Bebei cu alergii (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Nu stiu ce sa zic... Ce poate fi daca a avut probleme de la doua luni? M-am gindit ca la virsta aia te gindesti intii la lapte. IgE total l-ati facut, cum a iesit?
E bine ca face tratament, dar ideal ar fi sa vezi care e problema si sa incerci sa elimini cauza.


The best thing you can do for your children is to love your wife.



da, IgE-ul este bun...dar cum se manifesta alergia asta la lapte? Eu m-am gandit ca nu ar fi alergie la lapte pt. ca atunci la 2 luni cand mi-a facut prima bronsiolita nu a avut nici un alt semn de alergie...bubite sau altceva. Acum nu stiu ce sa zic...daca IgE-ul e mic nu inseamna ca nu e alergic? Am fost la mai multi medici, dar nimeni nu mi-a explicat exact care e cauza acestor bronsiolite, mi s-a spus doar ca este predispus la astm bronsic si de aceea urmeaza acum tratamentul cu Singulaire.Problema mea cea mai mare este acum sa aflu care este cauza acestor bronsiolite repetitive...si care-i treaba cu bubitele astea, daca nu e alergic de ce face bubite?

Nastasika, mamica de doi ingerasi: Ana (29.11.2003) si Tavi (29.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nastasika, gama are dreptate. Si virozele pot da asemenea reactii cutanate. Vezi daca persista si dupa ce trece boala.
Nu e in ordine ca face atitea bronsiolite. Cit are acum copilasul? Ce alimente primeste?
Daca e mai mic de un an jumate e putin posibil sa fie sensibil la praf, mucegai, alti alergeni de genul asta. Astea vin mai tirziu putin.
Digestiv cum e? Desi la noi nu au fost manifestari de genul asta. Alexandru avea citeodata fata mai rosie si mai lucioasa. Am mai citit ca lobul urechii se face mai rosu. Alt semn de alergie ar fi cearcanele.
Daca e mic si inca primeste numai lapte incearca sa il inlocuiesti o vreme cu lapte de soia sau de orez. Nu stiu ce variante sint in Romania. Chiar daca rezultatele analizelor spun altceva. Urma copilul vreun tratament cind ati facut analizele?
Astmul prin natura lui e alergic, deci ceva e acolo. Important e sa vezi despre ce e vorba.
Clar veti avea probleme o vreme la aproape fiecare raceala. Trebuie sa intervii repede si bine cu tratament de fiecare data, sa nu se complice. La noi tot asa a fost.
Multa sanatate.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Intrebai de bronsiolita - e de natura virala, de obice RSV e de vina... E frecventa la copiii sub doi ani, se spune ca apare mai des la copiii predispusi la astm. De asta ti-o fi spus si medicul acest lucru. Mai poate fi data si de alti virusi, dar de obicei asta e vinovatul.
E foarte usor transmisibil acest virus, dar ii afecteaza cel mai tare pe copiii sub doi ani. Nu lasa prea multe persoane sa vina in contact cu copilul si oricine vine in contact direct sa se spele intii pe miini.
Mi se pare ca au aparut si niste vaccinuri, nu stiu daca sint si in Romania.
Eu nu am inteles bine. Cind copilul nu are bronsiolita are vreo problema care sa te duca cu gindul la alergie? Daca simptomele apar exclusiv in timpul bolii s-ar putea sa nu fie vorba de asa ceva.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_emanuel spune:

Ramona, eu nu am avut probleme niciodata, dar nu ma mir de nimic. De fapt nicaieri nu ai garantii. Ma gandesc ca totusi vand foarte mult si nu au cum sa se strice. Totusi, am luat de la Carrefour, si astia vand mult carne proaspata si imputita..cica valabila 3 zile, taiata in ziua aceea...mirosea de m-am ingrozit. Asa ca garantii nu mai am nicaieri

Gama, daca nu face nimic de la M&M 3/zi este o portie super rezonabila. Incearca bomboane de gat fara mentol (pont de la Ramona) sau vitamina C...eu i-le dau drept bomboane.

Copilul meu este deja expert...trebuie sa ma mandresc. ieri seara il intreaba pe tati "Ale cololanti?". Cred ca m-a auzit de atatea ori incat stie cat mine.

Si tot ieri ma intreaba "Mami de te nu fac acadele fala acualele (varianta personalizata de coloranti)?". Nici eu nu stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Tavi are acum 1,6 ani si e un gurmand prin definitie...se vede pe el ( are 12,5 kg si 90 cm).

Am citit foarte multe despre bronsiolita, stiu ca in principal de data de acest virus (VSR) si ca este extrem de contagioasa, insa nu si in cazul nostru...eu mai am o fetita in varsta de 2,11 ani si nu a luat-o niciodata,desi raceste si ea destul de des, deci clar nu e transmisibila, nu se datoreaza unui virus....Nici ereditar nu e, nu am avut cazuri de astmatici in familie...mi s-a spus ca ar fi pur si simplu genetica sensibilitatea lui la nivelul bronsiolelor(vasele pulmonare)...

Este foarte sensibil la burtica, adica a facut de multe ori diaree urata de tot..

Nu mananca doar lapte, dar nu am reusit sa fac vreo legatura intre alimentele primite si diaree sau bronsiolite

Unele bronsiolite au debutat si cu diaree, dar nu toate...

Acum stau si ma gandesc la intrebarea ta si mi-am adus aminte ca la 2 saptamani a facut o forma foarte urata de piodermita care i-a trecut extrem de greu, era plin de bube mititelu'...tot nou-nascut s-a umplut de bubite si atunci am ban-uit o alergie l-a detergent, i-am spalat o perioada hainutele cu detergent special, dar apoi a fdost bine...

Cand i-am facut analizele facea aerosoli cu flixotidesi avusese febra, nu stiu daca e relevant..

S-ar putea ca bubitele sa fie cauzate de viroza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Daca era sub acel tratament se explica de ce au iesit atit de bine analizele. Ele se fac la o anumita perioada dupa intreruperea tratamentului (depinde ce a luat). Alexandru nu mai luase de vreo luna nici Claritin cind a facut analizele. Altfel le faci degeaba.
Incearca totusi cu laptele. E mai simplu. Altfel ar trebui sa elimini unele alimente prin rotatie. E foarte greu de depistat odata ce primeste alimente complexe. Dar daca debutul a fost pe cind singurul aliment era laptele - eu tind sa cred ca el e de vina. E mare consumator de lapte? Ca si asta cica e un simptom. Nu numai la lapte. Citeodata copiii sint atrasi tocmai de alimentele care provoaca alergie si le cer mai des. Poate si asta te ajuta.
Cred ca s-a mai spus asta, dar dintre alergiile alimentare 90% sint date de urmatoarele produse: alune sau alte feluri de nuci, peste (in special crustacee), ou (albusul), lapte, soia si produse care contin gluten. Gindeste-te in primul rind la astea.
Incearca sa depistezi cauza si o sa fie mai bine copilasul dupa ce o si elimini. Unele din alergiile astea se rezolva de la sine cu virsta.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Da, intradevar e mare amator de lapte,iaurturi...incep sa-ti dau dreptate, in aceeasi perioada (la 2 luni) am inceput sa-i dau lapte formula...si bea cantitati uriase pentru varsta lui. Eu nu m-am gandit pana acum la posibilitatea existentei alergiei la lapte, ma gandeam ca se manifesta intr-un anumit fel, cu bubite ceva....

Si copilul tau a avut bronsiolita?

Iti multumesc din suflet pentru sfaturi Ramona J, cateodata unele lucruri sunt atat de evidente, dar nu putem sa le vedem pur si simplu si atunci e tare bine cand exista cineva cu care sa impartasim opinii si care sa ne deschida ochii...multumesc mult inca o data ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Noi am depistat foarte tirziu nenorocita asta de alergie. Pur si simplu nu mi-a trecut prin cap!
Cit a fost foarte mic l-am trecut intr-adevar pe lapte de orez pentru ca il durea burtica. Nu m-am gindit ca e alergic, mi s-a parut mai mult o masura de precautie. Apoi l-am trecut pe formula obisnuita si nu mi s-a parut ca e o problema. Apoi am trecut la lapte de vaca putin inainte sa implineasca un an. Ii placea foarte mult si eu eram bucuroasa. Desi minca ok solidele, bea lapte si ziua iar noaptea se trezea la 3-4 ore si topea o sticla de lapte. Doctorii ma certau dar nimeni nu s-a gindit ca e vorba de alergie.
Cam pe cind era de virsta fiului tau au inceput primele "raceli". Apoi nu se mai terminau, era apneic in somn... In final a facut si niste crize de astm in toata regula.
Eu mergeam cu el la medic si de doua ori pe saptamina si le descriam cu lux de amanunte simptomele dar degeaba. Am fost si la mai multi ORL-isti ca ma gindeam ca sint polipii de vina. In paralel cautam pe internet tot felul de informatii, cred ca asa am si descoperit DC.
Pina la urma am schimbat brusc pediatrul si cum am intrat pe usa la noul medic mi-a spus ca are wheezing. I-a masurat nivelul oxigenului - era sub 90% si a raspuns imediat dupa ce l-a pus la nebulizer. Diagnostic - astm. Crizele de apnee mi-a explicat ca le facea de la "post-nazal drip". Adica ii picurau secretii in git in timpul somnului. A fost un cosmar! Pentru asta ne-a dat un tratament cu Augmentin de trei saptamini. A fost bine o vreme dar problemele au reaparut si dupa vreo doua luni a facut din nou criza de astm.
In final am tras-o asa citiva ani, chiar si dupa ce am depistat alergia la lapte. Intre timp devenise sensibil la tot felul de alte chestii. Reactiona la tartrazina, fum (de tigara, afumaturi, gratar...), la orice raceala se complicau lucrurile...
O vreme a luat pufuri zilnic apoi am hotarit sa le eliminam cu de la noi putere. Copilul se umflase de la corticosteroizi, nu arata deloc bine.
Am trecut la un regim cit mai sanatos de viata: am eliminat pe cit posibil alergenii din casa si mai ales din camera lui, unde dormea. Nu i-am mai dat alimente cu potential alergen si laptele l-am scos brusc si definitiv (cel putin vreo doi ani n-a primit lapte). Cit s-a putut fara conservanti, coloranti... Multe alimente proaspete, mai ales fructe si salate. Salata i-o dadeam aproape la orice!
In plus i-am dat si tot felul de suplimente.
Anul asta a fost primul an bun, fara probleme. Cam de vreo doi ani incoace am inceput sa vad o usoara imbunatatire, dar abia anul asta a fost mai bine. Luna trecuta a implinit sapte ani.
Cum spui si tu, citeodata lucrurile sint evidente si totusi nu le vedem. Apoi ne miram cum de ne-a scapat? Eu m-am simtit mult timp vinovata ca nu mi-am dat seama ce e cu el. Dar sincer, nu ajuta la nimic. In starea aia nu ii eram deloc de ajutor.
Alexandru nu a avut bronsiolita. In afara de colicile de la inceput nu s-a imbolnavit deloc pina dupa un an. Dar si cind a inceput!
Nu stiu sigur daca la voi e vorba tot despre o alergie la lapte. Poate experienta mea te ajuta sa iti dai seama daca exista asemanari. Eu m-am gindit doar ca la virste mici daca e vorba sa fie o alergie - cam asta e problema, cu laptele.
Scoate-l cu totul cel putin o saptamina si vezi ce se intimpla cu copilul, cum ii merge dupa citeva zile. E cel mai bun test.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Buna fetele...Gama, Ramo, Anca, Nastasika
Pupici tuturor.
Noi am fost bine....... pina acum 2 zile. iar mucisori si putina raguseala. Nimic altceva, parca aseara a si tusit putin...nu stiu de ce; sa fie din cauza ca de ceva vreme ii dau dora 1/2 de singulaire jr.(asa mi-a recomandat pneumologul - pina implineste 2 ani sa-i dau doar 1/2) ii dau nurofen si panadol, si de azi am inceput si cu pufurile dimineata si seara, sa vedem care-i treaba.
Ramona, sa va fie de bine concediul....m-ai ingrijorat cind ai spus ca baiatul tau s-a umflat de la atitia corticoizi...deci pufurile pot avea si acest efect advers...nu m-am gindit...
nici eu nu mai stiu ce sa zic, nu vad legatura intre simptomele astea si oarece alimente...dar ma intreb: daca o fi totusi?
gama, eu ii voi face antigripalul, acum astept sa vad cum evolueaza ...spre mai bine sau doamne fereste - spre mai rau?
sa vedem, va tin la curent...Eu am o multime de deadlineuri la sv, intru mai greu.

Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Tavi tuseste din nou foarte rau...mai ales noaptea.Are si ziua cateva crize de tuse, dar noaptea e dezastru...doarme mititelu' cu funduletul in sus de teama sa nu se sufoce.Tusea e destul de ciudata...i se blocheaza respiratia si bufneste in crize de tuse..spun crize pt ca nu tuseste doar o data, o tine lant si nu respira si se inroseste tot...mi-e asa mila de el. Apneea se refera doar la oprirea respiratiei fara a fi urmata de tuse? (scuze pt nestiinta). Tusea asta a lui nu o pot caracteriza in vreu fel..nu e nici productiva, dar nici uscata..se aude profund din piept. Acum ii fac din nou aerosoli cu flixotide, dar nu remarc vreo ameliorare...maine vom merge iar la medic. Are iar respirul acela prelung, deocamdata fara weezing...tare as vrea sa gasesc si eu medicul ala care sa ne dea de leac...toti spun acelasi lucru, dau acelasi tratament, desi le explic ca nu raspunde la el(flixotide, ventolin)...sunt asa de necajita. Ma gandesc sa intreb medicul despre o radiografie pulmonara.

Ce varsta avea baietelul tau cand i-a masurat nivelul oxigenului?

Fosta mea pediatra a bagat atatea antibiotice puternice (zinnat, augmentin)in Tavi incat acum nu prea mai au vreun efect - s-a intamplat sa-i dau si o luna diverse antibiotice fara efect.

Ma omoara chestia asta, ca nu reusesc sa-i dau de capat...asa am tinut-o si anu' trecut din toamna pana in primavara - bolnav din 2 in 2 saptamani - si cinci bronsiolite...

Mergi la inceput