Clipe din trairile sufletelor noastre...(15)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Pe toata lumea.......

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha68 spune:

Sar'na!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

"Ma iubeste femeile... si e moarte dupe mine..."

Si nu numai....Moaaamaaa... m-am scos!

Marce 34+

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">POOOOOZEEEEE 2005-2006


Vine bebelina mea, Lara-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Miha, pai n-a zis nimic de ginerica, asa incat am presupus ca pentru el vine in petit .
Acum ce faceti? V-o disputati pe Marce? Stie cum sa se faca placuta, ca la masa rotunda de dupa specatcol a mai placut cuiva .

Am aparut si eu pe calculator, dar se pare ca am ratat conferinta...

_
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

mei, bucurestencele impart barbati si nu le cheama pe cele din provincie????
Oricum, eu sunt pea departe... deci merg la vanatoare in alta parte

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Buna seara!
Hai ca nu ma pot tine departe de voi si am zis sa vad ce ati mai scris, inainte de am duce la nani. Si m-am amuzat cu petitul.
Gabi, tu mergi la "vanatoare" in alta parte? Mai in Vest e bine? Iar vine Brenda si ...
Cu Brenda tot sunt nelamurit la un subiect, ma lamuresti?
Sunt linistit si ma simt minunat, am petrecut o dupa amiaza frumoasa, sper sa pastrez echilibrul si pe viitor.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Buna dimineata!
Am intra sa va urez o zi minunata!
Si daca nu e nimeni la ora asta, fac eu cafeaua, si o las aici calda ptr voi. Sa nu intarziati prea mult, ca se raceste.


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Neatza,
Dar stiu ca scrieti fratilor... nici nu am apucat sa citesc tot din urma.
Oricum, inca nu am apucat sa beau cafeaua pregatita de Alex, deci carpita de somn incerc sa scriu si eu ceva.
Am dormit azi noapte, dar parca tot nu imi este suficient. Inainte de a fi gravida, imi ajungeau 6 ore de somn. Acum parca as vrea sa dorm vreo 10 ore.. dar inca nu se poate.
Colicii ne mai chinuie, dar macar nu mai plange isteric. Sta la mine in bratze, se screme, facem masaj la burtik, mai punem foenul, mai dansam prin casa.. si la un moment dat adoarme. Noaptea se trezeste macar la 4 ore, nu la 3 ca in timpul zilei.
Pe mine ma cam incearca o raceala... sper totusi sa-mi dea doar tarcoale si sa ma lase in pace..
Ieri am stat afara vreo 2 ore, spre seara... si tare mult ne-a placut.. astazi repetam figura dupa ora 17.00 cand vine prietena si ne scoate la plimbare.
Apropo de petit.. eu inca stau pe bara... mai incolo poate ies si eu... Gabi, si eu sint departe.. deci, ne impartim teritoriu?
Mor de somn.... revin cand sint si eu coerenta..
Pupici... la toata gashca...
Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

quote:
Originally posted by R_MARCE

Eliza, ma intereseaza tot ce ai de spus in legatura cu subiectul asta. Stiu k ai fost tot la Anca. Si tu esti o dovada vie k totul a fost ok si cred k si dpdv chirurgical, totul a fost cum trebuie. As vrea sa stiu mai mult despre anestezistul cu care lucreaza. Care e sistemul lui Anca in spital, de la internare pina cind te ia la operatie, cit te tine in total in spital, de cite ori vine sa te vada personal dupa ceza etc. Mi-ai mai spus tu ceva detalii mai demult dar nu am apucat sa te intreb tot. Teoretic sint programata intr-o vineri. in cazul asta, trebuie sa merg de joi seara in spital? Mi se mai fac analize? Dupa ceza, dak vine weekend-ul, mai trece cineva sa ma vada?
Vine bebelina mea, Lara-Ioana!



Marce, la mine nu a fost tocmai o cezariana tipica. In sensul ca eu eram programata de Anca pentru cezariana luni la ora 7 dimineata, insa duminica noaptea pe la 12 mi s-a rupt apa. Pur si simplu m-am trezit intr-o balta rozalie. Asa ca i-am trimis SMS lui Anca, i-am spus ca mi s-a rupt apa, iar el mi-a zis sa merg la Municipal sa ma vada medicul de garda. Am ajuns la Municipal dupa o jumatate de ora, timp in care incepusera sa apara contractiile.. din ce in ce mai dese. Medicul de garda l-a sunat pe Dr. care a venit in alta jumatate de ora. Pana cand a venit Anca, am fost dusa intr-un salon cu alte doamne care se refaceau dupa cezariana (la terapie intensiva cred), mi s-a luat sange pentru niste analize, mi s-a montat sonda urinara (la mine nu a fost chiar asa de neplacut cum mai citisem.. am simtit doar o mica piscatura). Eu ma dusesem deja "tunsa, rasa si frezata" asa ca nu au mai trebuit sa-mi faca ei procedura. Intre timp, curgea apa din mine de ma intrebam cum poate sa incapa atata.. suvoaie, suvoaie. Contractiile devenisera din ce in ce mai dese si destul de neplacute. Cand a venit dr., am fost pusa pe un scaun cu rotile si dusa in sala de operatii. Anca a ramas cu fostul meu sot la usa salonului pentru o mica discutie (aici iti dau in privat detaliile ). In sala de operatii am fost pusa pe o masa foarte ingusta, cu luminile alea de OZN deasupra capului, mi-au uns burta cu solutie dezinfectanta si am fost anesteziata. Era o anestezista (nu stiu cum o cheama) extraordinara, care in timp ce imi facea injectia, ma mangaia pe cap si imi vorbea usor, ce mai, ma simteam ca-n rai . Mi s-a taiat firul brusc, brusc de tot si apoi tot ce-mi aduc aminte este ca eram tare confuza dupa operatie, nu ma durea absolut nimic, dar eram buimaca si intrebam de fii'miu. Prima noapte am stat la terapie intensiva, unde mi s-au pus niste perfuzii, iar a doua zi mi s-a recomandat sa ma ridic din pat (cu cat te misti mai devreme, cu atat este mai bine). Am incercat, dar mi-a fost ingrozitor de greu. Simteam ca nu am aer, simteam ca mi se taie burta in doua. Nu era vorba de durere, ci pur si simplu neputinta. Insa ti-am spus, erau fete in salon care s-au ridicat fara mari dificultati si faceau plimbari cand eu zaceam inca livida. Depinde de material . A doua zi dupa operatie (luni) m-au ridicat totusi si m-au mutat in salon (eu rezervasem salonul privat al spitalului, un fel de garsoniera unde putea dormi cu tine un insotitor). Tin minte ca am avut o problema sacaitoare, in sensul ca imi simteam toata gura incarcata si limba era alba. Am crezut ca am luat candida, dar se pare ca asa se intampla din cauza intubajului, in timpul operatiei. Era neplacut pentru ca imi tot venea sa tusesc si sa imi curat gatul, insa tusea imi provoca dureri la operatie si tot asa.
Serviciile in Municipal au fost excelente (poate pentru ca eram in acel salon? ), veneau asistentele cam din 2 in 2 ore ba sa ma curete pe mine, ba sa faca baie copilului, ba sa il schimbe, etc. Am avut voie sa am vizitatori la orice ora. Conditiile au fost chiar foarte bune. Ca sa nu mai zic ca nici nu a trebuit sa ma ating de copil, decat atunci cand il alaptam (sau macar incercam) pentru ca asistentele se ocupau de tot. Am mai stat in salon 2 zile si apoi mi-au dat drumul acasa, desi eu nu ma consideram pregatita. Dar deloc! In primul rand ca inca nu stiam sa alaptez ca lumea (nici nu-mi venise laptele), in al doilea rand pentru ca nu stiam ce sa fac cu copilul si in al trelea rand nu puteam merge ca lumea.. inca ma simteam rupta in doua. A, si in spital intr-una din zile, ne-au dus la radiologie sa ne scaneze plamanii (procedura standard).
Asa, ca sa iti raspund si la intrebarile tale: daca esti programata vineri, mergi vineri la spital, dimineata, pe la 7, 7.30. Mergi la registratura, te internezi, il anunti pe Anca si el iti da de stire cand intri in operatie. Probabil tot dimineata.
Dupa cezariana, m-a vazut probabil de 2 ori in total. Nu e chiar cel mai atent doctor din punctul asta de vedere.
Pentru ca nasti vineri, nu as baga mana in foc ca Anca va veni in weekend sa te vada.. Nu stiu ce sa zic, depinde si cand e de garda. Poate va trimite vreun alt medic, poate va veni chiar el, nu stiu ce sa zic.. Sincer, nici nu mi s-a mai parut important sa vina chiar el, important pentru mine a fost ca el sa fie prezent la operatia in sine.
Cam intr-o luna am fost functionala, cam peste 1 an mi-a disparut si burtica dar probabil asta a fost din cauza indolentei mele, nu am facut nici un sport, nu am facut abdomene, si atunci cum naiba sa scap de burta.
In momentul asta, dupa 2 ani, operatia se vede ca un fir albicios, de aprox. 10 cm, sub baza slipului, si daca nu stii despre ce este vorba, nici nu iti dai seama ca ar fi ceva acolo.
Daca imi mai aduc aminte ceva, iti spun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Mai adaug ceva, ca sa stii la ce sa te astepti: dupa cezariana, in general, laptele nu vine chiar instantaneu. Trebuie sa te astepti la asta si sa nu fii frustrata. Te-ar ajuta sa cumperi din vreme galactogil (se gaseste la farmacii, e din plante, natural) si sa incepi sa iei imediat dupa nastere. Doar sa ai grija, daca vine laptele, nu mai lua galactogil pentru ca poti cadea in extrema cealalta: sa ai prea mult lapte si sa te doar sanii.. sa vina suvoi.
Lohiile dureaza din pacate cam 5-6 saptamani.. Trebuie sa fii pregatita si pentru asta. Poate dura si mai putin, dar sa nu te sperii daca nu scapi asa usor :-)
In spital ar fi bine sa ai "lenjerie" (ca sa nu zic altfel) mare, de bumbac, sa acopere operatia fara sa o jeneze daca intelegi ce vreau sa zic. Eu si acum ma amuz cand imi aduc aminte de "parasutele" pe care le-am purtat cateva saptamani :-)
O sa ti se recomande sa dai cu Baneocin in fiecare seara pe operatie, ca sa se ciatrizeze frumos. Tot baneocin o sa folosesti si la buricul copilului (impreuna cu alcool alb) asa ca e bine sa fii aprovizionata.

Mergi la inceput