a cui este vina,femeii sau a barbatului???

a cui este vina,femeii sau a barbatului??? | Autor: okusan

Link direct la acest mesaj

poate e un subiect tampit sau nu dar eu una sunt tare nedumerita!cum mama ei de situatie se intampla ca cea mai buna prietena de suflet povesteti si te destainuii pana la "piele"ajunge tot ea prietena ,sa fie cea care iti ia si barbatul?e una nu le inteleg pe femeiile astea,hai barbatul ca barbatul ca e ca un caine in calduri dar ca femeie totusi paraca te mai abtii nu?ptr mine intamplarea e de domeniul trecutului dar acum o alta prietena de a mea are o situatie similara ea ajuns mai departe la "paruiala" eu una am fost mai calma si le am acordat sansa celor doi sa se iubeasca,daca asa au simtit eide ce sa le stau in cale .poate ca am fost o lasa ca nu am luptat atunci ptr casnicie dar credeti ma dragele mele ca lupti cand e barbatul ptr casa si gospodar ,cand munceste ptr bautura ti se scarbeste de toate si mai bine singura(acum sunt recasatorita si totodata implinita.)credeti sau nu o secunda nu iam urait pe ei doi cu toate ca mi au facut foarte mult rau sau razbunat intr un mod josnic la care martor a fost micutl meu,am trecut peste acest capitol urait si merg mai departe!ata este viata!dar alte femeii mai slabe de caracter cum trec peste asa ceva?de ce alte femeii isi cladesc fericirea pe nefericiirea alteia?nu le e frica de DUMNEZEU?cei din urma copii sufera cel mai mult,si greu vindeci suferinta micutului mai ales cand intreaba de ce tati doarme cu (numele)in pat?de ce?si explica_i micutului daca poti?!parerea mea este ca femeiile(nu toate si nu generalizez)sunt cele care dau de inteles barbatului!un zambet ,un gest...!gresesc?cate dintre voi ati trecut prin aceasta situatie sau ati cunoscut cazuri,cine este de vina in opinia voastra el sau ea?
"...SI NE IARTA NOUA GRESALELE NOASTRE
PRECUM SI NOI IERTAM GRESITILOR NOSTRII"
si aveti graja cui va destainuiti !sa auzim de bine!

okusan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

quote:
parerea mea este ca femeiile(nu toate si nu generalizez)sunt cele care dau de inteles barbatului!un zambet ,un gest...!gresesc?


Apropo de chestia asta, bunica mea (Dumnezeu s-o odihneasca): "pana vaca nu ridica coada sus, taurul nu vine la ea".



Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Am postat candva aici un subiect, "Despre vanatoare". Spunea cam acelasi lucru, doar cu alte cuvinte. A fost facut arsice rapid, ca doar venea din partea unui porc de caine misogin.... Asa ca acum nu ma mai bag.

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

..cred ca vorbesti de mine...Ieri s-a implinit un an decand am aflat, sunt vreo 5 luni decand am terminat divortul si cinci luni fara o saptamana decand s-au casatorit..cea mai buna prietena a mea si cu sotul meu..fost..actual al ei...

Ce faci?Care sunt etapele? Pai, prima data esti buimac, nu crezi ca ti se poate intampla tie, ca cei mai apropiati oameni din viata ta iti pot face asa ceva, apoi negi, speri, apoi iar cazi in negura si disperare si chestia asta e ca o linie dreapta, nu mai ai nici un sentiment, nici o tresarire, esti ca si paralizat emotional..si asa trece timpul si incet, incet mai trece durerea..e tot ce pot spera..sa suferi mai putin...

M-am intrebat si eu cum pot face asa ceva dupa 12 ani de casnicie, dupa ani si ani de prietenie cu ea in care i-am fost aproape cand a trecut si ea printr-un divort cam in acelasi context( sotul ei cu colega de servici cu care s-a si recasatorit)..Cum a putut face asa ceva?Mi-am dat mai multe raspunsuri: in final, am ajuns sa o acuz pe ea mai putin pt ca si-a vazut de propriul interes (a visat un barbat cu multi bani si functie si nu s-a lasat pana nu l-a obtinut) dar principalul vinovat este el, partenerul meu care si-a luat un angajament fata de mine si fata de copilul pe care il avem( de fapt de aici au inceput problemele, copilul afectandu-i stilul de viata...)

Concluzia:vinovat e partenerul indiferent ca e femeie sau barbat!Parerea mea!!!

la toti care au trecut prin asa ceva!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Nu e numai vina partenerului/partenerei. Daca atmosfera in casa este tensionata, daca nu se mai acorda suficienta atentie celuilalt sau apare indiferenta, atunci vina nu este numai a celuilalt.






"Exista femei carora nu le place sa faca sa sufere mai multi barbati in acelasi timp, asa ca prefera sa se dedice unuia singur : acestea sunt femeile fidele."
Alfred Capus


http://community.webshots.com/user/rilbuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

[quote]Originally posted by rilbuc1

Nu e numai vina partenerului/partenerei. Daca atmosfera in casa este tensionata, daca nu se mai acorda suficienta atentie celuilalt sau apare indiferenta, atunci vina nu este numai a celuilalt.

Bre, ma lasi? Adica vrei sa spui ca de atata tensiune ce exista in casa, omu' meu/femeia ta merge sa se... usureze de tensiune in alta parte, cu altcineva? Hai ca asta-i buna rau...
Parerea mea este ca asa ceva este innascut.
Si mai cred ca prietenie intre femei NU EXISTA.
As prefera sa fiu parasita, nu inselata.
Si mai cred ca, daca unul dintre noi simte ca vrea sa mearga altundeva, s-o faca definitiv. Nu suport jumatatile de masura.
Dar ce, parca pot eu sa aleg?


Cristina, mami de Razvan Nazdravan (31.01.2006)

www.dropshots.com/astery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu numai prietene din astea bune am avut in tineretze ,norocul meu ca nu eram in relatii serioase cu tipi respectivi, apoi am ascultat un sfat bun de la mama daca vrei sa-ti ti barbatul scapa de prietene .
Eu zic ca vina cea mare e a prietenei pt ca afla lucruri personale despre relatia ta pe care ea le foloseste impotriva ta. Apoi el cade in vraja fara sa vrea si cand se trezeste e putin cam tarziu.
Cati stiu care la 60 de ani au divortat pt niste pustoaice apoi dupa doi ani de dragoste nebuna ,veneau si isi cereau iertare la nevasta sa ii primeasca inapoi ca tipa i-a dat afara din casa ,si i-a mancat si toti bani ,la inselat, roata se intoarce ce crede-ti voi dumnezeu e sus si pazeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

saracii barbati, io mor de mila lor, vine nemernica si-i ia fortat, ii abureste, eventual le face si ceva vraji (ca tot era un subiect mai deunazi p-aci), si ei saracii au cerculet deasupra capului.

fetele de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Adusca mi-a placut poza ta cu shezatoarea. Funny rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

quote:
Originally posted by asteryaro

[quote]Originally posted by rilbuc1

Nu e numai vina partenerului/partenerei. Daca atmosfera in casa este tensionata, daca nu se mai acorda suficienta atentie celuilalt sau apare indiferenta, atunci vina nu este numai a celuilalt.

Bre, ma lasi? Adica vrei sa spui ca de atata tensiune ce exista in casa, omu' meu/femeia ta merge sa se... usureze de tensiune in alta parte, cu altcineva? Hai ca asta-i buna rau...
Parerea mea este ca asa ceva este innascut.
Si mai cred ca prietenie intre femei NU EXISTA.
As prefera sa fiu parasita, nu inselata.
Si mai cred ca, daca unul dintre noi simte ca vrea sa mearga altundeva, s-o faca definitiv. Nu suport jumatatile de masura.
Dar ce, parca pot eu sa aleg?


Cristina, mami de Razvan Nazdravan (31.01.2006)

www.dropshots.com/astery



Subscriu!!!

Elena39+
POZE

"Happiness is not having what you want.It is wanting what you have."Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Mie imi place totusi sa cred ca ne deosebim de vaci/tauri, nu?
Pt ca intotdeauna va exista cineva sa ridica coada, dar asta nu implica ca cine e om sa "vina".
Cine e vinovat, nu conteaza, iar ca barbatii sunt doar victimele femeilor, si nu se pot stapani, mi se pare hilar de-a dreptul!!!! Voi chiar credeti asta?
Eu una nu cred.

Mergi la inceput