recomandati-mi un psihoterapeut bun, va rog

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Si inca ceva... Esti insarcinata, iti doresc sarcina usoara si un bb sanatos.

Ai grija ca barbatii abuzivi devin mai abuzivi fizic in perioada sarcinii femeii. Nu stiu prin ce rationament bolnav, dar majoritatea lor isi intetzesc bataile in acea perioada. Ai grija mare de tine!

Daca da in tine, suna la politzie imediat, nu astepta al doilea pumn sau picior in burta!

Iti spun serios ca esti in primejdie mare! Apara-te si apara-ti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Alia, imi pare sincer rau de ce ti se intampla. E greu cand esti abuzata fizic si verbal sa mai ai incredere in tine ca o sa te descurci fara abuzator. Ca sa ai curajul sa faci pasul asta ai nevoie de un impuls din tine, sau ma rog, undeva sa se faca un click in capul tau.
E ushor de dat sfaturi de pe margina, e ushor sa comentezi din afara, dar doar tu stii prin ce treci. Nu pot decat sa ma rog la Dumnezeu pentru tine sa-ti dea putere, fortza si intzelepciune sa pleci, sa-ti iei viatza in propriile maini
Parerea mea sincera e ca n-are sens sa mai luptzi, pentru ca e o lupta care-pe-care. Si tu TREBUIE sa te gandesti nu numai la tine, ci si la copilashi. Si eu sunt o familista convinsa, sa stii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mediterana spune:

iti inteleg perfect teama, descurajarea, neincrederea in tine. omul asta te anuleaza ca fiinta umana.Tu meriti mai mult. priveste-te in oglinda, priveste-ti fiul in ochi.resursele tale chiar daca sunt pe terminate iti vor da curaj. Nu merita dupa atatea umilinte si suferinte sa-l mai numesti iubit sau tatal copiilor tai. nu-si merita numele. daca vrei sa te amagesti ca un psihoterapeut ar putea rezolva pregateste-te cu o multime de bani si ani de terapie, fara prpomisiunea unei rezolvari favorabile. din pacate, in Romania daca ai chemat politia ca te bate sotul i se da o banala amenda-(tot din bugetul familiei)apoi te bate din nou, eventual medicul legist iti da o hartie care atesta violenta...eu, i-as spune in fata: asculta, pana aici ca eu te omor.te calc in picioare, te strivesc ca pe un vierme, te otravesc, te transez si orice...
ori la bal, ori la spital. Hotarata! Daca tatal lui a facut o viata de infern mamei lui vrei sa se repete? Iarta-ma ca te intreb, de ce vrei sa te mai chinui cu el...ca de iubire dupa ceea ce face...ma indoiesc...nu stiu cati ani ai, nu stiu nimic despre tine dar sunt sigura ca meriti o viata normala, cu bune si cu rele, dar in nici un caz lovita, tratata ca o carpa, chinuita in fata copilului. parintii tai ce spun? ai curaj, ai curaj fiindca poti. schimba-ti viata. copilul tau oricum nu va uita chipul de fiara. inca ceva: nici un medicament nu-l ajuta de calmare cand ia superexcitante musculare-steroizi-si chiar daca!!! ce iti trebuie o leguma? isi bate joc.
nu te mai acuza pe tine, chiar daca ai avea nenumarate defecte, lipsuri etc...nimeni nu are dreptul sa ridice mana la tine! nimeni in lumea asta!
iti tin pumnii si iti doresc din toata inima sa scapi din infern.


mediterana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

"Revenirea" lui este probabila, dar suferinta copilului lor este sigura!

Vorbim aici de pumni si palme si tirit de par prin casa si picioare!!! Vorbim aici de un copilas de zece luni care tremura cind isi vede mama abuzata!

Pe ce ma bazez? Pentru ca el zice ca nu este bine, dar tot vina pe ea da... Citeste mai bine! Si ca salvare... vrea pastile!

Ea este insarcinata cu un bb'eu pe care el nu il vrea. Crezi ca o va mingiia pe burtica? Mie mi-e teama pentru ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Nu credeti ca o speriati mai rau pe Alia? Cum puteti sa spuneti asa usor "pleaca"? Voi asa ati face? Vai ce simplu, pana acu o vreme te iubeam acu hai sictir.

Omul are probleme, e clar. Dar a cerut ajutorul. Ei bine daca as sti ca sotul meu ma va da afara din casa cand eu ii cer ajutorul, chit ca l-am pocnit l-as parasi eu azi. Viata nu e roz si trebuie sa stii ca daca ai nevoie de ajutor exista cineva care sa te ajute.

Raman pe pozitia mea, Alia. Ca sa eviti agresivitatea lui ca intr-adevar nu ai de ce sa suporti sa te traga de par si alte dragalasenii explica-i ca la prima atingere se duce direct la maica-sa(daca il trimitia acu s-ar putea sa inteleaga ca vrei divort) si ca sa mearga dupa regulile tale daca vrea sa fie ajutat de-adevaratealea.

Am citit nu stiu unde cazul unui barbat care crescut intr-o familie abuziva desi el a jurat ca nu o sa dea in familia lui, cand copilul a facut varsta la care el fusese agresat a inceput sa dea in el. Lucrurile nu sunt asa simple si daca el pricepe ca e rau pe ce baza spuneti voi ca nu se va schimba niciodata? pe ce baza puneti voi diagnosticul?

Eu zic ca merita sa incerci.


You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

Draga Alia, pe mine ma doare cumplit si ma revolta cind vad asemenea abuzuri. Am fost foarte abuzata de parinti(in copilarie si pina mult mai tirziu). Am oroare de scandaluri, batai, injurii ..am oroare pina si de ridicatul vocii. Sint chiar exagerata, stiu.

Dar sa nu ma intind pe subiectul tau.. Vroiam sa-ti spun ca (desi mi-am promis demult ca nimeni nu ma va mai abuza vreodata) am vazut si eu fiara din sotul meu, a avut vreo citeva crize majore in 5 ani (cind bea).

La inceput eram mai ingrozita de figura lui de nebun decit de faptul ca ar lovi.. si se vedea ca mi-e frica.
Apoi am constatat ca-i face un fel de placere daca vede ca mi-e frica. De fapt nici nu lovea ci doar venea spre mine cu pumnii ridicati si cu figura aia de isteric (eram sigura ca in secunda urmatoare ma omoara).
Intr-o buna zi mi-am pierdut si eu controlul si l-am infruntat (de obicei taceam ca mi-era tare frica). Ne-am batut. Oi fi avut aceeasi figura de fiara ca si el, pentru ca s-a cam socat.
Ultima oara, la o cearta m-a luat in brate (cu aceeasi privire de nebun)si mi-a zis ca sare cu mine de pe balcon. M-am strecurat cumva din apartament si am chemat politia.
L-au luat si i-au dat drumul a doua zi cind i-au pierit aburii alcoolului. S-a intimplat acum vreo 7 luni, de atunci nu ne-am mai certat. Dar e intr-o continua perioada de proba. Si este ultima lui sansa inainte de divort.
M-am simtit cumplit de vinovata cind am chemat politia, cind l-au luat am inceput sa pling.

N-a vrut psihoterapie. Iar cu pastilele n-am rezolvat nimic pentru ca lua, sa zicem 6 odata, dupa care era "in nori". Efectul ar fi fost dependenta.Ne-am certat urit pe tema pastilelor, nu mai ia.
Eu merg la psiholog. Fara el (ca nu vrea). Si iti recomand cu caldura si tie. Te ajuta sa gasesti forta interioara, sa-ti clarifici gindurile. Vei stii ce sa faci in timp. Pentru ca trebuie sa iei o decizie.

Te rog din suflet, nu permite scandaluri in fata copilului macar. Eu am inteles de-abia tirziu cum m-au afectat abuzurile din copilarie. Cind am crescut putin (de la vreo 5-6 ani) incepusem sa ma bag intre ai mei ca nu mai suportam. Si ma bagam pentru cel mai slab pentru ca mi-era frica pentru el (si mi-o luam si eu).

Nici nu stiu ce sa-ti mai spun..te rog sa ai grija..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

Mai, oameni buni, hai sa fim un pic responsabili pt ceea ce vorbim intr-un caz atat de serios!!! Cum sa ramana, frate, acolo?Aici nu vorbim de sentimente, iluzii, ca e bine,greu ,usor sau cum o mai fi!Aici vorbim de viata a trei fiinte care stau langa o bomba cu ceas!Poate la ora asta fata asta e batuta cu picioarele in burta in fata micutului...Voi care o incurajati sa ramana acolo chiar nu va ganditi?

Omul ala e furios de viata pe care o are ..Degeaba ii da pastile daca nu se trateaza cauza(din punctul lui de vedere)...Iar el e furios ca e cu ea,ca are un copil cu ea si acum vine si al doilea pe care nu l-a vrut si ea i-l pune in brate...Multi barbati ar fi furiosi la o asemenea faza...Ca nu s-ar manifesta asa e alta problema...Motivul furiei si insatisfactiei lui e prezent constant in fata ochilor lui si alimentat de prietenii aia buni..NU are cum sa-i treaca !!!

Oricum vad ca nu a mai postat, sper ca e intreaga si sanatoasa si ea si copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Clover, din cate inteleg eu e vorba de lovit cu picioarele, tarat de par prin casa, strans de gat, un copil care asista la scene plangand si tremurand si tu vii si spui ca ea trebuie sa ramana acolo? Ca trebuie sa-l ajute?
Apropo de ajutor... el nu a cerut ajutorul, atentie. In primul rand, nu vrea sa renunte la steroizi desi stie ce efect au, asa ca nu prea are bunavointa in a remedia situatia. Apoi ii zice ei: cauta ne net calmante... adica ii arunca ei responsabilitatea, asa incat data viitoare cand o va STALCI in bataie sa poata spune: tu esti de vina, ca nu ai gasit pastile.
Mai nu-mi vine sa cred ca spuneti sa continue sa ramana acolo! Din punctul meu de vedere Alia este in pericol de moarte iar copilul care asista deja la batai nu mai este copilul care putea fi intr-un mediu NORMAL. El va fi afectat fundamental de ceea ce vede. Intr-adevar aici venim sa ne dam fiecare cu parerea dar exista totusi o mica responsabilitate, o sansa sa afectam deciziile celor care intreaba. mai ales a unei femei care este abuzata, care are vointa anihilata si chiar daca stie ca trebuie sa plece se agata de orice raspuns care ii da speranta ca se poate rezolva.

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Da, Clover, tu ai dreptate, asta si caut, eu sunt omul care inainte sa ia o decizie radicala da mii de sanse.
Aamu, mama decat sa ma puna sa asist probabil la ceea ce ai asistat tu, a fost mai curajoasa decat mine, si a divortat de tata cand eu aveam 1 an, dupa ce el a dat prima data in ea. El si-a refacut viata, are un fiu de 16 ani, pe care l-a agresat atat fizic cat si psihic, incat a deveni un copil trist, pe care nu il mai impresioneaza nimic in viata asta, la un moment dat chiar a dat in taica-su cand acesta a ridicat mana asupra lui. Pe la 7-8 anisori, din pricina batailor facea convulsii incat a trebuit sa urmeze un tratament. Sotia tatalui este si acum cu el,motivand ca pt copil s-a sacrificat ea si ca tata are si calitati, nu numai defecte!
Ei bine, mama nu si-a mai refacut viata ca sa nu dea peste un nenorocit care sa abuzeze de mine, asa ca stiu ca inseamna sa cresti intr-o familie monoparentala. Poate de aceea, la nivelul subconstientului ma tem sa nu fiu si eu o mama singura, intotdeauna m-am temut de singuratate, sa fiu parasita si sa fiu singura ca mama. Nu stiu, cateodata prefer sa tac si sa ma abtin, sa il las sa faca ce vrea el, sa plece unde vrea, sa vina la ce ora vrea, repet, poate am si eu partea mea de vina, considerand ca daca ai o relatie cu cineva nu poti chiar sa faci ce vrei ca atunci cand erai la mama si la tata, plus ca l-am mai prins vorbind la telefon cu pipite, si m-a lovit pe motiv ca "cum mi-a permis sa ii verific telefonul?", ca nu e adevarat, ca are relatii profesionale cu respectivele, etc. Deja sunt scarbita de atatea minciuni, daca nu am renuntat cand am avut ocazia, acum cu un copil e greu. Cred ca in astia 9 ani ne-am despartit de vreo 10 ori, de fiecare data am crezut in lacrimile lui, in promisiunile ca se va schimba, in juraminetele ca ma iubeste, dupa impacare se purta frumos o perioada apoi iar devenea fiara la nervi. El nu e asa tot timpul, e genul de persoana care nu accepta ca poti avea o opinie contrara cu a lui, atunci se produce ceva in mintea lui si nesuportand sa fie contrazis se impune prin forta fizica. Apoi spune ca ma iubeste!!! Ma credeti ca am ajuns frigida? Mi-e greu sa recunosc asta, dar cand ma atinge nu mai simt nimic, poate repulsie... ma acuza ca ii fac rau ca ajunge impotent.

poze cu Vladut (07 nov 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

Nu te mai gindi ca ai si tu partea ta de vina. De fapt cei ce abuza se pricep foarte bine sa induca sentimentul autoinvinovatirii.
Orice ai face nu meriti sa fi agresata, nici fizic si nici verbal.

Ai grija

Mergi la inceput