are ceva daca vreau un copil dar nu sunt maritata?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmina24 spune:

eu va multumesc pt toate mesajele!
noi am vorbit destul de mult pe tema asta si am hotarat ca vrem un copil. eu sunt de parere ca barbatul poate pleca oricand dintr-o relatie (cu acte sau nu) dar lucrul cel mai important (copilul) ramane! bineinteles ca nu am plecat pe ideea ca ne vom desparti sau ceva de genul asta....dar nu se stie niciodata! plus ca el nu a fost categoric ca nu ne vom casatori! a fost ceva de genul: la anul de ziua ta te cer de nevasta, peste inca un an facem nunta si o sa am deja 26 de ani, pana raman gravida fac 27(poate) plus 9 luni sarcina....ajung la 28! si cata rabdare mai am eu la 28-30 de ani? plus ca eu imi doresc un copil din tot suletul! vreau sa fiu tanara cand il nasc, sa nu aiba nici o problema de sanatate!
sper sa nu interpretati gresit ce am vrut sa spun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Pt oricine, deci si pt un barbat, mi se pare ca asumarea&cresterea unui copil este o responsabilitate mult mai mare decat semnarea unui certificat de casatorie.

Mai ales in zilele noastre cand un divort se obtine relativ usor.



Ruxandra & Matei (4,5 ani) & sotul drag
_

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Mickyyy eu nu judec pe nimeni,dar sa stii ca o cununie dureaza max 10 minute,asa ca nu cred ca asta e adevaratul motiv pentru care lume nu se casatoreste (timpul).
Carmina bafta si un bb frumos si sanatos daca asta iti doresti.
Pupici

anca
poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina24 spune:

anca esti o draguta! sper sa ai si tu parte de un bb sanatos si frumos! ce poate fi o bucurie mai mare decat un copil? de-asta nu prea inteleg rostul hartiei de la primarie! de ce nu facem copii pt ca vrem? facem pt ca asa trebuie? ca ne casatorim si "e normal" sa facem copii? ca asa e randul? nu cred ca mai suntem pe vremea bunicai cand arunca lumea cu pietre in tine dc veneai gravida acasa!
Slava Domnului ca am niste parinti moderni si care nu pun prea mare pret pe casatorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Raspunzind la intrebarea ta,raspunsul e categoric,nu....am o nelamurire:ai pus intrebarea gandindu-te la ce vor spune altii? Daca e asa,iti spun ca fiecare isi traieste propia viata,a lui,nu a altuia..Te felicit pt gandul pe care vrei sa-l materializezi..
Am cunoscut suficiente perechi(iar in strainatate chiar sint recunoscute de catre oficialitati fara sa fie casatoriti,adica practic e acelasi lucru) care duc viata de casatoriti(copii,casa,responsabilitati impartite)fara sa fie casatoriti.
Si cunosc de asemenea,suficiente perechi casatoriti fiind care nu duc viata de casatoriti.
Si inchei citind un post pe care l-am citit mai devreme "Casatoria serveste la partajarea problemelor pe care nu le-ai fi avut
niciodata daca ai fi ramas singur".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina24 spune:

Idaira esti una din putinele persoane care gandesc asa! intr-o oarecare masura am pus subiectul asta si sa vad cum gandesc oamenii din ziua de azi! nu-mi puteam imagina de toate prejudecatile pe care le au! imi pare rau!....asta e!
eu nu am 15 ani! stiu foarte bine ce inseamna un copil. de la responsabilitate pana la partea financiara! plus ca daca privesti de partea cealalta: un copil inseamna o iubire neconditionata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

intr-o oarecare masura am pus subiectul asta si sa vad cum gandesc oamenii din ziua de azi! nu-mi puteam imagina de toate prejudecatile pe care le au! imi pare rau!....asta e! Si cum gandesc? Te ajuta la ceva sa stii cum gandesc?
Trebuia sa zici de la inceput care-ti sunt intentiile. Eu nu ma simt bine ....testata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina24 spune:

Adria am spus ca intr-o oarecare masura am facut asta! nu ca sunt decisa sa fac copilul acum si am zis sa vad ce "zice lumea".
si daca spuneam de la inceput ca vreau sa vad ce parere aveti despre asta, probabil primeam numai incurajari,nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gargaritza spune:

Pai si cu ce te ajuta pe tine ce parere avem noi?!?!
Asta in cazul in care tu o ai deja clar formata pe a ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

nu are nimic ca nu esti maritata
pentru ca iti doresti un copil, asta este foarte bine
si cred ca voi stiti cel mai bine care va este relatia, actul de casatorie nu garanteaza nimic

Mergi la inceput