VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

quote:
Originally posted by florentza

Iti doresc succes!
Uite, ar trebui si eu sa-mi dau, dar nu am vointa, of!
Este un "tratament" usor, nu necesita timp mult ... si totusi, aman ...azi, zic ca de maine, maine ca de poimaine ... si nu mai ajung odata sa incep .

PS:te admir pt faptul ca poti sa te tii de un tratament,chiar de 2 in paralel, ca reusesti sa ti le faci corect si atata timp cat trebuie.Felicitari!

" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

Florentza




Multumesc mult, acum am vazut restul mesajului, anul trecut aveam si mai multa vointa dar e cam greu sa faci asta la nesfarsit, oricum incerc cu cele mai putin nocive...din pacate nu am soare insa o sa ma mut in doua saptamani si o sa pot sta , sper seara tarziu la soare, pentru Novitol(o sa avem o curticica spre apus)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Iata si eu pe aici.
Vacanta placuta la cei plecati si astepatm impresiile.
L-am uns si eu pe sotior cu ness(dar nu stiu de care e),si daca nu ma tin eu de capul lui,el nu mai are grija sa se unga.
Cind va citesc,parca ma umplu si eu cu o doza de curaj si speranta.

Acuma am plecat ca e tirziu la noi,pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Alincic, daca incerci una-alta chiar obtii rezultate pana la urma dar e adevarat ca e tare greu,mai ales daca apar altele...ar trebui lucrat putin si in directia asta,cu dieta(nu alcool, cafea, condimente, grasimi,dulciuri,ferit de detergenti,fenoli, chimicale, crema de protectie SPF 50,luat acid folic, multivitamine, eu iau si ulei de in,(capsule, are gust rau altfel) e antiinflamator si bun pt pigmentare si boli autoimune si mai e bun ceaiul de urzica pt vit si boli autoimune dar nu prea imi place, de fapt suc se recomanda dar de unde ca aici nu se manaca urzici-in SUA se consuma?In Canada e numai ceai) )
Sotul tau ce spune, e ingrijorat sau doar tu esti?Daca e ingrijorat ar trebui sa se tina de tratament, ajuta foarte mult...mai ales cand vezi ceva rezultate.Incerca si cu telina de cate ori poti,nu strica sa combini naturistele...daca poate mai ales sa si manace multa .Eu am facut in casa din nou, tinctura si pun cu o pipeta, masez putin apoi las sa se usuce...stau la chiuveta si torn acolo-la fel si nessul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Arinna,multumesc de sugestii cu vitaminele.Eu am cumparat niste vit B-6,si am ceai de Rostopasca(nu stiu daca corect am scris ca e in rusa la mine)am citit ca e bun pt Vit.si am si ulei de Bazilic.
inca nu stiu sigur cum tre sa le folosesc,ma voi documenta.
Da de dieta noi ne tinem cu toata familia,deh avem copii si mincam cu ei
Dar am o intrebare!!!! sotul maminca seara(in fiecare seara)inghetata.Si ma tot intreaba daca e contraindicata. Eu zic ca nu e buna nici asta.
Da de ceai d urzici,e buna ideea.Tre sa cumpar de la un magazin european.
Acuma fug la copii.O zi buna la toti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

In general sunt bune B complex,sunt anti stress,ceea ce e foarte important( mie pe fnd de stress mi-a aparut, dupa ce a murit tata)
Poate gasesti urzica si la magazinele naturiste locale-health food sau ceva in genul asta, se numeste nettle leaf iar in latina -urtica dioica-cred ca e urzica moarta.
Despre busuioc nu am auzit pana acum...Inghetata e rea in general :) dar nu ne putem abtine chiar de la tot..in principal e foarte dulce si are multi coloranti adica chimicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Gata concediile fetelor ?Cum e cu progresele? Eu sunt la pamant,n-am mai reusit sa ma tin de tratament de aproape o luna pentru ca ne-am mutat in alt oras si a fost -si este- infernal-atata treaba , oboseala si lucruri imprastiate peste tot....Probabi de-asta si nemernicele de zone sa vad mai tare acum- le aranjez eu acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Salutare tuturor!
gata concediul, arinna , deja am intrat iar in rutina de zi cu zi...unde v-ati mutat? si unchiul meu se muta dupa ce se intoarce din ro, parca langa toronto. am zis ca anul viitor il vizitam, dar cand ma gandesc la avion, imi creste tensiunea. nu-mi place sa zbor, iar acum, la intoarcere au fost turbulente, abia am asteptat sa pun piciorul pe pamant.
mi-am cumparat tinctura de telina, am inceput-o ieri, dar nu prea sunt consecventa, ieri m-am dat de vreo 4 ori, azi deloc...mi-am luat 2, adica asa credeam eu ca sunt 2, fiindca de dacia plant a zis ca numai astea 2 le mai are, pai cand m-am uitat in punguta dupa ce am ajuns inapoi, una era sunatoare si una telina. dar vine sora-mea la noi peste 2 saptamani.
am vazut ca vitix-ul a dat rezulatate ft bune la unchiul meu, de pe mana s-au repigemantat toate, una parca mai are dar ft mica,abia se vede si una la cot, dar pe aia de la cot o lasa asa.

si rezultate imbucuratoare tuturor,


Claudia





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Clara, bine ai venit!
A stat si la soare unchiul tau?Eu am reinceput cu novitil, telina si vreau si cu ness :) ca nu am mai dat din cauza lipsei de timp , am avut f multa treaba si nu ai voie sa pui mana in apa doua ore dupa... stau la soare cate 15 min dimin si 15 seara...noi stam cam la 100 de km de Tor...Eu cu avionul nu am probleme, doar de aterizari mi-e putin teama...cem mai rau e ca zborul e lung, foarte plictisitor.daca poti dormi e ok...Incerca sa te tii de tincturi, sa nu se intinda belelele, cica daca le faci cat mai repede ceva ai rezultate bune, daca sunt vechi, mai greu...Si nu trebuie lasate sa se intinda, din pacate afectiunea e progresiva, apar in fiecare an mai multe sau se intind cele vechi.Uneori mai si dispar dar rar...sau se muta, apar unele dispar altele.Acum stam la casa si la umbra se vad mai tare asa ca trebuie sa ma pun pe ele...daca nu le faci nimic se si albesc mai mult.
Cu telina trebuie sa dai des si mult timp..ca si cu orice altceva.Pe maini merge cel mai greu.
Te pup- spor la tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Arinna, fetele, va pup si va doresc sa gasiti leacul minune. Cred ca dupa ce vine bebe ma apuc si eu sa ma mai doftoricesc...

Ioana
11+



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ioana, chiar ma gandeam la tine ieri, vroiam sa-ti scriu pe mess ori aici, sa vad ce mai faci...inteleg ca sunteti bine ...Mi-am adus aminte de supa cu taitzei...sacina usoara si numai bine !

Mergi la inceput