"Scame" in ochi :-(

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

quote:
Originally posted by adriana76

Se numesc miodezopsii , apar din cauza unor modificari ale vitrosului (gelul din interiorul ochiului ). Apar mai frecvent la persoanele cu miopie si o data cu inaintarea in varsta. De cele mai multe ori nu au o semnificatie patologica. Exista un supliment nutritiv numit Vitreoclar care contine tot felul de vitamine care mai diminueaza aceste "scame" (cel putin asa spune firma producatoare). Eu personal am incercat sa il iau dar sunt niste capsule foarte mari pe care mi-a fost foarte greu sa le inghit.


Cam aceleasi explicatii le-am primit si eu de la oftalmolog, si acelasi tratament-Vitreoclar. Din cate am inteles, ar exista si o legatura intre aceste "scame" si hidratare. Mie mi-a recomandat sa beau zilnic 2 l de apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jordyy spune:

Si eu am probleme cu aceste miodezopsii. Am 28 ani si de cateva luni am inceput sa vad petele astea. Se zice ca sunt opacitati ale vitrosului. Treaba este ca dupa doua luni de la aparitie mi-am pus ochelari, si se pare ca miopia avanseaza cu timpul, iar aceste pete sunt intr-o continua extindere, apar altele, etc.Stiu ca miodezopsiile apar de obicei la persoanele de peste 50 ani. Si mie mi-a spus unul dintre doctori ca are si el, dar o spune asa ca sa nu dramatizam situatia. Din cate am citit doar in state se poate face un soi de operatie in situatii extreme. Am inceput sa-mi pun intrebarea de ce au aparut. Raspunsul poate veni dintr-o singura directie din punctul meu de vedere. Are legatura ori cu artrita pe care o am, de la medicamentele pe care le iau pentru aceasta boala, de la radiografiile pe care le-am facut pana mi-am descoperit boala sau de la eventualele infectii din organism care au declansat artrita asta reumatoida. N-am decat sa incerc si eu cu drojdie de bere sau cu vit.a si ulei de catina asa cum am vazut ca a mers la altii dar fara sperante prea mari dar nu inainte de a ma documenta despre ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Vai si eu care veni sa vad cu ce pot sa te ajut sa-ti scoti scamele din ochi ??? !
Oricum intentia conteaza nu ?
Copilutzu m-ai distrus , cica...timpul trece si scamele se tin dupa...ea ce figura esti !
Scuze daca sunt off-topic , n-am mai auzit de astfel de simptome nu port ochelari , dar am o prietena care se plangea de ceva firisoare si cand s-a dus la oftalmolog i s-a spus ca are cataracta si a trebuit sa se opereze ! Operatia f usoara , a iesit dealtfel din spital in aceeasi zi si acuma totul e ok .
Numai bine si multa sanatate

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene...Alexandre...
De ce toti spun ca eu sunt mic doar 7 ani am implinit...(22-sept'99)
amintiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Dana, ar trebui sa faci un examen amanuntit...cum a decurs controlul?Ti-a facut "fund de ochi"? Tatal meu, tot asa, vedea scame, bine, el zicea ca parca are o pana in ochi. Cand s-a dus la control l-a suspectat de diabet....dupa analize a reiesit ca avea dreptate doctorul oftalmolog: avea diabet si pt.ca nu l-a tratat multi ani (asimptomatic) a facut niste complicatii la ochi. Bineinteles ca asta nu inseamna ca de asta suferi, s-ar putea sa fie despre ce vorbeau fetele, cert este ca trebuie facut un consult amanuntit. Consulta mai bine doi doctori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

quote:
Originally posted by aileene


Copilutzu m-ai distrus , cica...timpul trece si scamele se tin dupa...ea ce figura esti !



Ce ??? Razi de "piticii mei" ??
Si sa stii ca tot nu am scapat de ele!!
Acum ..lasand gluma la o parte....sunt foarte jenante..
Vroiam sa va mai zic ce am mai observat...Am perioade cand inchid ochi si "vad" o lumina intensa , si o durere de ochi de parca as primi o palma . Sa nu va inchipuiti ca visez....Este ceva...fulgerator...NU stiu daca m-am exprimat bine....
Iar la capitolul dioptrii am +50 /+75
Luni merg sa-mi fac programare.
O sa va mai tin la curent.

PERLUTZA sufletzelul meu!


V A
copilutz'-> Mama diminutivelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Copilutzu , ma bucur ca ai inteles sensul "glumei" mele , chiara daca n-a fost cazul sa o fac ptr ca aici se vorbeste serios si respect cele spuse de toata lumea ! Iti doresc ca luni sa obtii vesti bune si sa nu ai probleme cu vederea , sa fie "apa de ploaie" ! Te cu prietenie , sanatate multa tuturor

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene...Alexandre...
De ce toti spun ca eu sunt mic doar 7 ani am implinit...(22-sept'99)
amintiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris30 spune:

Si mie mi-au aparut aceste scame prin luna aprilie anul 2007.M-am dus la medic si mi-a zis ca nu am nevoie de ochelari si ca ochii sunt sanatosi.Am incercat tot felul de metode cu ceai de afine, am baut suc de morcov dar fara prea multe rezultate.Am mai citit pe un forum ca cineva a folosit un tratament cu vitamina A si catina si a vazut o ameliorare.Vroiam sa va intreb in ce stadiu mai sunteti cu flocoanele daca s-au inmultit sau nu sau daca au disparut.Cura cu drogdie de bere a dat la cineva rezultate??? Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Si sotul meu vede aceste scame. A fost la oftalmolog acum un an si explicatia a fost ca aceste "floaters" sunt niste resturi celulare in gelul vitros. Acesta se degenereaza odata cu inaintarea in varsta formandu-se aceste "gunoaie". Apar mai des la persoanele care au miopie sau au fost operate de cataracta. Asta intr-un caz fericit. Insa daca numarul scamelor e ridicat sau apar si alte simptome ca luminite, probleme cu vederea, atunci pot fi alte probleme ca de exemplu ale retinei.
Operatia e recomandata numai in cazuri foarte rare, tratament pentru asa ceva nu este. Ce puteti face este sa miscati ochiul in sus si in jos pentru a reusi sa deplasazi acel gunoi, sa nu mai fie in linia vizuala.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

quote:
Originally posted by adriana76

Se numesc miodezopsii , apar din cauza unor modificari ale vitrosului (gelul din interiorul ochiului ). Apar mai frecvent la persoanele cu miopie si o data cu inaintarea in varsta. De cele mai multe ori nu au o semnificatie patologica. Exista un supliment nutritiv numit Vitreoclar care contine tot felul de vitamine care mai diminueaza aceste "scame" (cel putin asa spune firma producatoare). Eu personal am incercat sa il iau dar sunt niste capsule foarte mari pe care mi-a fost foarte greu sa le inghit.




Asa este! Anul trecut am patit si eu chestia cu scamele; de fapt erau un fel de musculite care mi se parea mie ca zboara prin fata mea. Doua sau trei luni le-am suportat .am mers la oftalmolog si mi-a prescris vitreoclar. Este foarte bun; in cateva zile s-au diminuat considerabil, iar dupa cateva luni nu le-am mai vazut deloc. Acum nu mai iau de o luna (aici nu se gasesc si mi- s-a terminat stocul), dar nu mi-au mai aparut punctele. Dar eu nu am asteptat ani de zile pentru ca ma deranjau foarte mult;
Mergi neaparat la alt doctor! Multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

O sa caut si eu Vitreoclar. Medicul i-a spus sotului ca nu ii poate da nimic pentru asa ceva. Hmmm.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput