Clipe din trairile sufletelor noastre...(10)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Marceeeee......bravoooooo! Nu mai zic ca tre sa bem pt.asta,ca ma luati drept betiva sobectului...(yeacchhhh),da' sa stii ca aia era bebitza ta! Se simt ca niste zvarcoliri(ti s-au zbatut vreodata muschii?),heheeee,o sa le simti cu timpul din ce in ce mai puternice.

Gabi,nu-i bai! Ne dam pe suc,numai sa sarbatorim! Ce sarbatoream? Ca nici nu mai stiu.....
Cum arata masina aia de paine? Cit costa? De unde ai luat-o? Ca bunica-mea,care face niste cozonaci dumnezeiesti,nu mai are putere sa framante si daca vreau eu sa framant,zice ca nu-i destul.Io am facut singura acum doi ani de Craciun cozonaci si mi-au iesit ca-n reclama aia cu faina Grania.....au dat pe afara.....

Alma,a recunoscut Diana ca iti statea mult mai bine cand te-a vazut la noi? Heheeee.....eu stiu de ce.....

Cati,la Luca la grupa,au plins ieri toti,mai putin o fetita.E perioada de acomodare,nu-ti face griji.Trec si astea si copiii nostri cresc cind nici nu ne dam seama....

Eu....am fost si mi-am luat analizele,dar madam Larisa(doamna doctor) abia marti m-a programat.Valorile pt.tiroida vaz ca-s normale,in schimb,mi-a iesit calciul total,putin peste valoarea maxima(10.3,maxima fiind de 10.2)....ce-o mai fi si asta nush....Marce,poate ma ajuti tu un pic!
Drumurile mele sint inca secrete Alma,ai voie sa intrebi,nu ma deranjeaza cu nimic,dar o sa vi le spun la momentul respectiv.....

Diseara avem sedinta cu parintii,cu diriga(care este o dulce)....am de gind sa propun schimbarea comitetului,ca mi s-a acrit de asta....nu spun mai mult.

Hai ca mai vin,gagici!

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Cati, nu fii disperata, toti isi incep asa cariera:)) Oricum tot circul e pentru tine, probabil nici nu plange cand nu te vede:)
Marce, eu nu am avut cantar, am mers la circa lunar si l-au cantarit. Oricum daca vrei sa alaptezi, nu e bine sa ai cantar in casa ca numai te stresezi.
Copiii mei se cam omoara intre ei, dar mai au si momente de armonie. De exemplu noaptea, cand dorm, mai ales ca dormim impreuna toti trei, si eu intre ei:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Daaaaaaaaa........stai cuminte,ca nu-ti trebuie cintar,oricum va fi cintarita periodic in primele luni de viata,si apoi in primii ani,asa ca fii linistita,ca te legi la cap fara sa te doara

Gabi,deci cum ii mami,cu masina de paine?


BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:

neatza :)

gata cu muraturile:) am pus gogosari si castravetzi. zacusca mai am de anu' trecut asa ca numai fac nimic.
si eu am reteta buna de gogosari, asa ca daca o vreti v-o spun miine ca n-o stiu fara sa ma uit pe hirtie :) (se taie gogosari si se lasa cu zahar pina a 2a zi cind se amesteca zeama lasata cu otet si se pun in borcane - da nu shtiu cantitatile exacte)

Marce, si eu zic ca nu-ti trebuie cintar. Eu mergeam o data pe luna la doctor si atunci imi spunea cit a luat in greutate. Aici iesi din spital a 2a zi, in a treia zi mergi cu ea la doctor si vede ce greutate are si apoi te cheama dupa o saptamana. Daca nu ia cum trebuie in greutate te cheama la saptamana, apoi la luna pina la 6 luni. Apoi la fiecare 3 luni si apoi o data pe an. Poti merge si mai des daca vrei :)
MA gindesc ca si acolo e cam la fel (iti pot spune fetele cum e).


Reteta mea de cozonac nu a mers la mashina de piine, asa ca eu tot la framantat am ramas :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Brenda, cum ziceam pe messenger... mai da-mi mie din Calciul tau k eu am lipsa mareeeee.
In rest, m-ati mai linistit un pic cu cintarul. M-au disperat proaspetele mamici si viitoarele, cu acest obiect care cica ar fi INDISPENSABIL!
Cum e treaba la noi dupa ce nasti? Te duci sa inscrii bebele la pediatru? Unde si la care? La cit timp tre sa te duci? K nu cred k o sa imi arda de iesit din casa in primele zile. Habar nu am cum e cu sistemul sanitar la noi, in ceea ce priveste gravidele si bebeii dupa aia.
In alta ordine de idei... K tot am fost prin magazine si mi-am luat niste chiloti din aia maaaari pina peste burta si 2 sutiene zdravene, pt k deja ma deranjeaza greutatea sinilor....hehehe...culmea! eu de la marimea 75B am ajuns la 85B si deja ma deranjeaza...mai mare risul! Deci...cum spuneam.... la raionul de lenjerie dau peste o tanti vinzatoare f dragutza si uite asa ne luam la discutii din una in alta, despre bebei...ea zice k e pt folosirea scutecelor de finet cel putin in prima luna. Eu am vazut k nici in spital nu se mai poarta infasatul, de catre asistente..deci...cum e mai bine? Nu cum e mai comod...k stiu k cu Pampers-ii este, dar totusi, intr-adevar are importanta si se vad rezultate dak tii bebe in scutec?
Scutec vs. Pampers

Pup
Marce
18+

Marce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

scutece... chiar vrei sa speli???? Deci Pampersi, sau Libero sau Happy... vezi tu care-ti place mai mult. Mie nu mi-a placut Pampers, are marimi nasoale, dar asta e doar parerea mea.
Brenda, eu am Alaska 2000. Arata ca o friteuza doar ca are capacul transparent. Arunci toate ingredientele inauntru si perte vreo 3 ore si ceva scoti painea sau cozonacul.
Am luat de la nemti cu 35 de euroi dar este si la noi, de la 2 mil. in sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:

quote:
Originally posted by R_MARCE
dar totusi, intr-adevar are importanta si se vad rezultate dak tii bebe in scutec?




cum adica rezultate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Buna.
Cati, o sa se obisnuiasca... Asa a facut si Cata. Cam doua saptamani a tinut+o in plansete cand o duceam dimineata. Si acum, numai cand o duc eu, tine neaparat sa se smiorcaie putin, ca ea nu vrea la gradi, ci s-o duc in parc.
Marce, tocmai imi aminteam ca, in primele saptamani, ii schimbam lui Cata cam 7 pampersi pe zi. Ma gandesc ca finetul ala oricum irita bebele mai mult si mai repede decat un pampers. Pentru Cata, am folosit la inceput Pampers, cu Libero nu ma impacam. Mai tarziu, am trecut la chiloteii de la Libero, Up & Go, care au fost foarte buni. Plus cearsafurile alea care sunt foooaaarte bune, tot de la Libero, daca nu confund marcile...

Si eu muncesc si muncesc, nu stiu ce sa fac mai intai. Mi-e sa nu uit cate ceva.:))) Pe Cata am lasat-o la bunici de saptamana trecuta, din pacate, dar ajung foarte tarziu acasa.:(:( Insa saptamana viitoare ma voi muta si eu impreuna cu ai mei si macar dimineata sa apuc sa stau cu ea. Abia astept sfarsitul toamnei, cand vor mai intra unele lucruri in normal.
Ieri a divortat o buna prietena a mea, si ea are o fetita de varsta cu Cata. I-am fost martor la proces... In fine, pe langa faptul ca era vorba despre o prietena, parca si eu am retrait totul.

Sa aveti o seara frumoasa.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Pai de intrebarea asta vroiam si eu sa ma agat:ce rezultate sa se vada? Se vad,bataturi la maini,sarme pline de rufe,spalat non-stop si bla,bla.....
Pampers....io m-am chinuit 2 saptamani cu scutece de dausem in clembeala,si a venit asistenta si mi-a zis ca in occident se pun pampersi din prima zi de viata,fara nici un fel de probleme.

In alta ordine de idei,eu sint intoarsa....de fapt,intoarsa e putin spus.....cred ca sint citiva ani de cind n-am mai fost asa intr-o stare proasta.....drumurile pe care le tot faceam,s-au incheiat....fara efectul scontat....s-au incheiat prost si eu am cazut intr-o stare si mai proasta....

Cred ca o sa iau o pauza.....de net,de calculator,de mess......nu va suparati pe mine,dar chiar nu vreau sa transmit nimanui starea asta si nici sa ma lamentez.

va pup pe toate!

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Danim, reteta cu zahar o am si eu, ies niste gogosari bestiali (daca se poate spune asa)!

Marcela, stai linistita cu scutecele de finet. Nu se indreapta picioarele copiilor daca sunt strambe, nu trebuie sa-i chinui, ca astea sunt doar basme. Nu se scot copiii de cap din apa de la baita, nici nu se framanta cu ulei de bebei pana se inroseste pielea pe ei. Foloseste cu incredere Pampers sau Libero inca din prima zi. Copilul trebuie vazut lunar de medicul pediatru, il poti inscrie cand te simti in stare sa iesi din casa, la pediatrul cel mai apropiat ca locatie, e cel mai bine asa.
In legatura cu cantarul, fii sigura ca nu trebuie sa-l ai in casa. Eu n-am avut, asa cum n-am avut nici sterilizator de biberoane, n-am fiert nici scutecele si fata mea n-a avut probleme de sanatate pana la 3 ani cand am dus-o in colectivitate. Crede-ma ca multe din lucrurile care ti se sugereaza sa le cumperi, nici macar nu sunt necesare, sunt doar asa, de fitze.

Casoca

Mergi la inceput