Cat dureaza nasterea?

Cat dureaza nasterea? | Autor: miha81

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici, eu nu sunt inca mamica dar urmeaza.(am niste emotii...) Marturisesc ca am mai postat si pe un alt site aceasta intrebare(stiu ca unele dintre voi au cont si acolo) dar teama ma face sa va zapacesc pe toate.
Problema mea este ca sunt de la aprox 120 km de Bucuresti sui urmeaza sa nasc. dar oare voi ajunge in Buc la timp? Cat dureaza? cum se manifesta primele semne? Sunt la prima nastere? E cineva la care a durat mai putin de 3 ore? HELP!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Miha io zic sa te linistesti ca nu prea ai cum sa nasti in masina.. Am mai auzit cazuri de mamici care au nascut foarte repede, dar cred ca sunt destul de rare, mai ales la prima nastere. La mine travaliul a durat de la ora 4 dimineata cand s-a rupt apa, si am nascut la 18.15...deci 14 ore.

Primele semne pot fi foarte diverse, de la ruptul membranelor, si atunci e clar, la contractii mai mult sau mai putin dureroase, pierderea dopului, etc. Cel mai bine, daca ti se pare ceva in neregula, pui mana pe tel si-l suni pe dr, doar stim amandoua ca e "la datorie" mereu

Poate ne mai ajuta si ceva mamici mai "rapide"

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 11 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=0&source=browse&large" target="_blank">filmulet aniversar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

si eu am nascut dupa 12 ore de travaliu...asa ca stai linistita....eu nu cred in scenariile cu nasterea in masina...
Oricum cand va sosi momentul o sa simti...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Miha, la mine a durat travaliu aproape 11 ore. Oricum, sfatul meu este sa il suni pe T. imediat cum apar primele simptome(eu asa am procedat cand am vazut ca pierd dopul gelatinos si ca am stari de voma si dureri de spate la intervale regulate de timp). El oricum este un medic precaut: pe mine m-a chemat la spital sa vedem ce si cum; tie, intrucat nu esti din Bucuresti, iti va da cu siguranta un sfat competent (daca potisa mai stai, sau daca trebuie sa te urci in masina si sa pleci spre spital).

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'
Uite ce mare am crescut...
O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

www.totsites.com/tot/dudu" target="_blank">Paginuta mea de web
Mai multe pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

eu am avut 2 nasteri declansate, ambele de 4 ore bucata:) Daca ai noroc ca mine, e bine ca soferul sa apase tare acceleratia:)

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Fina mea a nascut luni spre duminica noaptea. E la prima nastere. Sta la 100 si ceva de km de bucuresti. A apucat-o pe la 12 noaptea, mai devreme decat era stabilit, nu a avut nici un semmn inainte, nu a pierdut nici un dop, nimik. I s-a rupt apa si gata. A plecat la Bucuresti si la 3.45 a nascut. Nu am f multe amanunte ca nu a venit inca de la spital. Cert e ca doctorul nu o credea ca naste deja, zicea ca la prima nastere dureaza si 18 ore. oricum nu 3-4 ore. Asa ca totul e posibil.
bafta!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

La prima nastere am avut foarte usoare dureri neregulate (ca la ciclu) de dimineata pina pe la 11 seara. Cind au inceput dureri mai mari si pe care le-am putut recunoaste ca sint contractii era cam 23:30 si am "fugit" la maternitate. La 2:30 o tineam in brate pe iubita mea cea mare. Deci nasterea a durat cam 2:30 - 3 ore.

A doua nastere ne-a luat prin surprindere. Prima contractie - 3:40am. Copilul afara - 4:10am. N-am apucat sa ajung la maternitate care este la 7 minute cu masina de acasa. Am nascut in ... baie... asistata de sotul meu. 120 km spui ?!

Amindoua nasterile au debutat prin contractii, fara pierdere de dop sau alte simptome. Apa mi s-a rupt cu citeva minute inainte de nasterea propriu-zisa.

Daca o sa mai fac un bb, cred ca imi fac un cort in curtea maternitatii si ma instalez in el de la inceputul lunii a 9a.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica28 spune:

buna
eu am nascut in septembrie la spitalul caritas,cu dr.EDU ANTOINE,pot spune ca am nascut foarte repede,m-am dus la spital seara pe la ora 21 ptr.ca simteam ca o sa nasc chiar daca nu aveam dureri,doctorul meu era de garda ,m-a consultat si m-a internat,am stat in sala de travaliu o ora si nu am avut dureri foarte mari,nasterea propriu-zisa au fost de fapt trei contractii dar nu foarte dureroase,dupa care jumatate de ora a durat pana m-a dus din nou in salon.
daca esti la prima nastere chiar daca simti ca nasti nu vei naste mai repede de 3-4 ore,trebuie sa te concentrezi pe respiratie si totul o sa fie bine
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Ohoo..asta depinde.Unele se dilata mai repede,altele mai incet cum a fost cazul meu.Cu primul copil nu m-am dilatat decit 3 cm in 9 ore,fetita facuse kk si am ajuns la cezariana iar a doua oara am nascut natural si intreaga poveste a durat cam 18 ore.

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamy_taty spune:

la prima nastere a durat aproximativ 4 ore iar la 2 a ..cam ora..Nasteri naturale..defapt a 2 aprovocata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

La mine travaliul a fost de 8 ore.
Nu cred ca la prima nastere vei naste in masina, poate la a 2a?
Nastere usoara si succes.
O sa fie bine.

Anca si Andrei(13.02.2006)

Pozele Noastre
Buburuzul Mic

Mergi la inceput