a cui este vina,femeii sau a barbatului???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Si mie mi se pare cam hilara povestea asta cu "mi-a furat barbatul"

Pai el era legat de maini si de picioare, sedat, eventual si cu calushul in gura?
El n-are nici o vina desigur, l-a luat ca pe o valiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Acu parerea mea (de parerista):

Am pretentia ca o femeie judeca si cu capul si cu sufletul. Barbatul judeca cu capul si cu.... ma scuzati..
Ok. Deci - femeia, sentimentala fiind, ar trebui sa se gandeasca: "mai, dar as putea fi eu in locul femeii asteia! ce daca neispravitul asta imi face ochi dulci?! Las egoismul la o parte, si ma gandesc la nevasta-sa de acasa, ca as putea fi eu (peste ani), in pielea ei, de nevasta inselata, si tare nu mi-ar cadea bine!"
Ei bine, cate gandesc asa? Cate nu am auzit zicand aici pe forum - "du-te, distreaza-te! traieste-ti clipa!!"

Fiecare plateste in viata ptr pacatele facute cu vorba sau cu fapta!

Asa ca asa zisa prietena - o sa-si primeasca rasplata, nu aveti grija..

Si cum spunea altcineva - in prietene (mai ales nemaritate), eu nu cred. De multe ori e periculos cu alea maritate, insa alea nemaritate sunt "pire"!

Iar ce spunea cineva cu atentia... Bine bine..nu mai exista atentie - dar oare EL, sotul lipsit de atentie, incearca sa faca ceva?
Lasa ca vad si eu atatia barbati - colegi de munca cu mine, care au ochii in toate partile cum vad femei pe strada. Si nu cred eu ca toti sunt nefericiti in dragoste.
Asa sunt barbati! Punct!


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Tine si de caracter...parerea mea! Din cate femei sunt pe lume tocmai pe cele mai bune prietene sa le aleaga...asta e Fostul meu prieten era genul noroc ca am deschis ochii la timp...de fapt i-am deschis eu, vorba vine, el mi i-a deschis cu forta. Intr-un final nu l-am mai iubit absolut deloc si in acel moment l-am parasit.
"Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns okusan spune:

quote:
Initial creeata de okusan

poate e un subiect tampit sau nu dar eu una sunt tare nedumerita!cum mama ei de situatie se intampla ca cea mai buna prietena de suflet povesteti si te destainuii pana la "piele"ajunge tot ea prietena ,sa fie cea care iti ia si barbatul?e una nu le inteleg pe femeiile astea,hai barbatul ca barbatul ca e ca un caine in calduri dar ca femeie totusi paraca te mai abtii nu?ptr mine intamplarea e de domeniul trecutului dar acum o alta prietena de a mea are o situatie similara ea ajuns mai departe la "paruiala" eu una am fost mai calma si le am acordat sansa celor doi sa se iubeasca,daca asa au simtit eide ce sa le stau in cale .poate ca am fost o lasa ca nu am luptat atunci ptr casnicie dar credeti ma dragele mele ca lupti cand e barbatul ptr casa si gospodar ,cand munceste ptr bautura ti se scarbeste de toate si mai bine singura(acum sunt recasatorita si totodata implinita.)credeti sau nu o secunda nu iam urait pe ei doi cu toate ca mi au facut foarte mult rau sau razbunat intr un mod josnic la care martor a fost micutl meu,am trecut peste acest capitol urait si merg mai departe!ata este viata!dar alte femeii mai slabe de caracter cum trec peste asa ceva?de ce alte femeii isi cladesc fericirea pe nefericiirea alteia?nu le e frica de DUMNEZEU?cei din urma copii sufera cel mai mult,si greu vindeci suferinta micutului mai ales cand intreaba de ce tati doarme cu (numele)in pat?de ce?si explica_i micutului daca poti?!parerea mea este ca femeiile(nu toate si nu generalizez)sunt cele care dau de inteles barbatului!un zambet ,un gest...!gresesc?cate dintre voi ati trecut prin aceasta situatie sau ati cunoscut cazuri,cine este de vina in opinia voastra el sau ea?
"...SI NE IARTA NOUA GRESALELE NOASTRE
PRECUM SI NOI IERTAM GRESITILOR NOSTRII"
si aveti graja cui va destainuiti !sa auzim de bine!

okusan

dragele mele!
sa va mai spun ca prietena mea nemaritata pe atunci ,mergeam impreuna in fiecare vineri la biserica dupa ora 7 seara se citeau acatistele sf.vasile cel mare si mi a spus odata sa iau un tricou sau o camasa de al ex sotului si sa citeasca preotul ptr casnicia noastra doar asa se va lasa saracul de el de asa am facut dar din perioada aceea sa transformat casnicia in calvar asa ca am ales sa plec departe de el ,si credeti ma nu am gresit deloc alegand acest drum,ma simt iubita respectata,implinita chiar daca actualul sot este mai tanar cu 5 ani gandeste mult mai realist si are idealuri care le va duce la indeplinire.ma acceptat asa in viata sa divortata si cu un copil,si ...fiul meu este multumit de tataicul lui japonez chiar daca el este roman,va doresc la toate canicii fericite sa fiti iubite respectate de sotii vostrii si ramanaeti intodeauna pe drumul bun al vieteii
vate toate mamicile si sotioarele!
in japoneza:GANNBATE KUDASAI!(lupt te sau nu te da batut!)

okusan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

io intervin aici doar ca sa spui ca se iezista prietenie intre femei.depinde numa' despre ce fel de femei vorbim:)).Nici o femeie normala(sorry,e dreptu' meu la opinie,pofestesc ce gandesc) nu se arunca la sotul prietenei sa presteze o extraconjugala,indiferent cat de Fat-Frumos e acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

Desi m-am ars atat de tare si eu continui sa cred ca poate exista prietenie intre doua femei...Nu stiu insa daca am sa mai si fiu capabila sa-mi mai fac vreuna...NU stiu daca e vorba de normalitatea sau calitatea unei femei..Acum cand privesc in urma imi dau seama ca am fost naiva, ca numai eu am considerat-o prietena, ea doar m-a folosit cand si cat a avut nevoie...deci nu a fost o prietenie reala...

Insa cu forta nu l-a luat...Orice problema se discuta si daca nu exista intelegere, te desparti si apoi iti cauti pe cine vrei...

Dupa asa ceva, daca iti mai pasa, apar si unele satisfactii..Ea devine nevasta si...incepi sa vezi, sa auzi ca de fapt nu le este asa de bine impreuna, ca s-au pripit etc...Micile satisfactii culese din mizeria vietii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Eu cred insa ca depinde si de barbat! de principiile pe care le are si de respectul si dragostea pt. partenerul de viata ( sotie, concubina, etc).

Intrebat, sotul meu mi-a raspuns senin:" Ce, e o virtute asta, sa ai amanta sau sa te culci cu alte femei? E atat de usor!!! Poti avea si 10 intr-o zi! Virtute e sa ramai fidel in orice imprejurare si in fata oricarei ispite!"

M-am bucurat in sinea mea sa aud astfel de vorbe si stiu sigur ca nu sunt vorbe in vant. O femeie care isi iubeste sotul si caruia ii este fidela, este de admirat si stiu asta din proprie experienta. Unde lucrez sunt singura femeie din tot serviciul si pot spune ca la inceput au fost aluzii si apropouri mai mult sau mai putin ascunse, le-am facut fata cu zambetul pe buze si precizand mereu ca am tot ce-mi trebuie acasa in patul conjugal! Acum toti ma respecta, sunt sefa lor:)!

In concluzie, prietena care face ochi dulci sotului nu este prietena, iar sotul care accepta si raspunde e un...idiot. Deci se merita unul pe altul!

poze si iar poze, ultimele aventuri de potos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

quote:
Originally posted by asteryaro

[quote]Originally posted by rilbuc1

Nu e numai vina partenerului/partenerei. Daca atmosfera in casa este tensionata, daca nu se mai acorda suficienta atentie celuilalt sau apare indiferenta, atunci vina nu este numai a celuilalt.

Bre, ma lasi? Adica vrei sa spui ca de atata tensiune ce exista in casa, omu' meu/femeia ta merge sa se... usureze de tensiune in alta parte, cu altcineva? Hai ca asta-i buna rau...



Nu ca as sustine asta, numai ca in practica asa se intampla. Daca va uitati la subiectul "incotro sa ma indrept ?" veti vedea ca asta e efectul la ce am zis eu. Oricum e o solutie temporara, probabil la un moment dat tot se rupe carutza. Depinde de fiecare cand apreciaza ca e momentul sa faca pasul decisiv.




"Exista femei carora nu le place sa faca sa sufere mai multi barbati in acelasi timp, asa ca prefera sa se dedice unuia singur : acestea sunt femeile fidele."
Alfred Capus


http://community.webshots.com/user/rilbuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Deci...
Nu avem prietene femei ca se da sotul la ele.
De parca sotii in prietenele nevestelor stau, ce sa spun... hilar.
La alt topic citeam ca nu exista nici prietenie intre femei si barbati pentru ca la un moment dat sigur-sigur apare ceva sex.
hmm... trist, ce sa spun. Sa trecem prin viata singuri... si pentru ce? Sa ne ferim barbatii de tentatii ca saracii sunt niste copilasi care nu se abtine de la prajituri. Handicapatii lu' mama, manca-le-as nasul lor de idioti mici si iubiti.
Eu propun sa-i legam naibii de calorifer ca sa rezolvam problema.

Vesti proaste: nu exista metode de a opri un om (femeie sau barbat)care vrea sa insele. Iar sa renunti la prieteni ca sa elimini 1% din sansele de a avea coarne e destul de patetic.
La fel si sa dai vina pe amanta, ca ea nenorocita a ridicat coada... la saracul idiot care nu se poate abtine.






J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Uite-asa dau eu peste subiecte sensibile, si nu ma pot abtine, si imi bag si eu coada, ca deh, tre' sa imi dau cu parerea.
Intrebarea e cine e de vina..da?
Toti cei implicati. Primul instinct a fost sa spun "amantul/amanta 50% si consoarta 50%". Dar nu e chiar asa. Din moment ce sint 3 persoane implicate in problema asta, toate 3 au o vina. Ushurel,ushurel. Nu va imbulzitzi toate sa dati cu oua in mine. O lecutza sa ma "esplic", va rog.
Mai intai si mai intai cel sau cea care e inshelat poarta parte din vina. De vina e increderea oarba, naivitatea, crezul ca omul de linga noi n-ar face "asta" niciodata. "Vaaaaaaaaaai...Jenica al meu? nuuuuuuu...parol, mon cher ca e "sosul" ideal". Cu asa o nevasta, cuminte, frumoasa, si devreme acasa n-ar face asa o gainarie nici cand ar zbura porcii(si cum mama soacra nu-si prea poate lua zborul, pot dormi linistita). Mare greseala- mereu ii privim pe cei din jur prin prisma noastra.( cu S sau Z se scrie prisma...eh,las..si cu S si cu Z tot te-a inselat nemernicul).
A doua la mina, asa zisa "cea mai buna prietena" nu a fost si nu ramane decat o parashuta reciclata. O gaina flamanda si disperata care foloseste increderea si prietenia unei alte femei ca sa-i fure porcul din ograda(ajung la vorba bunicii din nou:"niciodata sa nu cumperi tot porcul pt o bucata de carnat"). Ce-i mai dureros e faptul ca gainile astea flamande nu realizeaza ca si lor le vine randul mai devreme sau mai tarziu, si ca purcelushul iar o sa sara pirleazul in alta ograda, a altui vecin(vecina in cazul nostru).
Nu exista scuze. DELOC. Nici macar " dar era nefericit cu ea, draga. Il neglija, il ignora. Nu il aprecia". Ca doar "pretena" nu e de la Crucea ROsie sa salveze ea toate sufletele oropsite din lume.
A treia la mina( ca tot in mina o sa o ia si porcul nostru- pardon, adica sotul: fapta mai josnica nici nu cred ca exista in viatza. Sa iti inseli sotia, partenerul de viatza, cu prietena ei. Pt ca s-au terminat damele fine in lumea asta. (Si nici nu mai exista un C.A.P. de unde sa-ti alegi o gaina flamanda pe cinste). Barbatii de genul asta i-as castra cu linguritza ruginita...dar nu-s destule linguritze sa-i "rezolv" pe toti.
Deci..in umila mea parere...33.3%, 33.3% si 33.3%.(O luam matematic, deh). Si daca e sa impartim si barbatul, macar sa impartim si vina, dreq..tot "fratzeste".
OK.....ACUM puteti da cu oua

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput