Sarbatoritii de iulie-august 2004 (195)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Da-mi era frica sa nu pierd vara fara sa il obisnuiesc la oala, asa ca l-am chinuit un pic ce sa ii fac, ma gandeam eu ca daca nu gasesc bona, iar il duc la vreo gradinita si nu mai aveam chef sa plimb pampersi dupa mine. Iarna nu as face chestia asta, ca eu dupa ce se pisa pe el il mai tineam 5 - 10 minute ud si plangacios, nu ii placea si pana il schimbam umbla dupa mine si-mi zicea ca nu vrea chiloti, eu ii ziceam de oala, nu mai spun ca oala era in mijlocul casei in permanenta.. e greu. Daca spune cineva ca l-a invatat usor la oala... eu una nu cred. Se invata, nu zic nu, poate si mai repede decat am reusit eu, dar tot cu plansete.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Andries, toata stima mea pentru tine ... si eu ma incadrez la categoria "nu am reusit inca sa il invat cu oala" !!!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Mitzura, la noi dezvatarea de scutec a inceput cat a stat la tara, in perioada cat am avut noi licenta. Acolo i scotea bunica cuculetzul si il pacalea sa ude copacul, gardul, floarea etc. Cand a venit acasa, am avut o luna jumate in care efectiv a fost un chin, facea peste tot, obisnuit de la tara, dar am inceput sa aplic tactica "tu faci la olitza, mami iti construieste un tren din cuburi, sau facem teatru de papusi" si s-a lasat convins. Dar am sters toate alea de mai aveam un pic si renuntam la chilotei in favoarea pampersului.
La mare s-a obisnuit din nou sa faca (pe plaja) orice, oriunde si oricand si acasa am luat-o de la capat pana ce l-am amenintat ca-l dau acolo cu nasul ca pe catzei. Si si-a revenit...
De doua saptamani nu-i mai pun scutec la pranz cand doarme si nu s-a scapat deloc pe el. Mai avem de rezolvat problema cu noaptea, dar parca suntem pe drumul cel bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Eu nici macar nu-mi fac iluzii ca as putea sa il invat noaptea fara pampers, pentru ca dimineata e atat de mult pipi in scutecul ala, de cred ca cantareste o juma de kil. Cred ca s-ar trezi copilu (si pe mine cu el) la fiecare ora. asta mi-ar mai lipsi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nici eu nu-mi fac nici o iluzie de comoda ce sunt. La noi pampersul de noapte este cateodata curat-curat, alte dati de-o kila Am citit si vazut ca la un moment dat, pana in 3 ani, cupilu` renunta singur si se cere la olita/wc.

Mitzura - te mai intreb o data: cum se cheama bebelina ???

Mey, de Pako ce mai stit, ca nu am vazut-o de muuult timp ...


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Nici eu nu mi-am pus inca problema pampersului de noapte, intii sa reusim sa scapam de cel de cu zi ! Cit a fost cald si eu l-am tinut pe Andrei in chiloti si pantaloni scurti, si pentru ca eram eu cu el, cum facea pipi il schimbam imediat, ca omumik nu avea nici un fel de problema in a umbla ud la fund !! Acum ca s-a facut mai racoare, o sa fie mai greu, mai ales ca eu sint la birou si e numai Florin acasa cu gizmoul ! Uneori il punem pe olita si face, alteori zice ca nu vrea si nu are rost sa insistam, ca nu se suie neam pe olita aia !! Si face cinci minute later tot pe el !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Mitzule, eu zic sa te obisnuiesti cu ideea ca o sa cumparati 2 masuri de pampers in curand. Iar la vara viitoare ne apucam in grup sa-i dezvatam de pampers!...:)))
Eu recunosc ca nici nu am incercat sa o dezvatz, dar atata timp cat ea nu are nici o tragere, nu cred ca e cazul sa ma stresez foarte tare.

Alice, pai intra vicecampionul la haltere in actiune (aka omu') ca sa culce copilul la pranz. Problema e ca trebe sa luam pat normal pentru ea ca sa nu trebuiasca sa o ridic din patutz la fiecare chiraiala...
O rezolvam noi, ca nu avem incotro...:)

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

quote:
Originally posted by cristalina

O rezolvam noi, ca nu avem incotro...:)




Hehee, si noi tot asaaa !!!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si eu am lasat de-pampersizarea pe mai tirziu - la anul sau cind o fii el pregatit..., chiar nu ma stresez cu asta!

Sunt prin zona, dar abia astept sa plec in weekend....

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004)
Poze nou-noutze cu Stefanutz
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

quote:
Originally posted by cristalina

Mitzule, eu zic sa te obisnuiesti cu ideea ca o sa cumparati 2 masuri de pampers in curand. Iar la vara viitoare ne apucam in grup sa-i dezvatam de pampers!...:)))



da, Cristalina, m-am gandit deja ca asa o sa fie.

Daria, scuze, am vazut de ieri intrebarea, da neuronu e scurt si am uitat sa raspund.

Suntem amandoi de acord ca o va chema Mara. la al doilea nume inca negociem. Tudor stie deja ca "mami ale Mala in bultica"

Mergi la inceput