recomandati-mi un psihoterapeut bun, va rog

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by giulia71

Fuguta , fuguta la psihiatru. Sunt medicamente atat de multe si diversiicate incat ti-l transforma intr-o "matza".
Mai bine traiesti cu o "matza" decat cu o fiara!


Sa auzim de bine ;)



tu vorbesti serios?
mai precis n-ar fi rau sa-l sedeze... si uite-asa a scapat de problema. o leguma nu-ti face nici un rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by alia_ro

Nu cred ca ai vazut un om transformandu-se la nervi in fiara, sa dea pana si cu picioarele, sa te tarasca de par prin casa si sa te stranga de gat.

Ba da, am vazut. Si din pacate numarul celor care au vazut asa ceva este mult mai mare decat credeam. Nu esti singura. Exista oamenii care stiu despre ce vorbesti si care te pot ajuta.

quote:
Originally posted by alia_ro
Te intreb: ce il retine langa mine? faptul ca are 30 de ani si nu mai gaseste proasta care sa il suporte?

Exact. E destul de greu sa gasesti o victima care sa accepte sa fie victima, iar lui genul acesta de relatie ii convine. Il mai retine puterea pe care o are asupra ta. Se simte puternic. Te poate controla prin frica pe care ti-o inspira, iar acest sentiment il hraneste. Probabil ca e singura situatie asupra careia detine controlul (sau asa crede), cea de acasa, si in felul aceasta isi refuleaza tensiunile create de lipsa lui de control in celelalte aspecte ale vietii. Lipsa de control in sensul ca nu poate stapani situatiile respective si ca urmare se simte victima si devine calau cand are ocazia.
Mai e si orgoliu. Cum sa recunoasca in fata celorlalti ca relatia lui e un esec, ca nu a reusit sa te dreseze ? Sa dai tu divort va fi o palma foarte greu de suportat de el, o mare umilinta si inteleg ca se raporteaza destul de mult la « prietenii » si imaginea pe care o transmite.

quote:
Originally posted by alia_ro
Medicamentele sunt ultima salvare. Poate daca ajutorul vine de la cineva specializat si acea persoana ii spune ca el greseste aici si eu acolo, se va trezi la realitate.

Nu iti fa iluzii. Psihoterapeutii nu pot face minuni, mai ales cu cineva care nu vrea sa depuna efort. Am incercat si aceasta solutie si nu a mers pentru ca de fapt intentia lui era doar de parada, era doar praf aruncat in ochii mei pentru a ma tine in continuare alaturi de el. Am vazut si un reportaj nemtesc despre cei cu probleme de acest gen si concluzia era ca de fapt nu exista vindecare. Poate exista ameliorare in cazul in care cel implicat doreste acest lucru si se straduieste, dar e de lunga durata. Era un barbat care facuse tratament psihoterapeutic timp de 10 ani si tot continua sa aiba aceasta problema de violenta, chiar daca atenuata. Pentru ca era ceva care se defectase inca din copilarie, o anumita perceptie a violentei, a respectului (sau mai degraba lipsei de respect) fata de fiinta umana.

quote:
Originally posted by alia_ro
Stiti care e cauza problemei asteia? Familia lui, educatia pe care a primit-o si modul in care s-a comportat taica-su cu maica-sa pe de o parte si taica-su cu el pe alta parte.

Probabil ca familia in care a crescut e la radacina problemei, dar esti sigura ca vrei sa iti sacrifici viata incercand sa il salvezi pe el de ceea ce este si fara sa ai certitudinea vreunui rezultat ?
Daca vrei sa salvezi pe cineva, salveaza-ti mai bine copiii ca sa nu ajunga si ei niste adulti defecti.

Amenintarea ca iti ia copilul o foloseste pentru ca stie ca iti poate provoca teama si sa te aduca din nou la mana lui: supusa si speriata.
Inteleg ca apartamentul iti apartine, deci vei avea unde sa stai cu copiii dupa divort, ai toate sansele sa nu iti poata lua copiii (discuta eventual si cu un avocat). Mai ales ca probabil nici nu ii vrea de dragul lor, ci ca sa te raneasca.

Ceea ce se intampla in cuplul vostru este probabil o lupta pentru putere : cine pe cine domina. Asta a invatat el ca trebuie sa fie o relatie si ca urmare incearca sa o aplice. Esti femeie, deci trebuie sa taci si sa inghiti si sa mai fii si multumita ca iti da atentie.

Spui ca nu isi dorea al doilea copil si ca te scoate direct vinovata de asta. Stiu ca ideea generala e ca femeia e cea care trebuie sa se ocupe de contraceptie. De ce ? Nu sunt doua persoane care participa la facerea unui copil ? Nu era acolo cand s-a intamplat ? Daca nu vroia cu nici un chip inca un copil nu avea decat sa foloseasca prezervativ sau sa se abtina. E la fel de raspunzator de asta ca si tine.

quote:
Originally posted by alia_ro
Eu nu am facut al doilea copil ca sa il tin langa mine, chiar imi doresc 2 copii si sunt convinsa ca ma voi descurca sa le asigur un trai decent si o educatie adecvata, cu sau fara el.

Daca iti doresti atat cat spui cei doi copii, ai grija de ei si fa-i fericiti. Te-ai gandit ca intr-una din crizele lui iti poate da un picior in burta (intentionat sau neintentionat) si sa pierzi sarcina ? Sau il poate zgaltai pe cel mic si acest lucru sa aiba repercursiuni grave asupra sanatatii si poate chiar asupra vietii lui ? La ce iti vor mai folosi dupa aceea vorbele lui de scuze daca nu se mai poate repara nimic ?

Daca ar vrea intradevar sa se trateze si i-ar pasa de voi, ar accepta sa stea departe pana cand isi rezolva problema de violenta. Ar intelege ca atata timp cat prezenta lui e un pericol pentru voi, nu are ce cauta acolo.

Iti doresc putere si curaj sa gasesti cea mai buna solutie pentru tine si cei pe care ii iubesti.


Sanziana & Marina (03/10/2004)

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Sanziana, multumesc pentru sfaturi, ai dreptate 200 %, iar observatiile tale sunt foarte pertinente. O sa ma gandesc f. bine la ce am de facut in continuare.
Stii la ce m-am gandit? Ca de fapt sunt de vina steroizii pe care ii ia, ca sa il "ajute" sa-si faca masa musculara. Printre efectele negative se numara si stari de nervozitate. Dar nu o sa vrea niciodata sa renunte la ei, deci cea mai buna solutie este sa il evit.

poze cu Vladut (07 nov 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Pai da, eu vorbeam cat se poate de serios, ti-o fi mila de vreo fiara care ajunge sa te "trateze" cu pumnii si picioarele?
Si daca citesti mai jos , se pare ca domnul e deja obisnuiti cu steroizii.
Numai bine

quote:
Originally posted by Jocelyn

quote:
Originally posted by giulia71

Fuguta , fuguta la psihiatru. Sunt medicamente atat de multe si diversiicate incat ti-l transforma intr-o "matza".
Mai bine traiesti cu o "matza" decat cu o fiara!


Sa auzim de bine ;)



tu vorbesti serios?
mai precis n-ar fi rau sa-l sedeze... si uite-asa a scapat de problema. o leguma nu-ti face nici un rau.


Everyone is entitled to be stupid, but some abuse the privilege.
Wedding anniversary




Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

giulia, Nu e vorba de mila, poti chiar citi ce scrisem in postarile anterioare, dar aceasta propunere mi se pare similara cu a-l otravi cu mana ta si e inacceptabil, indiferent cum ar fi el. Poti sa divortezi, nu sa-l aduci la stadiul de drogat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Depinde Jocelyn din ce punct de vedere privesti situatia. Mie mi se pare ca ar avea nevoie de medicatie psihiatrica. Nu-s experta, dar am mai citit si eu..., iar astfel de comportament nu se incadreaza in limitele normalului. In al doilea rand, haide sa nu mai privim psihiatria ca pe un "bau-bau", e foarte adevarat ca la noi nu s-a facut mai nimic in sensul asta.
Un psihiatru priceput ii poate prescrie o medicatie anti-agresiva, care sa-l calmeze, sa-l linisteaca!
Intradevar e si medicatie puternic sedativa la care pacientii ajung in faza de "drogat sau leguma", dar acest tip de tratament se aplica cazurilor severe (delir, agitatie, sevraj, etc) si pe o perioada destul de scurta.
Eu mi-am exprimat doar o parere si cred totodata ca multe nenorociri nu s-ar fi abatut asupra unor nefericiti daca se intervenea la timp...chiar si cu medicatie psihotropa.
Doamne ajuta si fereste-ne!

quote:
Originally posted by Jocelyn

giulia, Nu e vorba de mila, poti chiar citi ce scrisem in postarile anterioare, dar aceasta propunere mi se pare similara cu a-l otravi cu mana ta si e inacceptabil, indiferent cum ar fi el. Poti sa divortezi, nu sa-l aduci la stadiul de drogat.


Everyone is entitled to be stupid, but some abuse the privilege.
Wedding anniversary




Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

Eu nu inteleg de ce va ganditi voi la el si ce ar trebui el sa faca? Ea si copii nu au ce sa mai caute langa o asa fiinta...Si e clar ca si ea stie asta si de aia si vrea sa dea divort.Mai bine am incuraja-o sa-si faca curaj sa dea divort ca nu poate nimeni sa-i ia copilul, mai ales o asemenea bestie cu chip de om...Nici un judecator intreg la cap nu i-ar incredinta copilul.Ar trebui dupa o asemenea runda de "convorbiri" sa se duca la un medic legist,sa ia o adeverinta si cu aia in mana sa bage divortul si scapa repede de individ...
Este foarte greu sa-ti controlezi agresivitatea mai ales in asemenea conditii..cand sursa nervilor e mereu prezenta,cand o vede insarcinata cu un copil pe care nu l-a vrut,cand prietenii rad de el sau ii dau tot felul de sfaturi,cand EL o vede neingrijita si asa mai departe...

Exista si familie monoparentala si pot iesi din ea copii foarte reusiti.Un copil care tremura si care vede cum mama lui e abuzata ce sanse de reusita credeti ca are numai pt ca are si mama si tata?Hai,sa fim serioase!!! DIVORT!! Repede si fara sa te mai uiti in urma!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

Bine,fetelor,abtineti-va sa dati sfaturi de divort...mai ales ca sunt copii la mijloc..Asa se creaza alti monstrii care vor repeta ce au vazut in casa cu fata ta sau a altora dintre noi..daca ai fi mama unei fete batute si abuzata tot asa i-ai spune?Stai acolo si indura?

Eu am citit foarte bine ce vrea ea ,asta nu inseamna ca si este bine pentru ea si copii ei ceea ce-si doreste..desi tot din ceea ce a scris se deduce clar ca vrea sa dea divort dar ii este frica sa nu-i ia copilul(copii)..Poate ar trebui sa o ajutam sa inteleaga mai bine ce vrea...

Ea a mers din greseala in greseala tot sperand ca omul asta se schimba..S-a maritat cu el,a facut un copil,il face pe al doilea,este abuzata in fel si chip,copilul e deja afectat si traumatizat si voi ii spuneti stai acolo si lupta-te cu el..dar cu ce a gresit, frate?Nu exista viata fara barbatul ala abuziv?

Ei ii lipseste increderea in ea, in fortele proprii si de asta nu-si face curaj.Stiu ce vorbesc din pacate...Eu nu am fost abuzata fizic dar verbal...slava Domnului si am facut exact ca ea..Am stat,am tras,am sperat si cand nu mai puteam si ziceam de divort nu ma lasa..si eu nu aveam destula forta sa ma mentin pe pozitie si cedam..Si asa cum bine a zis cineva totul a durat pana mi-a gasit un inlocuitor..Ce fac acum?Imi musc buzele pt anii pe care i-ampierdut dar sunt fericita pt fiecare zi in care descopar ca viata poate fi si altfel,imi cresc copilul singura si respir "aer curat" in fiecare zi si-i multumesc (in gand) ca mi-a redat libertatea.La mine s-a terminat "frumos"..la ea cum va fi?


Oana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

In general, la sfaturi privind divortul ma abtin sa dau, mai ales cand e vorba de copii. Asa ca noi, incercam in legea noastra sa cautam o cale cum sa-l imblanzim pe sot.
Daca te uiti in titlul topicului, alia asta isi doreste, sa-si repare casnicia si nu sa divorteze. Noi am indrumat-o catre psihiatrie vazand ca sotul are iesiri (daca le putem spune asa) care nu se incadreaza intr-un comportament normal.
In fine, eu cred ca ea va face ceea ce e bine pentru ea si copilasii ei, eu cel putin asa ii doresc!

Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Eu chiar nu inteleg treaba asta... Sa ii dau sotului pastile sa nu mai dea in mine... Ca este nervozat de la alte pastile pe care le ia ca sa isi umfle muschii sa ma poata cafti mai bine...

Daca te bate cum spui ca te bate si daca baietelul vostru reactioneaza asa, nici o pastila de pa lume nu il va face pe al tau sotz sa fie bun, simtitor la situatia ta si dragastos!

Vrei al doilea copil? Spui ca esti in stare sa ii cresti frumos... Sufleca-ti miinile si ia-ti viata in hatzuri.

Copiii sint prioritatea ta!

Mergi la inceput