"Scame" in ochi :-(

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Fac parte dintre fericitii care au izbutit sa scape de un asemenea chin si ma grabesc sa va impartasesc procedeul. Cu ani in urma, la aceeasi afectiune de care suferiti dvs., oftalmologul mi-a prescris produsul Difebrion. Afland ca este un extract din afine si fiind si foarte scump, am preferat sa folosesc produsul Eridiarom (revedeti interviul publicat pe tema aceasta in F. AS) care este un extract integral din afine si este incomparabil mai ieftin. Efectul a fost formidabil. Am scapat de flocoanele hemoragice din corpul vitros destul de repede. Dar, tinand cont de varsta (azi am 78 de ani), de faptul ca toata viata am suferit de un astigmatism miopic (parintii mei au fost miopi) si ca de vreo zece ani mi-a fost descoperita o cataracta incipienta, am continuat sa mestec zi de zi, fara nici o pauza, cate doua pastile de Eridiarom la fiecare masa (sau chiar intre mese, ca sa fie 6-8 pastile pe zi). Ei bine, cataracta mea si-a stopat evolutia, iar la controalele periodice pe care le fac din sase in sase luni vad cu ochelarii de distanta inclusiv penultimul rand de pe tabela de control, iar de citit, citesc cu ochiul liber. Va recomand, deci, sa incercati si dvs. un tratament cu Eridiarom. Daca nu se gaseste in Hateg, apelati la urmatoarea adresa: str. Aleea Putna nr. 5, sc. 6, ap. 57, Cluj-Napoca, cod 3400 (d-l dr. Morar Roman).
OLGA B. - Cluj

sursa formula as

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

si eu am problema asta, insa eu nu le percep ca niste scame.

am fost la un full eye examination, inclusiv fund de ochi, nu am probleme cu ochii, vad f. bine. Nu sunt suspecta de diabet, ori glaucom ori cataracta, nu am purtat niciodata ochelari, nimeni din fam. nu a avut ceva cu ochii.

I-am zis doctorului de "stergatorul meu de parbriz" si amuzat mi-a spus ca si el are. Stergatorul meu se plimba pe ochi atunci cand misc ochii, sau mai corect cred ca in interiorul globului ocular, odata cu miscarea ochiului si da intr-adevar e mai vizibil pe fond alb, sau cand privesc un bec luminos si in rest e bezna. De asemenea daca inchid ochiul si il misc de la stanga la dreapta, il vad sau mai sigur il percep ca o perdea.
Asta mi s-a accentuat mai mult in ultimile luni, dar recunosc ca stau mult cu ochiu in calculator cam 10 ore/zi.

o sa incep si eu cu drojdia de bere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

Si eu am "scame" in ochi...imi amintesc ca prima "scamuta" am observat-o undeva in copilarie, stiu ca ma uitam pe cer (atunci observam cel mai bine), si cu ochiul drept vedeam o scama, care se plimba dupa cum plimbam si eu privirea...intr-un cuvant ma distra.
Apoi...nu mai stiu..parca mi-a disparut, sau nu am mai dat eu importanta..in orice caz, acum 2 ani a reaparut aceeasi scama, de aceeasi forma, si ce m-a ingrijorat a fost ca a aparut pe un fond de consum nervos f. mare, intr-o perioada tensionata din viata mea, cand am avut si altfel de "simptome": furnicaturi in diferite zone, atacuri de panica, etc..am studiat, bineinteles, si din tot ce am citit, am ramas cu un "cui" infipt in inima: scleroza multipla...in fine, nu vreau sa va bag si voua in cap din astea...scamele astea in ochi, singure, nu prea inseamna nimic..
De 2 ani incoace, pe langa acea unica scama au mai aparut si altele, la acelasi ochi, le vad in general tot timpul, mai ales cand sunt obosita, si de multe ori ma sperie..am fost si la oftalmolog, si am un astigmatism miopic, mi s-a prescris Gingko Biloba

Mergi la inceput