Legarea trompelor uterine

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

quote:
Initial creeata de flavia2904

As vrea sa recurg la aceasta metoda pt ca am deja 2 copii si m-am saturat sa tot iau anticonceptionale.Am 30 de ani,si as dori sa-mi impartasiti din experienta voastra cum a decurs operatia si ce fel de operatie a-ti ales.Am citit pe Google ca legarea trompelor uterine nu are efecte secundare{ca si anticonceptionalele}.Deocamdata alaptez deci va trebui sa astept pina cind nu voi mai alapta.Am nascut normal,nu prin cezariana.
Multumesc anticipat.

Mamica fericita de fetita 13.10.2005 si baiat 30.07.2000




Flavia, te rog daca mai citesti spune-mi si mie ce ai hotarat in legatura cu metoda prin care le legi.Si eu sunt hotarata acum sa mi le leg la nastere(acum sunt insarcinata) si m-ar interesa ce crezi.Am citit asa de multe in ultimul timp despre asta ca sunt mai in ceata decat inainte.



9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Daca o noua sarcina poate pune in pericol viata mamei, cred ca este cea mai buna metoda de contraceptie. Sectionarea si ligaturarea capetelor.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

Si eu am facut cezariana.Am vrut foarte mult un copil,pe care l-am facut destul de tarziu (37 ani).A tinut sarcina pe "propria raspundere". Am nici mai mult nici mai putin decat 22 operatii la ochi. Nu aveam voie sa tin o sarcina. Profesorul mi-a spus ca nu-mi da voie sub nici o forma sa mai am alt copil,asa ca,mi-a legat trompele. Acum Dora are 1 an si 10 luni. Nu am nici un fel de problema.
Este o decizie foarte grea, mai vroiam un copil,dar nu se mai poate. Sper din tot sufletul sa nu mosteneasca problemele mele la ochi.

Pupici

Ionela siDora
Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
AVEM POZE NOI
http://pg.photos.yahoo.com/ph/raduionela/album?.dir=68b8re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

eu am nascut de doua ori prin cezariana si dupa a doua nastere dr mi-a legat trompele.au trecut de atunci 3 ani si jumate si n-am patit nimica.nu m-am ingrasat,nu mi-au aparur pete pe fata ,in nici un caz nu am ramas gravida.deci daca aveti curaj ,nu aveti ce pierde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelapriboi spune:

Eu am 2 cezariene la activ ,amandoua cu probleme,asa ca am decis sa imi leg trompele la varsta de 26 de ani.A trecut de atunci 1 an si jumatate nu m-am ingrasat,dar am slabit 7 kg.Nu am dureri de cap.
Alegerea depinde de fiecare.
Totul tine numai si numai de tine si de sotul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

urmeaza sa nasc al 2 copil peste 2 sapt prin cez ,am o rana pe col pt care va trebui sa fac ERAD dupa nastere ,si nu stiu cat de indicat ar fii un sterilet care am inteles ca are efecte multe adverse mai ales ca eu mai am si alte probleme jos,anticonceptionalele sunt cum sunt si nu stiu pt ce metoda sa optez?ma gandeam la legarea trompelor dar nu stiu ce sa fac?mai sunt fete care au facut recent operatia de legare a trompelor?cum va simtiti?ce ar fii mai indicat si cu cat mai putine efecte secundare ?

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum 37sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Flori poti sa iei o perioada,dupa ce nasti,pilule,apoi dupa ce termini cu rana ,sa iti pui sterilet.Poti sa-ti legi si trompele,dar mi-e sa nu-ti para rau mai incolo,zic si eu...Vezi ca nici o metoda nu e garantata 100%,nici chiar legarea trompelor.Vezi ca am mai citit cazuri aici pe forum,da o cautare si ai sa gasesti ca au ramas gravi si cu trompele legate.

Dupa ce am nascut al doilea copil,am avut si eu o rana urata,am facut Erad,am scapat de ea,chiar treb sa mai merg la un control ca n-am mai fost demult si apoi ma bate gandul sa-mi pun sterilet,mi-e un pic frica dar m-am saturat de pilule.

Nastere usoara!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Eu am incercat steriletul (de doua ori) si am renuntat la el pentru ca eram atat de constienta de prezenta lui ca mereu aveam impresia ca il simt, mai ales cand faceam dragoste. Toata lumea imi spune ca e imposibil sa il simti, totusi eu am avut mereu impresia asta. Acum sunt pe pilule dar m-am hotarat sa imi leg trompele.
As avea rugamintea la cine a trecut prin asta sa imi spuna si mie unde se poate face (laparoscopic), cam cat costa, ce fel de anestezie se face, si orice altceva ce considerati ca ar trebui sa stiu.
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katie30 spune:

Eu ma simt ca si cum nu le-as avea legate! Mi-am facut "norma" de doi bebelusi, si am decis ca este cea mai sigura si mai comoda metoda anticonceptionala de acum inainte si pana la menopauza. Daca mi s-ar intampla sa-mi moara copiii, as infia, oricum nu as mai fi fost dispusa sa nasc la 40-50 de ani, pentru ca pentru un bebelus-copil-adolescent-student trebuie sa ai disponibilitate, adica sa ai f. multa energie, potenta financiara, tinerete sufleteasca, lucruri greu de realizat atunci cand ai varsta bunicii!... Nu imposibil, dar esential pentru cresterea si dezvoltarea normala a unui copil, care are nevoie sa te joci cu el in nisip, sa te stropesti cu el cu apa/frisca, sa razi in hohote cu el, sa comunici cu el, sa fii extraordinar de maleabila, de adaptabila, sa fie mandru de mamica lui cea tanara, frumoasa, cu parul lung si machiata - lucruri marunte pe care le-am vazut cu ochii mei intamplandu-se, marcand copiii...
In afara de asta, dupa nastere, trebuie sa mai ai zile indeajuns ca sa apuci sa-l tii in scoala, apoi sa-l asezi la casa lui, sa-l mai ajuti si cu nepotii - doar stiti foarte bine cat inseamna ajutorul bunicilor-, ca nu poti sa-l "lepezi" asa in lume, cum o fi, ca peste cativa ani sa ramana inca un orfan pe lumea asta!...
Parerea mea...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

quote:
Originally posted by katie30

Eu ma simt ca si cum nu le-as avea legate! Mi-am facut "norma" de doi bebelusi, si am decis ca este cea mai sigura si mai comoda metoda anticonceptionala de acum inainte si pana la menopauza. Daca mi s-ar intampla sa-mi moara copiii, as infia, oricum nu as mai fi fost dispusa sa nasc la 40-50 de ani, pentru ca pentru un bebelus-copil-adolescent-student trebuie sa ai disponibilitate, adica sa ai f. multa energie, potenta financiara, tinerete sufleteasca, lucruri greu de realizat atunci cand ai varsta bunicii!... Nu imposibil, dar esential pentru cresterea si dezvoltarea normala a unui copil, care are nevoie sa te joci cu el in nisip, sa te stropesti cu el cu apa/frisca, sa razi in hohote cu el, sa comunici cu el, sa fii extraordinar de maleabila, de adaptabila, sa fie mandru de mamica lui cea tanara, frumoasa, cu parul lung si machiata - lucruri marunte pe care le-am vazut cu ochii mei intamplandu-se, marcand copiii...
In afara de asta, dupa nastere, trebuie sa mai ai zile indeajuns ca sa apuci sa-l tii in scoala, apoi sa-l asezi la casa lui, sa-l mai ajuti si cu nepotii - doar stiti foarte bine cat inseamna ajutorul bunicilor-, ca nu poti sa-l "lepezi" asa in lume, cum o fi, ca peste cativa ani sa ramana inca un orfan pe lumea asta!...
Parerea mea...


katie



Respectele mele! ar trebui mai multa lume sa gandeasca asa ca tine!


Mergi la inceput