are ceva daca vreau un copil dar nu sunt maritata?

are ceva daca vreau un copil dar nu sunt maritata? | Autor: carmina24

Link direct la acest mesaj

buna! sunt noua pe forumul asta si am "aterizat" cu ajutorul unei prietene.
am si eu o intrebare care ma macina foarte tare: are ceva daca vreau un copil dar nu sunt maritata? am un prieten de vreun an, si el vrea copil dar se sperie de actul ala de la primarie!
ce sa fac? eu imi doresc din suflet un copil!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Carmina bine ai venit printre noi .Si mie mi se pare ca un act nu te leaga si daca e sa fie bine este si fara acel act.
Bafta si tu pup

anca
poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

in primul rand vreau sa-ti urez bun venit pe

parerea mea ar fii sa-ti asculti sufletul.daca iti doresti un copil eu zic ca nu conteaza daca esti casatorita sau nu....unele femei singure chiar adopta copii..

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina24 spune:

iti multumesc mult,anca! pt sustinere si pt vorbele bune!

eu sunt cam dezorientata si de-aia am postat aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Carmina

anca
poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

copilasii care cresc fara tata sufera cumplit, oricat de mult ai incerca sa suplinesti lipsa lui. tu stii cel mai bine cat de "durabila" este relatia, cu sau fara acea hartie. bafta, orice ai decide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina24 spune:

El vrea sa fie alaturi de noi! nu se sperie de ideea unui copil. chiar isi doreste.dar nu vrea actul ala de la primarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Carmina, bine ai venit. Parerea mea este ca un copil e ceva foarte serios, care implica multe responsabilitati si obligatii. Un copil are nevoie si de mama si de tata. Depinde cat de serioasa e relatia voastra. Trebuie sa te gandesti ca daca te desparti la un moment dat de prietenul tau, copilul nu va beneficia de pensie alimentara si va trebui sa te descurci singura. Eu te sfatuiesc ca atunci cand vei lua o decizie sa te gandesti foarte bine si sa analizezi toate aspectele.

vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina24 spune:

iti multumesc pt raspuns! el va recunoaste copilul, va sta cu noi, si tot ce implica o casnicie. in afara de actul propiu-zis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

Eu cred ca un copil are nevoie de 2 parinti, de o familie unita in fata lui Dumnezeu. Gandeste-te la viitorul lui, si incearca sa lasi la o parte orice alte ratiuni pentru care ti-l doresti.

Iar daca barbatul care-ti este alaturi nu vrea sa va casatoriti, atunci poate nu te merita.

Bafta si sper sa iei cea mai buna decizie!

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Nu are legatura casatoria cu recunoasterea copilului si implicatiile juridice si materiale pe care le implica.
Eu am stat 7 ani nemaritata si nu mi-a fost nici rau, nici bine, nu a fost pe lista mea (sau a lui) de prioritati. Intr-un final am facut-o pentru ca au aparut diverse implicatii si combinatii materiale si era mai precaut, pentru amandoi.
Problema nu cred ca consta in procedeu in sine, ci in temerile preitenului tau.
Faza cu "speriatul" e puerila, trebuie sa sapi mai adanc.
Copilul are nevoie de doi parinti, casatoriti sau nu.

Mergi la inceput