Clipe din trairile sufletelor noastre...(15)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Brenda, poate ar trebui sa dormi un pic mai mult. De ce dormi doar 4-5 ore pe noapte??? Eu daca nu dorm macar 7, sunt zombie.. Ce spui tu suna a extenuare.. si a devitaminizare. Din pacate rezultatele la analize vin de-abia peste vreo saptamana, nu?
Bagheera.. imi pare tare rau ca sunteti bolnaviori. Daca aveti nevoie de ceva ziceti, suntem aici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha68 spune:

Buna dimineata lume!

Mercic pt cafeluta, buuuuuuuuuuna!! Ma mai si delectez cu cate ceva intre timp, ca asa e buna cafeaua, discutata si citita macar cu colegii ... ar mai trebui si ceva miscare si chiar as fi multumita!

Donia, te-nteleg insa se vede ca doar ai simtit nevoia sa intepi, altfel vorba Gabrielei, ii spuneai in privat, sau poate ai vrut sa faci aluzie si la restul?!? Ideea e ca poate nu-ti mai aduci tu aminte cum era cand nu aveai copii si nu reuseai nici tu sa intelegi ce atata tevatura si ce atata tam-tam de parca n-a mai crescut nimeni copii... ei, eu una stiu cum era inainte cand mi se parea chiar paranoia curata sa-ti faci griji ca n-a facut bb kk sau mai stiu eu ce ciudatenii pe care nu le-as fi putut pricepe in ruptul capului si stiu ca Marce doar si-a spus o parere, chiar a si spus ca daca va ajunge asa (ceea ce banuieste si ea ca s-ar putea intampla, dac-ai fi citit tot ce scrie ai fi vazut ca pana si ea s-a schimbat de cand cu sarcina si-si da seama de asta!) s-o trezim la realitate! Era o vorba a maica-mii cand ii raspundeam ca n-o inteleg ce se tot framanta... invariabil spunea "ai sa intelegi cand o sa ai copiii tai!". Cred ca era mult mai finut si mai educat sa spui si tu la fel! Si sa fii sigura ca ar fi inteles si aluzia! In rest sanatate s-aveti toti, parinti, copii, bunici, bone si tot ce e in dotare! Si o frunte descretita sa faceti fata la tot! Daca dintr-atat va incruntati ce-o sa faceti cand vor veni adevaratele incercari???

Yagmurica, pupici si tie si lui Luca, tare scumpic e in poza aia in care doarme si uite ca nu mi-l pot imagina altfel decat un ingeras... da' tu stii si cealalta fata, nevazuta de noi! Sa-ti dea Dzeu putere si ingerasi pazitori sa va fereasca de orice rau!

Brenda, mi s-a intamplat si mie ceva asemanator, nu doar o data, insa era pe vremea cand faceam nopti albe si dormeam doar cateva ore, asa la modul de 3h poate in 24. Era normal sa atipesc intr-o secunda si sa si visez! Surmenaj, poate nici o alimentatie corespunzatoare, oboseala acuta si voila de vezi! Eu ma rog sa nu fie nimic altceva si asa si cred!

Alma, dap uite ca am intrat mai des si scriu acum mai mult pt cand n-o sa mai intru asa des... stii tu de ce!
Ce face iubita ta? Si cand veniti la B sa ne vedem?

Fetelor va pup si mai vb... ca am oleaca de treaba... hehehe!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Nu ca Marce ar fi de-a noastra, dar mie chiar nu mi-a sunat postarea ei a rautate sau barfa. Ce spune Marce nu e un "comentariu nepotrivit" ci un adevar pe care nimeni nu-l poate contesta, orice proaspata mamica are tendinte evidente spre exagerare, care uneori dau in paranoia. Verifici de 10 ori pe noapte daca bb respira, il pui pe cantar dupa fiecare masa daca ti se pare ca nu ia bine in greutate, ti se pare ca stranuta prea des, ca mananca prea putin, etc, etc, chiar daca cei din jur iti spun ca totul e ok. Nu cred sa fie vreo mama care privind inapoi la comportamentul din primele saptamani sau luni de viata ale copilului sa nu se amuze de sine, sa nu recunoasca sincer ca a exagerat, ca nu avea de fapt "motive reale de ingrijorare". Problema este, asa cum spune Gabi, ca nu iti permiti, ca mama singura, sa ai asemenea reactii, iar Marce doar atat a facut, ne-a rugat sa-i fim alaturi, in lipsa unui sot, mame, sau soacre, si s-o temperam cand or fi sa apara asemenea tendinte. Orice proaspata mamica este mai mult sau mai putin coplesita de schimbarile si responsabilitatile care apar odata cu nasterea copilului, inainte de a te apuca sa ataci si sa critici asa dur, incearca sa-ti imaginezi, Donia, cum e sa treci prin asta singura.


Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Iaca am sosit.....analizele sint gata dupa-amiaza,da' sa vaz cine merge sa le ia,ca io nu m-as mai duce....

Donia,eu n-as vrea sa-ti raspund pe acelasi ton cu al tau,dar te intreb totusi ceva: vinezi greseli sau moduri de exprimare? Altfel....nu vad,zau,de unde si pina unde ai ajuns sa citesti tocmai postarea de la acest subiect unde,fie vorba intre noi,nu prea se inghesuie multi sa intre....
In alta ordine de idei,subscriu la ce au spus fetele,cred ca puteai sa i te adresezi lui marce in particular,daca chiar simteai nevoia sa o faci.
Si inca ceva: pe aici nu se poarta razboaiele,nici mahalagismele si nici replicile rautacioase si ofensatoare.
Daca ai pofta de un duel,vezi ca-s subiecte destule....

Miha,da' recuperezi mama,nu te joci....asa imi place de tine,da' parca vad ca pe urma dai iar o gaura de citeva luni.Noroc ca avem telefoane

Alma,chiar,ziceai ca poate vii la sfirsitul saptaminii,ce faci pina la urma?

Fetelor,ne vedem in we? Cind si unde? Ca io mi-am luat liber ca sa ma vaz cu voi.....

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Neatza,
Ma trezesc cu o mega durere de cap si vin aici sa-mi bea cafeaua.. si ce gasesc: o mare disputa pe o fraza scurta si eu, cel putin asa am luat-o, plina de umor a lui Marce.
Nu cred ca Marce a avut intentia sa jigneasca pe nimeni, cu atat mai putin, pe mamicile de la Fulguieti.
Donia, nu cred ca ai motive sa te superi. Marce are un mare simt al umorului, si eu am simtit ca ceea ce a postat ea era o forma de incurajare pentru mine, fara sa aiba intentia de a va jigni. Daca nu erati voi, de mult imi luam campii. Asa cum am mai postat, mamicile de la Fulguieti m-au ajutat ENORM. Am aflat o multime de lucruri, m-au facut sa zambesc cand eram cu nervii la pamant. Si Marce stie acest lucru.
Sper sa intelegi ce am vrut sa spun si sa-ti treaca supararea...
Eu nu cred ca postarea a avut un gram de rautate sau intentia de a jigni pe cineva.
O zi buna va doresc in continuare.
PupiciYagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Neatza...
Va k in citeva ore s-a mai umplut o pagina. Si eu care credeam k nu o sa am ce sa citesc la cafea.

Donia, intii tie iti raspund, pt k vad k e "arzator la ordinea zilei". In primul rind, era o gluma intre mine si Yagmur, cu care imi permit sa glumesc. Nu e rautate la adresa nimanui. Dak vroiam sa atac pe cineva, veneam acolo la subiectul respectiv si postam (ceva de genul a ce ai facut tu). Si eu o sa fiu mamica in curind ...in caz k nu ai observat. Mai am o luna... Sint convinsa k o sa am faze in care o sa pling, sau o sa ma uit la bebe de o mie de ori sa vad dak respira ...etc, numai k, incerc f mult sa ma autocontrolez cit pot, sa imi pastrez ratiunea, pt k asa cum au zis fetele aici, fiind singurica, nu am incotro, nevoia te invata, nu? Cred k cu cit ai mai mult ajutor in casa si enshpe pareri de la diverse persoane, cu atit te zapacesc de cap si te fac sa ai impresia k nu te descurci.
Ma bucur k totusi ai timp destul sa forumezi, (cum bine a zis Brenda) pe aici pe la subiectul nostru. Dak ai timp sa citesti ultimele postari ale tuturor, sincere felicitari si o sa vreau sa imi spui si mie cum reusesti (si vorbesc cit se poate de serios acum), pt k eu gravida fiind nu tin pasul cu tot ce e pe forum. Ma gindesc k dupa ce vine bebe, nici atit nu o sa mai am timp.
Si inca ceva... eu o sa fiu in grupul de mamici de ian-febr. Imi poti urmari "paranoia" acolo dak vrei(pt k asa cum am zis, sint constienta k vine si momentul ala). Si la primul semn, te rog sa sari sa ma tragi de mineca, dak ai trecut prin asa ceva intre timp.
Asa cum astept de la fetele de aici sa imi deschida okii, pt k nu are cine si -iarasi ma repet- nu o sa am incotro!


Ahhhhh ...am dat edit ...k sint k babele, mai imi aduc aminte cite ceva...
Apropo, Donia, de ce nu te-ai suparat k am glumit si pe seama Columbinei? (citeva postari mai in urma... am zis k normal k a nascut natural, doar era in direct ...ce face publicitatea din om ...etc). Asta tot rautate e? Iti zic eu... era tot in gluma.

Asta e...asa sint eu, glumeatza in general...pt cine ma cunoaste. Si fac si "haz de necaz" de cele mai multe ori(de necazul propriu, bineinteles), pt k dak uit sa zimbesc, ma doboara greutatile si grijile.


Marce 34+

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">POOOOOZEEEEE 2005-2006


Vine bebelina mea, Lara-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Yagmur, in legatura cu disputa asta, eu am tras de aici o singura concluzie: noi intr-adevar suntem o trupa unita, si imi pare rau ca nu va cunosc pe toti doar virtual. Tare mult mi-ar place sa fim cu totii din aceeasi localitate si sa avem cercul nostru de prieteni. De multi ani n-am mai simtit senzatia asta, sa fac parte dintr-un astfel de cerc de prieteni, si daca este ofensat un membru al grupului, sa sarim cu totii in aparare.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

am uitat sa spun MULTA SANATATE lui Bagheera si puiutului!
Brenda, nu cumva sa te gandesti sa nu mergi dupa rezultate! Suntem curiosi!!! Sper sa fie totul in regula, tinem pumnii!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

pe toata lumea de aici! Nu pt k mi-ati sarit in aparare ci pt k ati inteles exact ce am vrut sa spun si ati luat-o exact cum era...adik o gluma, plus rugamintea (mascata) de a ma "trezi" cind voi fi in acea "stare" de care probabil nu o sa imi dau seama.

Marce 34+

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">POOOOOZEEEEE 2005-2006


Vine bebelina mea, Lara-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Gabi, ai mare dreptate. Si eu simt ca sintem o trupa unita si sper sa ramanem asa. Probabil o sa avem dispute intre noi, dar este un lucru normal. Sintem aici sa fim sinceri si sa ne spunem parerile.
Si sa glumim, si sa facem haz de necaz... sa fim noi insine.
Marce, abia astept sa urmaresc "paranoia" ta... . Dar stiu ca veni trece peste orice problema, cu zambetul pe buze.. Poate asa sintem noi, mai ciudate, sau mai optimiste... Stai sa te vad eu mamico.....
Brenda, nu te lenevi..si du-te dupa analize...
Miha, astazi trimit si eu banii. Scuze de intarziere, dar eu depind de altii ca sa ies pe afara.. Mai rau ca in puscarie.
Bagheera, multa sanatate celui mic. Si tie!
Ameera, Eliza, Alma... pupici..
Vad ca iarasi va strangeti gashca.. Ce frumos... as veni si eu, daca nu as fi atat de departe..
Luca plange.. am fugit..
Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca varsta Luca

Mergi la inceput