analizez.Am descoperit cu multumire ca epiziotomia nu mai arata chiar asa rau ca in primele zile dar..aveam asa un motz de carne iesit din fund,cat unghia de la degetul mic....presupun eu ca astia-s hemoroizii si ca probabil a aparut la nastere dar eu erm prea ocupata cu alte dureri ca sa-mi dau seama.
Si treba asta trece de la sine?Sau ma rog,cu unguent..stiu ca ziceau fetele care au asa ceva din timpul sarcinii de niste unguent.Ca la doctor nu ajung prea curand ca n-am cu cine sa las fata.Nici n-as sti la ce doctor sa ma duc.Eu in 4 ani de cand sunt in Bucuresti n-am fost nicodata la spital/policlinica...doar de 2 la oftalmolog particular si de 2 ori ginecolog,tot particular(si cat am fost gravida tot la particular m-am dus,la spital am fost doar la nastere)


Adinush de Ayleen-Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Am uitat sa va spun ca si noua ni s-a spus ca lamaia nu este o solutie. Se pare ca intr-adevar aerul nu a fost scos din burtica... Eu sunt pentru ceai chiar si daca este alaptat la san.
[redCatalina] - sa ne dammana cu mana ca tot a fost vb de "hora unirii"... Si pe mine ma doare spatele insa muuult mai jos, mai precis ultimele vertebre... Deocamdata le ignor desi e greu tare!
Cu vizitatorii lui bb acasa - eu zic asa: nu se primesc vizite in camera lui (ar trebui aerisit dupa fiecare), nu au voie sa il pupe pe nicaieri macar cateva luni pana se face mai mare. Pe bb il aduc spre vizionare in sufragerie si apoi se intoarce acolo unde ii e locul in patut. Cien e mai apropiat, nasa, bunicii de ex, sa se spele pe maini caci ei sigur vor intarzia mai mult cu vizita.

Ioana - sa iti traiasca, felicitari pentru bebitza! Asteptam noutati pictoriale!

criss, oana - ma gandesc la voi cele care mai aveti de asteptat in tensiune. Macar Criss scapa azi, si de ce nu pana la orele 24 poate vrea si bb al Oanei sa vina.
aiska[/red]- sa iti fie cu noroc deschiderea capitolului! in ultima vreme cine l-a deschis a si nascut:eu pe 53, dana pe 54...

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond (Luca Matei - 05 nov 2004)
Liliana cu Adam Cristian
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Adinush eu nu stiu sa-ti descriu felul in care arata hemoroizii...ce voiam sa-ti spun este ca tinctura de marar pe care eu am luat-o ptr alaptat este buna printre altele si ptr hemoroizi, colici de orice natura (nu ma gandesc sa dau bebelului ci sa iau eu), digestie grea, insomnii...
Pe langa cremele pe care ti le vor recomanda fetele poate te poate ajuta si tinctura asta.
Aici gasesti proprietatile ei:
http:// www.naturaplant.ro/produse/1179/Tinctura_de_Marar

Haine bebe

camera bebe

Eu si Noi

39+4

Mergi la inceput