Ce facem cu soacra dupa despartire, divort etc...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi!

Tot ce ati scris in raspunsurile voastre este ca si ecoul din mintea mea... Da, nu...

Nu stiu ce sa fac. Si eu am o teorie... daca nu stii ce sa faci, nu face nimica. Deocamdata asta am sa fac. Nu trebuie sa ii sar cu bratele deschise dintr-o data, nu?... Mai las timpul sa treca un pic, mai rumeg problema...
M-am gindit ca va veni Craciunul in curind... woww... nici nu imi vine sa cred... Dar daca va fi o intrevedere, cred ca se va intimpla de Craciun sau in preajma lui...

Voi lua un cadou, voi face ceva bun si ma voi duce la ea. De Craciun oamenii sint mai buni, mai iertatori, mai tristi daca au pierdut pe cineva drag...

Mi-e teama sa reincep o relatie cu ea tocmai pentru ca de atitea ori am lasat de la mine gindindu-ma ca s-a schimbat. Si de fiecare data m-a lasat cu un gust amar. Si nu stiu de ce dar nici o persoana din lume nu ma face sa ma simt asa... Ea scoate tot ce este mai rau din mine, ma face sa ma simt ingrozitor, ca un monstru si eu stiu ca nu sint asa... Nu stiu daca intelegeti...

Mai cintaresc, ma mai gindesc...

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Alyssa, te inteleg perfect. Am ajuns si eu sa fiu monstru in apropierea soacrei mele. Nu pot sa-ti dau sfat ca poate soacra ta e totusi o femeie mai buna si mai desteapta decat a mea. Eu insa am dat-o afara din viata mea inca de pe vremea casniciei mele, din viata copiiilor nu am reusit s-o exclud total, dar din mai nu s-au mai vazut. Oricum nu le lipseste, nici macar nu stiu ca si dansa le este bunica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEEEEA spune:

CITINDU-TI MESAJUL AM INTELES CA ESTI O NOROCOASA.....TREBUIE SA AI O SOACRA BUNA LA CAT DE INDULGENTA ESTI.Dar crede-ma ca sunt si demoni printre noi care nu pot sa faca toata viata lor bine nimanui.Si eu i-am acordat soacrei mele .n.sanse si sti ce a facut?numic,...deja a trecut prea mult timp si nu a constientizat ca este bunica.O bunica ce poate sa nu-si caute nepotii luni,chiar ani de zile...nu merita nici o sansa caci nu are simtaminte de bunica...Dar femeile astea nu rup complect legaturile cu cei ce le-au mai ramas ca rude pentru ca stiu ca vor ajunge sa aiba nevoie de ajutor.Astea nu-s bunici ci pataziti.

quote:
Originally posted by anca74

Mai, eu ma cutremur cum de puteti scrie asemenea rautati.
Eu voi pune problema din doua puncte de vedere diferite:

1) Draga Alyssa, tu personal vei fi mai fericita/ satisfacuta / multumita daca nu vei permite bunicei sa-si vada nepoatele?
Numai tu singura poti raspunde la aceasta intrebare deoarece ai toate datele problemei.

si

2) Este in interesul/ linistea / bunei dezvoltari afective a fetitelor tale sa nu mai aiba nici o legatura cu bunica lor paterna?

In functie de aceste doua intrebari fundamentale poti lua o decizie corecta.
Nu lasa suparari sau orgolii mai vechi sa-ti influenteze rationamentul.


============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Chiar daca, de cele mai multe ori, unii nu stiu sa ne aprecieze, ne suntem datori noua insine sa fim buni...

Alyssa, de ce nu le lasi pe fete sa aleaga?? Daca vor sa aiba o relatie cu bunica lor, asa sa fie.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

buna. sunt noua pe forum, dar am trecut printr-o experienta urata cu soacra mea. parerea mea este ca trebuie tinute cat mai departe de viata noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

quote:
Originally posted by mychydutza

buna. sunt noua pe forum, dar am trecut printr-o experienta urata cu soacra mea. parerea mea este ca trebuie tinute cat mai departe de viata noastra.



Bine ai venit pe forum!!! Si iti dau dreptate!!! Cine nu-i de acord, ii dau imprumut pe madam fosta mea soacra sa incerce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

A trecut ceva timp de cand Alyssa a pus intrebarea, dar vreau sa va spun parerea mea. Unii oameni se schimba, altii nu. De pilda, fosta mea soacra, care ma acuza de toate relele, nu suna niciodata sa vada ce face nepoata ei, care sta cu mine, dar sa o mai vada...Soacra Alyssei macar are o tresarire, cine stie...Si apoi nu-i vorba de noi, ci de copii. Ioana mea regreta ca, practic, nu are nici o bunica...

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Alice, vezi mai intii ce lipsuri la asigurare mai are soacra :) am asa ca o idee ca nu i s-a trezit sentimentul familial deodata, ci doar mercantilismul se vrea exersat...
La multi ani fetitelor si tie si sa aveti un Craciun minunat.

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Ai putea sa verifici intre timp daca ... nu i s-au stricat iar ochelarii?? Nu stiu istoria relatiei voastre, dar stiu ca sentimentele astea ori exista ori nu, nu apar asa ... dupa un an jumate. Poate femeia se gandeste ca daca are sau o sa mai aiba nevoie de ceva ai sa o ajuti tot tu daca se apropie de fete. Sau se gandeste ca e batrana si singura si nu mai are mult timp de trait si ca ar fi bine ca macar acum sa se apropie de nepoatele sale. Cred ca i-a fost greu atunci cand a murit singurul ei copil si probabil tendinta cea mai mare a fost sa dea vina pe cineva si tu erai cea mai la indemana. Asta totusi nu justifica o lipsa de un an jumate din viata nepoatelor pe care se presupune ca le iubeste. Inainte cum s-a purtat cu ele? Oricum, daca alegi sa reiei relatia, fii precauta si poate poti sa stabilesti niste reguli clare de la inceput sa nu te trezesti cu surprize. Pe care sa le stie si copiii pe intelesul lor. Ca nici cu sufletul lor nu e bine sa te joci: aveti bunica, nu aveti bunica, iar aveti, iar nu aveti. Si daca tu crezi ca ea nu poate avea o influenta buna asupra copiilor tai, asa ca om, mai bine pass. Banuiesc ca tu nu ai sa iesi bine in nici un caz, daca nu o lasi sa vada copiii o sa-ti scoata vorbe, daca o lasi, o sa apara alte vorbe cu detalii despre viata ta...
Totusi, am avut o vecina unde am stat inainte care avea 80 si ceva de ani, unul din baietii ei murise dupa ce divortase de sotia lui cu care avea o fata, acum in clasa a 8-a. M-am minunat de ce relatie buna putea sa aiba acea femeie cu fosta ei nora si cu nepoata (nu era singura nepoata) care veneau foarte des in vizita (uneori eram si eu) si se intelegeau minunat. Dar si batrana era tare de treaba. Deci se poate, dar depinde de persoana si tu o cunosti cel mai bine pe soacra ta. Ia in considerare mai mult ce a facut inainte si nu ce speri tu sa faca de acum incolo sau ce spune ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Am mai postat la un topic asemanator si vreau sa spun si aici ca si acolo ca unele soacre se impun atunci cand gasesc teren prielnic. Atunci cand fosta ta soacra a spus baliverne dupa moartea fiului, parerea mea este ca ar fi trebuit sa-i inchizi gura cu replici dure. Ca i-ai platit ochelarii, consultatia si altele.....nu cred ca te-a obligat nimeni s-o faci. Presupun ca esti o femeie cumsecade si darnica, dar trebuie sa stii sa zici si NU. Oricate ti-a pricinuit fosta ta soacra(exista exemplare si mai rele decat ea), las-o totusi sa-si vada nepotelele. Stie ca a gresit mult fata de tine, dar unii oameni chiar nu pot sa spuna:-iarta-ma, am gresit! NU POT! Insa, nu te lasa dusa de ea, fixeaza niste reguli, IMPUNE-TE! Acum ea e la mana ta. Mult curaj iti doresc!

Sa-ti traiasca fetitele si sa-ti aduca bucurii.

Mergi la inceput