Ce facem cu soacra dupa despartire, divort etc...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Persis spune:

Buna Alyssa
Acum am citit topicul pt prima data, cred ca imi dai voie sa glumesc!
Ce facem cu soacra??? O aruncam in cutia uitarii!!!Am glumit desigur, dar iti inteleg perfect durerea si problema pe care ai puso. Ca am fost si eu intr-o situatie asemanatoare, dupace am dat-o pe soacra afara din casa mea, pt ca mi-a inveninat copii si ma facut pe mine in toate felurile, dupa multe luni, ma gandeam ce sa fac....? sa reiau relatia cu ea? sa-i las pe copii sa o vada?, m-am lupata cu gandurile astea mai multe saptamani. Si cantaream mereu, puneam in balanta daca merita ieratea mea, apoi iarasi imi aminteam anii in care i-am rabdat rautatile, intepaturile. Dar intr-o zi m-am decis sa o iert, era inainte de Craciun, acum doi ani, trecusera multe luni, vreo 8 de cand nu mai vorbisem, asta in cazul in care stam vis-a- vis, ne vedem de la geam. Mi-am spus ca cel care iarta se ridica deasupra rautatilor facute de o anumita persoana, dovedeste ca e un om puternic si capata pace in inima. Am iertat-o si am impus conditii, clare, pe care cand le incalca o ia peste nas. Dar nu le mai incalca, ca nu-i mai permit eu. A vazut ca m-am impus si s-a potolit. E adevarat, nu toti oamenii pot sa ierte, depinde de fiecare, e o alegere personala pe care o faci la un momendat.
Ce sa-ti mai spun, poate deja ai iertat-o , tu stii cum e mai bine sa faci, asa cum simti in inima ta.
Un domn in varsta mi-a spus odata, "e puternic cel care stie a ierta"!
Sa fiti fericite.
Persis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Persis spune:

Buna Alyssa
Acum am citit topicul pt prima data, cred ca imi dai voie sa glumesc!
Ce facem cu soacra??? O aruncam in cutia uitarii!!!Am glumit desigur, dar iti inteleg perfect durerea si problema pe care ai puso. Ca am fost si eu intr-o situatie asemanatoare, dupace am dat-o pe soacra afara din casa mea, pt ca mi-a inveninat copii si ma facut pe mine in toate felurile, dupa multe luni, ma gandeam ce sa fac....? sa reiau relatia cu ea? sa-i las pe copii sa o vada?, m-am lupata cu gandurile astea mai multe saptamani. Si cantaream mereu, puneam in balanta daca merita ieratea mea, apoi iarasi imi aminteam anii in care i-am rabdat rautatile, intepaturile. Dar intr-o zi m-am decis sa o iert, era inainte de Craciun, acum doi ani, trecusera multe luni, vreo 8 de cand nu mai vorbisem, asta in cazul in care stam vis-a- vis, ne vedem de la geam. Mi-am spus ca cel care iarta se ridica deasupra rautatilor facute de o anumita persoana, dovedeste ca e un om puternic si capata pace in inima. Am iertat-o si am impus conditii, clare, pe care cand le incalca o ia peste nas. Dar nu le mai incalca, ca nu-i mai permit eu. A vazut ca m-am impus si s-a potolit. E adevarat, nu toti oamenii pot sa ierte, depinde de fiecare, e o alegere personala pe care o faci la un momendat.
Ce sa-ti mai spun, poate deja ai iertat-o , tu stii cum e mai bine sa faci, asa cum simti in inima ta.
Un domn in varsta mi-a spus odata, "e puternic cel care stie a ierta"!
Sa fiti fericite.
Persis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu in locul tau i-as mai da o sansa. ultima. as asista la intalnirea dintre fete si bunica si daca e Ok, atunci se poate repeta. daca nu, gata. e adevarat ca unii oameni se schimba, dar prea putini de la o anumita varsta. pe de alta parte, fiecare ar mai trebui sa aiba o sansa in viata.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Alyssa ce mai povestesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emmy spune:

Alyssa, Dar fetele ce zic? ele vor sa o vada pe bunica?
Cred ca este important.
Ele au fost marcate de toata aventura nefericita a vietii tale. Nu-i asa?
Mult noroc iti doresc.

Mergi la inceput