Clipe din trairile sufletelor noastre...(10)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Iaca am sosit!
Pai.......de un' sa incep? Marce,in primul rind,ce spui tu,cu tinutul doua saptamani,sau nush cit,sint povesti....un regim adevarat il tii toata viata,mai drastic citeva luni bune.....
Pai ia sa vedeti ce mi-a zis dr.
In primul rind,analizele sint bune,calciul ala e nesemnificativ peste,mi-a mai facut un test acolo si a iesit tot bine(la nush ce aparat performant)....
Si am demarat programul: obligatoriu 5 mese pe zi! Dar musai! Obligatoriu nimic intre ele,in afara de apa(nici nu cred ca mai simti nevoia,daca maninci din 3 in 3 ore).
Pe urma,mi-a dat listoiul cu ce alimente am voie,mi le combin cum vreau in asa fel incit sa nu fac foamea nici o clipa.Evident,1000 de calorii pe zi.Eu am mai tinut cindva regimul asta,insa dupa citeva saptamani am renuntat.Stiti ce mi-a zis dr.? Pt.ea,perioada scurta inseamna cel putin 6 luni!!!.
In rest,mi-a intarit convingerile pe care le aveam,asigurindu-ma ca toate curele de slabit(disociate,pe puncte,cu anumite reguli stricte) sint ineficiente si-ti dau si tot organismul peste cap.
Deci ideea de baza este sa mananci sanatos.
Mi-a mai dat niste medicamente,dar mi-a dat de inteles ca nu-i musai sa le iau.Nu le voi lua,in primul rind pt.ca fug de asa ceva,in al doilea rind pt.ca m-am oprit la farmacie si cind am auzit ca nu costa decit vreo 3 milioane si ceva,am fugit rapid....Erau pt.inhibarea poftei de mincare,dar cred ca tre sa apelez la vointa de care nu prea am dat dovada pina acum.

In rest fetele mele.....ce sa va zic? Sa va amuz un pic? Diana a dat test la MUZICA! Da,la muzica! Si a luat 4! M-am amuzat teribil cind a venit si mi-a zis aproape plingind,ca de unde sa stie ea durata unei note,si ca n-a stiut a doua strofa din imnul tarii.....Ehhhhhhhh.....incep grijile de clasa a 5-a,iar mie mi-e mila de nu mai pot,ca stiu cit e de dura trecerea de la invatator de la profesori,stim cu totii.....Noroc ca nu le-a trecut nota in catalog!

Acum ma apuc de curatenie,dar mi-am pregatit arsenalul de cd-uri pe care le voi asculta in timpul asta:Garry Moore,Barry White si Elvis.....a? ce ziceti?

In week-end sint libera,ar fi super sa ne vedem,cine se bagaa?

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Brenda, esti ambitioasa, sunt convinsa ca poti tine regimul asta:) Iar Dianei multa bafta !
Vorbim in weekend, ma mut duminica, dar cum eu sunt fortoasa, nu sunt pusa in calculele de mutat saci si mobilier, asa ca am program doar cu Cata.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:

neatza :)

Brenda, bafta multa :)

noi am fost aseara la piscina. am pus-o si pe aia mica la ore, la care tre sa intru si eu cu ea in apa. daca nu atinge fundul apei cu piciorusele, nu-i place. a luat vreo 2 guri de apa ca am bagat-o eu cu capu' la fund, da' mi-a zis ca mai vrea. mai erau niste baietei da' aia nu aveau probleme. unu cica merge la inot de la 3 luni. da' incet incet se obishnuieshte ea :)

azi merg cu aia mare la patinoar. eu stau pe margine si ma uit ca nu shtiu si ea merge cu profesoara pe ice. sper sa-i mai vina patinele de anu' trecut, ca altfel tre sa-i iau altele. azi o sa fie mai greu ca s-a obishnuit cu rolele, da' e ok.
azi cica le face poze la shcoala. abia astept sa le vad :)

in rest...nimic nou.a venit frigu' da' inca nu a trebuit sa dau dumul la caldura in casa. sper sa mai stea asa macar o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Danim,la patinoar deja? La noi inca mai merge lumea la gratare,la piscina,la mare unii.....

Ioana,la capitolul slabit,daca eram ambitioasa asa cum sint in altele,eram o silfida acum.Din pacate......
Ce faci deci? Vii la intilneala? Poti? Unde te muti acum?

Am terminat smotrul,o astept pe Marce sa mai palavragim pe mess si sa planificam intilneala de week-end....alma,nu vii si tu?
Pe Gabi si pe danim nu indraznesc sa le invit......doar daca vor ele sa ia un super-sonic,ceva pina aici.....

Am vorbit si cu Cati azi,e nedumerita cu facultatile de ce si cum se fac trei ani,ce-ti mai cer dupa -aceea....in rest....invata.Uite o tipa intr-adevar ambitioasa,se tine de invatat si cind nu are sesiuni.Bravo,Cati!

P.S.Azi mi-a sosit un sac de gogosari....hmmmmm...poimaine am de munca!



BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:

Brenda, tu ai uitat unde stau io se pare :)

aci se joaca hockey tot anu' :). merge la arena de la community center unde au un club de patinaj. daca o sa-i placa peste 2 ani o pun la patinaj artistic sau hockey, in functie de ce alege ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Brenda, a luat copilul 4, ce daca? Primul semestru e de acomodare, se va redresa pe parcurs. A mea a luat un 9+ la romana, le-a dat dictare, zi si tu!
Abia m-am intors din Bucuresti si vrei sa vin iar? Imi astept omu' ca weekendul trecut a lipsit de la apel, asa ca poate peste 2 saptamani ma infiintez pe la voi.
Dieta nu pare drastica, neaparat sa te tii de ea, cand simti ca-ti da tarcoale vreo tentatie, vino pe mess, ca te lecuiesc eu .

Danim, mi-as dori si eu sa duc fata la patinoar, dar la noi in oras nu exista asa ceva, era unul pe vremea copilariei mele, in aer liber, bine amenajat, cu patine de inchiriat, acum e pustiu... Poate corup fetele cand ne-om muta in Bucuresti si ne rupem picioarele pe gheata . Cea mica se va obisnui cu apa, fata mea are un an de cand inoata si acum e experta si-n sarituri si-n scufundari, mai putin inot, ca-i greu, zice ea si oboseste. Dar nu scapa fara macar doua ture de bazin de fiecare data.

Ioana, spor la mutat si sa ne auzim din casa noua! Distractie placuta in weekend cu Cata! Cum ii place la cresa?

Marce, o sa ai timp de diete dupa ce termini cu alaptatul, pana atunci hraneste-te sanatos ca bebelina are nevoie de cat mai multe bunatati! Eu n-am tinut niciodata dieta, prefer sa fac sport, imi da o stare de spirit pozitiva, ca de slabit nu prea slabesc, insa ma mentin asa cum sunt.

Cati, mai scrie-ne si tu doua vorbe! Cum e vremea in Galati? Raducu se descurca cu gradinita?



Casoca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Brenda, poti sa ma inviti daca vrei, dar dupa cei 3500 km parcursi in vara parca nu ma tenteaza alti 1300 (Bucurestiul dus-intors):)))
Noi suntem cu piscina toata iarna, traiasca apa geotermala:))) Mergem si la -20 de grade la piscina neacoperita:)
Robert se descurca foarte bine in apa, dar nu vrea in apa adanca. Iar Lili e un pestisor adevarat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Mai,a mea e pestisor fals.....ca nu-i place inotul,desi ii place apa.....
Am dus-o acum vreo 3 ani doua serii,dupa care am avut scandal mare cu ea ca ea nu mai vrea.......
Nu a invatat sa inoate,ii e frica de apa,dar ii place sa stea in apa,n-o scoti la mare din valuri....dar numai cu colac!

Danim,n-am uitat unde locuiesti,dar.....ziceam si eu ca parca prea suna a iarna patinoarul ala......brrrrrrr........vreau la maaaaareeee....

Mai,pe ziua de azi a functionat programul de masa......am fost acum si mi-am luat niste piept de pui si sunca de pui sa am ce manca maine la serv.....sa vad cum o sa-i conving pe "studenti" sa ma astepte daca e ora mea de masa.....

Alma....nu ma agit cu nota aia,cred ca vor mai fi,ca Diana e aeriana rau,si daca nu a fost la mate sau la romana,nici probleme nu-mi fac.....Oricum,cu temele i-a omorit din start!

Gata,fug sa-mi iau copila de la antrenament,daca mai am timp va mai scriu in seara asta.....

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Brenda, cu Robert am patit asa, Dupa 2 serii de curs am renuntat la "profesionalitatea" profesorilor de sport si l-am invatat eu sa inoate. Mai incet, mai greu- tatal meu a fost poloist si de mic copil stiam sa inot, deci efectiv nu tineam minte cum am invatat sa inot.
Si Lili e pestisor fals, nu stie sa inoate, dar e tare curajoasa in apa:) Se teme ea putin, dar se si baga sub apa fara frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Uite ca e tarziu,da' mie nu mi-e somn....a venit o colega pe la mine pe la 5,i-am facut o cafea si am baut si eu 2-3 guri....si acum nu-mi mai este somn!
Mi-am pregatit meniul pt.maine,o sa ma cam car cu cutiutele pe la serviciu,da' n-am ce face,Doamneeeeeeeee........sper sa reusesc!
Numai la alea 6 luni de care a zis dr. ma gindesc.Trec repede,stiu,da' sper sa ma abtin,sper sa am ambitie,dar cel mai tare imi doresc sa reusesc sa-mi fac un stil de viata din mincatul asta sanatos.....
Noroc cu voi,ca ma incurajati,ca altfel......
Gata,plec sa pun dovleacul pe perna,poate ma ia somnul,ca maine tre sa fiu fresh,e o noua zi de razboi! Vreau sa adopt o atitudine noua,prea m-am lasat moale......
Noapte buna,copii!

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput