Bebei cu alergii (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Am vrut sa mai spun ca nu e bine sa administrati corticosteroizi pe cale orala, im sau iv de prea multe ori. Daca un copil primeste acest tratament de trei ori pe an afecteaza cresterea copilului (nu stiu daca ireversibil, studiile nu sint clare).
Copiii care sint sub tratament cu corticosteroizi au nevoie de supliment de calciu - corticosteroizii reduc densitatea oaselor. Dati-le suplimente de Calciu si magneziu. Se pare ca magneziul are un efect benefic la astmatici/alergici.

The best thing you can do for your children is to love your wife.



In grupa asta intra si Prednison pastile? Tavi reactioneaza foarte bine la Prednison si a facut deja 3 tratamente de cate o saptamana cu acest medicament...ar fi trebuit sa-i dau calciu in timpul tratamentului? Stii cumva in ce sens e benefic magneziul pt astmatici? Se poate da fara un set de analize in prealabil? Daca da , de la ce varsta?

Scuza-ma ca te bombardez cu intrebarile, dar esti foarte amabila si informata...si profit..

Iti multumesc din suflet pentru informatii, sunt tare utile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

oanamaria- am mai citit de pe net despre phadiatop, dar inca nu am reusit sa ma dumiresc...si eu am aceeasi nelamurire...am mai intrebat pe aici, dar nu am primit inca raspus...

Am inteles ca weezingul ar aparea preponderent la copii mai grasuni, alergologul mi-a zis ca e si-o vorba la americani "fat and happy weezing"...(sper sa nu citeasca mamacita...)asa ca incerc sa-l pastrez pe Tavi la o greutate normala, desi e foarte greu...e un gurmand...fura tot ce gasete de mancare si infuleca...


Nastasika, mamica de Ana (29.11.2003) si Tavi (21.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nastasika, prednisonul e nenorocit rau. Deja l-a primit de multe ori. Daca e rotunjor copilul, poate i se trage de la tratamentul asta. Copiii care primesc tratament cu prednison pot avea o fata cu aspect de luna plina. Mai apar stari de agitatie, poate da glaucom, osteoporoza.
Nu e de dorit sa primeasca micutul de prea multe ori acest tratament. In caz de urgenta nu ai de ales. Faptul ca el a avut nevoie pina acum de trei ori de prednison arata ca nu are un tratament bun de intretinere.
Dr. nostru ne-a calculat doza de prednison pe care a primit-o Alexandru in cinci zile. Era cam echivalentul unui an de pufuri! De asta functioneaza atit de rapid.
Trebuie sa gasiti un medic competent care sa va ajute si trebuie sa descoperi cauza. Prednisonul rezolva problema pe moment, la fel si pufurile. Crizele revin pentru ca nu indepartati cauza.
Si pufurile sint de mai multe feluri. Sint mai multe medicamente, mai multe substante de baza folosite. La noi a functionat mai bine un medicament numit Pulmicort. Substanta de baza e budesonide.
Trebuie sa aveti un medic stabil, care sa va ajute sa tatonati aceste medicamente. Fiecare copil raspunde diferit si aveti nevoie de cineva care intelege aceste grupe de medicamente si dozarea corecta. De obicei dureaza citeva incercari pina sa nimeriti doza si substanta potrivita.
Despre Magneziu... S-au facut studii care arata ca magneziul ajuta astmaticii. Persoanele cu alergii au nivel scazut de magneziu. Administrarea iv de magneziu in timpul unei crize de astm opreste atacul. Sint multe studii pe tema asta. Mai mult, majoritatea tratamentelor reduc nivelul magneziului deci suplimentarea e cu atit mai importanta.
E foarte important sa iei si alte masuri, s-a mai scris despre asta. Sa reduci chimicalele din alimentatie, praful din casa etc. Daca vrei iti scriu o lista. Chiar daca nu e alergic copilul la toate astea, macar organismul lui nu va trebuie sa lupte impotriva acestor factori nocivi acum cind e slabit. Sper ca nu fumeaza nimeni la voi in casa, asta ar fi nr. 1 pe lista.
Va urez numai bine. Cauta neaparat un medic sa te ajute. Mergi macar si la dr. Radu. A fost ok in faza de diagnostic, cu tratamentul ei nu prea am fost eu de acord. Sfaturile ei au fost in linie cu tratamentele din America. Nu a pus mare accent pe schimbarile de zi cu zi, care mie mi se par cele mai importante. Tratamentul cu corticosteroizi dupa mine acopera problema si atit. Sint un rau necesar, nu pot fi eliminate. Tratamentul asta mi-a dat timp sa ma dumiresc si sa caut alte solutii. Incet-incet l-am redus cu de la noi putere si nu dupa mult timp am reusit sa renuntam la el. Am mai folosit o vreme inhalerul de urgenta cu albuterol (nu des) si in ultimul an nu am mai avut nevoie deloc de tratament.
Continui cu alimentatia sanatoasa si evitam chimicalele, oridecare ar fi ele. In alimente, produse de curatat etc.
Aoleu, cit am scris! Si ar mai fi. Sint multe suplimente pe care le-am dat copilului. Pina acolo mai aveti un pic, trebuie sa gasiti un tratament adecvat.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

'Neata!

Ma bucur nespus ca sunteti asa de vorbarete;imi si amintesc de zilele cand ma uitam la subicet si speram sa nu fie sters din motive de lipsa de interese si acum am ajuns deja la cap2.Felicitari

Noi ne ceream scuze pt apsenta prelungita,dar a trebuit sa ne mutam de la fosta locuinta si pana am gasit ceva dragut,nu am avut evident si net.Acum cred ca ne-am stabilizat si aveam deja internet,nu am mai pierdut timp cu instalat si alte formalitati.

Va multumesc ca v-ati gandit la noi.Suntem in regula,Matei s-a stabilizat cu burtica si cred ca astazi ii face si ROR-ul,am si emotii.In rest am gasit in Carrefour placintele de orez expnadat si cereale-orez expandat,iar in Cora am gasit niste cereale orez cu porumb expandat,si niste felii de cereale:porumb,orez si hrisaca.Asa ca suntem multumiti,ca are si Matei ce sa rontatie toata ziua si mai ales cand mai iesim.

In rest va doresc multa sanatate si ne mai auzim ca acum ma pregatesc de plecare ca am programamre la oftalmolog si apoi serviciu;insa ne vom "auzi" mai des

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

ramona spune-mi si mie, te rog, ce inseamna tratament de intretinere? doar singulaire-ul spre ex, pe care i-l dau oricum in fiecare seara, sau si pufuri? spune-mi cum e la tine, ca desigur nu e la fel in toate cazurile.

Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

BUna ziua tuturor, Pisicutza, felicitari pentru mutat si mai ales ptr "stabilizat", noi stam de trei ani in ac.loc si tot nu simt ca m-am "stabilizat"!!!Ma bucur ca Matei este sanatos.
Matei al meu a racit de 2 zile, in ac.dim.am fost la dr.cu el sa il asculte la plamani ptr ca tuseste urat si se-aude din piept, iar eu cum sunt mama nebuna m-am gandit la rele.Asa ca am fost la cam.de garda unde nimeresti niste tineri rezidenti care mi-au dat diagnostic de laringita acuta, dar am asteptat si un medic ORL, care ne-a infirmat diagnosticul si-a zis sa-l las in pace ca e doar racit!!Medicul lui de fam.este intr-un cartier destul de departe, iar noi locuind la 5 min de spital....prefer sa merg acolo, dar azi m-am suparat si l-am abonat la Medicover, serviciul pediatrie fiind in P-ta Victoriei.
Oanamaria, despre phadiatop am intrebat eu la Medicover acum 1/2 ani, mi-a zis d-ra de la laborator ca nici ea nu recomanda testele inainte de 3 ani, si ca nici acesta nu e indicat pentru copii care sunt sigur alergici, ca ar consta in testari pe grupe de alergeni, nu pe fiec.alergen.
Ramona, merci ptr.sfat vis-a-vis de dr.Radu, mie mi-a fost recomandata, asa cum mi-a fost si dr. Filip, de care toata lumea e f.multumita.Dar dupa cum v-am mai zis eu astept sa mai ....creasca Matei, la doar 2,2 ani cata are acum.......
Apropo, si Matei avea dim 15 kg imbracat, deci 14 reale, si 95cm, asa ca pare slab dar nu e.De mancat mananca destul de mult/bine, exceptand laptele care este de soia si care probabil mai blocheaza acumularea masei corporale...
Natasika,trebuie sa mergi la un medic, sa gasesti pe cineva care sa-i inspire incredere si sa incerci sa tii cont doar de parerile lui, tot ce vorbim/sfatuim noi aici sunt informatii acumulate in timp scurt si procesate in timp lung, asa ca ia-le ca atare!!!

POZE MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

Natasika, si Matei a luat prednison cand avea....4 luni, si 6 luni!Stai linistita,ca noi am facut si tratam.cu Flagil tot atunci, ptr ca dr. a considerat necesar sa-l diagnosticheze/trateze de geardia la ac.varsta.E adevarat ca sunt pacatoase toate medicam.si cosmeticalele,si detergentii,si tot mediul in care traim!!!Asta e, ne vom obisnui odata sa acceptam "dezvoltarea societatii"ca pe ceva bun.

POZE MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:


Ne primiti si pe noi in clubul vostru (din pacate).Abia azi v-am descoperit
Fetita mea este alergica la samburii de la fructe .Pana acuma am descoperit doar la kiwi si struguri.Asta primavara cand i-am dat capsuni nu mai stiu daca i-au aparut bubite
Acuma sunt naucita ca sapt trecuta i-au aparut alte bubite si nu stiu de la ce, ca fructe din astea nu i-am dat, in schimb i-am schimbat laptele.Offff si numai ce ii trecuse...

Multa sanatate -ici



www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia

"Nu-ti fie teama ca vei muri, ci ca nu ai inceput sa traiesti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

Buna Mihaela, nu te speria, aceste alergii sunt usor de monitorizat, pur si simplu excluzi acele alimente cu seminte, daca asta ai observat.De ex.si rosia poate fi pacatoasa.Nu ai zis ce varsta are bb-ul.

POZE MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Amalia, fetita mea, abia ce a facut 2 ani.
La rosii nu a facut si a mancat mai toata vara.Si am si fost cu ea la cel mai renumit alergolog (cica) din Bacau si...vorba aia, "m-am dus bou si am venit vaca", mai rau m-a ametit...



www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia

"Nu-ti fie teama ca vei muri, ci ca nu ai inceput sa traiesti."

Mergi la inceput