Bebei cu alergii (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

quote:
Originally posted by simonacip

Buna fetele...Gama, Ramo, Anca, Nastasika
Pupici tuturor.
Noi am fost bine....... pina acum 2 zile. iar mucisori si putina raguseala. Nimic altceva, parca aseara a si tusit putin...nu stiu de ce; sa fie din cauza ca de ceva vreme ii dau dora 1/2 de singulaire jr.(asa mi-a recomandat pneumologul - pina implineste 2 ani sa-i dau doar 1/2) ii dau nurofen si panadol, si de azi am inceput si cu pufurile dimineata si seara, sa vedem care-i treaba.

Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu



Ce varsta are David? Lui Tavi (1,6ani) ii dau cate o pastiluta de Singulaire Jr. seara. Pneumologul mi-a zis ca acest medicament nu-l va impiedica sa raceasca ci doar nu va mai permite inflamarea bronsiolelor (de unde si weezing-ul). La noi nu cred ca a apucat sa-si faca efectul - ii dau doar de 2 saptamani.Ce pufuri ii dai?

Multa sanatate va doresc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Nastasika, david face 2 ani luna viitoare, deci modificarea de tratament a fost practic doar pentru o luna. Dar am facut-o. ii dau deja singulaire-ul de 2 luni si parca nu mai sesizez wheezingul cu aceeasi intensitate.
pufurile: Ventolin si Becotide, la interval de 5-10 minute unul de altul.
sa vad efectul. Eu am vrut sa-i dau inca de acum 2 zile cind am observat ca are mucisori si reguseala, dar am ascultat de sot si rau am facut ca nu i le-am dat. el tot imi spune ca respira greu din cauza ca are nasul infundat si ca se incapatineaza sa respire pe nas si nu pe gura...spune ca daca intr-adevar n-ar putea respira, nu ar putea nici macar pe gura(dar el poate). Eu nu cred ca are dreptate.

Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

BUna ziua la toata lumea!
Natashika, imi pare tare rau de copilas, stim toate prin ce controverse treci tu!Asa cum ti-am mai povestit, Matei de la 1 luna a facut bube de la lapte, la voi e si mai rau ca face diaree, trebuie sa mergi la un alergolog bun caruia sa-i povestesti.Uite, eu iti pot spune doua doctore alergolog, la una am fost cand avea matei 1 an dar n-am continuat(e de la spit.V.Gomoiu) iar a doua este Dr.Radu de la MAlaxa(la care intentionam sa mergem), care ar fi disponibila din oct/nov.Da-mi de stire si-ti trimit numerele de mobil.Eu cred ca iti poate sugera o schema de tratament si eventual un pneumolog la care sa mergeti.

POZE MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

Ramona are dreptate, in primul rand cand avea bube tr.sa schimbi laptele, noi asa am facut de la 2 luni, de la noi putere, l-am trecut pe humana sl, unii copii si la soia faca alergie, nici o problema, poate trai si creste sanatos si fara lapte, sunt multi copii care nu beau.Cat despre tusea sufocanta, trebuie sa mai consulti alt doctor, dupa parerea mea.
Simona, voi ce faceti?Matei a inceput sa tuseasca de dim, dar tuseste cu ....ecou in piept, astept sa vedem cum evolueaza pana diseara.I-am dat dim eurespal si zice bona ca nu s-a agravat, e mai bine.Mi-e groaza sa mergem iar la dr.,mai ales ca nu avem un pediatru"dedicat" si tr.sa-l duc la garda la spital ca sa-l asculte la plamani.
Ramona, stii ca si noua ne-au zis doctorii ca nu e alergic la lapte, si acum ne zic tot asta, si cand avea 4 luni imi dadeau tot felul de diagnostice tampite, numai alergie nu, am incercat atunci sa-i facem ige-uri,etc, dar de 2 ori i-am luat sange din vena si s-au spart hematiile asa ca nu a putut fi folosit si-am renuntat caci nu ma mai tineau nervii.

POZE MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

gama...si noi suntem pe cale de a raci cred...la voi a inceput direct cu tuse??David n-a racit niciodata direct cu tuse, ci mucisori si raguseala...ma gindesc ca o fi si din cauza vremii asteia...Ti-am spus, noi vrem sa facem vaccinul antigripal. astept sa vad cum se simte azi cind ma intorc de la sv...ma rog sa fie bine..

Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

si eu ma gandesc sa-i fac vaccinul, o sa vb. maine cu medicul sa vad ce spune. Pe fetita am vaccinat-o anul trecut (1,10ani)si acum il va face la cresa (cred ca maine vine doctorita - sper sa-i consulte cu atentie inainte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamaria_luiza spune:

Nastasika imi pare tare rau ca iar ai probleme cu Tavi. Te-ai mai documentat in legatura cu testul indicat de Rox - Phadiatop Infant? Stie cineva de la topicul asta despre acest test? L-ati facut? Eu abia am reusit sa citesc foarte putin despre acest subiect dar din cate am inteles (sper sa nu gresesc)poate indica la ce e alergic copilul. Inca ceva, 12kg la 90 cm mi se pare super; Tavi e un copil voinicut. Rares avea la ultimul control 13.5 kg si 87cm, nu m-am gandit ca e prea gras, ii multumesc lui Dumnezeu ca mananca bine, asa a fost de la nastere, s-a mentinut pe curba lui de crestere si nu ne-am ingrijorat din cauza asta. te mai asteptam la prichindei.

Rares al meu are o hipersensibilitate a cailor respiratorii inferioare; nu a fost diagnosticat cu nici o alergie si refuz sa accept ca este predispus la astm pana la varsta de 3 ani cand se pot face investigatii complete. Acum e sub tratament cu Singulair (o pastiluta/zi), are efect...anul trecut a facut puf cu corticosteroizi.

Din cate stiu eu corticosteroizii administrati sub forma de puf nu au (aceleasi) efecte secundare ("umflat") ca atunci administrati pe cale orala sau im, iv.

Multa sanatate copilasilor bolnaviori! si nervi de otel mamicilor!



Oana si Rares(14.04.2005)

poz(n)ici
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66292" target="_blank">Rares, "os domnesc"
varsta lui Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

S-au scris multe...
Nastasika - ceea ce descrii tu pare a fi apnee. Nu e in regula sa patiti asa sub tratament. Trebuie sa gasiti altceva. Mie dr. mi-a spus ca fiecare raspunde in felul lui. Chiar daca e vorba de aceeasi substanta (corticosteroizi), copilul poate raspunde bine la medicamentul produs de o firma - dar nu la altul. Sa va prescrie altceva.
Alexandru avea cam trei ani cind i-a facut testul la oxigen, dar se poate face oricind. Ii pune o masca pe fata prin care copilul respira cam un minut. Nu retin exact, dar nu e mare filozofie.
Antibiotice am luat si noi multe, unele nu mai functioneaza. Doctorii nu pun diagnosticul corect si trateaza alergia ca pe o infectie.
E la fel si cu Singulaire, unii copii raspund mai bine la tratament decit altii. Nu stiu de ce.

Simona - oanamaria a explicat bine. Corticoizii administrati pe cale orala sau im, iv sint mult mai nocivi. In felul asta copilul primeste dintr-o data echivalentul de corticosteroizi a 6 luni - un an de pufuri. Citeodata insa nu ai de ales si trebuie administrate sa scoti copilul din criza. Pufurile trebuie administrate la doza minima.

De cite ori pe zi administrati aceste pufuri? Noi aveam doua - unul de intretinere (l-a primit o data sau de doua ori pe zi, in functie de cum era copilul) si unul de urgenta, cu albuterol.

Gama - noi am fost la dr. Radu dar eu nu am fost multumita.



The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am vrut sa mai spun ca nu e bine sa administrati corticosteroizi pe cale orala, im sau iv de prea multe ori. Daca un copil primeste acest tratament de trei ori pe an afecteaza cresterea copilului (nu stiu daca ireversibil, studiile nu sint clare).
Copiii care sint sub tratament cu corticosteroizi au nevoie de supliment de calciu - corticosteroizii reduc densitatea oaselor. Dati-le suplimente de Calciu si magneziu. Se pare ca magneziul are un efect benefic la astmatici/alergici.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am vrut sa mai spun cite ceva despre teste. Nu sint intotdeauna relevante si e imposibil de detectat toate alergiile cu mare precizie.
Alexandru avea IgE la lapte marit cu poate 10-15% peste limita. IgE total era insa dublu peste limita. Deci el e sensibil si la alte cele, nedepistate. Nici nu exista teste pentru fiecare chestie la care copilul e sensibil...
Cel mai bine e sa descoperiti singure alimentul "vinovat" (daca e vorba de o alergie alimentara) - urmind o dieta prin rotatie.
In rest tratati copilul ca si cind e alergic la praf, chimicale etc. Aceste schimbari vor fi benefice si pentru copil si pentru voi.
In plus, citisem ca IgE marit nu inseamna neaparat si simptome si invers. Oricum, nu indica severitatea simptomelor.
Intr-adevar, la ultimul test (am facut doua in total - unul cind am depistat alergia la lapte si altul anul trecut) IgE total era tot mare. Dar Alexandru - Doamne ajuta - nu a mai avut simptome in ultimul an. Dar testul la lapte a iesit bine.
Daca vreti faceti testele obisnuite, in scop orientativ. Eu nu cred ca e nevoie sa dati atitia bani pe testele astea complicate.
Eu una banuiesc laptele de foarte multe rele. Tot citesc pe forum de copii care au probleme respiratorii (se ineaca cu mucisori etc.). Parca mi-e jena sa scriu tuturor despre lapte, sa nu par nebuna sau obsedata. Dar dupa mine cind un copil mic are probleme laptele e primul lucru la care ma gindesc.
Daca asta a fost problema noastra am citit cit am putut de mult si in romana si in engleza despre lapte. Am vazut ca unele studii fac legatura si intre ADHD si lapte. Apoi cu toate stim ca la raceala nu se recomanda laptele ca produce secretii. Pentru copilul mic e singurul aliment. Sintem ceea ce mincam. Daca laptele nu face bine copilului - el are de suferit.
Poate patesc si eu ca Oprah - au dat-o in judecata producatorii de carne de vita. Noroc ca nu sint asa faimoasa sa ma atace producatorii de lapte!
Sper sa nu supar pe nimeni, eu imi dau doar cu parerea dupa experienta prin care am trecut eu. Fiecare situatie e diferita si fiecare procedeaza cum crede.
The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput