VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Eu am reinceput cu novitil,, cum spuneam, am stat la soare seara inainte de apus si vad ca s-au facut un pic roz,destul de repede...cred ca pana acum degeaba am facut tratament daca l-am intrerupt cu mutarea si treburile..tare-s curioasa ce o sa mai fie cu rozul asta...stau de la 7,30 pana pe la 8 seara ca dimineata nu reusesc pana in 11...am stat de la 11,30 dar deja soarele era cam puternic si mi-e teama sa nu fie rau.va pup si va tin la curent.Intre timp torn si tintura de telina de cate ori pot si o sa dau si cu ness...problema e ca nu poti sa te speli pe maini un timp dupa toate asteaa si e mai greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

arinna, mult succes in continuare!
si eu dau cu tinctura de telina si protopic, iar cand termin protopicul, ca nu mai am mult in tub, incep elidel-ul ca imi expira prin octombrie ...


Claudia





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Multumesc ca te gandesti la mine, arinna! Sper sa fii si tu ok. Am inteles ca v-ati mutat in casa noua! Ma bucur pentru tine!
Noi ne prehatim sa mergem in Delta in concediu si sper sa fie totul bine. Pupici!!

Ioana
11+



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

buna fetele!
sanatoase? voinice?
la mine nimic nou legat de subect...de fapt, eu nu ma mai tratez de mult cu nimik...
mey...da ce idee cu ness-ul asta...a avut efect la una dintre voi? si mirositzi si a cafea...hm...

hcclara, uite ca nu stiam ca elidelu e si pt vitilio, eu am de la david un tub ramas (de cand i-am dat pt dermatota atopica)...sa-mi zici si mie daca are efct , poate incerc si eu...

toate bune va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

ioana, concediu placut si sarcina usoara!

        mamica de David sparge lemne(1 dec. 04)

"Ia-ma Doamne si ma pune unde-i palinca de prune..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ioana, da, ne-am mutat la curte si a fost foarte greu...dintr-un oras in altul...Concediu placut si numai bine, sper sa ne mai gasim si pe privat...macar la iarna cand toata lumea sta-n cuiburi...Abia astept vesti despre bb mic!

Fulguletz, bine ai revenit!Mie mi se pare greu ca dupa orice aplicatie de-asta nu poti sa mai faci nimic, sa te speli pe maini sa faci treaba...da, protopic, elidel, cam aceeasi treaba...dar nu trebuie sa stai la soare daca dai cu ele.Cred ca daca merg la dermato aici imi dau si mie asa ceva,am inteles ca se "poarta" dar intai incerc cu Novi.ca de medici sunt satula in domeniul asta, cam stim de pe net una alta,poate mai bine decat unii dintre ei

Poate facem un jurnal aici, sa scriem ce tratament am facut zilnic, altfel e cam greu de dus la capat, macar daca scriem ne punem ambitia la contributie
Eu mi-am gasit loc de stat la soare, dupa masa, in pat,cu geamul deschis ca e spre apus.Altfel ma plictisesc rau 1/2 ora,unde sa stau, la soare toata nu vreau sa ma expun si nici in picioare atata timp.Sau dimineata pana la pranz in curte, numai mainile la soaresi asa il suport greu, daca stau pe loc nu suport caldura pe mine nu stiu ce am chiar la ore tarzii seara, dupa 7.
Nici eu nu am mai facut trat. meu cu tincturi desi mersese bine dar e greu, incomod.Nici asta cu soarele nu e simplu si mai ales daca apar pete noi stai asa toata viiataMa tot gandesc sa-mi iau si eu o lampa ca vin toamna,iarna si soare mai rar e tot nor...De cand nu mai iau tincturile parca se vad mai bine si desigur ca a mai aparut una....Ce sa mai zic, daca nu suntem atente la dieta si trat intern ca de cat(vitamine)isi face de cap -mai devreme sau mai tarziu.Nici dieta nu am mai tinut de cand cu mutarea,inca nu mi-am revenit, mananc nepermise cam des(carne, dulciuri)

toate fetele!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Salutare fetele, ce faceti?
Ioana, concediu placut si sa va simtiti bine...
fulguletz, cand am primit elidel-ul de la dr o intrebasem si eu pe arinna ce stie de el, fiindca citisem tot aici pe forum ca in canada s-a scos de pe piata, pe motivul cancerului...dar vorba arinnei, folosit in cantitati mici, ce rau poate sa faca? oricum, eu voi folosi tubul asta, dar inca mai am putin protopic, si apoi...
Alina, voi ce mai faceti? a inceput sotul tau vreun tratament? ai cumparat lampa pana la urma?
arinna,

azi vine sora-mea pt 2 saptamani, nu poate mai mult ca are o restanta la inceputul lunii septembrie, i-am zis sa-mi mai aduca tinctura de telina, a cumparat-o pe ultima, nu stiu cum, eu tot la ultima ajung intotdeauna

spor la tratamente,

Claudia





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Clara!

Pai daca se da copiilor pt alte afectiuni banuiesc ca nu e asa periculos Elidelul-cu conditia de a nu sta la soare.Exista diferente mari de opinie medicala intre Europa si Canada, aici sunt extrem de precauti si nu aproba de multe ori medicamente care in Europa sunt de mult- stiu de la medic-si chiar parerile despre anumite boli sunt f diferite.Mai bine sa previna decat sa aibe probleme asa ca resping ce nu stiu sau chestiuni pt care nu au suficiente studii.De Elidel nu stiu concret ca e retras dar e posibil, avand in vedere ce am zis mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Hei fetele, ce mai faceti? pe unde v-ati ascuns? ca a trebuit sa va caut...ia haideti pe prima pagina...

Eu am inceput aseara tubul de elidel, imi place ca intra rapid in piele, cu telina ma dau din cand in cand, cand imi aduc aminte.
Noi ne pregatim de concediu, plecam 10 zile in Mallorca cu copii ca sunt innebuniti dupa apa, probabil saptamana viitoare vineri...nu ne-am luat inca bilete, dar sunt oferte cu gramada.

voi pe unde mai umblati? dau randament tratamentele?
toate fetele.

Claudia





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Clara, eu sunt pe baricade dar nu mai scriu ca sunt cam singurica pe aici....Tot cu Novitil dar fara soare, nu stiu daca iese ceva...de 2 saptamani nu am soare la orele potrivite ( seara tarziu, ca dimineata inainte de 10-11 nu am cum sau nu e soare) Neaparat vreau o lampa Nuvb si se pare ca fara prescriptie e doar cea Dermalight 80...am vazut si in Canada altele(am citit adica), Solarc, cu marturii destul de bune insa trebuie prescriptie si eu n-am fost inca la medic pt asta,in plus e si mai scumpa,cea mai mica e vreo 800 CAD parca.Asa ca ma gandesc serios la cealata...nu stiu daca sa o iau de pe e-bay sau direct de la sursa( mai scumpa)Dar fara expunere minima nu fac nimic.Oricum lampile nUVB sunt recomandate chiar si fara nico crema sau vreun medicament.

Mama vine saptamana viitoare si imi aduce 10 tincturi de telina, i-am zis si Advantan si daivonex- ce-mi recomandase mie o DR de la dermato in Romania dar nu stiu daca pigmentul pe care il castigi e definitiv cu cremele respective...initial imi facusera bine dar aveam doat doua trei puncte mici de 2 mm, acum sunt altele de cativa cm, cu mutarea asta nu am mai facut trat ca lumea, am si intrerupt o luna, a fost de cosmar cata treaba am avut...Pana iau lampa o sa dau cu cremele respective.Si desigur Novitilul care merge combinat cu orice alt tratament.
Mi-am luat niste fond de ten sa mai dau pe ele cand stiu ca vine am de-a face cu cineva care se uita atent
Mi-as fi facut tinctura de telina singura dar nu am de unde sa iau alcool ,nu se da decat cu aprobare(pur) iar in magazine numai la unele speciale gasesti bautura-asta ca fapt divers.

Concediu placut! -iti urez in avans



Mergi la inceput