Ce facem cu soacra dupa despartire, divort etc...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Alyssa, la multzi ani pentru Sarah si sa creasca mare si sa aiba mult noroc in viatza. Sa-ti traiasca
Apoi: ea e bunica fetitzelor, mai da-i o shansa, copiii au nevoie si de bunici. Si daca- vorba fetelor, iar o ia razna, o tai definitiv cu ea. Da macar ai constiinta impacata.
Am si eu o intrebare la tine, in afara subiectului: tu de ce vorbesti cu fetele in engleza? stiu fetitzele tale romaneste? doar curiozitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Alyssa,de data asta fi tu bunul samaritean si intoarce si celalat obraz.Daca ai sa consideri ca nu il merita ii tai craca si cu asta basta!
Pupa fetele frumoase!

"La vita e bella"
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

quote:
Originally posted by Mik


Mai fetelor, sunt siderata cind de iertatoare puteti fi !
Femeia asta e o scorpie, chiar daca e singura.
Alyssa, tu decizi, ai primit mai multi da decit nu, iti mai spun o data NU ! nu merita !


Mik.

! M-a amuzat asta cu mai multi "Da" decat "Nu"! Daca observi, in postarea mea de mai sus, eu nu am zis nici "Da" nici "Nu" ci doar ca eu cred ca Alyssa o va lasa sa-si viziteze nepoatele...Tu ce crezi ca va face?

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Cum o tai de la prajitura data viitoare?
Simplu, o tai si gata! Ce atata framantare.

Da-i o sansa. E in varsta si singura. Si chiar daca nu s-a schimbat, cred ca-si iubeste nepoatele. Dar daca zice sau face ceva care se le dauneze fetelor (inclusiv sa vb urat despre mama lor), mananc-o cu fulgi cu tot.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mai fetelor, sunt siderata cind de iertatoare puteti fi !
Femeia asta e o scorpie, chiar daca e singura.
Alyssa, tu decizi, ai primit mai multi da decit nu, iti mai spun o data NU ! nu merita !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEEEEA spune:

CITEAM CE AI SCRIS SI M-AM SOCAT!si eu am avut un sot,un Alin,care s-a stins din viata,iar mama lui nu mai are alti copii sau alti nepoti dar....Singura nepoata pe care o va avea vreodata este fetita mea.Si pe mine m-a acuzat ca i-am omorat copilul.........ca l-am parasit.

quote:
Initial creeata de Alyssa

Ieri a fost ziua fetitei mele mari, Sarah. Are sapte ani!

Suna telefonul la munca, raspund... Soacra! Fosta soacra sau ce este, nici eu nu mai stiu... Era emotionata, poate ca nu i-a fost usor sa dea acel telefon. Mi-a urat La multi ani pentru Sarah, sa aiba sanatate si sa creasca mare... Nu am mai vorbit de un an jumate, de la inmormintarea lui Alin. Acum ma suna... I-am raspuns politicos si frumos, i-am povestit cite ceva despre fete. Dupa aceea cu vocea tremurinda ma intreaba daca se poate sa le vada pe fete, cind vreau eu, daca vreau sa venim la ea, daca nu la vreun macdonalds sau in parc... I-am spus ca o sa imi consult programul si o sun eu.
I-am urat si eu toate cele bune si am incheiat discutia.

Ce sa fac?

Pe de-o parte ma gindesc asa la ce s-a intimplat intre noi, la cita durere mi-a provocat aceasta femeie, la faptul ca m-a acuzat in fata si apoi a insirat la toata lumea ca eu l-am omorit pe fii'su ca el s-a despartit de mine ca eram nebuna si eu am pus pe cineva sa il omoare... Astea m-au enervat la inceput prin neadevarul lor, apoi mi-am spus ca daca asa o ajuta pe ea sa isi rezolve durerea, este ok. Nu i-am raspuns la nici o acuzare, am lasat totul in pace.
Stiu ca m-a sunat mereu cind a avut nevoie de ceva... Mereu! Vai, mi s-au rupt ochelarii si nu mai vad deloc, nu am acoperire medicala pentru ochelari, ce ma fac... Eu stau si ma gindesc si apoi sun la nea George de la Romana Optical, ii fac programare la optometrist si platesc totul, prin telefon pe mastercard... Vai, trebuie sa imi faca o operatie usoara la masea si nu am acoperire... da, tot eu am platit... Vai... a murit Alin si nu am bani de inmormintare... tot eu...

Pe de alta parte ma gindesc asa ca Alin a fost singurul ei copil, este cumplit ce i s-a intimplat si ma doare inima pentru ea... Si copiii mei sint singurele nepoate pe care le poate avea vreodata...
Am dreptul sa ii spun Nu? Sa o tin departe?

Ma pune viata asta la o alta incercare de toleranta, de iertare, de dragoste?... Ce trebuie sa invat din treaba asta?

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEEEEA spune:

.....DREPTATE AI!am citit si eu parerea celorlalte dar stiu din proprie experienta ca viperele asa se nasc si asa mor!Am si eu una care mi-a distrus casnicia si si-a ingropat apoi fiul fara sa verse o lacrima.m-am infiorat .Pe nepoata-sa n-a vazut-o de mai bine de un an si nici nu a incercat nici cand a venit la inmormantare la fiul ei(ea sta in IT)Cand nu se va mai putea ingriji va trage sperante ca nepoata o ajuta dar am sa am eu grija sa nu primeasca mai multa atentie de cat a dat.quote]Originally posted by Mik


Mai fetelor, sunt siderata cind de iertatoare puteti fi !
Femeia asta e o scorpie, chiar daca e singura.
Alyssa, tu decizi, ai primit mai multi da decit nu, iti mai spun o data NU ! nu merita !


Mik.
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Eu nu i-as da nicio a doua sansa.Din cate a povestit Alyssa i-a dat femeii aleia atatea sanse si i-a intins de atatea ori celalalt obraz ca...eu una i-as mai intinde inca odata "obrajii cu zambetul vertical". Scuzati-mi limbajul.

O bunica ce-si iubeste sincer nepoatele nu asteapta sa treaca atata amar de vreme ca sa le caute (si eventual daca nu pretind prea mult,macar cu juma de gura si-ar cere scuze de dragul de a avea o sansa din nou cu nora pe care a chinuit-o atat).
A dormit linistita in anul asta jumate cat nu si-a vazut nepoatele nu s-a ingrijorat macar odata sa sune sa intrebe "femeie ai ce sa le dai de mancare la fatutele alea? sunt sanatoase? "

Sa-ti traiasca fetele sanatoase, La multi ani pt Sarah!

Din partea mea din nou acelasi sfat.Nu-ti tulbura linistea cu fosta soacra.Ai mai multe sanse sa-si scoata din nou arsenalul de rautati la interval decat sa faca bine.Si atunci cum o mai dregi cu fetele?
Nu-i mai bine sa aibe o bunica pe care nu o cunosc prea bine decat una pe care o cunosc si le pare rau ca o cunosc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Mai, eu ma cutremur cum de puteti scrie asemenea rautati.
Eu voi pune problema din doua puncte de vedere diferite:

1) Draga Alyssa, tu personal vei fi mai fericita/ satisfacuta / multumita daca nu vei permite bunicei sa-si vada nepoatele?
Numai tu singura poti raspunde la aceasta intrebare deoarece ai toate datele problemei.

si

2) Este in interesul/ linistea / bunei dezvoltari afective a fetitelor tale sa nu mai aiba nici o legatura cu bunica lor paterna?

In functie de aceste doua intrebari fundamentale poti lua o decizie corecta.
Nu lasa suparari sau orgolii mai vechi sa-ti influenteze rationamentul.


============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

quote:
Originally posted by Alyssa

... Ea scoate tot ce este mai rau din mine, ma face sa ma simt ingrozitor, ca un monstru si eu stiu ca nu sint asa... Nu stiu daca intelegeti...

Alice


Uite, eu asta inteleg foarte bine, am trait si eu asa ceva. Aveam un iubit, aveam 22 de ani si eram indragostita pana peste urechi. A fost o iubire ca un foc de paie. El era "in razboi cu toata lumea" dupa ce-si pierduse ambii parinti intr-un mod tragic... Si era suspicios, pesimist si nefericit. Incercam sa-l inteleg, doar ca deveneam si eu suspicioasa, pesimista, etc... La fel ca el!!! Ne modelam dupa cei de langa noi, asta vreau sa spun. Sotul meu e un om bun si ma face si pe mine sa fiu buna, mama e stresata si sunt si eu stresata langa ea, tata e coleric si ma "colercizez" si eu langa el... Nu stiu daca exemplele mele au folosit la ceva.

Ideea e ca te inteleg, draga Alice...Succes si putere.

Nora

Mergi la inceput