VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Clara, inteleg ca ai cautat subiecyul eu l-am salvat la favorite si intru direct.Mai schimb din cand in cand fila, ca de ex se salveaza la pag 15 si s-a ajuns la 18-atunci o salvez pe 18 si mi-o inlocuieste pe calalta.Poti sa incerci, asa intru la toate subiectele la care particip constant, nu stau sa le caut pe DC.Iar la favorite poti sa faci grupuri, de ex DC,sanatate, diverse sau ce te mai intereseaza pe tine pe net si salvezi in grupul respectiv........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

se repetase acelasi mesaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

buna seara la fetele colege de suferintza :-)
vaz ca e cam pustiu aici, nimic nou ...scrieti din ce in ce mai putine la subiect...

noi am fost in concediu, relax total sub umbrela soarelui italienesc, spalaturi la Adriatica, inghetzata la greu...stiti voi cum e in concediu...
m-am dat cu crema de soare cu factor de protectie f mare, dar tot mi s-au accentuat niste pete de picioare(eu am la genunchi si la incheietura piciorului jos), in schimb mi-au trecut alea din jurului gurii definitiv...nu-sh de ce......poate sa fie efectului frecatului cu usturoi???

din pacate , sunt prea lenesa sa fac alte tratamente...nu ma tzin de ele...iar acu am altele pe cap, de ex o sinuzita cronica , cu infectie in gat ...uf...(asta dupa ce am facut anu trecut operatie vietzii mele de 4 in unu-deviatie de spet, scos amigdale, scos infectie sinusuri si inca ceva), asa ca acum am atentzai concentrata pe treaba asta...

in rest, ce sa va zic, eu nu am chef sa vina iarna...

hcclara, cum e cu elidelul? sunt curioasa...
arinna, da chiar , cum e clima pe acolo, pe unde stai tu? uf, ce bine de tine, cald si soare tot timpul anului...mai si ploua?
cum merge tratamentul? si eu am facut cand eram mica tratament cu lampa si cu meladinine(parca asa se chema?)....


        mamica de David sparge lemne(1 dec. 04)

"Ia-ma Doamne si ma pune unde-i palinca de prune..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Mai fetelor, si eu m-am gandit azi la voi, nu am mai intrat pe aici fiindca vad ca bate vantul pe aici in ultima vreme.
Si noi ne-am intors din concediu, a fost fain, vreme super, apa calda, pt copii a fost ft fain unde am fost, in sensul ca plaja nu era intinsa, deci nu au putut fugi nicaieri, cu avionul a fost bine, am facut si o excursie cu vaporasul, dar asta nu a fost o reusita, erau valuri in aceea zi si ne-am asezat sus, mai era si vant, abia l-am tinut pe cel mic in brate, mi-a fost o frica...dar slava d-lui nu s-a intamplat nimica.

fulguletz, nu mi se pare ca ar fi vreo ameliorare de la elidel, imi dau seara si imi pun si tinctura de telina din cand in cand, nu stiu ce sa zic, o idee parca s-a schimbat ceva, insa la mine nu a fost chiar ft mare, de marimea unghiei mari ca sa zic asa, in schimb acum in vacanta am vazut ca tot pe aceeasi mana dar pe degetul mare mi-a aparut una noua, e micuta cat un bob de mazare, o ung si pe aia...poate ca ar fi bine sa incerc si eu cu usturoi.
arinna, voi sunteti bine, ce mai e nou la voi?
trebuie sa fug sa-mi culc odraslele ca sunt obositi si fac numai rele.
pupici si sper sa vorbim mai des.

Claudia





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Fulgulet,la mine nu e cald,iarna sunt -40 de grade...Vara uneori e ingrozitor, cald si umezeala dar cu aer conditionat centralizat se poate trai ( majoritatea caselor au)cel obisnuit ca la noi, agatat sau mobil nu face fata.Acum e vremea cam ca in Romania, 8 grade dimineata, mai mult la pranz, mai putin noaptea...

Clara, deocamdata eu am oprit Novitilul pentru ca nu am cum sa stau la soare, nu-l suport si e greu de gasit cand am eu timp asa ca tot ma gandesc sa cumpar o lampa NBUVB dar trebuie sa am prescriptie de la medic si inca nu i-am zis si de problema asta-nici nu stiu care o sa fie parerea lui legat de lampa.Macar sa ma trimita la dermat ca ei vad altfel lucrurile insa fara sa trec intai pe la medicul de familie nu se poate ajunge la dermatolog,asa e aici.
A fost mama la mine in vizita, abia a plecat si nu am mai avut timp de net...I-am spus sa-mi aduca Advantan si daivonex, bune pt pete mici si tincturi de telina asa ca merg cu ele.Novitil plus soare am reusit sa urmez o luna si jumatate dar trebuie 4-6 luni pt rezultate.Apoi am dat dar fara sa stau la soare, o luna, si nu am vazut schimbari.Cu soare era bine dar greu de tinut, plus ca ma bronzam pe alaturi si se vedeau mai tare.E greu de respectat pt ca trebuie sa stai dimineata sau seara tarziu si nu aveam cand sau nu era soare la acele ore.
Se pare ca iarna se intind la unele persoane,am vazut ca si mie la fel mi se intampla , a aparut una de vreo 2 cm pe antebrat in interior aproape de locul unde dai cu deodorant.Nu s-a marit dar se vede daca ridic mana.Pe maini mai dau cu fond de ten pe unde le am si nu se vad decat putin, daca te uiti atent.
In general nu le-am mai dat mare atentie -adica sa-mi fac probleme mari_pt ca au ramas pe loc, sa vedem la iarna ce se intampla.Oricum ma tin de tratamente si sper sa reusesc sa iau o lampa sa-l urmez asa cum trebuie pe cel cu Novitl.Nu am mai dat ca il consumam degeaba si e scump-mai am se pare un sfert din recipient.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhea spune:

Buna fetelor ,

Nu am vitiligo dar am alte probleme legate de pigmentarea pielii din unele motive comune : expunere la soare , stres , sistem imunitar deficitar,(fac un tratament de depigmentare). Cautind pe net tratamente naturiste am citit despre Kalawalla care, zic ei, trateaza vitiligo.

http://www.aragonproducts.com/theproducts.cfm?master=6918

http://www.organichope.com/english/vitiligo.htm?source=goog&kw=vitiligo&gclid=CKed7pLroY8CFQpfQgod-m8Chg


In mod sigur ati citit tot ce se putea si sinteti bine informate , poate s-a scris deja despre acest tratament, iar daca nu , sper din suflet sa va foloseasca aceste informatii .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Rhea, multumim mult pentru sugestie...din pacate aproape toti cei cu Vit au auzit de toate tratamentele dar si de eficienta-ineficienta lor...se pare ca nu sunt cine stie ce rezultate cu acest produs...

Eu vreau sa iau tinctura de telina si pe cale orala- scrie pe ea -o lingurita in 100 gr apa9Jumatate de pahar) de 4 ori pe zi.Extern- cicatrizant bun, ajuta la pigmentatia normala a pielii(folosita atat extern cat si intern)Intern-vitiligo, psoriazis, acnee-mai ales cele care apar pe fondul unei disfunctii hormonale .( E buna si pt alte probleme dar am trecut doar ce ne intereseaza pe noi)Tratamentul se mentina cel putin o luna iar pt afectiunile cronice minim 3 luni.
Cum va spusesem mai demult mie mi-au disparut 2 pete de pe cot dand des cu tinctura de telina.Nu stiu ce sa zic despre maini,acolo e cel mai greu loc de tratat dar incerc in continuare.

Tot nu am reusit sa cumpar lampa n uvb pentru ca aici se da numai cu prescriptie si nu am ajuns inca la medic, dureaza mult.

Va pup si astept vesti...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

AM DESCHIS CAPITOLUL 4

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=110011

Mergi la inceput