recomandati-mi un psihoterapeut bun, va rog

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

quote:
Originally posted by alia_ro

Ideea lui e sa i se recomande niste medicamente care sa il tina sub control, ca cica eu nu reusesc, ci din contra il provoc sa devina si mai agresiv, urmarile fiind tipete, lovituri, etc, chiar in prezenta celui mic, care in acele momente incepe sa planga si sa tremure. Poate in urma unei discutii sau mai multe isi da seama unde e problema... sau chiar tratamentul medicamentos sper sa il ajute. Ca de divortat nu vrea sub nici un chip...mi-a zis ca daca divortez imi ia copilul/ copiii.

poze cu Vladut (07 nov 2005)



Alia, nu vreau sa te sperii...si nici sa te dezamagesc, insa eu am trait asta MULTI ANI !
Am intentat o data divort si ne-am impacat pentru ca a promis sa se controleze...insa...nu a reusit astfel incat sunt iarasi in divort de data asta definitv !

ce pot sa iti spun....daca el este asa IMI ESTE FOARTE GREU sa cred ca cineva sau ceva il va schimba. Eu aveam cu sotul meu o groaza de discutii pe tema asta...si ii parea rau ca nu se poate controla insa la un moment dat nu m-auu mai ajutat parerile de rau ulterioare...ca dupa cum stii si tu si traiesti acum DOARE ...violenta indiferent de cum este ea ne arde pe suflet !

Si mie imi spunea ca eu il aduc in starea asta..insa CREDE-MA nu e adevarat. Cand cineva te aduce in stare sa il bati inseamna ca acel cineva te enerveaza doar cu prezenta.....si asa era. Uneori enervam prin simpla mea prezenta, fara sa scot un cuvant !

tu insa incearca sa rezolvi pasnic pentru a nu iti reprosa mai tarziu.
Cat despre copii....hehehe...nu ii da nici un tribunal lui !
Astea sunt amenintari pentru a te deruta pe tine !
Si eu am primit asemenea amenintari la prima tentativa de divort..insa cand a primit citatia si a vazut ca ma tin de cuvant...s-a mai potolit cu amenintarile ! Uita de asta ! Nu are sanse !!!!!!

Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

“Întelegerea trecutului ne determină abilitatea cu care intelegem prezentul.”


POZE FETE CUCUIETE
ANA ESTE ATAT DE MARE
DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Nu cred ca ai vazut un om transformandu-se la nervi in fiara, sa dea pana si cu picioarele, sa te tarasca de par prin casa si sa te stranga de gat. Te intreb: ce il retine langa mine? faptul ca are 30 de ani si nu mai gaseste proasta care sa il suporte? poate cu altcineva nu va face asa, dar e genul de om care o injura si pe maica-sa daca il enerveaza cu ceva. Nu imi amintesc cand am fost ultima data fericita...am devenit introvertita si ma subapreciez. Medicamentele sunt ultima salvare. Poate daca ajutorul vine de la cineva specializat si acea persoana ii spune ca el greseste aici si eu acolo, se va trezi la realitate. Nu spun ca vina ii apartine in totalitate, poate eu nu stiu sa tac atunci cand trebuie dar asta ar insemna sa accept ca numai el are dreptate. Dreptate impusa cu pumnul. Stiti care e cauza problemei asteia? Familia lui, educatia pe care a primit-o si modul in care s-a comportat taica-su cu maica-sa pe de o parte si taica-su cu el pe alta parte.

Oricum, apreciez daca mi-ati recomanda pe cineva care se ocupa cu asa ceva (consilierea cuplurilor cu probleme) si care a obtinut rezultate.

poze cu Vladut (07 nov 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by alia_ro

Nu cred ca ai vazut un om transformandu-se la nervi in fiara, sa dea pana si cu picioarele, sa te tarasca de par prin casa si sa te stranga de gat. Te intreb: ce il retine langa mine? faptul ca are 30 de ani si nu mai gaseste proasta care sa il suporte? poate cu altcineva nu va face asa, dar e genul de om care o injura si pe maica-sa daca il enerveaza cu ceva. Nu imi amintesc cand am fost ultima data fericita...am devenit introvertita si ma subapreciez. Medicamentele sunt ultima salvare. Poate daca ajutorul vine de la cineva specializat si acea persoana ii spune ca el greseste aici si eu acolo, se va trezi la realitate. Nu spun ca vina ii apartine in totalitate, poate eu nu stiu sa tac atunci cand trebuie dar asta ar insemna sa accept ca numai el are dreptate. Dreptate impusa cu pumnul. Stiti care e cauza problemei asteia? Familia lui, educatia pe care a primit-o si modul in care s-a comportat taica-su cu maica-sa pe de o parte si taica-su cu el pe alta parte.

Oricum, apreciez daca mi-ati recomanda pe cineva care se ocupa cu asa ceva (consilierea cuplurilor cu probleme) si care a obtinut rezultate.

poze cu Vladut (07 nov 2005)




Alia, inteleg ca pentru tine nu ai nici o pretentie, treaba ta. Dar, chiar nu ti-e mila de copilasul ala al tau? Nu ti-e mila de urmatorul copilas? Nu-mi vine sa cred!!! TREZESTE-TE!!! Vad ca in ecuatia ta intri numai tu si dorinta ta de a avea inca un copil cu bruta aia care iti este sot.
Ce speri tu ca va rezolva tratamentul ala cu medicamente? La cat e sotul tau de violent, doar daca primeste somnifere esti in siguranta(si nici atunci!!).
Cum poti sa iti doresti inca un copil care sa traiasca in iadul ala? Acum e faptul consumat, nu mai ai ce face. Dar nu pot sa nu te intreb: de ce?


" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

draga allia eu pe de o parte te intleg ca l iubesti clar de asta tii de relatia asta poate ac ar tb sa mergeti la psihoterapeut si va recomand la policlinica titan sa mergeti
nu ti dau sfaturi nu mi permit pt ca nu ar fii drept e viata ta dar daca vrei sa incerci mergi acolo

stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

quote:
Originally posted by himera

Draga Alia, imi dau seama ca te afli intr-o situatie tare urata, dar am senzatia ca inconstient agravezi si tu situatia.
Din cate povestesti tu, sotul tau este f agresiv,recunoaste ca are probleme, dar ceea ce obsevam noi este ca tu vrei sa-l trimiti numai pe el la control , desi am senzatia ca aveti toti trei probleme. De fapt este si normal ca acolo unde exista o persoana conflictuala toti ceilalti sunt afectati.
Ceea ce observ eu este ca tu nu iti dai seama ca alimentezi aceasta stare conflictuala prin faptul ca iei singura decizii f importante pt toti trei.
S-ar putea ca eu sa trag concluzii gresite, dar asta lasi sa se inteleaga din mesajele tale.
Eu inteleg motivele tale de a aduce asa repede inca un puiut pe lume, dar sa stii ca inca un copil nu il va linisti sa stea pe langa casa si sa fie mai atent cu voi ci mai degraba am senzatia ca il inversuneaza impotriva ta.
Parerea mea este ca ar fi bine pentru toti sa faci o analiza mai profunda a situatiei la care sa ajuns si sa incercati sa va vedeti fiecare partea lui de vina pt ca intotdeauna ambii parteneri contribuie la starea asta conflictuala.
De aceea sfatul meu este sa mergeti impreuna la un psiholog, sa vorbiti despre situatia in care va aflati,astfel incat impreuna toti trei veti hotari pe ce drum veti apuca.

iris




Iris draga, el dupa 9 ani a recunoscut ca are probleme, solutia cu tratamentul medicamentos a propus-o el zicandu-mi "sa caut pe internet niste medicamente care sa il linisteasca, sa il tina sub control", i-am spus ca nu pot face asa ceva, mai bine mergem la un medic cu care sa discutam intai, dar amandoi, mi-a spus ca nu are rabdare sa discute. I-am explicat ca numai o presoana specializata in terapia de cuplu poate sa stabileasca, pe baza relatarilor ambilor parteneri cine greseste si ce e de facut. Sunt convinsa ca si eu am partea mea de vina, si repet, sunt dispusa sa divortam, daca nu mai ramane nimic de facut, dar el refuza categoric, motivand ca acesti copii trebuie sa aiba alaturi 2 parinti, nu unul.

Ai dreptate la faza ca venirea pe lume a bebe 2 il inversuneaza cel mai tare si iti spun si de ce (in mintea lui):
-isi dorea numai un singur copil caruia sa ii ofere totul
-o sa ne fie greu dpdv financiar
-toti prietenii lui cu mai multi bani au un singur copil
-nu are rabdare sa creasca 2 copii (pe el il streseaza si plansul lui Vladut)
-e furios ca nu i-am cerut parerea inainte de a ramane insarcinata
-nu avem loc in 2 camere toti 4
-nu ne ajuta nimeni (desi mama e aproape in fiecare zi la noi, ca pe soacra-mea refuz eu sa o chem, ca dupa aia scoate okii si in plus cand il vede zice :"ce faci fa mamaie..." in gluma bineinteles...o data s-a repezit sa ii dea o boaba de strugure din fructiera si nu m-a intrebat daca are voie, daca fructele sunt spalate, ma intelegeti???)

Eu nu am facut al doilea copil ca sa il tin langa mine, chiar imi doresc 2 copii si sunt convinsa ca ma voi descurca sa le asigur un trai decent si o educatie adecvata, cu sau fara el.

poze cu Vladut (07 nov 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Alia,

Se pare ca esti pe puctul de a avea al 3-lea copil. Sunt multe familii cu 2 copii care au crescut in doua camere. E greu ce-i drept, dar nu ati fi singurii. E probabil si orgolios si vede ce au prietenii si voi nu. Daca tu ai ramas insarcinata planificat si el credea ca te protejezi, atunci are dreptate sa te intrebe de ce ai facut asta fara sa ii spui.

Eu cred ca atitudinea ta e corecta ca il sustii si e mare lucru ca a recunoscut ca are nevoie de ajutor. Incercati pana reusiti, nu cred ca e momentul sa divortati daca amenintarile ca iti iau copilul au fost facute la nervi nu la modul serios.

Daca ai un medic de familie deschis la minte intreaba-l si pe el unde sa mergeti.

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns himera spune:

Alia, sotul tau este f incarcat si doar in fata familiei isi permite sa se descarce 100% si de aceea isi permite sa se manifeste si sa isi descarce nervii asa cum simte, iar faptul ca nu vrea sa divorteze consider ca este doar o chestiune de timp ,pana isi va gasi o alta persoana pe care sa o considere perfecta in comparatie cu tine. De regula cam asa se intamla, ei nu sunt de acord cu divortul, deoarece lor nu le convine sa ramana singuri, le este frica sa fie abandonati si atunci spun ca nu vor sa traiasca copii fara ambii parinti, dar tot tu spui ca el vra sa ia copilul daca tu vrei sa pleci, deci copilul tot fara unul din parinti ar trai, dar atunci cand el este in avantaj totul este ok.
Eu poate sunt un pic cam dura, dar in felul acesta incerc sa-ti atrag atentia asupra modului sau egoist de a gandi, pe care tu s-ar putea sa-l vezi, dar sa-i oferi circumstante atenuante.
Daca reusesti sa mergi la un medic bun, cu siguranta el se va mai linisti, dar firea nu poate sa o schimbe nici un medicament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

Buna dimineata!

Da..scrisesem mai mult dar am pierdut postarea..
Ideea era ca nu-mi permit sa-ti dau sfaturi, dar ai foarte mare grija! Din lipsa de control se poate naste o tragedie!
E bine ca vrea sa mearga la terapeut. Daca te hotarasti sa ramai cu el si sa-l ajuti, cred ca n-o sa-ti fie deloc usor...
Dar in primul rind ai grija de bebe si de tine. Cred ca il cunosti si poti sa anticipezi "crizele" si sa nu stai in calea lui atunci.

Ai grija!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by himera

Alia, sotul tau este f incarcat si doar in fata familiei isi permite sa se descarce 100% si de aceea isi permite sa se manifeste si sa isi descarce nervii asa cum simte, iar faptul ca nu vrea sa divorteze consider ca este doar o chestiune de timp ,pana isi va gasi o alta persoana pe care sa o considere perfecta in comparatie cu tine. De regula cam asa se intamla, ei nu sunt de acord cu divortul, deoarece lor nu le convine sa ramana singuri, le este frica sa fie abandonati si atunci spun ca nu vor sa traiasca copii fara ambii parinti, dar tot tu spui ca el vra sa ia copilul daca tu vrei sa pleci, deci copilul tot fara unul din parinti ar trai, dar atunci cand el este in avantaj totul este ok.
Eu poate sunt un pic cam dura, dar in felul acesta incerc sa-ti atrag atentia asupra modului sau egoist de a gandi, pe care tu s-ar putea sa-l vezi, dar sa-i oferi circumstante atenuante.
Daca reusesti sa mergi la un medic bun, cu siguranta el se va mai linisti, dar firea nu poate sa o schimbe nici un medicament.

iris




In plus fata de ce ai spus, Iris, mi se pare revoltator cum el cere sotiei lui, victimei lui, sa "caute pe internet", tot ea!!!, medicamente care sa-l calmeze. Daca voia cu adevarat sa se schimbe, daca regreta ce face, apai dupa prima bataie si-ar fi pus fundul in masina si s-ar fi oprit la primul psihiatru. El de fapt nu crede ca e vina lui, da vina tot pe Alia si vrea totusi ca ea sa-i dea niste medicamente (probabil ca l-or durea si pe el mainile de la atatea lovituri:((

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Fuguta , fuguta la psihiatru. Sunt medicamente atat de multe si diversiicate incat ti-l transforma intr-o "matza".
Mai bine traiesti cu o "matza" decat cu o fiara!


Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput