"Scame" in ochi :-(

"Scame" in ochi :-( | Autor: danat

Link direct la acest mesaj

Dragilor, de ceva vreme (2-3 ani) vad in orice imagine niste "scame" subtirele ca niste firisoare care se plimba prin ochi, indiferent de momentul zilei, de oboseala....
Am fost la un dr oftalmolog care m-a "linistit" spunandu-mi ca si ea are si ca nu ai ce face!
Totusi: parca de ceva timp s-au inmultit si ma deranjeaza aceste scame, mi se plimba tot mai mult, si le vad mai ales cand ma uit la ceva alb, un perete, biroul.
Aveti vreo idee ce pot face? M-as mai duce si la alti medici, totusi nu e normal asa ceva, si macar daca nu dispar, sa n use mai inmulteasca!
Multumesc anticipat de ajutor!



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Dana, am impresia ca e vorba de asa numitele "flocoane".
Stiu ca se prescriu niste vitamine si ca se datoreaza unor tulburari ale metabolismului.
Exista un medicament naturist care e recomandat. Cauta pe net, poate afli mai multe.

Te pup!



Daniela mamica de Oana Maria (2 sept. 2003) si Roxana Elena (7 febr. 2006)

www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">SPIRIDUSI DE IANUARIE-FEBRUARIE 2006
www.nazdravani.ro" target="_blank">NAZDRAVANI DE AUGUST-SEPTEMBRIE 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elibui spune:

Danat, si bunica mea s-a plans de asa ceva. S-a dus la oftalmolog si i-a gasit inceput de cataracta. Evident, sper din suflet sa nu fie asta in cazul tau. Spre linistea ta totusi, du-te la un alt doctor ca sa mai auzi o parere...
Sanatate!

Eli + Alice (04.03.05) si Ana (24.05.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Hi, Hi, Hi! Si eu am asa ceva si dr mi-a zis ca si tie ca si el are si ca e ok, nu ai ce sa le faci. eu ma luat vreo 3 luni betacaroten si tot nu au trecut. Am vazut ca se accentueaza cand citesc mai ales la calculator unde e ecranul luminos si cand sunt ochii f obositi. Eu o sa mai intreb cand o sa mai merg la control. Mi-a dat el o explicatie de ce sunt acolo dar chiar n-am retinut-o. Parea logica explicatia atunci.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

danuta, am avut si eu niste "scame" anul trecut si am vb cu nasha mea,de care stiam ca si ea avut...si mi-a zis sa iau timp de 1 luna, dimineata pe stomacul gol drojdie de bere (cat o nuca mica)...cica ar fi de la lipsa de vit. b. nu stiu daca de la "tratamentul" asta sau din alte motive, mi-au disparut scamele...incearca si tu...

alina si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Hmmm...si eu am acele scamutze...
Numa' ca le tot "vad" de cand aveam 8/10 ani...(acum am 38...Ooff..).
Ma distram pe seama lor ( a scamelor ) , le numaram. Inchideam un ochi si le vedem mai putine si mai negre.Iar cu celalat ochi mai multe si mai "gri"..
Am fost la dr. oftalmologi...."n" ...Pareri, peste presupuneri....
Ultima dr. mi-a spus ceva de genul" nu este nimic grav,...dar sa faci totusi un control oftalmologic o data la 6 luni ca esti suspecta de glaucom..". Adica nu este sigur....Adica...nu stiu ce sa mai cred.
Timpul trece,...scamele se "tin " dupa mine...,si tooot asa...
Stiti cumva , unde as putea face un control oftalmologic mai amanuntit ????
Crinutz am incercat si eu cu Betacaroten , dar fara efect.
Mie mi-a explicat ca este cauza unor modificari la fundul de ochi....?!?!
Mi-a prescis 3 feluri de picaturi oculare. Zincometil,Rubjovit si Sificetina, -> fara nici un efect...
dana_ene sar'na nu stiam ca se numesc asa...flocoane.
Danat daca te duci la alt dr. ma intereseaza si pe mine ce ti-a zis.


PERLUTZA sufletzelul meu!


V A
copilutz'-> Mama diminutivelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

O sa incerc sa iau deocamdata drojdie de bere cum zici ariel, ca si-asa imi trebuie pentru mai multe chestii (ten, de ex.) si intre timp ma interesez de un oftalmolog experimentat la care sa merg sa-i ascult parerea...sper sa nu fie grav



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Si eu am "scame" pe un ochi de 15 - 16 ani. Am fost diagnosticata cu sindrom neuro vegetativ. Aceste "scame" apar din cand in cand, cred ca atunci cand sunt foarte obosita sau suparata. Am observat ca se amelioreaza cand iau Magne B6 si distonocalm.
Interesant subiect

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Si eu am asa ceva de cativa ani. Vad asa niste firisoare care parca sunt pe ochi.
Am fost la otalmolog si mi-a spus ca pot fi de la o infectie la o masea, o rinita, etc si ca nu sunt de la ochi.
Eu chiar am o rinita alergica.
M-ar interesa si pe mine un tratament naturist daca stie cineva.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

afectiunea se numeste HIALITA.

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana76 spune:

Se numesc miodezopsii , apar din cauza unor modificari ale vitrosului (gelul din interiorul ochiului ). Apar mai frecvent la persoanele cu miopie si o data cu inaintarea in varsta. De cele mai multe ori nu au o semnificatie patologica. Exista un supliment nutritiv numit Vitreoclar care contine tot felul de vitamine care mai diminueaza aceste "scame" (cel putin asa spune firma producatoare). Eu personal am incercat sa il iau dar sunt niste capsule foarte mari pe care mi-a fost foarte greu sa le inghit.

Mergi la inceput