are ceva daca vreau un copil dar nu sunt maritata?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Si eu cred ca un copil trebuie sa vina in viata unor parinti casatoriti in fata lui Dumnezeu. Si asta implica si actul la primarie, asta este.

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Daca un act la primarie il sperie asa tare cum crezi ca il va speria un copil?
Uneori si cei care au avut curajul de a merge la primarie isi iau lumea in cap in momentul in care apare un copil.
A avea un copil e ceva extraordinar dar presupune multa multa munca,nopti nedormite si o schimbare radicala in viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gargaritza spune:

Salut!
Pai nu are bimic daca vrei un copil....oricare ti-ar fi statusul civil.
Insa....aici nu este vorba de ce vrei tu.....este vorba de viata unui copil(adolescent, tanar, adult etc.).
Nu spun ca "actul" acela ii va face viata mai buna....insa in mod clar prezenta continua a tatalui(mamei) este benefica.
Parerea mea este ca ar trebui sa discutati foarte serios tu si partenerul tau despre copil, casatorie, resposabilitati etc.
Am mai auzit de cazuri in care "tatal" vroia copil si in momentul in care a aparut copilul, s-a speriat si a fugit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Carmina un copil e cel mai frumos lucru din lume, indiferent ce t-i se intampla! felicitari pentru ca iti doresti asta!


Fetita mea Diana-Maria are de acum, 5 anisori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

quote:
Originally posted by Tia

copilasii care cresc fara tata sufera cumplit, oricat de mult ai incerca sa suplinesti lipsa lui. tu stii cel mai bine cat de "durabila" este relatia, cu sau fara acea hartie. bafta, orice ai decide.



Pai cine a zis ca o sa creasca fara tata?


WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

De ce ai pus tu aceasta intrebare? Pe tine ce te sperie?
Stabiliti amandoi ce vreti sa faceti. Daca vreti copil, faceti copil. Insa trebuie sa fie vointa voastra, responsabilitatea voastra, nu a celorlalti. Aveti drepturi si obligatii egale fata de copil. Si aveti aceleasi drepturi si obligatii fata de copil chiar daca sunteti casatoriti, chiar daca sunteti necasatoriti.
Cat despre actul acela de la primarie, trebuie sa fie la fel, vointa voastra.
Copilul si actul sunt doua probleme diferite, tratati-le ca atare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Asa cum zicea cineva mai sus,daca il sperie un act la primarie,cum va reactiona la un copil.Daca vrea un copil,inseamna ca vrea o familie si daca vrea o familie de ce nu ar face-o asa cum trebuie,asa cum e scris,asa cum face toata lumea.Ce e asa de speriat sa te casatoresti?II e frica de responsabilitate?Dar copilul nu e o responsabilitate mai mare decat un certificat de casatorie?Eu zic ca e puerila faza cu speriatul de casatorie.

Pe de alta parte,daca tu vrei copil neaparat....mare branza sa-l faci nu e.Greul vine dupa ce il nasti.Si cum tatal copilului vad ca e fricos tare...

Lavinia


Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Cum motiveaza el temerile fata de actul de la starea civila?

Apoi, sunteti de un an impreuna. S-ar putea zice doar un an. E discutabil, desigur, exista cazuri si cazuri, dar mie mi se pare cam putin. Cam putin ca sa vrea el actul, sau cam putin ca sa poti tu accepta ca totul va fi bine si fara act.


Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.
Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

"Are ceva daca vreau un copil dar nu sunt maritata?"

Nu are nimic. Daca ti-l doresti probabil ca este momentul pentru tine sa il ai. Daca tu consideri ca esti intr-o relatie stabila in care amandoi doriti un copil, actul de la primarie nu are nici o relevanta.

Casatoriti sau nu, exista totdeauna posibilitatea de a va despartii la un moment dat. Important este pana unde sunteti dispusi sa va implicati in cresterea acestui copil, chiar in eventualitatea in care lucrurile dintre voi se vor sfarsi.

Sarcina si aparitia unui copil sunt mai mult sau mai putin pietre de incercare pentru un cuplu. Daca voi credeti si sunteti hotarati amandoi sa treceti cat puteti mai bine prin ele, nu vad ce va impiedica.



Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina...

"We can do no great things - only small things with great love."
("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")

Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nu cumva el este casatorit cu altcineva, si dintr-un motiv sau altul nu poate divorta? Ca asa s-ar explica de ce il "sperie" actul de la primarie.
Caz concret la noi in familie, varul meu, sotia lui are o boala "incurabila", ei nu se mai inteleg aproape deloc, insa nu poate divorta de ea (toti l-ar condamna, noi cei care-l cunoastem bine stim ca relatia lor mergea prost si dinaintea bolii, dar pentru restul lumii ar fi exact lasul care-si abandoneaza sotia pe patul de "moarte"). Nu au copii tocmai pentru ca ea nu poate face (din cauza bolii nu ar putea duce sarcina la capat) si el isi doreste foarte mult un copil. Stiu ca are pe cineva (de fapt cam toata familia stie de relatia lui extraconjugala) insa nu o poate oficializa. Si din ne/fericire, desi initial sotiei i s-au dat maxim cativa ani de viata, au trecut mai bine de 10 de cand i s-a descoperit boala si inca nu s-a intamplat nimic. Ar fi un tata de nota 10, il cunosc de foarte mult timp, dar nu ar divorta pentru nimic in lume. Stiu, suna telenuvelistic, dar din pacate asta-i adevarul in cazul lui.

Si eu am 2 copii, fara a fi casatorita cu tatal lor, dar stam de aproape 4 ani impreuna si n-am facut actele nu pentru ca eu sau el s-ar speria de acea hartie ci pentru ca n-am avut timp si de asta. Suna pueril, dar asa e, cand am ramas prima data gravida nu se pusese problema casatoriei, insa imi doream copilul, si l-am pastrat. Apoi am tot zis hai s-o facem, da' n-am mai ajuns, din diverse motive, ba eram gravida din nou, ba eram cu mutatul, ba nu mai aveam bani si de asta, asa ca am tot amanat-o. Probabil la un momentdat o vom face, dar nu o consideram o prioritate, nu hartia ne leaga.
Tu il cunosti cel mai bine, daca tu crezi ca ar fi capabil sa-si asume toate responsabilitatile care decurg din asta, da-i bataie !

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput