nevasta vs. copil?!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madade spune:

mie mai dureros mi se pare argumentul.
cum adica "dispari -sunt zeci ca tine dar copilul meu e unul singur"? - in conditiile in care e sotia lui si mai au si un copil impreuna - asta ma depaseste si nu vreau sa ma gandesc cum as reactiona...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Din spusele lui, eu inteleg ca baiatul lui (copiii) va trece intotdeauna inaitea nevestei, ceea ce mi se pare normal. Exprimarea mi se pare mai mult decat lamentabila, ca doar nu vrobeste cu slugile!

Educatia copilului este normal sa o hotarasca parintii, dar e musai sa se aplice regulile de catre persoana in carui ingrijire se afla copilul. Adica mi se pare normal ca sa fie tatal cel care hotaraste la ce scoala merge copilul, cand isi poate vizita prietenii etc. dar atata timp cat este in ingrijirea unei persoane, acea persoana este reponsabila de ot ce s intampla cu copilul si in concluzie trebuie sa aibe ceva de spus despre regulile de respectat. Daca copilul face o prostie la ora 12, adultul trebuie sa reactioneze imediat! si nu cu fraze de genul lasa ca vezi tu ce-o sa zica taica'tu (ca taica'su nu e bau-bau care vine de la serviciu ca sa-l certe pe el).
De fapt cred ca ei nu sunt de acord in general cu modul de a educa copiii. Cum vor face cand cel mic va fii in stare sa inteleaga?


didita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Didita, .

Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Eu am perceput altfel situatia: copilul este al lui, ea are "voie "doar sa-l hraneasca , sa-l imbrace, dar sa nu-i faca observatii.

Poate ma insel, dar in cazul in care ar fi asa...........NU mi se pare corect.D.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Daca mi s-ar fi spus mie asta m-as fi simtit profund jignita, umilita, desconsiderata, etc...

Pe de alta parte in casa mea sunt 2 copii. Cel mare este al meu din prima casatorie. Cel mic este al amandurora.
Am trait in mai multe moduri. Cu primul meu sot nu aveam aproape niciodata aceeasi parere legata de educatia copilului. Daca eu ziceam NU, copilul mai intreba o data la taica-sau si cel mai adesea i se spunea DA. Si ramanea DA. Si era ingrozitor sa ti se submineze asa autoritatea.
Al doilea sot nu a ridicat niciodata tonul macar la copilul mare. Asa crede el ca e fair. Ne sustinem insa intotdeauna in educatia pe care i-o dam. E adevarat ca uneori ma oboseste sa fiu eu calaul familiei dar poate as fi suspicioasa daca ar prelua el "postul".

Ce vreau sa spun este ca mie mi se pare esential ca parintii, naturali sau nu, sa aiba aceeasi "marime" in ochii copilului. Poate numai unul este responsabil cu corectiile dar cantitatea de respect trebuie sa fie egala pentru amandoi.
Daca din ce ai scris este adevarat ca "pe mama vitrega o ignora", acest lucru se va transforma intr-o problema: nu o ajuta cand este rugat, nu o baga in seama cand i se cere ceva banal (sa dea muzica mai incet, de pilda), etc. La 8 ani nu pare o problema serioasa dar la 18 va fi cu siguranta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by She

sa-mi fie cu iertare dar mie mi se pare normal.
raspund fara sa stiu "cum" se baga sotia, mama a2a, si fara sa stiu ce anume face copilul femeii ..
Dar numai ce ai scris tu, este cit se poate de normal.
Eu as zice la fel.In educatia copilului MEU nu ma bag decit EU.Numai ca asta nu inseamna ca daca puradelul da foc la casa, celalalt sa stea sa se uite.este absurd daca asta i se cere.

Mi se pare chiar lipsit de "finetze" sa incerci sa decizi asupra copilului altuia, fie el si barbatul iubit.Cu atit mai mult chiar!

si tot asa...




Ha! Adica eu nu trebuie sa ma ocup de educatia copilului, n-am voie sa-i fac educatie, dar trebuie sa-i fiu sluga, nu? Sa-i spal, calc, gatesc, sa-l plimb, sa-l duc la joaca si altele. Pai atunci sa le faca EL pe toate!
Mie mi se pare o aberatie! Trebuia sa nu se mai insoare si sa-si educe numai EL copilul si sa-l si ingrijeasca! Tot numai EL!
"Sunt zeci ca tine!". Hmmmm! Si eu i-as fi replicat: "si ca tine poate ca sunt nu zeci, ci sute, dragule!". Situatia nu mi se pare normala deloc. Daca s-au casatorit, sunt o familie. Una, nu mai multe! De comun acord stabilesc reguli si le vor respecta toti! Asa este normal.

Elise, probabil ca ea nu e de acord cu multe, dar nu spune nimic. Mare greseala face!

Claudia

o carte pentru un copil-si tu poti ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

quote:
Originally posted by She



Problema este nu cine si daca educa copilul, problema este clar intre cei doi si ar fi si fara copil.Cam asa inteleg eu .
Eu cu atit mai mult nu m-as baga cind vad ca el, ca tata , nu o face.Singura modalitate sa-si ia responsabilitatea de parinte si mai ales, a dorintei ca el sa fie unicul educator al copilului, ar fi ca ea sa stea de-o parte! De fapt, este bona dar alea macar sint platite.Ea sa faca bine sa se comporte ca o bona!Daca asta i se cere.Daca nu-i convine..atunci nu e a buna deloc. Dar am inteles ca stia de la inceput care este regula.

si tot asa...
[/quote]


Ok, dar ea sta acasa cu acel copil, chiar daca e doar al lui. Chiar si unei bone platite i s-ar permite sa "se ia " de el cand sare calul. (din cate am inteles pustiu' nu e chiar cheie de biserica).

D.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Parerea mea e ca el are dreptate. El se gandeste mai ales din punctul de vedere al copilului, care probabil a suferit deja din cauza despartirii de mama si are un singur punct de sprijin in noua familie, tatal. Din punctul de vedere al copilului, mama2 e cineva care vine sa-i fure dragostea tatalui. Daca ea se mai apuca si sa-i faca observatii, la care tatal nu riposteaza, va ajunge intr-adevar sa se simta neiubit si neprotejat in familie. Tatal procedeaza corect, il apara pe cel mai slab, care e copilul, nu sotia. Si a fost cinstit, i-a spus partenerei inca de la inceputul relatiei ce intentii are. O incalcare din partea ei a regulilor ar fi interpretata ca o amenintare la copil cu consecinta fireasca ‘dispari’.
Daca vrei sa ii ajuti sfatuieste-o pe ea sa fie tandra cu copilul, fara sa-l agaseze. Daca el o ignora inseamna ca nu e inca pregatit sa instaureze un raport cu ea, sa-i dea timp. Cu forta si incercari de a-si impune punctul de vedereca sa demonstreze ca ‘io-s sotia, io-s prima, io dictez’ nu va face decat sa si-l indeparteze. Trebuie sa-l castige.
De cand sunt casatoriti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Eu nu stiu ce fel de educatie se poate da unui copil, daca nu-i atragi atentia cand greseste si nu incerci sa-l ghidezi, si-i impui niste reguli elementare de bun simt. Ca doar n-o sta biata femeie sa-l terorizeze aiurea pe pusti! Asa, cu parintii unul hais si unul cea, pustiul are cele mai mari sanse s-o ia razna.
Elise, e cumva vorba de pustiul ala de care ai mai pomenit, cu comportamentul aiurea? Pai daca e el, nici nu ma mira ca se poarta asa!

Claudia

o carte pentru un copil-si tu poti ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Ba da Cl, se pare ca e vorba de acelasi pusti.


Eu tot nu sunt de acord.

D.K.

Mergi la inceput