Clipe din trairile sufletelor noastre...(15)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Buna seara! Am avut 2 zile foarte grele si sunt tare obosita, sper sa fiu coerenta...

Yagmur, nu iti face probleme, acestea sunt doar accidente minore, toti trecem prin asta. Si sigur Luca nu a patit nimic, apa mai mult ca sigur nu a inghitit, cum zicea si Marce, la varsta asta bebeii pot inota pe sub apa fara probleme. Si, nu stiu cum de-am uitat ieri, chiar voiam sa te felicit pentru felul in care te descurci, pentru tonul optimist cu care scrii mai nou...

Mari, bine ai venit printre noi! Spor la invatat si bafta cu licenta!

Alex, eu nu am insistat pentru o relatie intre Sara si tatal ei, dar asta a fost cazul nostru. Eu cred ca e normal ca aceasta relatie sa existe, daca e posibil. Sunt cazuri mai fericite, cum e cel al Elizei, cand tatal/mama continua sa fie alaturi de copil si dupa despartire/divort, asa e cel mai bine pentru copil. In cazul nostru, el a preferat sa rupa total orice legatura cu noi. L-am rugat sa nu faca asta, am incercat sa-i explic ce va insemna pentru Sara sa nu-si cunoasca tatal, dar daca el n-a vrut n-am insistat, cum spune Alma, dragoste cu de-a sila nu se poate. Daca el asta simte, daca nu isi doreste catusi de putin sa-si vada fetita, sa se intereseze macar ce mai face... atunci sa fie sanatos. Si nu am insistat si pentru ca m-am gandit ca ar putea sa aiba un oarecare rol in viata Sarei o vreme si apoi sa dispara la un moment dat ca sa-si vada in liniste de viata lui... si cred ca pentru Sara ar fi mai dureros asa.

Brenda, cum a fost cu analizele pana la urma?

Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Analizele nu le-am luat inca.....oricum pina marti nu are cine sa mi le citeasca.......

Io am o problema,oameni buni: am casa plina de purici!
Da,asa cum cititi,am constatat cu stupoare ca avem o droaie de purici.
Am 3 variante:

1.cateaua de care am eu grija la serviciu,mai intra si mai sta la mine la birou(desi mi-e greu sa cred ca puricii aia stau pe mine de la Jilava pina acasa)
2.La noi la subsol e plin de pisici si purici,nu poti intra ca iesi plin de acolo.
3.Vecina de la parter are o droaie de caini maidanezi culesi acum 4-5 ani de pa strazi,pe care,dupa ce ii scoate afara,ii spala intr-un lighean chiar pe scara,pe unde trecem toti.

Care varianta e buna?
Ce pot sa fac sa scap?


BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha68 spune:

Brenda, am de platit o gramada de datorii asa ca muncesc cu spor pana termin ca sa pot face alte datorii

Treaba cu puricii e oabla... cel mai tare ar fi ca toate variantele sa fie corecte
Cheama sanepidu'!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Brenda, pt animalele din bloc cheama sanepidul. In rest...nu stiu ce-i de facut cu puricii din casa. Trebuie ucisi cumva, nu?Si dat cu ceva solutie sa nu mai vina alti colegi Na, am dat si eu un sfat bun...insa char n-am idee ce e de facut.
Alex, acel video mai bine trimite-ne noua, pe ex-Eliza las-o in pace... am inteles ca tu si Bubu sunteti de domeniul trecutului pt ea, deci n-are rost sa-ti faci sperante aiurea, ca daca il va vedea pe Bubu pe un film, se va intoarce la voi. Si oricum, nu merita... Dar ce va fi maine? ziua lui Bubu?

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

pt Yagmur si Marce: asa arata buretele de baie, si Lili pe burete, la 4 luni cand era asa grasa ca aproape exploda Si era exclusiv alaptata

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Brenda, multumesc, ai fost tare draguta. Mai bine "madam lingurita" (din aia mica ptr prajituri), decat "madam cutit"
Ce ar fi facut Bubu daca era sa leaga nici nu vreau sa ma gandesc, este atat de lipicios si de iubaret ca incep sa banuiesc alegerea lui. Oricum am concluzionat, era o prostie. Cum zicea si Nani, ea a fost langa el personaj feminin, mai mult sau mai putin, in comparatie cu prezenta mea.
Insa eu cred ca la el "mami" e un fel de a-si manifesta dorintele, desi e asa de enervant ca nu vrea nicicum sa spuna "tata". Ptr el eu sunt "Ale".

Yagmur, daca esti nelinstita de ceva, vino sa-ti impartasesti nelinistile cu noi, nu asa spuneam ca facem?
Revin, trebuie sa ii fac baita la cel mic. A stat cu "bunutza" (o vecina care face si menajul si sta la noi cu el) si a reusit sa bea tot energizantul care il folosesc eu. Concluzia e ca nici acum nu da semne de oboseala.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yana25 spune:

Buna seara tuturor
Sunt idn ce in ce mai obosita ,azi am fost al scoala 3h si al epilat si amu cad de somn...:( bb e cuminte,mai da cate un ghiont uneori ca imi aminteasc ca e in burtica..
Miha ,frumos numele Yanni dar,eu vreau ceva romanesc,oricum mai am ceva timp de gandire:)
Brenda,de purici nu stiu cum ai putea scapa,solutie ar fi sa speli ,scuturi tot prin casa si sa dai cu raid ceva,da numa sa nu fie f toxic sa va afecteze si pe voi:( cat despre pisicle de la subsol ,daca vine sanepidul o sa ii dea amenda administratorului si cam atat(am avut aceeasi pb cu pisici unde locuiam inainte) ai face bine sa vb cu pers care are grija de ele si sa gasiti o sol impreuna asta daca e cooperanta.
Yagmur o sa facem medalie ptr SUPER MAMA pt ca tu asta esti;) faci o treaba minunata cu luca.
Alex lasa trecutul unde este ,traieste prezentul si priveste spre viitor ,il ai pe Bubu si multi prieteni aici:)
Mari_paun bun venit la noi
Ameera sper sa te odihnesti weekendul asta!!!!
Pup pe toata lumea dulce dulce


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Brenda, ca tot ai vorbit de lup :P...
Si mie mi-a fost dor de voi, dar abia acum am net, in sfarsit. E bine in noua casa, chiar daca trebuie sa ne obisnuim cu ea. Mai ales Cata... Paradoxal, m-am simtit rupta de realitate fara net. Am reusit sa ne mutam cu o saptamana inainte de Craciun. Imi place ca e multa liniste, insa mi-e mai greu sa ma urnesc sa vin in Bucuresti, mai ales ca scap seara tarziu de la munca. Acelasi lucru il patesc si in weekend, parca mi-e greu sa ma misc pana in Herastrau sau pana la locul de joaca din CityMall, desi Cata ma tot bate la cap. Va trebui sa ma obisnuiesc si cu ideea ca nu mai sunt toate chiar la doi pasi si ca trebuie sa ma deplasez mai mult pentru unele lucruri...
Cata merge la gradi in Ploiesti. A fost destul de greu pentru ea, mai ales in perioada in care zilnic am facut naveta Bucuresti-Ploiesti cu ea. Acum incepe sa-si revina. A avut, de Craciun, prima serbare la gradi. Nu prea a stiut ea poeziile si cantecelele, pana sa ne mutam ajungeam cu ea la gradi in jurul orelor 11-12 si pierdea repetitiile. In schimb, am fost foarte surprinsa ca a venit tatal ei la serbare. Dupa scenele din vara si din toamna, cand aproape in fiecare seara plangea dupa tati, acum i-a mai trecut. La serbare s-a bucurat sa-l vada, insa nu l-a bagat in seama prea mult. Cum spuneam, acum rar ma mai intreaba de tati, in schimb cred ca vreo saptamana dupa ce ne-am mutat aici a adormit uitandu-se la CD-ul de la botezul ei, unde il vedea.
Alex, ca tot intrebai de ce insistam pentru o relatie tata (sau mama, dupa caz)-copil. Ca sa nu auzi lucruri de genul: “Vreau sa vina si tati sa ma iubeasca.” Sau “Dar am si eu un tata, nu?” Nu ca ar fi constientizat ceva Cata cand am divortat, era mult prea mica, dar prezenta celuilalt parinte e importanta pentru construirea relatiei viitoare sau pentru mentinerea ei.
Marce, nasti pe 16 si pe bebita o va chema Ioana ? :D Eu sunt nascuta pe 15, tata pe 16...
Ril, voi ce mai faceti ? Cum merge la scoala ?
Si... pe cand urmatoarea intalnire ? Oricum, eu nu as putea sa vin decat duminica. Sau sambata, dupa ora 18.
Dianele sper ca sunt bine...
Am inteles de la Brenda ca si Raducu e bine.
Magazinul merge bine pentru inceput, insa trebuie sa mearga si mai bine. Luna viitoare sper sa am si un magazin virtual. Pe firmeprahova.ro, parca la articole nou-nascuti, vedeti ce am reusit sa fac.
Sper sa intru mai des de acum incolo.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Gabi K, vad ca ti-ai schimbat id-ul... Cum ai facut ? Cand m-am inscris pe site-ul asta, nu am fost atenta si nu as fi vrut sa apar chiar cu numele real.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Neatza...oops! E seara inca... As fi vrut sa fie dimineata si sa imi beau cafeaua. Am ajuns sa urasc noptile k mai mult cu okii pe pereti stau si ma mai dor si toate cele.

Mari_Paun, bine ai venit printre noi! Bafta multa la examen si speram sa ne mai scrii cit de des poti.
Ahhh...ti-am vazut fetitza, e atit de frumoasa! Sa de Dzeu sa treceti cu bine de incercarea prin care treceti.

Gabi, eu nu am putut vedea poza. Cred k trebuie sa ii dai un "share" pe undeva.

Brenda, puricii i-ai luat probabil din beci sau de pe scara. K fosta posesoare si de ciini si de pisici (in casa ...si dormit cu ei in pat), iti zic (garantez) k puricii nu isi parasesc animalul asa usor. Mai cad la baie, pt k nu e blana uscata si nu se mai prind asa bine. Iar in beci cu siguranta sint, pt k e mediu propice.
E super nasol si dak ai unul in casa. Dak ai obs k e numai intr-o camera, izoleaza camera, adik nu va mai vinturati toti pe acolo, speli/fierbi (la masina de spalat) haine si asternuturi. Vezi k exista spray-uri contra puricilor prin magazine. Iar la farmacie gasesti niste solutii f bune impotriva muscaturilor viitoare, precum si pt cele deja existente.
Oricum tre sa faci ceva...k o sa tot luati dak ati inceput!
Ahhhh...o solutie ar fi ...sa iti iei o pisica! In felul asta poate stringe ea in blana, toti puricii din casa!

Alex, inca o data "La Multi Ani" pt Bubu, pt miine...pt k nu stiu cind apuc sa intru pe aici. Distractie placuta la Party!
Cit despre paranoia... o are toata lumea! Eu nici nu eram gravida si ma gindeam k atunci cind voi avea bebe, nu voi dormi cu el din aceleasi motive pe care si tu le-ai enumerat. Deasemenea, ma gindesc cu teama la rapire! Kiar si sa o las cu bona, mi-ar fi teama. Eliza poate spune...k deja eu am intrebat-o dak nu ii e frica sa il lase pe cel mic cu bona la plimbare prin parc si oras.Asa k... sint in acelasi club! Ideea e sa realizam asta si sa gasim un pic de autocontrol, pt a stapini si judeca situatia cit mai bine. (moaaamaaaa...asta a fost din "putzul" gindirii......hai k ma vad eu in curind!)


Brenda, mai mult despre Mari_Paun poti citi aici.( http://www.help-ema.puls-il.ro/ )
Sper sa nu se supere k am scris link-ul aici.

Yagmur, cum mai esti? Te-ai suparat?

Eu sint bine... "Taticul" doarme k valiza si eu stau cu okii pe pereti. A fost cit se poate de dragutz iar eu deosebit de diplomata. Deci inca nu a iesit cu . Incerc sa nu iasa cu , pt k as vrea sa existe implicarea lui in viata bebelinei si deasemenea, si ajutorul lui financiar ne face momentan viata mai usoara (normal, totul atita timp cit vrea... k buna e vorba aia care s-a mai tot zis ..."dragoste cu de-a sila...")
Am fost kiar la restaurantul meu preferat asta seara si am discutat omeneste. A fost ok!
Miine profit si il tirasc in Carrefour sa ne ia lapte si apa minerala pt vreo luna, k sa nu car eu nimic greu in zilele astea cite au mai ramas pina la intilnirea cu "marele brontozaur". Hai k pot ... mai e putin!

Puuuup pe toata lumea si... "Sa dormiti bine!"



Marce 35+

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">POOOOOZEEEEE 2005-2006


Vine bebelina mea, Lara-Ioana!

Mergi la inceput