Legarea trompelor uterine

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Ligaturarea trompelor implica o interventie chirurgicala. Medicul meu mi-a recomandat o metoda noua si mult mai sigura,se numeste metoda Essure:http://www.doctissimo.fr/html/dossiers/contraception/articles/8348-contraception-sterilisation-essure.htm
Nu necesita anestezie,nici spitalizare. Sper deosebire de ligatura prin metoda traditionala,dupa aceasta interventie trebuie sa continuati contraceptia inca 3 luni.
Dupa 3 luni se face o radiografie ,si daca trompele sint infundate e ok.
Eu am facut aceasta interventie din motive de sanatate(o boala autoimuna care imi pune viata in pericol in cazul unei sarcini) in luna octombrie.Interventia a durat 20 min ,am plecat acasa imediat.
In ianuarie am facut radiografia de control ,iar acum nu mai iau pilula de o luna deja. Ma simt f bine,nu am dureri si nici alte simptome.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

quote:
Originally posted by lunna27

Anuska ti-a facut anestezie in coloana??




Nu! Dupa ce m-am urcat pe masa de operatie, m-a legat de maini,mi-a bagat in vena si m-a pus sa numar.....


*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

eu am nascut prin cezariana de doua ori fapt care adus la legarea trompelor bineinteles cu acordul meu si vreau sa spun ca in cazul meu nu au aparut efecte negative .am uitat sa spun ca le am legate de 4 ani jumate.as fi vrut si sterilet ,dar cica nu se poate cand nasti prin cezariana,cel putin asa mi-a spus dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

In Austria costa intre 600-800 €, ambulant (adica stai in spital doar o zi si seara pleci acasa). Se face laparoscopic, prin ligaturare si sectionare, cu narcoza totala.
Din cate am auzit, nu exista efecte secundare, decat cele care pot surveni in urma oricarei anestezii (rar).

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

pentru o femeie tanara, sub 30 de ani, chiar si peste nu este recomandata metoda asta radicala de contraceptie. asa mi-a spus un medic, acum cativa ani.
e bine sa fie lasata acolo, o sansa cat de mica, caci viata nu stii in ce situatii te poate pune! e bine sa stii ca mai poti avea o sansa....una mica!

dar, e alegerea fiecruia ce face si ce metode foloseste pentru contraceptie.

Kari
"
"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!
Bernard Shaw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Si eu am nascut de 2 ori prin cezariana, dar nu am vrut sa-mi leg trompele...desi doctorul meu mi-a recomandat.
Cateodata ma gandesc, ca poate ar fi trebuit sa fac pasul asta, dar in acelas timp, cum a spus si Kariguld, mai am o sansa mica-mica, decat nimic..

Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristicross spune:

Eu am nascut de 2 ori prin cezariana si nu mi-am legat trompele. Sunt momente in care regret , dar ma impac cu gandul ca stiinta evolueaza f repede si poate gasesc o metoda de contraceptie mai usoara si mai putin nociva. Este cineva care si-a pus sterilet dupa 2 cezariene? Tb respectate anumite reguli de igiena suplimentare in cazul steriletului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Cat de ciudata este viata !Sau cat de ciudate suntem noi femeile. Eu am nascut de doua ori prin cezariana si la a doua mi s-au legat si trompele ( cu acordul meu , bineinteles ) pentru ca in timpul sarcinii s-a rupt uterul. Regret asa de tare ca am trompele legate. Imi doream foarte mult inca un copil si uite ca nu se mai poate.
Referitor la efecte secundare, n-am avut niciunul. Dar daca n-as fi fost conditionata de utrul rupt n-as fi ales niciodata aceasta metode de contraceptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Alexxia - dar banuiesc ca oricum nu mai puteai tine inca o sarcina, nu? Spui ca regreti ca le-ai legat. Daca nu le legai, mai puteai duce inca o sarcina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andira

Alexxia - dar banuiesc ca oricum nu mai puteai tine inca o sarcina, nu? Spui ca regreti ca le-ai legat. Daca nu le legai, mai puteai duce inca o sarcina?


Regret intreaga situatie. Ca a trebuit sa fac doua cezariene ( a fost recomandare medicala de fiecare data ) si ca am ajuns in situatia asta.

Mergi la inceput