Legarea trompelor uterine

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xntcristina spune:

buna.dak vrei sa faci acest pas trebuie sa te gandesti foarte bine. in primul rand ai unele avantaje dar si unele dezavantaje.eu am recurs la aceasta metoda cand am nascut prin cezariana ,dar sa stii k nu am m-ai ramas insarcinata ,dar m-am ingrasat mult. deci dak vrei sa iti legi trompele trebuie sa te gandesti bine ,k dak m-ai vrei copii dupa aceea o sa fie m-ai greu. dak stiam ce urmari sunt eu nu faceam pasul acesta. mentionez k eu am 33 ani. mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Mai fetelor, chiar nu stie nimeni unde pot facea aceasta operatie laparoscopic si cam la ce suma sa ma astept?
Vad ca s-a mai intrebat asta, dar nu s-a primit nici un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

Buna fetelor. Eu la fel am ales metoda asta de legare a trompelor,am vorbit deja cu doctorul meu. Problema este ca eu pana acum am nascut normal nu am probleme de sanatate si as putea si acum sa nasc normal, dar nustiu cum este cu operatia asta. Ma gandesc oare sa fac cezariana, dar mii frica de mor de operatii. Daca ati recusr la metoda asta ati nascut normal dupa cat timp ati facut operatia de legare, si cat timp dureaza, si cat de repede iti revii.Eu nu am pe nimeni care poate sta cu copii. Am unu de 1 an si 3 luni plus o sa fie si bebe ,si timpul pentru mine conteaza foarte mult.Nimic nu ma poate convinge sa nu recurg la metoda asta. Mereu mi-am dorit 2 copii, psihologig nu mai rezist inca la o sarcina. Plus am planuri mari ce tine cariera. La sterilet nici nu ma gandesc am atatea cazuri care au ramas gravide, pilule exclus, prezervativul am ramas acum gravi tot cu prezervativ.Va rog mult cine a facut operatia dupa nastere cat dureaza recuperarea, cat timp stati in spital?

Stela 23s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Eu am ligatura de trompe, facuta la a doua cezariana. S-a impus pentru ca am si o trombofilie si orice interventie e cu risc. Ma simt bine, la fel ca inainte. Despre ingrasat...cred ca nu ar trebui sa cautam motive; mancarea ramane de vina, sau obiceiurile alimentare nesanatoase.

Unde se poate face operatia? Nu stiu, dar presupun ca orice medic ginecolog, care opereaza laparo, o poate face. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

quote:
Originally posted by Tisina

Mai fetelor, chiar nu stie nimeni unde pot facea aceasta operatie laparoscopic si cam la ce suma sa ma astept?
Vad ca s-a mai intrebat asta, dar nu s-a primit nici un raspuns.

Tisina


La orice maternitate ..de preturi ,nu stiu nimic .

Eu am trompele legate de 5 ani ,dupa a-II-a cezariana :(( ma simt foarte bine si nu m-am ingrasat deloc.
De fapt asta este o metoda cea mai sigura de a evita o alta sarcina -deci e o confuzie probabil la fetele care au ramas insarcinate cu tropmele legate

Alina

a fi om e lucru mare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

quote:
Originally posted by porumbita80

Buna fetelor. Eu la fel am ales metoda asta de legare a trompelor,am vorbit deja cu doctorul meu. Problema este ca eu pana acum am nascut normal nu am probleme de sanatate si as putea si acum sa nasc normal, dar nustiu cum este cu operatia asta. Ma gandesc oare sa fac cezariana, dar mii frica de mor de operatii. Daca ati recusr la metoda asta ati nascut normal dupa cat timp ati facut operatia de legare, si cat timp dureaza, si cat de repede iti revii.Eu nu am pe nimeni care poate sta cu copii. Am unu de 1 an si 3 luni plus o sa fie si bebe ,si timpul pentru mine conteaza foarte mult.Nimic nu ma poate convinge sa nu recurg la metoda asta. Mereu mi-am dorit 2 copii, psihologig nu mai rezist inca la o sarcina. Plus am planuri mari ce tine cariera. La sterilet nici nu ma gandesc am atatea cazuri care au ramas gravide, pilule exclus, prezervativul am ramas acum gravi tot cu prezervativ.Va rog mult cine a facut operatia dupa nastere cat dureaza recuperarea, cat timp stati in spital?

Stela 23s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)



Eu am nascut normal de 2 ori si dupa a doua nastere, la 3 zile, tot in maternitate mi s-a facut ligatura printr-o mica taiatura langa buric si am mai stat cateva zile si apoi am fost externata. Joi spre vineri am nascut, luni mi-a facut ligatura (care se face dupa ce semnezi ca soliciti tu aceasta sterilizare!) si pe miercuri (cred) am plecat acasa, revenim dupa ceva timp sa-mi scoata firele. Deci, nu stai mult, nu e recuperare grea si poti sa ai grija de copii; nici pe mine nu m-a ajutat nomeni dupa a 2-a nastere!
Sarcina usoara, nastere la fel, bb papacios si cuminte!


*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Anuska ti-a facut anestezie in coloana??


quote:
Originally posted by alina71
Eu am trompele legate de 5 ani ,dupa a-II-a cezariana :(( ma simt foarte bine si nu m-am ingrasat deloc.
De fapt asta este o metoda cea mai sigura de a evita o alta sarcina -deci e o confuzie probabil la fetele care au ramas insarcinate cu tropmele legate

Alina

a fi om e lucru mare ...



nici o metoda nu e sigura 100% si probabil mai depinde si de maiestria doctorului,ca daca o face in bataie de joc....iaca ramai si gravida!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

quote:
Originally posted by porumbita80

prezervativul am ramas acum gravi tot cu prezervativ.

Stela 23s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)



Aoleu!!!! Cum asa??

Gratiela, Maria si Stefan

Crede in ochii copilului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

quote:
Originally posted by strumfi2004

quote:
Originally posted by porumbita80

prezervativul am ramas acum gravi tot cu prezervativ.

Stela 23s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)



Aoleu!!!! Cum asa??

Gratiela, Maria si Stefan

Crede in ochii copilului tau!


Habar nu am , una stiu ca fara nu am facut si gravida sunt

Stela 23s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Dar despre anestezie stie cineva ceva? De care se face? In coloana, in vena, in masca?

Mergi la inceput